شهردار تهران گفت: اگر شب پیروزی پاوه که مطابق محاسبات مادی پیروزی محال تصور می‌شد، شهید چمران هم فریاد می‌زد حمله دشمن کمرش را شکسته و اظهار ضعف و عجز می‌کرد، نه تنها پاوه آزاد نمی‌شد که کل کردستان نیز از دست می‌رفت.

به گزارش مشرق، محمدباقر قالیباف طی سخنانی که به مناسبت سالروز شهادت شهید دکتر چمران در جمع مدیران شهرداری ایراد شد، ضمن معرفی زیست شهید چمران به عنوان الگوی عمل جهادی به مقولات مهمی همچون اهمیت نگاه درون زا و استقلال طلبانه و عدم اعتماد و اتکا به بیگانگان در مدیریت کشور به عنوان شاخص های فرهنگ جهادی اشاره کرد.

 وی در این نشست با تاکید بر این که «جوهره فرهنگ جهادی بر بسترهای درون زا متکی است»، تصریح کرد: این مساله در حالی است که فرهنگ مدیریت توسعه محور با اقتباس از غرب نگاه به بیرون را مبنای اداره کشور می داند.

قالیباف در ادامه دو نگاه رایج در این عرصه را مورد اشاره قرار داد و گفت: نگاه اول دانش محور، بومی و خود اتکاست و منطق آن، اصالتش و جوهره ی حرکتش بر پایه عزت و اقتدار درونی است.

وی در توضیح نگاه دوم نیز گفت: نگرش دوم اما اصالت را در کسب سود به هر قیمت می داند ولو آنکه بر تارک استقلال و عزت کشور نیز خدشه ای وارد شود. جوهره ی انقلاب اسلامی، توسعه و تعالی را دو بال پیشرفت می داند، اما در نگاه توسعه محور، تعالی، هدفی فرعی و حاشیه ای و ذیل توسعه و رفاه معنا می شود. 

شهردار تهران با اشاره به این که «نظریه ی امام برای انقلاب بر مدیریت جهادی و متکی بر سرمایه های ملی استوار بود»، تصریح کرد: آنتی تز انقلاب اسلامی، فرهنگی است که اصالت را در توسعه اقتصادی و تولید نامتوازن ثروت آن هم به هر قیمت می داند و کشور را مقهور حرکت استکبار جهانی و مجبور به تمکین می پندارد. منطق مجاهدت در نظریه امام در مقابل منطق راحت طلبی و اشرافیت برآمده از نگاه سرمایه داری غرب جدالی تاریخی را رقم زده است که اکنون نیز در جریان است.

قالیباف در ادامه و در بخش دیگری از سخنان خود با تبیین فرهنگ جهادی و تمایز آن با منطق اشرافیت و رفاه طلبی اظهار داشت: فرهنگ جهادی هم هدف گرا و ارزش گراست و هم به استفاده از عقل و علم ملتزم است، همانطور که سیره شهید چمران نیز اینگونه بود. قالیباف گفت: اما نقطه تباین زیست این شهید بزرگوار با آن ها که عقل و علم و نخبه گرایی را به مثابه پاپیون تکنوکراسی به سینه چسبانده اند آن است که هویت چمران مبتنی بر خاستگاه معرفتی و دینی او بود. برای چمران عقل ابزاری و منفصل از وحی، تنها در جای خود و به اندازه معیشت دنیوی قابل اعتنا بود.

وی با بیان آن که گسترش فرهنگ فن سالارانه همواره در درون انقلاب به عنوان آسیب مطرح بوده است، اظهار داشت:

در منطق تکنوکرات هایی که پس از انقلاب فرصتی برای حضور در مناصب سیاسی یافتند و از کرسی مدیریت دولتی تا مدیریت شهری را تجربه کردند، برخی از مهمترین اندیشه های زیرساختی غرب در قالب تفسیری خاص از امام راحل یا برداشتهای شخصی از متون و نصوص دینی اجرایی می شد. این جاست که تفاوت منش شهید چمران که علم را در خدمت دین و توسعه را در راستای کسب تعالی تفسیر می کند با خط انحرافی تکنوکرات های پس از انقلاب که علم را جدا از وحی، و رفاه را پیشرو تر از فرهنگ دینی تفسیر می کنند مشهود می شود. برای گروه اول ارزش ها و دین اصل است و معتقدند که بازسازی جامعه باید بر محور تعالی و حفظ ارزش ها و دیانت صورت گیرد. یعنی توسعه کشور و ایجاد رفاه اقتصادی تنها مقدمه ای است برای فراهم آوردن شرایطی که در آن مردم فارغ از نیازهای ضروری زندگی به تعالی فردی و ارتقای معنوی خویش بپردازند. در مقابل،گروه دوم اقتصاد و تولید ثروت را هدف غایی خود می دانند و در حقیقت در لوای انقلاب اسلامی به دنبال پیاده سازی نگاه و تفکر سرمایه داری و اشرافی گری هستند.

قالیباف تصریح کرد: چمران نه نگران تبادل نظر با غرب بود و نه دل داده تعامل با غرب. چمران امیدوار بود و مجاهد. چمران مصداق تبلور اندیشه و عمل بود.

 وی با بیان اینکه اگر چمران امروز در میان ما بود از سوی متحجرین و لیبرالها متهم می شد ادامه داد: چمران را بایستی تبلور تربیت الهی امام راحل دانست. او بدون ادعای روشنفکرمآبانه، خط امام را از عمق جان پذیرفت و بی تفسیر و توجیه و بدون دست یازیدن به تحریف اندیشه های امام، تبعیت خود را از ولایت فقیه به اثبات رساند. اگر چمران امروز در میان ما بود به یقین یا به جرم آرمان خواهی و بی اعتمادی به آمریکا و قبول نداشتن نسخه مدرنیته برای جامعه سازی و یا به جرم داشتن افق های اندیشه ای نو و پویا، و سیاست ورزی آگاهانه و

مبتنی بر درک صحیح از وضعیت اجتماعی و فرهنگی، مورد نقد و تخطئه دو جریان مدافع لیبرالیسم و تحجر قرار می گرفت.

قالیباف تاکید کرد: شهید چمران به حق نشان داد که انقلابی بودن نه به زمان است و نه به مکان؛ بلکه به شناخت و بصیرتی است که در وجود انسان است. وی ادامه داد: زیست سیاسی شهید چمران در برهه ای که جریان هایی سعی داشتند در زمان حیات امام (ره) دست به تحریف سیره ایشان و ایجاد انحراف در مسیر انقلاب بزنند، نشان داد که با تاسی از فرهنگ جهاد و منطق مجاهدت می توان در کالیفرنیا و بیروت و کردستان بود و انقلابی و آزاده زندگی کرد ولی در مقابل در مشهد و قم و تهران پشت واژه امام و انقلاب و رهبری پنهان شد و متاثر از نگاه و منش کاخ نشینی و استکباری زندگی و عمل کرد.

وی افزود: تقلیل دادن شخصیت چمران به یک شخصیت روحانی و معنوی صرف که تنها به نوشتن مناجات سحرگاهی و صدور پیام جهاد و صدور انقلاب برای جهانیان می پرداخته است جفای بزرگی به شخصیت این مرد بزرگ است. چمران واقعی را باید شب عملیات سوسنگرد شناخت. چمران را باید پشت خاکریز شناخت؛ چمران همیشه از سکون و عدم تحرکی که در جبهه ‏ها وجود داشت رنج می ‏برد و تلاش می‏کرد که با ارائه پیشنهادات و برنامه‏ های ابتکاری تحول و حرکتی نو ایجاد کند. وقتی در عملیات سوسنگرد زخمی شد، فقط یک روز در بیمارستان بود و در همان یک روز جلسه شورای عالی دفاع را برای طراحی عملیات های بعدی در کنار تخت خود تشکیل داد. ارتفاعات الله اکبر هم با این روحیه جهادی آزاد شد نه با دستور از پشت جبهه. 

شهردار تهران با بیان برخی دیگر از رشادت های این شهید بزرگوار ادامه داد: اگر شب پیروزی پاوه که مطابق محاسبات مادی پیروزی محال تصور می شد شهید چمران هم فریاد می زد که حمله دشمن کمرش را شکسته و اظهار ضعف و عجز می کرد، نه تنها پاوه آزاد نمی شد که کل کردستان نیز از دست می رفت. قالیباف ادامه داد: امروز هم ما به منش چمران احتیاج داریم. گمشده جامعه ما روحیه ی چمرانی است که قطعا اگر امروز هم بود، ارتفاعات تحریم را مانند ارتفاعات الله اکبر فتح می کرد. چرا که امروز هم از بی عملی و سوء مدیریت بیشتر از فشار دشمن رنج می بریم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 39
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 30
 • ناشناس ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  در منطق شهادت تحریم حرف مفت است .
 • ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  اینکه شکی درش نیست که شهدا کار خودشان را بخوبی انجام دادند ولی ما چکار کردیم فقط حرف و شعار سوء مدیریت در زیر مجموعه شما بی داد میکند میدانید با دریافت برخی عوارض و غیره چه فشاری به قشر ضعیف می آورید شما وقتی وجهی از مالکین دریافت می کنید در واقع از جیب مردم ضعیف و مستاجر دریافت می کنید مالکین که ضرر نمی کنند روی قیمت ملک و اجاره بها می کشند
 • همشهری ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  شما از ارتفاعات مشکلات تهرانی ها را کم کن برای دیگران روضه نخوان آقای حدادیان وظیفه خودشان را خوب بلد هستند
 • مجید ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  فقظ مذاکره و توافق هسته ای
 • ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  خودمان پالایشگاه داتریم می روند بنزین می خرند . مواد پترشیمی داریم می روند از خارج می خرند . این یعتی ورشکسته کردن کشور
 • ناشناس ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  پس اداره مالیات هم از کسی نباید مالیات بگیره چون هر کی مالیات میده اونها هم میرن از بقیه میگیرن !! این که نمیشه هیچکس پول نده چون همه میرن از زیر دستیاشون میگیرن !
 • ناشناس ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  شما سکوت کن بهتره . خوبه عالم و ادم میدونن تهران وضعش از همه جا بهتره . چشمتو روی امکانات و کارهایی که انجام شده بستی فقط دنبال ضعفهائی . اصلا میدونی چند تا پروژه نیمه تمام رو ایشون با چه سرعتی به اتمام رسوندند ؟ به جرات میشه گفت بهترین شهردار ایرانه اونوقت شماها پولدارهای از خود راضی هیچوقت راضی به هیچی نیستید . برو ببین بقیه شهرها چه وضعیه .
 • ناشناس ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  واقعا"اگر دولت در هزینه های جاری خود صرفه جویی کند و بجای افزایش واردات پولها رو صرف تولید و ایجاد اشتغال داخلی میکرد مشکل رکود و تورم و بیکاری حل میشد .
 • ناشناس ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  دکتر قالیباف درست فرموده اند بیشتر مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت است و با رفع تحریمها هم کم کاری دولت جبران نخواهد شد و اوضاع گل و بلبل نخواهد شد .
 • ناشناس ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  درود بر مدیر جهادی دکتر قالیباف .
 • ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  عمرا قالیباف رییس جمهور بشه
 • ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  پدر بیامرز دولت حسن بنزین را مثل خرمشهر ازاد کرد تو دیگه کاری به ازادی ارتفاعات نداشته باش
 • مرتضیsk ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  چرا از خرمشهر مایه میزاری تا داستان بنزین ماس مالی کنی ای جوانمرد ! کارتِ سوخت بینوا
 • محسن ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  با مدیرت حقوق بگیر نمیشه وضع کشور درست بشود باید کار دست نیروهای مردمی یا همون بسیجیان باشد جنگ دست بسیجیان بود جمع شد الانم همینه اگر کار دست بسیج باشه مملکت اوضاع ش خوب میشه
 • ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  درود خدا بر ریس جمهور آینده ایران
 • بسیجی ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  در منطق شهادت شکست معنا ندارد... نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا
 • بسیجی ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  کوچولو برو بخواب اینجا جایه کاسه لیسان آمریکایی نیست
 • بسیجی ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  یعنی فک و فامیل های دولتی ها شدن عامل واردات عامل زدوبند قوه قضاییه لطفا اموال و دارایی های مسوولان را به دقت بررسی کن مشکل مالی کشور حل خواهد شد ...
 • ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  حالا منفی واسه چی حتما ساکن تهرا نیستین شما دوستان یا اینکه غرض حزبیه البته حزبی که ما از دور دست داریم خودمون رو میکشیم اسممونم گذاشتیم اصلاحی یا اصولی وگرنه پشت لب تابمون شدیم سیاسی حزبی
 • ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  فرمودند
 • ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  اقای قالیباف در و دیوار شهر شما پر شده از تبلیغات برندهای وارداتی.اونجا مدیریت جهادی دیگه مطرح نیست .لوکس سازی و ساخت پاساژهای مدرن تو دوره شما رونق خاصی گرفت .شمال تهران هر چی باغ و فضای سبز بود شد برج ومرکز خرید .البته مدیریت جهادی بازم مطرح نبود ......
 • ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  قاليباف!!!!!!!!
 • شهاب ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  باز نزديك انتخابات شده !!!!!!!
 • پری ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  رئیس جمهورامون سال به سال خوش تیپ تر میشن ماشاء الله.
 • ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  0 0
  دکترسلام مچکریم روحانی
 • ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
  0 0
  پس چرا 8 ستل قبل نتونستید فله تحریمها رو فتح کنید و اوضاع اونقدر خراب شد؟! دلتون به امثال سانسورچیهایی مثل مشرق خوشه؟؟ نه مردم واقعیت رو میدونن! و توی انتخابات نشون دادن
 • ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
  0 0
  14/57 این قیاس مع الفارق است مالیات گرفتن چه ربطی به گران اداره کردن شهر است میدانی برای یک کار کوچک در شهرداری چندین نفر را باید ببینی . پای درد دل برخی بنشین تا متوجه شوی تازه خیلی ها برای اینکه از راه های غیر متعارف کار خود را از پیش برده اند در هر محفلی حاضر به گفتن همه واقیعت نیستند که به طور غیر مستقیم دودش به چشم مردم ضعیف می رود
 • ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
  0 0
  یک روز هم به خیابانهای جنوب شهر سر بزنید همه اش شده تعمیرگاه و وانتی و چاله چوله ما چیزی بنام پیاده رو نداریم فضای سبز که هیچ . اگر فضای سبزی هم باشد در ید و قدرت معتادین و افراد ... است جایی برای خانواده نیست . آفرین به مدیریت جهادی . بهتر نیست هزینه های طرح های اجرائی اعلام شود که مثلا" این پروژه چقدر هزینه بر داشته است
 • ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
  0 0
  کجای جنوب شهر میشینی. منم بچه جنوب شهرم
 • ناشناس ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
  0 0
  ناشناس 10 45 ما خودمون اجاره نشینیم خودم بهتر از تو این حرفا میفهمم لازم نیست هی تکرارشون کنی ! ولی اینکه برای تخریب قالیباف هی میگردی نقطه ضعفها رو پیدا میکنی و اینهمه کارهای مثبتی که کرده بیخیال میشی کاملا نامردیه ! در مورد ایشون کارهای خوبشون خیلی بیشتر از کارهای بدشون بوده . هر چند اصلاح طلبا این چیزارو نمیفهمن !
 • ناشناس ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
  0 0
  چطور روحانی شده آیت ا... پس اینم میشه فرمودند . بله .
 • ناشناس ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
  0 0
  اشتباه منفی دادم .
 • ناشناس ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
  0 0
  الان به نظرت زمان انتخاباته ؟ چند سال عقبی عمو جون !
 • ناشناس ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
  0 0
  الان یعنی خیلی کار خوبی کرد بنزینو آزاد کرد که انقدر با افتخار درموردش حرف میزنین ؟
 • ناشناس ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
  0 0
  یعنی هر کی تو این مملکت پولداره میره واسه خودش برج و آت و آشغال میسازه تقصیر شهرداره ؟ انگار شما نمیدونی افراد قدرتمند تر از شهردار هم وجود دارن .
 • ناشناس ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
  0 0
  منظورت دو سال دیگه اس ؟ وای خدا چقدر نزدیکیم !
 • ناشناس ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
  0 0
  نه پس دلمون به کاسه لیسایی مثل عصر ایران خوشه !
 • ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  0 0
  14 و 48 مشخص است که در جنوب شهر زندگی نمی کنی . با 10 و 57 موافقم
 • ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  0 0
  "گمشده جامعه ما روحیه ی چمرانی است که قطعا اگر امروز هم بود، ارتفاعات تحریم را مانند ارتفاعات الله اکبر فتح می کرد. چرا که امروز هم از بی عملی و سوء مدیریت بیشتر از فشار دشمن رنج می بریم." دمت گرم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس