رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران گفت: 5 سال پیش که ما بحث ماهواره با دقت 2 و نیم متر را آغاز کردیم، دولت ماهواره با دقت 5 متر را شروع کرد و تا الان نه تنها هیچ ماهواره‌ای تحویل ندادند بلکه ده ها برابر پولی که باید به بخش خصوصی داده می‌شد، هزینه کردند.

به گزارش مشرق، امین سالاری رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری طراحی و ساخت ماهواره سنجشی میان بخش خصوصی ایران و یک شرکت اروپایی گفت: این تفاهم‌نامه در جریان نمایشگاه ماکس 2015 به امضا رسید.

وی افزود: کنسرسیوم داخلی فضایی 5 سال پیش به درخواست دولت ایجاد شد که متشکل از 28 شرکت توانمند فناور در حوزه طراحی و ساخت سیستم‌های ماهواره‌ای است.

سالاری ادامه داد: آن زمان در رابطه با ساخت ماهواره سنجشی با مجموعه سازمان فضایی که زیر نظر وزارت مخابرات بود به توافق رسیدیم و پیش‌نویس قرارداد نهایی و پیوست فنی هم به تائید نهایی رسید.

رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران تصریح کرد: اما بعد از اینکه مجموعه سازمان فضایی به ریاست جمهوری پیوست و مدیریت جدید آمد، دوستان اعتقادی به فعالیت بخش خصوصی در حوزه فضایی نداشتند و پروژه را متوقف کردند و نگذاشتند عملیاتی شود.

وی گفت: حالا که تغییراتی را در بدنه سازمان فضایی کشور دیدیم، مجددا کنسرسیوم را فعال کردیم تا در رابطه با بحث ماهواره‌های سنجشی اعلام آمادگی کند که در همین راستا تفاهم‌نامه با یک شرکت خارجی توانمند در این حوزه امضا کردیم.

سالاری با اشاره به نحوه اجرای این تفاهم‌نامه اظهار داشت: این همکاری فناورانه مشترک با این تقسیم کار که طراحی به صورت مشترک انجام شود، ساخت ساب‌سیستم‌ها و زیرسیستم‌ها در داخل کشورمان و توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و بحث تست و تحویل در مدار با سوپروایزری مجموعه اروپایی و همکاری مجموعه داخلی انجام شود.

رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران تاکید کرد: این پروژه در بازه زمانی 2 ساله قابل انجام است البته ما نیاز به این داریم دولت که مصرف کننده نهایی است آن را تائید و با بخش خصوصی وارد همکاری شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما 5 سال پیش یک همکار خارجی دیگر داشتیم که قرارداد هم نهایی شد و زمانبندی آن سه ساله بود اما دولت با تغییراتی که در آن صورت گرفت جلو نیامد و ما فرصت ساخت ماهواره با دقت تصویربرداری 2 و نیم متری را از دست دادیم.

سالاری تاکید کرد:‌ ما همچنان نگران این موضوعات هستیم و امیدواریم با تغییراتی که در بدنه صنعت فضایی به وجود آمده این فرصت از دست نرود البته زیاد هم امیدوار نیستیم.

رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران گفت: 5 سال پیش که ما بحث ماهواره با دقت 2 و نیم متر را مطرح و آن را آغاز کردیم، دوستان در دولت ماهواره با دقت 5 متر را شروع کردند و تا الان نه تنها هیچ ماهواره‌ای در این حوزه تحویل ندادند بلکه ده ها برابر پولی که باید به بخش خصوصی داده می‌شد، هزینه کردند. این بخشی از سیاست‌های نامناسب در این حوزه است. اگر ما آن موقع ماهواره با دقت 2 و نیم متری را ساخته بودیم یک افتخار ملی نصیب کشور می‌شد در حالی که الان دقت ماهواره‌های موجود چند ده متر است و استفاده کاربردی ندارد.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۸
  0 0
  تا گوساله گاو شود ....
 • ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  0 0
  اگر خارجی ها ضمانت می دهند که در دادگاه لاهه و یا مراجع بین المللی قابل پیگیری است و در صورت اختلاف پول ایران با سودش بر می گردد، اقدام کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس