بی‌گمان از شکست مذاکرات ناراحتیم، فقط به یک دلیل؛ مسیری که می‌توانست منجر به لغو تحریم‌ها شود به بن‌بست رسیده. برای ما، مذاکره و احیاناً توافق منتج از آن، تنها و تنها بدان سبب موضوعیت داشت که فشار تحریم‌ها را از روی دوش این ملت بردارد.

به گزارش مشرق، حسین قدیانی در روزنامه وطن امروز نشوت: بدعهدی‌های دشمن از یک سو، ندانم‌کاری‌های دوستان دیپلمات خودمان از سوی دیگر، چنین فرجامی را برای مذاکره به ارمغان آورده که کاخ سفید حتی به بیانیه بد لوزان هم اندک تعهدی نشان نمی‌دهد و مدام می‌خواهد بدترش کند!

اینک روی میز مذاکره، هر گزینه‌ای دیده می‌شود الا گزینه لغو تحریم! لیکن با وجود این همه مذاکره و این همه دستاورد که به طرف مقابل داده‌ایم، هنوز که هنوز است، گزینه نظامی از روی میز رئیس‌جمهور مؤدب و باهوش آمریکا تکان نخورده که نخورده! اساساً علت مذاکره دوجانبه با یانکی‌ها نیل به دو مقصود بود؛ اول: لغو تحریم‌ها، دوم: مهربان‌تر شدن آمریکا با ما، که خب! هیچ‌کدام از این دو مقصود، حاصل نشده است.


نظر دولت محترم این بود که با مذاکره دوجانبه می‌توان لرزه بر ساختار تحریم انداخت و ولو اندکی شیطان را رام کرد اما آنچه در مقام عمل رخ داد، این بود که گویی ما یک چیز هم بدهکار کاخ‌سفید شده‌ایم، بعد آن همه دستاورد که دودستی و بی هیچ مابه‌ازای ارزشمندی در ژنو و... به او تقدیم کرده‌ایم! با همه این تفاصیل به جد بر این باورم که اگر مذاکرات با دست‌فرمان بهتری حرکت می‌کرد، احتمال رسیدن به توافق خوب که مشتمل بر لغو تحریم‌ها باشد کاملاً وجود داشت. البته ناظر بر خباثت ناتمام و ذات پلید شیطان بزرگ، هیچ نمی‌توان در این باب سخن به قطعیت گفت، لیکن «احتمال» داشت یک دیپلماسی مدبرانه‌تر، عاقلانه‌تر و خردمندانه‌تر از سوی طرف ایرانی، راه رهایی از تحریم‌ها را هموار سازد. اساساً و اصولاً عالم سیاست و ذیل آن عالم دیپلماسی، عالم محاسبه همین «احتمالات» است و هر رفتار و گفتاری که احتمال رسیدن به هدف را بیشتر کند، سزاوارتر از انجام آن عملی است که ضامن شکست تو باشد! آری! احتمال داشت مذاکرات، عاقبت بهتری پیدا می‌کرد اگر که:


یکم: به جای شعار من درآوردی «هر توافقی از عدم توافق بهتر است»، این شعار سرشار از شعور «عدم توافق، بسی بهتر از توافق بد است» سر دست گرفته می‌شد. بدیهی است با وجود این شعار، دشمن دیگر غلط می‌کرد فرض را بر این بگیرد که طرف، آمده هر جور شده یک توافقی بکند و محتوای توافق هیچ اهمیتی برایش ندارد!


دوم: به جای «مؤدب و باهوش» خواندن رئیس‌جمهور آمریکا، جمهور خودمان را و این مردم شهید‌پرور خودمان را «مؤدب و باهوش» خطاب می‌کردیم. این مهم، هم به حقیقت نزدیک‌تر بود و هم آنکه جناب اوباما تصور نمی‌کرد آن سوی سیم، کلاً دل در گرو کدخدا دارد!


سوم: هرجا دیدیم که دشمن در حین یا بعد هر دور از مذاکرات مشغول دروغ یا عهدشکنی است، ضمن حواله دادن سران کاخ سفید به جهنم، خطاب به ایشان اظهار می‌کردیم؛ شما از سویی مهم‌ترین حامی اسرائیل هستید، از سویی مهم‌ترین حامی داعش. فلذا نزد جهانیان، از حیث محبوبیت، کاملاً منفور و به شکل واضحی در اقلیت‌ هستید.بنابراین ما بیش از این خواهان ادامه مذاکره با بزدل‌های بی‌سوادی چون شما نیستیم که لیاقت‌تان همانا حمایت از تکفیری‌های تازه به دوران رسیده و بی‌سواد است!


چهارم: اولا بجا و بموقع این «جلاد تحریم»‌بودن را به رخ آقایان اوباما و جان‌کری می‌کشیدیم، ثانیا به گونه‌ای در مذاکرات حرکت می‌کردیم که هرگز امر بر رئیس‌جمهور آمریکا مشتبه نشود که فشار تحریم‌ها  این دولت را پای میز مذاکره کشانده و بعد هم در اوج بی‌ادبی و خباثت، طرف ایرانی را متهم به کاسبی با تحریم کند!


پنجم: هر وقت دیدیم دیپلمات‌های آمریکایی، پا را فراتر از گلیم مذاکره گذاشتند، مثلا درباره تاسیسات نظامی ما یا بازجویی از اندیشمند ما حرف مفت زده‌اند، خطاب به ایشان می‌گفتیم که شما با آن همه سابقه ننگین که در جای جای جهان از خود به یادگار باقی گذاشته‌اید، اصلا صلاحیت مذاکره دیپلمات‌های ما را ندارید، چه رسد که بخواهید بازجویی کنید از اندرونی‌ ما.


ششم: خنده‌های‌مان را نگه می‌داشتیم برای دوست، اخم و تخم و جدیت‌مان را نگه می‌داشتیم برای دشمن.


هفتم: «شما بدون شناسنامه حق حرف زدن ندارید»، «به زور تحریم و تهدید، هرگز نمی‌توانید ملت مومن و باهوش ایران را روانه جهنم‌هایی کنید که برای بعضی کشورهای دنیا فراهم ساخته‌اید» و... هم اگر هرازگاهی اما بهنگام به آن سوی میز مذاکره گفته می‌شد، بی‌تاثیر نبود.

***

در مذاکره، شل بیایی، کلاهت پس معرکه است. عالم مذاکره، آنقدر پیچیده، عجیب و متغیر است که اگر امتیاز کمی به دشمن دادی، باید آن را زیاد بشمری و اگر امتیاز زیادی از دشمن گرفتی، باید آن را کم فرض کنی، بلکه باز هم مترصد باشی تا از او امتیاز بستانی. این مهم، توصیه دین، توصیه عقل، توصیه عزت، توصیه ملت، حتی توصیه اعتدال است به حضرات دست‌اندرکار. حال بیاییم و احتمال دیگری بدهیم. احتمال بدهیم آقایان این 6 مورد را رعایت می‌کردند لیکن باز مذاکرات به بن‌بست می‌رسید. می‌دانید آن موقع، چه فرقی با الان داشت؟! فرقش این بود که اگر تحریم‌ها لغو نشده بود لااقل به برند این انقلاب هم لطمه نزده بودیم!


آری! این برخوردی که شما در این 2 سال دولتمردی‌تان با ملت خودتان و منتقد دلسوزتان کردید، اگر با جلاد تحریم‌ کرده بودید، مذاکرات تا این حد به در بسته نمی‌خورد، چرا که دشمن، حساب کار دستش می‌آمد!‌

منبع: وطن امروز

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • مهدی ۰۲:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  اره این تیم مذاکره کننده بدرد نمیخوره چون جلوی کاسبی شما از تحریم هارو گرفته باید همون جلیلی بیاد و قطعنامه پشت قطعنامه صادر بشه
 • آبیـــز ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  زنده باد ایران و ایرانی
 • جوادي ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  خداوند در قران مي فرمايد : براي باور خبري ابتدا تحقيق كنيد . آيا اين دوست عزيز تحقيق هم كرده ؟ يا فقط به صرف شنيدن از يك مقام سياسي اين اتهام را به فردي وارد ساخته؟ دنيا مي گذرد ، هيچوقت دينتان را بخاطر دنياي ديگران از دست ندهيد . اگر در دولت قبل مثل همه دولت ها ، افرادي فساد اقتصادي داشتند نبايد آنرا به همه تسري داد . تحريم هاي ظالمانه براي از بين بردن توان ما بود نه براي منفعت اقتصادي برخي از ما . شما اشتباه ديگران را نكنيد .
 • ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  دوست عزیز سخنان شما کودکانه و غیر دیپلماتیک و یا مغرضانه است هرکسی دوست دارداز طرف مقابل امتیاز بیشتری بگیرد اما واقعیت همیشه چیز دیگری است تشخیص تاثیر تحریم ها برای آمریکائیان کار شاقی نیست که بخواهند تاثیر آنرا از تیم مذاکره کننده و یا از شما بپرسند اگر علمی و منطقی فکر کنید تعریف درعالم سیاست یک امر مرسوم است اما تاثیر خاصی برروند تفکر طرفین ندارد کما اینکه بارها رئیس جمهور آمریکا نیز ازمردم و ملت ایران تعریف کرده ،درنهایت این واقعیت که ادامه تحریمها تاثیرزیادی بر تخریب اقتصاد میگذارد و ملت (نه شما) تحت فشار شدیدی زندگی میکنند و عدم توافق منجر به جنگ و نابسامانی خواهد شد که به نفع هیچ کس نیست
 • ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  آره این اصول گرایان خوب بلد هستند مذاکره کنند - بعد از هر مذاکره تشدید تحریم ها
 • ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  بله ایشان درست میگن فنون مذاکره و دیپلماسی رو باید از تیم دولت پاک دستان یاد بگیرن.باید می گفتن انقدر قطعنامه صادر کنین تا جونتون در بیاد!!!
 • وطن دوست ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  وطن امروز سپاسگرایم
 • بهار ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  صادرشدن قطعنامه ازطرف کشورهای ظالم وتروریست پرورکه این همه ناراحتی وگله نداره .مهم اینه که حق ملت وکشورماازدست نره تلاش دانشمندان ما از بین نره.
 • ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  یه نگاه به گذشته اصلاح طلبا بنداز
 • ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  مهدی جان الان یعنی قطعنامه دیگه صادر نشد؟ کاش بدون تعصب قضاوت میکردی
 • ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  آقا مهدي نه اينكه الان همه مشكلات حل شده و كلي امتياز از اين خونخواران و جانيان گرفتيم؟صدور هزارتا قطعنامه عليه كشور ما بسيار بهتر از دادن امتيازات بي حساب و كتاب بود برادر.مقابل دشمن بايستي از موضع قدرت و اقتدار حرف زد.كاري به اين جناح و آن جناح و اين تيم و آن تيم هم ندارم.اين آيه را خوندي؟ "محمد رسول الله والذين معه اشداء علي الكفار رحماء بينهم"
 • ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  اون قطع نامه ها نتیجه کار تیم رئیس جمهور فعلی در زمان سید کمرخورده اصلاحات بود ....
 • مهدی ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  چرا چرت میگی آخه آدم اصلا نمیدونه جوابتو چی بده
 • ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  کلاه که چه عرض کنیم...
 • حامد ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  آقایون فقط نشستن و از بیرون گود فریاد میزنن لنگش کن " این تنها کاری هست که منتقدان این مذاکرات بلدن...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس