کد خبر 458748
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۰:۴۳

علی ربیعی روز گذشته در دفاع از عملکرد اشتغال زایی دولت یازدهم به دستور جلسه بعدی شورای عالی اشتغال اشاره کرد و گفت: در جلسات آینده آی – سی – تی ، جهانگردی و توریسم‌، صنایع دستی‌، صنعت و معدن مورد بررسی قرار خواهد گرفت‌.

دستور جلسه بعدی شورای عالی اشتغال
به گزارش مشرق، مرداد سال جاری بود که جلسه شورای عالی اشتغال برگزار شد و بررسی طرح‌های اشتغال زایی بخش کشاورزی‌، شامل پروش ماهی در قفس، کشت گلخانه‌ای، طرح‌های کوچک کشاورزی، بررسی سیاست‌های شورای عالی اشتغال در خصوص نحوه استفاده از تسهیلات بانکی از جمله صندوق توسعه ملی (موضوع تبصره یک ذیل ماده 52 قانون الحاق برخی مواد قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت)، ارائه مصوبات کمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال‌، تصویب طرح تأمین مالی جمعی پروژه‌های کارآفرینی‌، تصویب آیین‌نامه‌های طرح کارروزی دانش آموختگان و دانشگاهی، الزامات ایجاد اشتغال در شرایط فعلی با تأکید بر بنگاه‌های کوچک و خرد دستورات این جلسه شورای عالی اشتغال بود.

برگزاری جلسات شورای عالی اشتغال با وجود مصوباتی که به همراه داشته نتوانسته نتیجه مثبتی را نصیب جامعه کنند و همواره روند بیکاری سیر صعودی دارد. همین مسئله باعث شد تا ربیعی راهی مجلس شود. بررسی سوال ابراهیم کارخانه‌ای نماینده مردم همدان در مجلس از علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه علنی صبح دیروز مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

این نماینده مجلس از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرسیده بود که چرا عزم راسخ، مدیریت هماهنگ و برنامه هدفمندی برای کمک به حل معضل بیکاری رو به رشد کشور وجود ندارد؟

ربیعی در دفاع از خود توضیحاتی را مطرح کرد. که دراین توضیحات به دستور جلسه بعدی شورای عالی اشتغال نیز اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با پدیده رشد بدون اشتغال هم مواجهیم گفت: در دولت تدبیر و امید هر روز یک آئین نامه در جهت بهبود فضای کسب و کار تدوین شده است. همچنین بخش کشاورزی را در  شورای عالی اشتغال به پایان رساندیم و در جلسات آینده  آی – سی – تی ، جهانگردی و توریسم ،  صنایع دستی ، صنعت و معدن مورد بررسی قرار خواهد گرفت . 

*هدف گذاری برای رسیدن به اشتغال 31 میلیون نفری در سال 1400

 وی در ادامه توضیحات خود با  ارائه آماری بیان می‌کند: با توجه به جمعیت شاغل موجود (‌یعنی 22 میلیون نفر) و هدف‌گذاری شده 31.5 میلیون نفری، برای رسیدن به نرخ بیکاری 10 درصدی در سال 1400، برای پاسخگویی به بحران بیکاری نیازمند نرخ رشد تولیدناخالص 7 درصد در سال هستیم. دسترسی به این ویژگی ها نیازمند الزامات برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌های نزدیک دولت و مجلس و سایر بازیگران است تا بتوان شاهد تحول اساسی در حوزه اشتغال بود.

وی گفت: اگر اقتصاد ایران در خط روندی خود (یعنی نرخ رشد 4 الی 5 درصدی) حرکت کند، به ازای هر یک درصد رشد تولید ناخالص داخلی، حدود یکصد هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود. با توجه به این‌که، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی توسط بانک مرکزی و داده ها و اطلاعات ثبتی موجود، 3 درصد اعلام شده، در نتیجه افزایش سطح اشتغال یا ایجاد حداقل 300 هزار فرصت شغلی در سال 1393 نسبت به سال 1392 واقعی است.

ربیعی افزود: برای حالت مطلوب اعلام شده، نیازمند رشد حداقل20 درصدی در سرمایه گذاری هستیم. این در حالی است که در سال 92 این رقم منفی بوده و در سال 93 به 3.5 درصد رسیده است.

 وی در دفاع از عملکرد دولت در ایجاد اشتغال بیان کرد: برای بهبود فضای کسب و کار اقدام شد، و رتبه جهانی فضای کسب و کار ایران از رتبه 152 در سال 1392 به رتبه 130 در سال 1393 بهبود یافت، رشد اقتصادی و رشد سرمایه‌گذاری به ترتیب از 1.9- و 6.9- درصد در سال 1392 به ترتیب به 3 درصد و 3.5 درصد در سال 1393 بهبود یافت و اقتصاد خروج از شرایط رکود تورمی را آغاز کرد، رشد صادرات غیرنفتی از منفی 3.1 درصد در سال 1392 به حدود 13.3 درصد در سال 1393 افزایش یافت، نرخ بیکاری از 12.2 درصد در سال 1391 به 10.4 درصد در سال 1392 و بالاخره به 10.6 درصد در سال 1393 رسید، رشد پایه پولی به عنوان عامل اصلی افزایش نقدینگی از 27.6 درصد در پایان سال 1391 به رقم 4.1 درصد در پایان اسفند 1393 کاهش یافت، رشد تسهیلات پرداختی بانکی از منفی 2.6 درصد در سال 1391 به  20.7 درصد در سال 1392 و بالاخره به 35.2 درصد در سال 1393 افزایش یافته است، مبارزه با تحریم‌های ظالمانه سبب شده است تا امنیت سرمایه‌گذاری بیشتر شود، فضای روانی بهتری برای سرمایه‌گذاران ایجاد گردد، و تعاملات تجاری تسهیل شود. البته انتظار نداریم این دست‌آورد به سرعت، شرایط ناخوشایند یک دهه گذشته را بهبود بخشد.

 ربیعی گفت: ما بررسی کردیم اگر امروز با فرض اینکه 7.7 درصد هم رشد داشته باشیم به عنوان مثال رشد ما در بخش‌هایی مثل نفت و گاز و پتروشیمی و فولاد که اتفاقا" ‌تمایل نمایندگان هم در شهر‌های خودشان به این نوع کارها‌ست تا نوعی از اشتغال‌های حمایتی؛ ‌در این مشاغل 3500 میلیارد تومان هزینه ایجاد شغل می‌شود‌. یعنی ما با پدیده رشد بدون اشتغال هم مواجهیم‌. در دولت تدبیر و امید هر روز یک آیین‌نامه در جهت بهبود فضای کسب و کار تدوین شده است‌. همچنین بخش کشاورزی را در ‌شورای عالی اشتغال به پایان رساندیم و در جلسات آینده  آی – سی – تی ، جهانگردی و توریسم ،  صنایع دستی ، صنعت و معدن مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

  وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در حمایت از بنگا‌های کوچک و متوسط گفت: فرمایش هوشمندانه و مدبرانه مقام معظم رهبری با  تاکید بر بنگاه های کوچک و متوسط را در پیش روی خودمان گذاشتیم و امروز بیش از  82 درصد  اشتغال ما در این نوع بخش هاست.   اما ما سیاست های خود را از دو مسیر برای حل مشکل اشتغال اجرا خواهیم کرد . 

 وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی افزود: مسیر سرمایه‌گذاری و رشد تولید و ایجاد اشتغال‌؛ که این پاسخگوی ما نخواهد بود‌. به رشد 7 یا 8 درصد هم به سرعت نمی توانیم دسترسی پیدا کنیم‌ ولی برای رشد 5 درصد امسال خود را  آماده کرده‌ایم ولی این کافی نیست ما در روش دوم برای ایجاد انگیزه برای بنگاه خرد و کوچک هدف گذاری کرده‌ایم تا ظرفیت‌های خالی را پر کنیم. 

ربیعی بیان کرد: رویکرد ما در وزارتخانه تحرک در طرف تقاضای بازار کار بوده و شعار اشتغال بزرگ بنگاه‌های کوچک را در پیش رو قرار دادیم و در حال حاضر هم فکر می کنم حداقل در 7 یا 8 استانی که طرح تکاپو درآنجا پایلوت شده دوستان نماینده می توانند شهادت بدند که در آنجا رویکرد اشتغال های پایدار در بخش های کوچک اجرا شده  است همچنین  از سال  92 تا کنون برای بیش از 340 هزار نفر کارجو  مشوق های تخفیف بیمه‌ای برقرار کردیم‌.

وی گفت: در توسعه صنعت پوشاک و زعفران در خراسان رضوی  برنامه ریزی کردیم برای آی – تی با محور نرم افزار در کردستان در حال شروع کار هستیم .  برا ی توسعه زنجیره زنبور داری در گلستان مازندران و قزوین و کردستان هم کارها را شروع کرده ایم .  صنعت توریسم را در سمنان آغاز کرده ا یم . در مشهد برای اولین بار صنعت کفش را را راه اندازی کرده ایم.  بنابراین ما در دو جهت ایجاد زمینه برای سرمایه گذاری مردم و بخش خصوصی پیش بینی پذیر کردن اقتصاد و رفع موانع تولید فعالیت های قابل توجهی  انجام شده و برای پاسخ دادن به اشتغال زیادی که امروز از راه رشد به دست نمی آید بیکار ننشسته ایم و  برنامه های طرح تکاپو  و  کارورزی  را طراحی کرده ایم .ما به اندازه پیشرفتی که داشتیم با شرایط اقتصادی موجود  قابل قبول خواهد بود .

* آموزش‌های مهارتی روستاها در مناطق مرزی

 وی به آموزش های فنی و حرفه ای از طریق مناطق مرزی اشاره کرد و گفت: امروز سازمان آموزش فنی و حرفه ای،  آموزش از روستا ها در مناطق مرزی را آغاز کرده است . خروجی های دانشگاهی را اندازه گیری کرده ایم .  متناسب با رسته شغل های متناسب با استانهای ما نسبت بسیار خوبی ندارند.  مهارت مشکل ما بوده،  فرهنگ کار یکی از موانع است .  آموزش فنی حرفه ای امروز سه چهار برابر گذشته فعالیت خودش را برای مهارت آموزی پیش برده است .

ربیعی ادامه داد: بر اساس گزارش ها و کدهای ملی ثبت شده که افراد دفترچه بیمه تامین اجتماعی دریافت کرده اند نزدیک به 400 هزار دفترچه بیمه صادر شده است .  یعنی 700  هزار شغل ایجاد کرده ایم . ‌ریزش نیرو را هم در نظر گرفته‌ایم‌. علاوه بر این صندوق کار آفرینی امید ، کمیته امداد و بسیج هم تعداد زیادی شغل ایجاد کردند . ما امروز 22 میلیون شغل داریم و 15  میلیون بیمه شده ،  همواره نسبت دو به یک بین شغل رسمی و غیر رسمی ایجاد شده است .  معتقدم این شغل های رسمی که با دفترچه های بیمه قابل اندازه گیری است با همین نسبت دو به یک  شغل غیر رسمی هم ایجاد کرده ایم .  بنابر این فکر می کنم کارنامه ما با این شرایط پیش گفته اقتصادی که ترسیم کردم کارنامه قابل قبولی است .

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس