کد خبر 52470
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۷:۵۶

بر اساس مواد قانون مطبوعات، وقتي رسانه‌اي تخلفي مي‌كند بايد با روش‌هاي قانوني با او برخورد كرد و معمولاً نيز قانون مطبوعات تلاش دارد كه در اين راستا انتشار نشريات در صورت تخلف احتمالي با توقيف مواجه نشود.

به گزارش مشرق به نقل از فارس، نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي با درخواست از هيئت نظارت بر مطبوعات مبني بر رفع توقيف نشريه ۹ دي، تأكيد كرد: بر طبق قانون مطبوعات، توقيف نشريه آخرين مجازات است نه اولين آن.

احمد توكلي، نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه اخبار منتشره پيرامون توقيف نشريه ۹ دي و مستندات هيئت نظارت بر مطبوعات براي توقيف اين نشريه را ملاحظه كرده‌ام، گفت: جهت‌گيري قانون مطبوعات در راستاي حفظ تداوم انتشار نشريات است و از نظر اين قانون، معمولاً توقيف آخرين مجازات است نه اولين آن.

وي افزود: بر اساس مواد قانون مطبوعات، وقتي رسانه‌اي تخلفي مي‌كند بايد با روش‌هاي قانوني با او برخورد كرد و معمولاً نيز قانون مطبوعات تلاش دارد كه در اين راستا انتشار نشريات در صورت تخلف احتمالي با توقيف مواجه نشود.

توكلي ادامه داد: في‌المثل در ماده ۲۳ همين قانون، مجريان بايد درباره توهين و افترا به اشخاص، سير طولاني را در اعمال قانون طي كنند و توقيف مرحله آخر است. بر طبق اين ماده اگر در رسانه به شخصي توهين شود او مي‌تواند پاسخ بدهد و اگر نشريه از درج اين پاسخ استنكاف كرد، شخص مذكور مي‌تواند به دادگاه شكايت كند و دادگستري نيز در مورد درج پاسخ به نشريه اخطار مي‌دهد و در صورت استنكاف دوباره، دستور توقف انتشار نشريه كه آن هم از ۱۰ روز تجاوز نمي‌كند، صادر خواهد شد.

رئيس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي تأكيد كرد: اين مثال را از اين بابت بيان كردم تا تصريحي دوباره باشد بر اينكه جهت‌گيري قانون مطبوعات در راستاي پرهيز از توقيف نشريات و عدم انتشار آنهاست.

وي در ادامه با بيان اينكه قصد دفاع از تمامي مطالب منتشره در ۹ دي را ندارم و حتي قبلاً در مواردي نيز به آقاي رسايي، مدير مسئول اين نشريه برادرانه تذكر داده بودم كه برخي از مطالب نشريه عادلانه نبوده است، خاطرنشان كرد: با اين وجود معتقدم كه تمام اين مسائل براي توقيف ۹ دي كافي نبود و اين امكان وجود داشت كه با تذكر، اخطار و يا مباحثه با مدير مسئول محترم ماجرا حل شود.

توكلي گفت: بايد بپذيريم كه وقتي مدير مسئول نشريه، نماينده مجلس است؛ ما با بستن نشريه در واقع براي او محدوديت سياسي ايجاد كرده‌ايم، البته من نمي‌خواهم بگويم قانون در مورد نماينده مجلس نبايد ايجاد شود ولي به دليل اينكه حفظ امكان انتشار نظرات نمايندگان مهم است بايد احتياط بيشتري در توقيف در اينگونه موارد انجام داد.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي همچنين به تبصره ماده ۱۲ قانون مطبوعات نيز اشاره كرد و با بيان اينكه اين تبصره به هيئت نظارت اختيار توقيف يا عدم توقيف نشريات را مي‌دهد، تصريح كرد: با عنايت به اين تبصره از هيئت محترم نظارت درخواست مي‌كنم كه از اختيار خود استفاده كرده و ضمن خارج كردن ۹ دي از توقيف، به اخطار به مدير مسئول بسنده كنند.

توكلي گفت: هيئت محترم نظارت، با اين اقدام مي‌تواند سبب كمتر لطمه خوردن فضاي آزادي در جامعه شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • علیکمال ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
    0 0
    روزنامه 9 دی هیچ نیازی به حمایت توکلی ندارد. ایشان فقط باید 70درصد تورم را ثابت کنند!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس