کد خبر 436459
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۷

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اراده سیاسی قاطع کشورمان برای دستیابی به توافق عادلانه و متوازن که تامین کننده حقوق قانونی ایران به عنوان عضو پیمان ان پی تی باشد، اظهار داشت: پایداری و اصالت هر توافقی در گرو ایجاد رضایت در طرفین مذاکره است.

به گزارش مشرق به نقل از دبیر خانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی این مطلب را در دیدار روز پنجشنبه آمانو در تهران بیان کرد.

شمخانی در این دیدار با تاکید بر ضرورت ارتقای نقش فنی آژانس در تعامل با اعضا، فاصله گرفتن این نهاد بین المللی از جایگاه حقوقی خود را موجب کاهش اعتماد به کارکردهای واقعی ومثبت آن عنوان کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تشریح فراز و فرودهایی که در روابط میان جمهوری اسلامی ایران وآژانس در طول 12 سال گذشته وجود داشته است اظهار داشت: همکاری فعال براساس قوانین ورویه های حقوقی متعارف واجرای تعهدات پذیرفته شده قانونی اصل محوری در تعامل ایران با سازمانها و نهادهای بین المللی می باشد.

وی با یادآوری برخی موانع همکاری که در گذشته بدلیل اتخاذ رویکردهای متفاوت از سوی آژانس روند تعامل مثبت را با چالش مواجه نمود افزود: ایران چون گذشته آماده تداوم همکاری نزدیک با آژانس برای حل مسایل باقی مانده می باشد.

شمخانی با اشاره به ظرفیتها و توانمندی ذاتی ایران درصنعت صلح آمیز هسته ای وفقدان زمینه تحمیل توافق غیر مفید به ایران اظهار داشت: هرگونه پیشنهادی که دارای کارکرد واقعی در زمینه تداوم پیشرفت صنعت صلح آمیز هسته ای ورفع غیر مشروط تحریم های غیرقانونی وظالمانه باشد به طور قطع با نگاه مثبت جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز دراین دیدار با اظهار خرسندی ازسفر مجدد به جمهوری اسلامی ایران نگرانی های وحساسیت های موجود در حوزه همکاریهای مشترک را قابل درک عنوان کرد.

وی با تاکید برتداوم همکاری فی مابین به منظور دست یابی به راه حلهای مشترک برای پشت سرگذاردن موانع موجود پیشنهاداتی را برای عبور از مسایل مورد اختلاف وسرعت یافتن روند همکاریهای جاری ارائه کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) با انتشار بیانیه ای کوتاه، تسریع روند توافق و حل مسایل باقیمانده را هدف سفر مدیر کل این آژانس به تهران اعلام کرده است.

قرار است آمانو امروز بعدازظهر با دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو کند.

آمانو پیشتر در وین و در هتل «کوبورگ» محل مذاکرات 1+5 با «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا نیز دیدار و گفت و گو کرد.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • اریا ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
    0 0
    امدن امانو به ایرا ن فقط فقط سیاسی است و بس . چرا که بتوانند در نزد جامعه ی بین الملل ایران را مقصر و به بن بست رسیدن مذاکرات جلوه دهند. الله اعلم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس