کد خبر 436034
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۸

حاصل محاسبات مرکز آمار نشان میدهد که نرخ بیکاری در بهار سال جاری به ۱۰.۸ درصد رسیده است.

 به گزارش مشرق، حاصل محاسبات مرکز آمار نشان می دهد که نرخ بیکاری در بهار سال جاری به 10.8 درصد رسیده است.

برهمین اساس نرخ بیکاری مردان و زنان به ترتیب 9 و 19.2 درصد محاسبه شده ضمن آنکه نرخ بیکاری جوانان 25 درصد است که این نرخ برای مردان و زنان جوان به ترتیب 20.9 و 43.1 درصد اعلام شده است.

البته نرخ بیکاری مناطق شهری و روستایی به ترتیب 12 و 7.6 درصد گزارش شده است. همچنین اعلام شده که تعداد بیکاران کشور معادل 2 میلیون و 647 هزار و 233 نفر می باشد که تعداد مردان یک میلیون و 822 هزار و 38 نفر و زنان 825 هزار و 194 نفر است. همچنین 19.2 درصد از شاغلان در بخش کشاورزی، 33درصد در بخش صنعت و 47.9درصد در بخش خدمات فعالیت می کنند.

بررسی نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت) جمعیت 10 ساله و بیشتر نشان میدهد که 38 درصد جمعیت در سن کار (10 ساله و بیشتر) از نظر اقتصادی فعال بوده اند. یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند.

همچنین نتایج نشان میدهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور حاکی از افزایش 0.9 درصدی این نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار 93) و 0.7 درصدی آن نسبت به فصل گذشته (زمستان 93) می باشد.

براساس این گزارش، بررسی نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر نشان میدهد که 10.8 درصد از جمعیت فعال بیکار بوده اند. براساس این نتایج نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان میدهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار 93) 0.1 درصد افزایش و نسبت به فصل گذشته (زمستان 93) 0.7 درصد کاهش داشته است.

بررسی نرخ بیکاری جمعیت 15 ساله و بیشتر نشان میدهد که 10.8 درصد از جمعیت فعال بیکار بوده اند، براساس این نتایج نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

سهم اشتغال ناقص نشان میدهد که 9.2 درصد جمعیت شاغل دارای اشتغال ناقص بوده اند. این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است.

بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان میدهد که بخش خدمات با 47.9 درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با 33 درصد و کشاورزی با 19.2 درصد قرار دارند.

بررسی نرخ بیکاری جوانان 24-15 ساله حاکی از آن است که 25 درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند، این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری جوانان 24-15 ساله کل کشور نشان میدهد که این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته 0.2 درصد افزایش و نسبت به فصل قبل 2.4 درصد کاهش یافته است.

نرخ بیکاری جوانان 29-15 ساله نیز حاکی از آن است که 22.4 درصد از جمعیت فعال 29-15 ساله بیکار بوده اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری جوانان 29-15 ساله نشان میدهد که این شاخص نیز نسبت به فصل مشابه در سال گذشته 0.2 درصد افزایش و نسبت به فصل قبل 0.8 درصد کاهش پیدا کرده است.

بررسی سهم شاغلین 15 ساله و بیشتر با ساعت کار معمول 49 ساعت و بیشتر نشان میدهد 39 درصد شاغلین به طور معمول بیش از 49 ساعت در هفته کار می کنند. این شاخص که یکی از نماگرهای کار شایسته است نشان میدهد در کشور سهم زیادی از شاغلین بیشتر از استاندار کار می کنند.
نرخ بیکاری بهار 94+ نمودار
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • محمد ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
  0 0
  بیکاری در ایران 99 درصد کی به شما این اطلاعاتو داده آخه؟چرا انقد دروغ میگید؟هر ده نفر که از دانشگاه میان بیرون 11 نفر بیکار میمونن.همش شده پارتی بازی همش شده فامیل بازی هیچکس سر جای خودش نیس.یارو بز چرونه رییس شرکتش میکنن.چرا آخه چرا؟ولش بابا
 • امیر ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  0 0
  از ماست که بر ماست.
 • فوق لیسانس بیکار ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۵
  0 0
  نرخه بیکاری 100درصده نن 10درصد.
 • یک ایرانی ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  تو هر خونه ای دست کم یکی دونفر با مدارک بالا بی کارند ادارجات ما شده پارتی بازی رشوه برای رفتن سر کار هر سال هم تعداد این بیکار ها زیاد می شه از این ور هم سن ازدواج جوانان هم بالا رفته .جوانان ما از این بیکاری ،بی ازدواجی افسردگی می گیرند پیر می شوند تو رو به خدا به هر چی که اعتقاد دارید به داد این جوانان برسید...........
 • مهدی ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۴
  2 0
  رقم واقعی و معقول چیزی در حدود 30 در صد است . چون شغل های کاذب و موقت و زیان آور را نمیشود جزو کار و شغل دائم حساب کرده و به احتساب آن به رقم 10 در صد رسید . مانند دست فروشی و کارگر فصلی و . . . با این حال ژاپن که بیش از 100 میایون جمعیت دارد بخش دولتی حدود 10 برابر از ایران کوچکتر و بخش خصوصی و تولید حدود 10 برابر ایران است و یکی از فرفه ترین کشورهای جهان نیز در درآمد کارگران به شمار میرود .
 • محسن ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  نمیدونم این امار رو چجور حساب میکنن که میگن 10 درصد ولی تو و فامیل نزدیک از سال 90 تا الان 11 نفر فارغ التحصیل دانشگاه داریم که فقط 2 نفرشون شاغل شدنخاننفرشون و 9 نفر تا الان بیکارن حالا خودتون حساب کنید
 • رامیار ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۴
  0 0
  جمعیت باید نصف به که بیکاری از بین برد
 • ارتان ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۵
  0 0
  خخخخخخخخخخخ ما یاد گرفتیم زجر بکشیم ولی جیکمون بالا نیاد نه پول داریم نه خونه نه زندگی بعدش میگن زن بگیر باوا به فکر ما باشین ما فقط یه کار میخوایم خواسته ی زیادیه؟
 • بی نام ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
  0 0
  درصد بیکاری در ایران بین 50 تا 60 درصد هستش اونوقت میگید 10 درصد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس