رئیس سازمان انرژی اتمی کشور در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ابعاد فنی برجام را توضیح داد.

به گزارش مشرق، علی اکبر صالحی در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کارشناسان فنی سازمان انرژی اتمی کشور که در مذاکرات حضور داشته اند بسیار قوی ظاهر شدند و این مایه فخر و مباهات کشور است ، گفت:‌ هدف فعالیت های هسته‌ای کشور فعالیت های صلح آمیز است.

وی تاکید کرد:‌بنا به فتوای مقام معظم رهبری ما اساسا نمی توانیم به جز فعالیت های هسته‌ای صلح آمیز به دنبال فعالیت های دیگری باشیم.

به گفته صالحی برای دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته‌ای با رویکرد تجاری- صنعتی ناچار به همکاری بین‌المللی هستیم و برجام این فرصت را در اختیار ما قرار می‌دهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور با بیان اینکه تا ده سال آینده حداقل چهارنیروگاه دیگر علاوه بر بوشهر در کشور ایجاد می‌شود تصریح کرد: به موازات ایجاد نیروگاه ها به دسترسی به منابع اورانیوم طبیعی به ویژه در کشور نیاز داریم. حدود 60 درصد خاک کشور درخصوص کشف منابع اورانیوم کاوش شده و در پی انجام 40 درصد مابقی هستیم.

صالحی اضافه کرد:‌به رغم همه محدودیت هایی که علیه فعالیت هسته‌ای ایران اعمال شده نه تنها این محدودیت ها خللی بر فعالیت هسته‌ای ما وارد نخواهد کرد ،‌بلکه به اشکال مختلف فعالیت هسته‌ای ما تسریع خواهد شد.

وی با بیان اینکه تمام آنچه که به لحاظ فنی اتفاق افتاده بسیار بالاتر از کف آن چیزی بود که حق داشتیم انعطاف به خرج دهیم افزود:‌فردو برای تامین نیاز یک نیروگاه به وجود نیامده بلکه هدف فردو تضمین دانش و تکنولوژی غنی سازی است. این مهم با تعداد سانتریفیوژهای موجود و به رغم به همه محدودیت ها محفوظ می ماندو ادامه روند غنی سازی ما را برای شرایط احتمالی بحران تضمین می‌کند.

صالحی یکی از دستاوردهای مهم برجام را ورود ایران به گروه تامین کننده بانک سوخت هسته‌ای در جهان عنوان کرد و افزود:‌اکنون ایران هم می تواند اورانیوم غنی شده تولید کند و هم می تواند بفروشد و در قبال آن اورانیوم طبیعی وارد کند. پیش از این نمی توانستیم تولید کنیم. نمی توانستیم بفروشیم و نمی توانستیم وارد کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور راکتور اراک را به لحاظ تکنولوژی متعلق به 40 سال پیش روسیه عنوان کرد و افزود: اکنون و در بازطراحی این راکتور می توانیم از تکنولوژی پیشرفته و جدید استفاده کنیم.

صالحی توافق آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و سازمان انرژی هسته‌ای ایران را که به گفته وی از آن به توافق محرمانه یاد می‌شود را تنها مربوط به شیوه اجرای بازرسی ها دانست و گفت : این شیوه نامه بازرسی عمدتا معطوف به آن چیزی است که در برنامه های گذشته و حال ایران یا همان مطالعات ادعایی و یا همان PMD است. یعنی روش بازرسی مطالعات ادعایی باید محرمانه باشد.
منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس