کد خبر 486546
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۱

تحقیقات یک نهاد تازه تاسیس مدنی در افغانستان نشان می دهد که نام 130 هزار نیروی نظامی افغان در فهرست نیروهای نظامی و امنیتی ثبت شده و از دولت حقوق و مزایا می گیرند، اما این نیروها حضور فیزیکی در محل خدمت خود ندارند. مقامات افغان البته این آمار را مبالغه آمیز می دانند.

به گزارش مشرق، نهاد تازه تاسیس «حقوق و عدالت» افغانستان اعلام کرد که این تحقیق در 13 استان افغانستان به صورت مستقیم و 15 استان دیگر به صورت غیرمستقیم انجام شده است.
نهاد ریاست جمهوری افغانستان البته آمار نهاد تحقیقاتی «حقوق و عدالت» را مبالغه آمیز و نادرست دانست.

«سعید ظفر هاشمی» معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه گذشته - دیروز - در نشست خبری گفت که «اشرف غنی» رئیس جمهوری دستور داد تا یک تصویر کلی از نیرو های افغان ارائه شود.

وی گفت: «اشرف غنی در دستور خود تاکید کرد که یک تصویر کلی از وضعیت نیرو های امنیتی و دفاعی کشور به دست آید، به این معنی که مشخص کنیم در افغانستان و در قسمت های مختلف چه تعداد سرباز داریم و در چه وضعیتی قرار دارند، شمار دقیق این نیرو ها چه میزان است و همچنین تسلیحات و تجهیزاتی که در اختیار آنها قرار دارند، مشخص شود».

«شمس الدین شمس» رئیس نهاد تحقیقاتی «حقوق و عدالت» نیز در گفت و گو با رسانه محلی تاجیکستان گفت: این رقم از طریق مصاحبه با نیرو های افغان در پست های امنیتی، فرماندهی ، واحد های نظامی و خطوط جنگ به دست آمده است.

بحث سربازان «خیالی» در حالی مطرح می شود که «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان پیشتر از ارزیابی همه جانبه نیرو های امنیتی و دفاعی افغان سخن گفته بود. در آن زمان، رئیس جمهوری گفته بود که به زودی هیاتی را موظف خواهد ساخت تا نیازمندی، کمبود و تجهیزات این نیرو ها را از نزدیک بررسی کند.

«غنی» در اواخر ماه سپتامبر در مورد آمار نیرو های امنیتی افغان ابراز تردید کرده و گفته بود که احتمالا نیرو های امنیتی به اندازه ای نیست که مسئولان می گویند.

برخی از اعضای کمیسیون امنیت داخلی پارلمان افغانستان نیز می گویند ممکن است سربازان «خیالی» در میان نیرو های امنیتی افغان باشند، اما آمار نهاد مدنی «حقوق و عدالت» دور از حقیقت است.

«محمد اقبال صافی» عضو مجلس افغانستان گفت: «امکان ندارد که در این حد سربازان خیالی وجود داشته باشد. ممکن است درصد بسیار کمی از این سربازان وجود داشته باشد».

افغانستان 350 هزار نفر نیرو ی امنیتی و دفاعی دارد که در سراسر کشور مشغول تامین امنیت هستند.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس