کد خبر 501606
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۲

" روزی که آقای روحانی گفتند مشکل آب ما هم با رفع تحریم ها حل می‌شود، بسیار عصبانی شدم که چرا این حرف را می‌زند. نمی‌گویم تحریم‌ها هیچ تاثیری نداشت اما من خودم مدعی ام که در بدترین تحریم ها که تحریم نظامی در زمان جنگ بود، بزرگترین دستاوردها را داشتیم.

به گزارش مشرق، چندی پیش مصاحبه‌ای از محسن رفیقدوست در یکی از سایت‌ها منتشر شد که در آن به طور تام و تمام از دست‌دادن ظریف با اوباما حمایت شده بود. در مصاحبه دیگری نیز ضمن ذکر خاطره‌ای از رفیقدوست درباره سفارت آمریکا، این چنین القا شده بود که نظر "پدر بزرگ موشکی ایران" درباره مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی کاملاً مساعد است و حتی بالاتر از آن، صحبت از بازگشایی مجدد سفارت آمریکا در ایران در میان است!  پیرو این شبهات و همچنین برای گفت‌وگو با محسن رضایی درباره مسائل روز به سراغ ایشان در دفتر کار وی رفتیم. در گفت‌وگویی 2 ساعته با حاج محسن رفیقدوست از هر دری سخنی به میان آمد که مشروح این گفت‌وگو فردا منتشر خواهد شد. با این حال بخش کوتاهی از این مصاحبه که به موضوع دست دادن محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان با اوباما در حاشیه نشست سازمان ملل و همچنین مسئله مذاکره با آمریکا مرتبط است، در ذیل منتشر می‌شود:

محسن رفیقدوست در ابتدای این بخش از گفت‌وگوی خود درباره دست دادن ظریف با اوباما و جمله‌ای که از وی در یکی از سایت‌های خبری منتشر شده بود، خاطرنشان کرد: من از ابتدا با سبک روزنامه‌نگاری ایرانی که منطبق با ژورنالیستی غرب است، مخالفم. در روزنامه‌نگاری اسلامی، هدف وسیله را توجیه نمی‌کند. در دو مورد از من پرسیدند که نظر شما راجع به دست دادن آقای ظریف و اوباما چیست؟ من چند نکته را ذکر کردم که اولاً من ظریف را می شناسم. ظریف با وجود آنکه سالها در آمریکا درس خوانده، ولی جزو خانواده مذهبی و مقید است. به هیچ وجه هم اینکه آقای ظریف آماده شده باشد تا با آقای اوباما دست بدهد، نه اینگونه نیست. ولی شما این شرایط را تجسم کنید که با اعتمادی که من به ظریف دارم، صحنه را درست می‌کنند و درست سر پیچ آقای اوباما و همراهانش از یک طرف و آقای ظریف هم از سوی دیگر می رسند و او (آقای اوباما) دستش را دراز می کند و آقای ظریف هم دست می‌دهد.

رفیقدوست خاطرنشان کرد: من هم اگر در آن شرایط قرار می‌گرفتم احتمالاً با اوباما دست می‌دادم ولی معتقدم قطعا اگر مقام معظم رهبری بودند با اوباما دست نمی‌داند. به علت آن که ایشان را یک قدرت مافوق ما می‌دانم و ایشان در این گونه صحنه‌سازی‌ها اسیر نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه به نظر من این دست‌دادن آقای ظریف با اوباما تصادفی بوده و عمدی نبوده است، در پاسخ به این سوال که روزنامه نیویورک تایمز نوشته بود که ظریف و اوباما بعد از دست دادن به مدت 4-5 دقیقه با یکدیگر به خوش و بش گذرانده‌اند، و وزارت خارجه کشورمان نیز تلویحاً این مسئله را تایید کرده است، گفت: من این بخش را نشنیده بودم. ولی اگر چنین اتفاقی افتاده باشد  قطعاً غلط بوده و نباید خوش و بش می‌کرده است. 

محسن رفیقدوست با بیان  اینکه آقای ظریف باید در سناریوهای بعدی اینچنینی که برایش درست می‌کنند حواسش جمع باشد، خاطرنشان کرد: حال که ظریف در چنین شرایطی گرفت و چنین اقدامی هم انجام شد، بهتر بود بلافاصله واکنشی نشان دهد تا اثرات منفی آن را خنثی و جبران کند تا آمریکایی‌ها نتوانند از چنین صحنه‌سازی‌هایی به عنوان عادی شدن ارتباط سیاستمداران دو کشور بهره‌برداری تبلیغاتی کنند.

این فرمانده ارشد سپاه پاسداران دوران دفاع مقدس در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به تحریف برخی اظهاراتش درباره رابطه با آمریکا خاطرنشان کرد: مذاکره با آمریکا زمانی برای ما جایز است که آمریکا اصطلاحاً "آدم" شده باشد. ولی این آدم شدن برای آمریکای فعلی محال است. البته معتقدم یک زمانی میرسد که آمریکا آدم شود ولی آن روز قطعاً به این زودی‌ها نیست. آمریکایی‌ها قطعاً زمانی با ما مذاکره به معنای واقعی و نه به معنای نفوذ می‌کنند، که دیگر از این آمریکای فعلی خبری نباشد. آن زمان دیگر اسرائیلی نیز وجود خارجی ندارد.

رفیقدوست همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه باید با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی به فکر پیشرفت باشیم، خاطرنشان کرد: من روزی که آقای روحانی گفتند مشکل آب ما هم با رفع تحریم ها حل می‌شود، بسیار عصبانی شدم که چرا این حرف را می‌زند. نمی‌گویم تحریم‌ها هیچ تاثیری نداشت اما من خودم مدعی ام که در بدترین تحریم ها که تحریم نظامی در زمان جنگ بود، بزرگترین دستاوردها را داشتیم. لذا در همه زمینه‌ها می توانیم تحولات بسیار بزرگی در عرصه اقتصادی داشته باشیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس