رئیس پیشین اتاق بازرگانی با اشاره به لزوم شفاف‌سازی موارد مصرف ریال‌های خرج شده توسط دولت گفت: باید ارزیابی عملکرد داشته باشیم و اگر موارد هزینه شده شفاف‌سازی شود، بسیار خوب است.

به گزارش مشرق، یحیی آل‌اسحاق رئیس پیشین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درباره اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه «پول‌های بلوکه‌ ایران که قرار است آزاد شود عمدتاً قبلاً ریالش خرج شده است» اظهار داشت: پول‌‌ها دونوع است، یکی ارز و دیگری ریال‌ مابه‌ازای این ارز است و ارزی که ناشی از فروش نفت است متعلق به دولت است اما بودجه بر اساس ریال است و باید آن را به ریال تبدیل و در حساب خود ثبت کند، دولت‌ها در شرایط مختلف وقتی به کمبود بودجه برمی‌خورند و برای نیازهای آنی، بعضی از امکانات بالقوه خود را به بالفعل تبدیل می‌کنند.

آل‌اسحاق ادامه داد: به طور مشخص در دولت‌های گذشته و به ویژه دولت قبل، ما مقداری فروش نفت داشتیم اما اجازه مصرف آن را نداشته‌ایم و مجبور بودیم در حساب چین و هند آن را نگهداری کنیم، در حالی که اصل دارائی متعلق به دولت بود که قدرت استفاده از آن وجود نداشت.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه از این سو نیز دولت احتیاج به ریال داشته و با این تعبیر که این پول من است ریال این پول‌ها را قبلاً پیش‌خور و مصرف کرده است، افزود: بنابراین در حال حاضر ریال این دلارها از بانک مرکزی گرفته شده و بانک مرکزی مال دولت نیست اما متعلق به جمهوری اسلامی است.

وی تصریح کرد:‌ در اینجا دو بحث مطرح است، اول اینکه این پول متعلق به جمهوری اسلامی بوده و ما این ارز بلوکه شده را در خارج از کشور داریم اما مبلغی که دولت ریال آن را نگرفته باشد، محدود است.

آل‌اسحاق با اشاره به لزوم شفاف‌سازی موارد مصرف ریال‌های خرج شده متذکر شد: باید ارزیابی عملکرد داشته باشیم و اگر موارد هزینه شده شفاف‌سازی شود بسیار خوب است.


منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • محمود ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۵
  0 0
  سلام بهتر است ديوان محاسبات رقم صحيح خرج را تعيين نمايد ضمنا در اين مدت دولت خرج چنداني نكرده كه بگوييم حالا پيش خور كرده آخر دولت براي جلوگيري از افزايش تورم در اين مدت صرفه جويي كرده و خيلي از پرداختها ي قبل از تحريم را مسكوت گذاشته چگونه مدعي است خرج كرده بايد به طور شفاف بررسي شود!!!!!!!!!
 • خلیل قاسمی ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۵
  0 0
  بسمه تعالی: به نظر من اگر پولی هم آزاد شود باید خرج ان با حساب و کتاب باشد ، ممکن است نقشه دشمن این باشد که یک شوک اقتصادی به کشور وارد شود واگر وضع اقتصادی یکدفه عوض شود وچون انها قابل اعتماد نیستند ممکن است به هر بهانه ای دوباره تحریم بانکها را برگردانند. که دولت ما با شوک اقتصادی روبرو میشود که بحرانی بوجود خواهد امد.
 • ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۵
  0 0
  دولت روحانی ویرانه تحویل گرفته است - ویرانه -

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس