فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه سالهاست مسولیت کل خلیج فارس و تنگه هرمز با ندسا است، گفت: ما تسلط 24 ساعته و دائمی بر کل خلیج فارس داریم.

به گزارش مشرق، دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «تیتر»، با اشاره به موضوع دستگیری نظامیان متجاوز آمریکایی در خلیج فارس  و نیز دیدار امروز با فرمانده معظم کل قوا، اظهار داشت: دیدار امروز با رهبری موجب خوشحالی همه پاسداران دریایی شد.

وی با بیان اینکه سالهاست مسئولیت کل خلیج فارس و تنگه هرمز با ندسا است، گفت: ما تسلط 24 ساعته و دائمی بر کل خلیج فارس داریم.

فدوی با بیان اینکه ما شناورهای امریکا و انگلیس و کانادا و فرانسه و نیوزیلند را خصوصا در این منطقه به دقت رصد می‌کنیم، تصریح کرد: در ماجرای اخیر، بلافاصله پس از دریافت اطلاعاتی درخصوص برخی تحرکات در اطراف جزیره فارسی، 2 شناور سپاه بلافاصله اعزام شدند.

وی در عین حال گفت: ما عبور شناورهای 6 کشور از آبهای ایران را بی‌ضرر نمی‌دانیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: شناورهای امریکایی می‌خواستند به جزیره عربی که متعلق به عربستان است بروند ولی به سمت جزیره فارسی متمایل شده بودند. قاعدتا نباید با سیستم های ناوبری این اشتباه را می‌کردند ولی به هر حال خواست خدا بود و آنها هم می گفتند ما قصد ورود به آبهای شما را نداریم و فکر می‌کردیم جزیره فارسی جزیره عربی است.

فدوی با بیان اینکه ما وجود امریکایی ها در خلیج فارس را «شر» می‌دانیم، افزود: صرف حضور آنها موجب ناامنی در منطقه است و سالهاست هیچ شناور امریکایی و انگلیسی و فرانسوی از آبهای ما عبور نکرده و در موارد استثنا هم عذر خواهی کرده و خارج شده اند
وی ادامه داد: ما بعد از توقیف شناورهای آمریکایی بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که اشتباها وارد شده بودند و اقدام خصمانه نداشتند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: نهایتا پس از بررسی های ما و ستاد کل سپاه و قرارگاه خاتم، بنا شد این نظامیان آزاد شوند.

وی ادامه داد: جالب است که حدود 2 ساعت امریکایی ها متوجه نشدند که شناورهایشان کجا هستند و این ما بودیم که روی کانال بین‌المللی به آنها اطلاع دادیم.

فدوی اضافه کرد: وقتی امریکایی ها فهمیدند شناورهایشان نزد ماست، رفتار کاملا غیر حرفه ای کردند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: قبل از این ماجرا به بهانه برخورد با داعش، 2 ناو هواپیمابر ترومن آمریکا و شارل دوگل فرانسه به همراه 5 رزمناو و بیش از 20هزار نیرو در سمت شمال شرقی و جنوب شرقی جزیره فارسی بودند و احساس کردند می‌توانند قلدری کنند.
وی با بیان اینکه پس از دستگیری نظامیان آمریکایی حدود 18 فروند هواپیما از ناو هواپیمابر بلند شد و برخی از آنها به آسمان جزیره فارسی آمدند، تاکید کرد: ما تک تک بالگردها و هواپیماهای آنها را زیر نظر داشتیم و 2 مرتبه پیام دادیم و با قدرت به انها اعلام کردیم که کوچکترین اقدام خصمانه ای کنند تمام نیروهای امریکا در این منطقه مورد اصابت سریع ما قرار گرفته و شناورها و موشکهای ما نیز آماده بودند.

فدوی گفت: در صورتی که آنها اقدام خصمانه‌ای می‌کردند با چنان مصیبتی مواجه می‌شدند که در تاریخشان بی‌سابقه بود و این اتفاق برای فرانسوی‌ها هم می‌افتاد.

وی ادامه داد: ناو هواپیما برو ترومن بیش از 6 هزار نیرو و 80 فروند هواپیما و بالگرد دارد و به گفته خودشان با یک موشک، تمام این ناو به دلیل وجود انبار مهمات داخلی از بین می‌رود لذا ناو هواپیمابر آنها با هزینه 13 میلیارد دلار، مثل انبار باروت است که به جرقه نیاز دارد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه امروز حضرت آقا فرمودند از اول تا آخر این ماجرا را خدا طراحی کرد، گفت: ما در بندرعباس بودیم که تماس گرفتند و گفتند 2 شناور اطراف جزیره فارسی هستند. در تماس بعدی اطلاع دادند که اینها شناورهای آمریکایی بودند و دستگیر شدند.

وی تصریح کرد: از همان دقایق اولیه، ما به همراه سردار سلامی (جانشین فرمانده کل سپاه) در منطقه حاضر شدیم.

فدوی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها برنامه هایی را علیه برجام طراحی کرده بودند که خدا دست آنها را با این اتفاق رو کرد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: از همان ابتدا با قرارگاه خاتم و وزارت خارجه و شخص آقایان ظریف و عراقچی در تماس بودیم. وقتی که امریکایی ها فهمیدند، کری (وزیر خارجه آمریکا) تماس های زیادی با تهران داشت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: توان دفاعی، خط قرمز ماست که بارها در مذاکرات هم به امریکایی ها اعلام شده است.

فدوی افزود: اینکه برخی می گویند امریکایی ها با برنامه و بدلیل برجام وارد منطقه ما شده بودند، تحت هیچ شرایطی درست نیست و امریکایی ها قطعا گم شده بودند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه خاطرنسان کرد: در تماس‌هایی که برقرار شد، وزیر خارجه امریکا به اینکه اشتباه کردیم و عذرخواهی می‌کنیم و تکرار نمی‌کنیم، تاکید کرده است و البته این روال بین ما و امریکایی ها برقرار است که آنها چیزهایی را می‌گوند و بعد آن را رد می‌کنند.

وی درخصوص ادعای آمریکایی ها مبنی بر گم شدن سیم‌کارتهای آنها، گفت: همه سیستم ها و کامپیوترها و موبایل ها و سیم کارتهای آنها را تخلیه کردیم و مسایل نظامی ان را برداشتیم اما اینکه می گویند 2 سیمکارت آنها گم شده، شاید در دریا افتاده یا داخل شناورشان بوده باشد و اینها اصلا اهمیتی ندارد و ما هم نیازی با آن دو سیم کارت نداشتیم.

فدوی افزود: آمریکایی ها فقط زبان زور را می‌فهمند و اگر زور ما به آنها نمی‌رسید، قطعا علیه ما اقدام می‌کردند.
فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: اگر امریکایی‌ها قدرت داشتند باید می‌ریختند در جزیره فارسی و نیروهایش را آزاد می‌کردند و نیروهای ما را می‌کشتند اما جرات فکر کردن به آن را هم ندارند چون در این صورت، تمام ناوهای آنها هدف قرار می‌گرفت.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به یکی از رزمناوهای آمریکایی حاضر در منطقه گفت که این شناور 3 میلیارد دلار قیمت و کلی تجهیزات جنگی به همراه دارد و می تواند هزاران تیر در دقیقه شلیک کند ولی حتی به سلاح هایشان نگاه هم نکردند.


وی یادآور شد:در زمان اجلاس غیر متعهدها 2 شناور خارجی به نزدیک جزیر سیریک آمدند اما ما از گرفتن آنها خودداری کردیم چون می دانستیم همه اخبار اجلاس تحت الشعاع قرار می‌گیرد.


فدوی افزود: آنها پشت تیربارهای شناورهایشان جرات نداشتند سرشان را برگردانند و من هم به بچه ها گفتم کاری نکنید چون ممکن است آنها اقدامی کنند و ما مجبور شیم همه آنها را بکشیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار داشت: ما سالهای بسیار طولانی است که علاوه بر موشک‌های ساحل به دریا که در تونل های طولانی قرار دارند، شناورهای تندرویمان که کابوس امریکایی هاست را هم در شهرهای زیر زمینی شناوری داریم و شاید در فرصتی آنها را به مردم نیز نشان دهیم.

وی با بیان اینکه امریکا یک بار اعلام کرده بود سپاه هزار تونل مملو از موشک و شناور در سواحل خود دارد، گفت: چیزی که امریکایی ها می‌دانند همه چیز ما نیست و چیزی است که ما خودمان نشان داده ایم و خواسته ایم آنها بدانتد.

فدوی ادامه داد: قرار بود امسال برنامه ای داشته باشیم که با توجه به حجم زیاد رزمایش های نیروهای مسلح، رزمایش ما به سال بعد موکول شد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در پایان با تاکید بر اینکه دشمنی ما با امریکا یک دشمنی قطعی است، گفت: در حوزه شناورهای تندرو، سرعت شناورهای ما 2 برابر سرعت امریکایی‌ها شده و سرعت 3 برابر نیز تست شده است.


منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۴
  0 0
  اگر سپاه نبود کشور هم نبود. امام خمینی
 • ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۴
  0 0
  واکنش پایگاه شکاری بوشهر چه بود؟
 • ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  من دانشجو هستم نیتم اینه که یه روزی بی نیاز بشیم و در این هدف درس میخونم از تمامی تجهیزاتی که اون ها دارند یه روزی بیاید که همه باصلح کنار هم زندگی کنیم و دنیا یک ابر قدرت مهربان بیشتر نداشته باشخ جز ایران
 • حسین ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  آمریکا فقط زبان زور می‌فهمد. کاش سیاستمداران هم این را می‌فهمیدند
 • رهگذر ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  واعدوا لهم مااستطعتم من قوة‌ ومن رباط الخیل ترهبون به عدوالله وعدوکم - الحمد لله به این آیه از قرآن کریم که درآرم سپاه هست عمل شده ونتایجش را هم داریم می بینیم - خدا توفیق دهد به آیه های دیگر قرآن هم عمل کنیم
 • میلاد ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  آری ارتشی که خدایی نباشد (آمریکا) گرچه پیشرفته ترین سلاح ها را هم داشته باشد باز هم در برابر ارتش و سپاه خدایی ، خوار و زبون است .
 • ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  اقتدار یعنی با مشت بزنی توی دهن دشمن ، نه اینکه به دشمنت دست بدی بهش لبخند بزنی این کار یعنی ذلت مشرق جان منتشر کن
 • محمود ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  جانم به قدرت و مردانگی سپاه زندباد شمشیر برنده ایران
 • احمد ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  سلام ودرود برسربازان ولايت شما پوشالي شيطان بزرگ( امريكا) را نشان داديد درودبرشما جانم فداي شما
 • وحید ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  ببخشید ، اگر درست متوجه شده باشم نوشتید که . . . . " حدود 18 فروند هواپیما از ناو هواپیمابر بلند شد و برخی از آنها به آسمان جزیره فارسی آمدند " یعنی وارد آسمان ایران شدن؟؟؟
 • ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  افرین
 • ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  اگر هاشمی نبود کشور نبود
 • ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  با امام چه کار دارید. امام خیلی مرد بزرگی بود اما به قول اصلاح طلبان افکار امام باید به موزه ها سپرده شود. فرکتان را باز کنید مشرقی ها
 • ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  افرین بر سپاه ایران زمین
 • ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  به ناشناس 10:48 ::: اتفاقا مشکل اصلاحات همین دوری از امام است.
 • ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  افکار امام راه نجات بشر امروز است. آنچه که باید به موزه ها سپرد لیبرالیسم است
 • ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  اصلاح طلبان امام را برای مقام و نان میخواهند و اصلا افکار امام رو قبول ندارند
 • اذربایجانی ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  با چند ناو اومدن فکر میکنن میتونن قلدری کنن کافی بود با چند موشک همه شون برن هوا ایران خودشو درگیر رودر رو نمیکنه در جنگ با موشک دخلتونو میاره
 • علیا ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  سردار دیشب توضیح دادند که ما دنبال شروع درگیری نبودیم. به همین خاطر روی جنگنده های دشمن و بالگردهاشون اشراف امل داشتیم اما نمیخواستیم اری کنیم که شلیک اول رو ما انجام داده باشیم. این یعنی هم پدافند هوایی هم نیروی هوایی ارتش و سپاه همگی آمادگی لازم رو داشتند. این یعنی میتونستیم بزنیم. اما دنبال تنش نیستیم و منتظر بودیم اگر اونها شلییک انجام دادند اری کنیم طلوع خورشید فردا رو نبینند.
 • ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  ماشاالله لا قوه الابالله
 • روح اله ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  درود بر دریادلان سپاه که عزت را برای مردم ایران به ارمغان می آورند.دوستتان داریم .مردم فارس
 • علی ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  سلام بر رزمندگان عرصه جنگ نرم و سخت
 • ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  افرین به هوش ذکاوتتان.
 • ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  سپاه اینجا سپاه اونجا سپاه همه جا همه کشور داره نون آرامشی که سپاه ایجاد کرده میخوره
 • محمد ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  دهن بعضی از اصلاح طلبان را باید گل گرفت .اگه امام نبود اصلاح طلبای که الان دارن دهن کجی به امام میکنن خودشان وهفتاد نسلشان نمیتانستن رژیم موروثی شاهنشای را کنار بزنن .امام آمد جمهوریت آورد و بعضی از این اصلاح طلب های فاسد توی همین جمهوریت به مقام رسیدن والان دارن بر علیه امام حرف مفت میزنن
 • محمد ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  کاملا موافقم
 • افشین تهران ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
  0 0
  چقدر باید ابلح باشیم که فکر کنیم راه و منش امام برای موزه خوب هست و کرسنت و لیسیدن کدخدا راهگشای مشکلات ملت ایران.اندیشه امام انقدر بزرگ و ژرف هستکه واقعا درک ان برای کسانیکه با اندیشه های لیبرالیستی نام اصلاح طلب را برای خود انتخاب کردند عاجز و وامانده شوند.
 • افشین تهران ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
  0 0
  قدرت ایران راه دلها را برای چیره شذن انتخاب کرده نه جنگیدن و خون ریزی را.
 • افشین تهران ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
  0 0
  بله وارد شدن و با دادن اخطار فلنگ رو بستند.
 • افشین تهران ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
  0 0
  با تقسیم وظایف در جنوب کشور و سپردن خلیج فارس که تقریبا محیط بسته ای هست و تاکتیکهای انتخابی سپاه و دادن مسئولیت دریای عمان و ابهای ازاد به نیروی دریایی ارتش میتوان گفت که نیروی نظامی ایران در ابهای جنوب و ازاد نسبت به اول انقلاب چند برابر شده است.و این چیزی نیست جز درایت و هوشمندی فرمانده کل قوا و دیگر عزیزان این عرصه.
 • جلال ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۰
  0 0
  25 ناو ارایش خطی گرفتند میدونید یعنی چی؟؟ یعنی این: ************************* حالا این 25 تا ناوشکن بوده ،هواپیمابر بوده..و...... کاشکی من اونجا بودم،میدیدم
 • سعید ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۴
  0 0
  الحمدلله رب العالمین قرآن می فرماید باید به طاغوت کافر باشید و آن را دشمن بدارید. شیطان بزرگ و طاغوت اعظم و فرعون زمان را باید خرد کرد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس