یک نویسنده و تحلیلگر بارز جهان عرب به بررسی موازنه قوا در سوریه و گزینه های پیش روی ترکیه در این باره و عواقب آن درسایه موفقیت ارتش سوریه با حمایت روسیه پرداخت.

به گزارش مشرق، پایگاه خبری النشره در گزارشی تحلیلی به قلم "ماهر الخطیب" به بررسی وضعیت کنونی سوریه در سایه پیروزیهای اخیر ارتش این کشور و موازنه قوا و اهداف و مقاصد ترکیه در این زمینه پرداخت و نوشت: در پرتو روند نبردهای نظامی در عرصه سوریه، نشست مذاکرات ژنو 3 به خاطر مخالفت گروه معارضان مورد حمایت قدرتهای منطقه ای (معارضان سوری مورد حمایت ریاض) با ادامه مذاکرات سیاسی - در سایه ناکامی های آنها در میدان نبرد- بی نتیجه ماند. اما به نظر نمی رسد که عواقب و تبعات آن به همین حد محدود شود؛ بویژه بعد از اتهام روسیه به ترکیه درخصوص حمایت آنکارا از گروههای مسلح و آماده شدن ترکیه برای عملیاتی نظامی در داخل خاک سوریه. به احتمال زیاد چنین کاری از سوی ترکیه نتایج خطرناکی به همراه خواهد داشت و حال این پرسش مطرح است که آیا آنکارا چنین ماجراجویی را مرتکب خواهد شد؟

به طور اصولی، مسئولان ترکیه راه دیگری به جز حرکت در مسیر انتخاب این گزینه برای جلوگیری از شکست تمام محاسبات خود در طول سال‌های گذشته - یعنی از زمان آغاز بحران سوریه در سال 2011 میلادی- ندارند. در نتیجه، عملیات نظامی امروز بیش از هر زمان دیگری (برای ترکیه) ضروری به نظر می رسد و باید توجه داشت که این موضوع همواره به بهانه های بیشمار مورد بحث بوده است که بارزترین بهانه، دور کردن خطر گروه داعش و نیروهای "حمایت از کردها" از مرز ترکیه بوده است. این درحالی است که به ویژه اینکه نتایج عملیات نظامی تحت فرماندهی روسیه بر وفق مراد و خواسته آنکارا نیست.

قبل از ناکامی ها و شکست های (گروههای مسلح) در ریف شهر حلب در شمال سوریه و بویژه شکسته شدن محاصره شهرهای نبل و الزهراء در این منطقه، گروه معارضان (سوری مورد حمایت عربستان) در تلاش برای برقراری آتش بس به منظور جلوگیری از فرسایش تدریجی خود بود؛ بویژه بعد از خارج شدن ریف شهر لاذقیه از محدوده عملیات نظامی. اما پاسخ روسیه در مخالفت با برقراری این آتش بس قاطع بود و تاکید کرد تازمانی که تهدیدات تروریستی باقی است، علتی برای این کار وجود ندارد. در سایه این وضعیت، معارضان مورد حمایت عربستان تصمیم گرفتند که ورود به هرگونه مذاکره سیاسی مستقیم یا غیرمستقیم با دولت سوریه را رد کنند.

در سایه تصمیم واضح روسیه و سوریه برای تداوم معادله یکسره کردن نظامی اوضاع تا پایان، گروههای معارض مسلح با همه گرایش های خود ثابت کردند که ناتوان از رویارویی هستند؛ بویژه که پشتیبانی هوایی ایجاد شده از سوی روسیه بعد از ورودش به جنگ، موازنه قوا را به طور کامل تغییر داد. این گروههای معارض مسلح ترجیح می دادند که جبهه بعدی در ریف لاذقیه در ادلب باشد نه در حلب و حومه آن. این امر سوالاتی را مطرح می کند که آیا ترکیه به مشاهده فروپاشی صفوف هم پیمانان خود (گروههای معارض مسلح) اکتفا خواهد کرد یا هرگونه اقدامی برای کمک به آنها انجام خواهد داد؟

تا این ساعت، آنکارا ناتوان از هرگونه اقدامی به نظر می رسید یا دستکم به علت تبعات و عواقب احتمالی آن مردد است. درعین حال، باید در نظر داشت که ترکیه در گذشته برای زمینه سازی مناسب از طریق اصطکاک مکرر با گروه تروریستی داعش اقدام کرد. این امر بعد از تفاهم ترکیه با آمریکا بود که این تفاهم بر اجرای عملیاتی نظامی به منظور دور کردن گروه داعش از مرز ترکیه از طریق عملیات نظامی مشترک در امتداد جرابلس تا اعزاز در ریف حلب تاکید داشت.

درحالی که به نظر می رسد موضع روسیه در این زمینه قاطعانه باشد، آنکارا به نظر می رسد که نیاز مبرم به بررسی میزان خطرات ناشی از ورود به لانه داعش از طریق عملیات نظامی علیه این گروه دارد؛ زیرا چنین اقدامی باعث خواهد شد که گروه داعش از طریق عملیات جدید در داخل ترکیه درصدد پاسخ برآید.

ترکیه یا باید نظاره گر از دست رفتن همه تلاشهایش در سالهای گذشته باشد یا با عملیات نظامی به ماجراجویی دست بزند که نه تنها نتایج آن تضمین شده نیست بلکه ممکن است عواقب منفی آن بیشتر باشد.

اما نشانه ها و داده‌های اخیر اشاره می‌کند که آنکارا در مسیر گزینه دوم حرکت می کند؛ اولا از طریق عملیاتی که وزارت دفاع روسیه روز گذشته از آن سخن گفت و ثانیا از طریق عملیات مین روبی منطقه مرزی که به درگیری با داعش منجر شد و سوما از طریق همکاری آنها با عربستان که آمادگی خود برای شرکت در عملیاتی زمینی در سوریه را اعلام کرد اما همه اینها در چارچوب گزینه‌هایی باقی می ماند که اوضاع را به سمت پیچیده تر شدن می برد نه بلعکس.

در تحلیل نهایی، میدان نبرد نظامی موفق شد که مسیر مذاکرات سیاسی را با مانع روبرو کند وحال این سوال مطرح است که آیا این وضعیت باعث رویارویی منطقه ای بین ترکیه و روسیه خواهد شد و در صورت وقوع این امر، صحنه منطقه چگونه خواهد بود؟

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • فرشاد ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  خدایی به چیتون مینازین این به حقه که شما پشتیبانی هوایی وحشتناک داشته باشین و مخالفاتون سلاح ضد هوایی هم نداشته باشن بعد دم از پیروزی بزنین ؟ این نامردیه حداقل نگو محور مقاومت برد بگو روسیه برد آخه بی انصافا در سه روز 900 تا حمله هوایی فقط به شمال حلب کردین یعنی یه غیر نظامی هم نمرده تو این حملات کور ؟
 • ایرانی ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  اون خدا به کمرت بزنه ..،از کسانی دفاع میکنی که ایرانیان(حتی غیر مذهبیان ایرانی) را مجوس و نجس میدانند...جناب فرشاد خان امیدوارم خودت وخانوادهات گیر وحشیهای عثمانی وچچن ها وتاتارهای وحشی وتکفیریها بیفتی...تو چرا از ازادی این دو روستای شیعه نشین ناراحت هستی...،؟
 • محمد ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  آفرین آقافرشاد یکی روهم دیدیم حق میگه
 • رضا ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  فرشاد پماد سوختگیو برا شماها رایگان گذاشتیم تا زیاد نسوزید.خواستی بگو.
 • مرندی ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  فرشادجان روسیه باید سرش به سنگ میخورد که خورد...من که راضی ام...دیگه چی بهتر از این.تازه این پله ی اول بود.
 • ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  بله- قرقیسیا.
 • ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  حق؛ اگر فرشاد حق گفته است پس شیطان حق است
 • علی ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  از اردعان بعید نیست که دست به دیوانگی بزند.
 • ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  اقا فرشاد وقتی میگن محور مقاومت یعنی ایران، روسیه، عراق و سوریه
 • ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  اقا فرشاد شما نگران این باشید که فردا روزی ممکنه داعش بیاد توی خونت... شک نکن
 • ناشناس ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  ترکیه در سوریه مقابل ایران شکست سختی خواهد خورد.درافتادن اردوغان با حزب الله به نابودی او منجر خواهد شد.فان حزب الله هم الغالبون
 • ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  ببینید ترکیه از تحریم ایران و جنگ در عراق وسوریه استفاده کرد سرمایه ها را در این سال ها جذب کرد و از رتبه اقتصادی 116 به 17 رسید طبیعی است حالا موافق ادامه جنگ در سوریه است اما نمی داند الان که خودشو به هر آب و آتشی می زند که به اتحادیه اروپا راه یابد کشور های اروپایی با اتحاد توانستند خود رابسازند نه با تخریب همسایگآن لذا تصمیمات امروز ترکیه فرار رو به جلو است واقعا نمی داند چه می خواهد کار های اشتباه برای جبران اشتباه البته مردم ترکیه هم فکر میکنند موفقیت های اقتصادی مدیریت اردوغان است اما این به خاطر وضع منطقه است که سرمایه های خارجی را به ترکیه سرازیر کرده .
 • حمید ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  آقای فرشاد خان مواظب حرف زدنت باش همین امروز 3تا شهید مدافع حرم رو در شهرمن تشییع کردن اونها توی همین عملیات شهید شدن اگر این شیر مردها نمی رفتند با اون نجس های تکفیری بجنگن الان اونها توی خونه من و شما بودند لطفا یکم طرف جبهه اسلام رو بگیر نه جبهه کفر .
 • ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  امروز روسیه طرفدار ستمدیدگان منطقه است روسیه در حال حاضر پرچم دار کشورهای اسلامی ومنطقه است ارتش روسیه در قلب مردم منطقه جای دارد ومحبوبیت پوتین روز بروز در بین مردم منطقه بیشتر می شود
 • ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  بی منطق ترین شخصی هستی کل عمرم تو دنیای مجازی دیدم!
 • امیر ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  با انصاف جنگ نظامی و غیر نظامی نداره ممکن در میان نظامیان چند غیر نظامی هم باشه ولی بدبخت با کسایی که خودشون رو وسط خیابون یا تو مسجد منفجر میکن توقع داری چجوری بجنگند.کاری به سیاست ندارم حتی کاری به دین هم ندارم ولی واقعا کسی که از این افراد حمایت میکنه بویی از آدمیت نبرده
 • محمد ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  از اسم من استفاده می کنی برام شبهه پیش میاد که همون فرشادی. محض اطلاع دوستان یک نفر هم با اسم فرشاد در سایتهای دیگه هست که همیشه به اقوام ایرانی توهین کرده و دعواهای قومی به راه می اندازد. فرشاد بلیط ت سوخته
 • ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  مشرق مراقب آی پی این یارو فرشاد باش احتمالا از اسم خیلی از دوستان حزب اللهی سوء استفاده می کنه.
 • محمدرضا ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  قابل توجه آقابون و خانم های محترم: کسی که با نام جعلی فرشاد کامنت نویسی کرده است،در واقع یک پانترک خود فروخته است که در تلاش است با استفاده از نام های فارسی چهره پانترکی خود را پنهان کند.
 • ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
  0 0
  به وحشی رحم نکن
 • سامان ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
  0 0
  نامردی اینه که به کشوری حمله بشه ، مردمش رو سر ببرن ، کودکانش رو یتیم کنن و ... تروریست های تکفیری و داعش همه جوره از طرف ارباباشون حمایت میشن و لازم نیست که برای نداشتن سلاح براشون دلسوزی بشه .
 • ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
  0 0
  فقط یک کلام مرگ بر بهایی ضد شیعه ایران
 • ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
  0 0
  خب برو جنگ تا ببینیم سهامت داری یا نه ! یا پای کامپیوتر شیر شدی. یا اگه ناراحت شکست داعش هستی خانوادگی برو جهاد نکاح براشون
 • ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
  0 0
  شما حق شناسی؟ اگه زن و فزند و مادر و خواهرت را دست به دست می کردن ودر بازار ۱۰ دلار حراج میکردن این جور حرف نمیزدی یا شاید هم میزدی!
 • اكبر ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
  0 0
  كساني كه حداقل يكبار در جنگ هاي كلاسيك يا غير كلاسيك شركت كرده اند . ميدانند كه تر و خشك - بزرگ و كوچك- توانا و ناتوان - زن و كودك - و همه و همه .......متاسفانه در جنگ با هم ميسوزند. خدايا جنگ را نصيب هيچ كس نكند. يك رزمنده دفاع مقدس با حدود 60 ماه حضور در كردستان و جنگ با عراق ممنونم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس