کد خبر 527266
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۳

پژوهشگران از بتن هوشمندی رونمایی کردند که به واسطه عبور مقادیر اندک انرژی از آن، می تواند برف و یخ را از سطح خود ذوب کند.

 به گزارش مشرق، زمان خداحافظی با پارو و نمک فرا رسیده است، زیرا بتن رسانا می تواند به خودی خود مسیر خودروها را تمیز می کند.

'کریس توان' استاد مهندسی عمران و محقق دانشگاه نبراسکا در لینکلن با تغییر کمتر از یک چهارم از ترکیب بتن معمولی، روشی را برای ذوب کردن یخ و برف از سطح زمین ابداع کرده است.

این بتن ظاهرا شبیه بتن عادی است که بدون هیچ خطر برق گرفتگی، می تواند میزان کافی جریان الکتریسیته را برای پاکسازی مسیر عبور خودرو از خود عبور دهد و حتی سپرهایی در برابر جاسوسی صنعتی ایجاد کند.

محققان برای آزمایش این بتن، یک قطعه 200 فوت مربع (18.58متر مربع) از آن را در خارج از موسسه پیتر کیویت قرار دادند و متوجه قابلیت های این زیرساخت رسانا برای ذوب برف شدند.

در این آزمایش پژوهشگران مشاهده کردند که ابتدا برف بر سطح این بتن جمع شد و تمامی آن را پوشاند اما پس از دقایقی، ذوب برف آغاز و در مدتی کوتاه، کل سطح بتن پاک شد، به طوری که قطعه ای مستطیل شکل از بتن عاری از برف را در یک زمین برفی به جا گذاشت.
این بتن عمدتا حاوی مواد سنتی است، اما 20 درصد از ترکیب استاندارد آن برای ایجاد قابلیت رسانایی، از ورقه های آهن و ذرات کربن تشکیل شده است.

اکنون قرار است محققان این بتن یخ زدا را به اداره فدرال هوانوردی آمریکا ارائه دهند که در صورت موافقت آن، آزمایش های بیشتری انجام خواهد شد تا از این فناوری در باند یک فرودگاه بزرگ این کشور استفاده شود.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس