وزیر امور خارجه فرانسه با بیان اینکه حامل دعوت رسمی روحانی به پاریس در ماه نوامبر هستم‌، گفت: وزرای کشاورزی و بازرگانی فرانسه ماه سپتامبر (شهریور) به ایران سفر می‌کنند.

به گزارش مشرق، «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه در نشست مطبوعاتی با وزیر خارجه کشورمان که امروز (چهارشنبه) برگزار شد، با بیان اینکه 17 سال می‌گذرد به یک وزیر خارجه فرانسوی به طور رسمی به ایران نیامده بود بابت این حضور تشکر و قدردانی کرد.

وی به دیدارش با رئیس‌جمهور کشورمان و ناهاری که با وی خواهد داشت اشاره کرد و افزود: پس از آن به دیدار معاون رئیس‌جمهور در حوزه محیط زیست، وزیر انرژی و وزیر حمل و نقل خواهم رفت. سفر من کوتاه اما پربار خواهد بود.

وزیر خارجه فرانسه احترام و از سرگیری روابط را دلیل سفر خود به ایران خواند و یادآور شد:‌ ما دو کشور بزرگ هستیم. فرانسه به فرهنگ و نقش ایران احترام می‌گذارد و همچنین کیفیت دانشجویان، شهرهای ایران و نیز دردهایی که مردم ایران در زمان جنگ با عراق داشتند.

فابیوس با ذکر این نکته که ما با هم درباره مسئله هسته‌ای گفت‌وگوهای زیادی داشتیم و ایران نیز به فرانسه احترام می‌گذارد،‌ افزود: فرانسه کشور آزادی‌هاست و استقلال و تکنولوژی ما مورد احترام است.

وی ادامه داد: ما برای تعهدات‌مان احترام قائلیم و درباره از سرگیری روابط نیز باید بگویم که این توافق امکان می‌دهد که روابط را در سطوح دیگر دنبال کنیم.

وزیر خارجه فرانسه با بیان اینکه حامل دعوت رسمی رئیس جمهور کشورمان از آقای روحانی هستم که در ماه نوامبر انجام گیرد،‌ یادآور شد: از سرگیری روابط سیاسی و اقتصادی را با ایران دنبال می‌کنیم. فرانسه با وضعیت جدید به وجود آمده قصد این کار را دارد و اگر ایران مایل باشد ما حاضریم شرکت‌هایمان که در عالی‌ترین سطح در دنیا فعال هستند در ایران کار کنند.

وی اتومبیل‌سازی، محیط زیست و کشاورزی را از جمله زمینه‌های همکاری خواند و افزود: در ماه سپتامبر دو وزیر کشاورزی و شیلات و بازرگانی در قالب هیأتی به ایران خواهند آمد.

فابیوس همکاری موزه «لوور» پاریس با ایران را نیز از دیگر زمینه‌ها خواند و افزود: توریست‌های فرانسوی مایل هستند که از شهرهای زیبای شما دیدار کنند. این از سرگیری روابط باید همچنین به منطقه و بین‌الملل نیز سرایت کند که به آقای روحانی و‌ آقای ظریف در زمان ناهار در این خصوص صحبت خواهم کرد.

وی ایران را یک کشور بانفوذ در منطقه خواند و گفت: فرانسه نیز همینطور است و ما در مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری دارای علایق مشترکی هستیم. ما علاقمند به صلح و ثبات در منطقه می‌باشیم.

فابیوس معنای توافق هسته‌ای را صلح و ثبات در منطقه و محیط بین‌الملل خواند و یادآور شد: این فقط یک توافق فنی نیست بلکه برای ثبات است.

وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به سوالی در خصوص ذهنیت ایرانیان نسبت به نقش فرانسه در زمان مذاکرات هسته‌ای گفت: شنیده‌ام که یک ذهنیت از فرانسه در افکار عمومی ایران به وجود آمده است. در جایگاهی نیستم که نسبت به این ذهنیت اظهار نظر کنم. ایرانیان از تاریخ فرانسه برداشتی عالی دارند و ما روابط خوبی در گذشته داشتیم و دو کشور تمدن بزرگی هستند.

فابیوس با اشاره به استقلال فرانسه که یکی از 5 عضو دائم شورای امنیت است، خاطرنشان کرد: ایرانی‌ها این احساس را در قلب‌شان دارند و می‌دانند که ما میراث‌دار انقلاب کبیر فرانسه هستیم و اصول ما نظیر آزادی، برابری و برادری تمام دنیا را چرخیده و نقشی نیز در یکسری وقایع تاریخی در ایران داشته است.

وزیر خارجه فرانسه اظهار داشت: درباره توافق هسته‌ای باید بگویم که ما ساعت‌ها و ده‌ها روز با یکدیگر مذاکره کردیم. گفته شده که فرانسه در گروه 1+5 موضع سختی داشته اما فرانسه در مسیر و مواضع خود استمرار داشته و یک موضع محکم و سازنده داشتیم.

فابیوس با بیان اینکه موضوع هسته‌ای موضوعی ساده و شوخی نیست، یادآور شد: ما از آغاز، فرمول آقای روحانی را مدنظر داشتیم و آن را امضا کردیم که فناوری هسته‌ای آری اما بمب هسته‌ای نه و باید دقیقاً و به صورت فنی به آن می‌پرداختیم.

وی از صالحی و هیأت کارشناسان فنی فرانسوی نیز قدردانی و تشکر کرد.

وزیر خارجه فرانسه ادامه داد: دلیل دیگر موضع سخت ما این بود که ما بر علیه اشاعه مبارزه می‌کنیم. ایده ما این بود که نه تنها به یک توافق برسیم که برای دنیا و مردم ایران مفید باشد بلکه مانع اشاعه نیز بشویم زیرا خطر این موضوع برای کشورهای همسایه نیز هست و برای این خطر باید یک توافق محکم می‌داشتیم تا هیچکس به فکر ساخت بمب هسته‌ای نباشد.

فابیوس یادآور شد: یک توافق نه چندان محکم می‌توانست کشورهای دیگر را تشویق به ساخت بمب هسته‌ای کند و روش فرانسه یک توافق محکم و استوار بود.

وی با ذکر این نکته که اگر توافق با موافقت همه همراه نبود حاصل نمی‌شد،‌ گفت: فرانسه، ایران، آمریکا و سایر کشورها هر یک می‌خواستند مواردی را به توافق اضافه کنند ولی همه قصد داشتند که به توافق برسند.

وزیر خارجه فرانسه افزود: اگر این تفکر ایجاد شده که فرانسه یک روش محدودکننده برای توافق داشته، اینطور نیست. این یک توافق تاریخی است زیرا 13 سال است که مذاکره می‌کنیم و امروز می‌خواهیم آن را به مرحله اجرا برسانیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  آقا من از دست روحانی گله دارم ، والا چطور تونسته یه جنایتکار رو به کشورمون دعوت کنه ؟ کله ام داره منفجر میشه
 • بناکار ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  قذافی هم بعد هسته ای به فرانسه رفت
 • مهندس ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  قاتل گمشو برو از کشورم.
 • ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  زودتر منفجر شدید همه خوشحال می شن
 • ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  شمادوووغتو بنوووش
 • مستر ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  فابیوس برای جاسوسی اومده خیلی باید مراقب بود
 • ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  مرگ بر فرانسه
 • ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  هم قاتل است و هم در مذاکرات پدر ایران را در آورد حالا هم آمده باج سیبیل بگیره.. مرتیکه
 • ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  اینکه این اقای "پفیوس" میگه موضعش محکم بوده را راست میگه(زرررررت)!!!
 • ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  لعنت بر فابیوس و صهیونستیها
 • خاطره ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  خداکنه روحانی که رفت پاریس حداقل به استقبالش بیان نه مثل ....
 • ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  ما این ماشینای آشغال پژو رو نخوایم کیو باید ببینیم؟
 • ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  در راستای حل مشکلات "زیست محیطی" مقداری هوای بدون ریزگرد از اون خوباش هم از فرانسه وارد کنید!!
 • ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  بابا ماشین به این خوبی فقط بعضی وقتا آتیش میگیره همین!!!
 • ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  مثل!؟
 • ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  مشرق یه گزارش از خوش خدمتیهای فرانسه برای اسرائیل در طول تاریخ کار کن
 • دانشجو ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  در مورد وارد کردن دبه فرانسوی هم توافق کنین میگن تو مذاکرات هسته ای خیلی کارایی داشته البته به دبه های آمریکایی که نمیرسه ولی خب بهتر از هیچیه!
 • ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  چین رو باید ببینی
 • پسر ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  تمام حرفاش دروغ از محیط زیست بگیر تا توافق که گفته برای منطقه پس چرا در منطقه رژیم صهیونیستی بمب اتمی داره؟؟؟ اگه این متهم که با بی تدبیری به ایران دعوت شده این سوال من بتونه پاسخ بده اونوقت میشه گفت دعوتش به حق بوده والا دعوتش هیچ هیچ
 • ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  اينا اگه طرفدار محيط زيست بودند ، تو اقيانوس آزمايش اتمي انجام نميدادند !!
 • ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  اتومبیل‌سازی، محیط زیست و کشاورزی زمینه همکاری ایران و فرانسه خدایا مردم ایران رو به تو سپردم خدا میدونه چه بلاهایی قراره سرمون بیاد
 • حسین ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  ناشناس ۱۲:۲۳ ایشون به شما توهینی کردند که به خاطر یک اجنبی جنایتکار که ایدز به ما داده، سوپر اتاندارد به صدام و پناه به منافقین، بهشون کنایه توهین آمیز می‌زنید؟ انصافه؟
 • دریجانی ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  ای خدا یه آزاده پیدا نمیشه از خونهای آلوده ازش سوال بپرسه تو نشست خبری؟؟؟خیلی دلم میخواد بدونم این مرتیکه ویروسی قورباغه خور چه جوابی میخواد بده؟؟/
 • ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  مشرق یه وقت هم خبر ورود کری به تهران را میشنوی خخخخ!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس