کد خبر 433606
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۴ - ۰۴:۵۲

نه تنها تعداد دکل‌های فعال میدان مشترک آزادگان جنوبی در تیرماه امسال به ۲۵ دستگاه نرسید بلکه از تعداد دکل‌های فعال در این طرح از آنچه که در سال گذشته اعلام شده بود کاسته شده است.

به گزارش مشرق، دی ماه سال 93، سید محمود مرعشی؛ مجری طرح آزادگان جنوبی اعلام کرده بود که "بعد از خروج پیمانکار چینی‌، با افزایش تعداد دکل‌ها به 16 دستگاه در مدت شش ماه بیش از 50 هزار متر حفاری صورت گرفت این در حالیست که شرکت چینی در 19 ماه حضور خود تنها 40 هزار متر حفاری کرده بود."

این گفته در حالیست که مدیر پروژه حفاری میدان آزادگان جنوبی در شرکت ملی حفاری ایران اخیراً اعلام کرده که "با فعالیت همزمان "هفت" دکل حفاری  متراژ حفاری در آزادگان جنوبی از مرز ٥٣ هزار متر عبور کرده است."

در حالی تعداد دکل‌های فعال اعلام شده در میدان مشترک آزادگان جنوبی از سوی کارفرما و پیمانکار اختلاف چشمگیری دارد که مرعشی از  افزایش تعداد دکل‌ها به 25 دستگاه تا شش ماه آینده (تیرماه امسال)خبر داده بود که در صورت صحت گفته‌های مدیر پروژه حفاری میدان آزادگان جنوبی مبنی بر فعال بودن تنها هفت دستگاه دکل حفاری در این میدان نفتی نه تنها تعداد دکل‌های افزایش نیافته بلکه تعداد آنها کاهش یافته است.

کشف میدان نفتی آزادگان واقع در 80 کیلومترى غرب اهواز در سال 1378 اعلام شد و یکی از بزرگ‌ترین اکتشاف‌های تاریخ 100 ساله صنعت نفت لقب گرفت. بر اساس مطالعات اولیه نفت درجای آن 33 میلیارد بشکه و نفت خام قابل استحصال آن یک میلیارد و 881 میلیون بشکه برآورد شده بود که بعد از تکمیل مطالعات، در سال 86 اعلام شد نفت درجای میدان آزادگان به 42 میلیارد افزایش یافته است.

شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و به عنوان کا‌ر‌فرمای قرارداد، در روزهای پایانی سال 1382 قرارداد توسعه میدان مشترک آزادگان را با شرکت ژاپنی اینپکس در قالب قرارداد بیع‌متقابل و به مبلغ پنج میلیارد دلار امضا کرد.

طبق این قرارداد تولید اولیه از میدان آزادگان باید از شهریور 1386 با ظرفیت روزانه 50 هزار بشکه آغاز می‌شد تا در کمتر از یک سال تولید از این میدان به بیش از 150 هزار بشکه در روز برای مدت سه سال برسد و در صورت توافق دو طرف سقف تولید به 260 هزار بشکه در روز برای مدت دو سال افزایش یابد .

بعد از هفت سال تعلل ژاپنی‌ها، در مهر 1389، توسعه میدان آزادگان به شرکت سی.ان.پی.سی چینی واگذار شد البته این‌بار مبلغ قرارداد به حدود 12 میلیارد دلار افزایش یافت. طبق این قرارداد حجم تولید از میدان باید به روزانه 320 هزار بشکه برای مدت سه سال افزایش می‌یافت که این افزایش تولید باید طی 52 ماه عملیاتی می‌شد.

بعد از گذشت چهار سال و  پایبند نبودن شرکت چینی به تعهداتش، این پیمانکار از طرح توسعه میدان خلع ید شد و توسعه میدان برعهده شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) گذاشته شد؛ به گفته مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی اواخر سال 95 یا ابتدای سال 96 طرح توسعه این میدان تکمیل می‌شود البته به دلیل مشترک بودن مخزن و پیشتازی طرف عراقی در برداشت از میدان، در این مدت به تدریج تولید از این میدان وارد مدار خواهد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • پسر ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۵
  0 0
  تدبیییییییییییییییییییییییییییییییییییر و امییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییید!!!!!!!!! واهییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی!!!!!!!!!!
 • چکامه ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۵
  0 0
  ای بابا حالا انگار پولش تو جیب ما میره یه یارانه میدن از اونطرف همش باید یجا بدی به خود دولت به جای پول اب یا برق . یا ....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس