رئیس قوه قضاییه گفت: توهین به تیم مذاکره کننده و یا انتشار مذاکرات غیرعلنی مجلس با تیم مذاکره کننده هیچ کمکی به روند مذاکرات نمی­ کند و وجهی ندارد و امیدواریم توصیه ­های مشفقانه در خصوص حمایت از مذاکرات و همدلی در این زمینه مورد پذیرش واقع شود.

به گزارش مشرق،  آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز  مسئولان عالی قضایی با تبریک ولادت حضرت ولی عصر(عج) و گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام در آستانه فرارسیدن چهاردهم خرداد گفت: حضرت امام خمینی(ره) برای امت ما رمز استقامت و عزت بود و مجموعه خصایص و ویژگی های ایشان برای تمام مردم و بویژه مسئولان ما الگویی جاودان است.

رئیس قوه قضاییه دلسوز مردم بودن، صداقت در مواجهه با مردم، تلاش برای حفظ عزت و کرامت مردم، شجاعت و تدبیر را در کنار علم و فضل و جهاد در برابر ظالمان از ویژگی های برجسته حضرت امام(ره) توصیف کرد و افزود: تمام این ویژگی ها و خصایص از معنویت و عبودیت حضرت امام(ره) و اتکال به ایمان و معرفت الهی ریشه می گرفت.


رهنمودهای امام(ره) چراغ راه نظام اسلامی


آیت الله آملی لاریجانی سخنان و رهنمودهای حضرت امام(ره) را چراغ راه و مسیری روشن برای ادامه حرکت نظام اسلامی و در برگیرنده مضامینی ماندگار توصیف و تاکید کرد: سخنان و تعالیم حضرت امام (ره) هنوز که هنوز است زنده و تازه باقی مانده است.


رئیس قوه قضاییه به استقامت و مجاهدت حضرت امام خمینی(ره) در مقابل استکبار اشاره کرد و گفت: حضرت امام(ره) عزت و سربلندی را همواره در سایه اتکال به خداوند متعال و تبعیت از پیامبراکرم(ص) و ائمه(علیهم السلام) می دانست و بر این اساس ایشان سرآمد مجاهدان روزگار ما بود و اکنون نیز هر آن کسی که مدعی ادامه دادن راه حضرت امام(ره) است باید در عمل تابع راه ایشان باشد.


آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: امروز کسانی به حضرت امام(ره) نزدیکتر هستند که تابع راه و روش حضرت امام(ره) در استکبار ستیزی و تاسی به معنویات باشند.


رئیس دستگاه قضا افزود: تنها با سخن گفتن نمی توان خود را به حضرت امام(ره) نزدیک دانست؛ باید عمل را سنجید و دید که آیا این افراد، اعتقادی مانند حضرت امام(ره) دارند و شخصیت و عزتی را که حضرت امام(ره) برای مردم قائل بود را می­پذیرند و آیا با اتکال به خداوند متعال از سرزنش و تهدید مستکبران نمی هراسند؟


مقام معظم رهبری موجب سربلندی نظام


آیت الله آملی لاریجانی وجود مقام معظم رهبری و رهبری ایشان بعد از ارتحال حضرت امام(ره) را نعمتی بزرگ برشمرد و گفت: بحمدالله راه و روش مقام معظم رهبری همان راه و مسیر حضرت امام خمینی(ره) بوده است و معنویت، شجاعت، خلوص و صداقت در برابر مردم و استکبارستیزی ایشان موجب سربلندی نظام اسلامی و عبور با سلامت و صلابت جمهوری اسلامی از سختیها، فشارها، توطئه­ ها و فتنه­ ها شد.


رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: مردم ما از مقام معظم رهبری(مدظله العالی) اخلاص و معنویت می­ بینند و به خوبی می دانند که اگر تدبیرهای ایشان نبود امروز اقتدار، امنیت و آرامش کشور در ابعاد مختلف هم نبود و همین است که مردم ما با ایشان رابطه ­ای عاطفی و عمیق برقرار کرده­ اند.


آیت الله آملی لاریجانی افزود: گرچه بعد از ارتحال حضرت امام خمینی(ره) کشور با چالش­های مختلفی روبرو و فشارهای بیرونی و درونی زیادی بر نظام وارد شد و حتی کسانی در داخل کشور در باطن، انقلاب و ولایت فقیه را قبول نداشتند ولی مدعی گام برداشتن در مسیر حضرت امام(ره) بودند اما مقام معظم رهبری با درایت و شجاعت مسیر را روشن کردند و با تمام وجود برای حفظ انقلاب مایه گذاشتند و مردم با بصیرت ما نیز این مجاهدت ها را دیدند و شاکر این نعمت عظیم الهی هستند.


رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه تمام کسانی که به مقام معظم رهبری نزدیک می­ شوند به شخصیت والای ایشان بیشتر پی می­برند، گفت: اگر مقام معظم رهبری به عنوان محور و اساس پیشبرد و رهبری نظام نبودند، اوضاع کشور و انقلاب اسلامی همراه با امنیت و آرامش و ثبات پیش نمی رفت.


آیت الله آملی لاریجانی افزود: عاقبت برخی نهضت­های اسلامی که در سالهای اخیر رخ داد، پیش روی ماست و می بینیم که چگونه با وجود حضور مردم در صحنه، به دلیل فقدان رهبری مناسب و منسجم به مشکلات اساسی برخوردند.


رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود به مذاکرات هسته ای و لزوم حمایت همدلانه از تیم مذاکره کننده و در عین حال نظارت دقیق بر عملکرد این تیم از سوی مردم و مسئولان از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: عزت، امنیت و اقتدار مردم با هیچ چیز قابل مقایسه و معارضه نیست و تیم مذاکره کننده نیز که فرزندان این ملت هستند به خوبی به این مسئله واقفند و باید مراقب فریبکاری و زیاده خواهی دشمن باشند.


آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر ضرورت پیشبرد مذاکرات در چارچوب سیاست­ها و خطوط قرمز نظام اظهار کرد: مردم نمی پذیرند که حاصل سالها تلاش و مجاهده در راه دستیابی به دانش  و فناوری صلح آمیز هسته­ ای با زیاده خواهی دشمن و فریبکاری آنان از بین برود.


تکیه بر استعداد و توان داخلی مردم


رئیس قوه قضاییه تکیه بر استعداد و توان داخلی مردم و جوانان کشور را تنها راه مقابله با زیاده ­خواهی دشمن دانست و گفت: طرف­ های مذاکره کننده ایران باید بدانند که یک مجلس بیدار و آگاه در کنار مردم با بصیرت و رهبری هوشیار و مقتدر و معتقد به صلابت و اقتدار مردم پشت این مذاکرات و ناظر به آن هستند و دشمنان خیال نکنند که مردم ما گرفتار مشکلات شده­ اند پس حاضرند به هر نوع مذاکره ­ای تن بدهند!


رئیس قوه قضاییه افزود: تیم مذاکره کننده با چشم پوشی از امید بستن به فرصت­ها و قدرت­هایی که ممکن است در قبال مذاکرات و پس از آن حاصل شود، باید از قدرت، استعدادها و توان داخلی و حضور همیشگی مردم در دفاع از انقلاب به عنوان پشتوانه مذاکرات بهره ببرند.


آیت الله آملی لاریجانی با تبریک به رئیس و هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی به مناسبت انتخاب مجدد در این مناصب، خواهان نظارت دقیق مجلس بر مذاکرات و در عین حال توجه به مصالح ملی کشور در روند مذاکرات شد و تاکید کرد: مجلس در مقام نظارت بر خطوط قرمز مذاکرات باید تلاش کند اما باید تیم مذاکره کننده را تضعیف نکنیم چرا که مصالح ملی بر هر چیزی مقدم است.


رئیس دستگاه قضا با تاکید بر جایگاه رفیع مجلس و در راس امور بودن آن، افزود: توهین به تیم مذاکره کننده و یا انتشار مذاکرات غیرعلنی مجلس با تیم مذاکره کننده هیچ کمکی به روند مذاکرات نمی­ کند و وجهی ندارد و امیدواریم توصیه ­های مشفقانه در خصوص حمایت از مذاکرات و همدلی در این زمینه مورد پذیرش واقع شود.


آیت الله آملی لاریجانی در ادامه سخنان خود با محکوم کردن کشتار شیعیان یمن و عربستان، گسترش فعالیت­های تروریستی و ظهور گروه­های افراطی را برخاسته از نظرات افراطی برخی مفتی­های سعودی از جمله مباح دانستن خون شیعیان توصیف کرد و با ابراز تاسف از چنین دیدگاه­هایی گفت: تفکرات ارتجاعی سلفی ها برخاسته از تفکرات برخی مفتی های سعودی است که البته خطرناک است و موجب اعمال غیر عقلانی و وحشیانه به اسم اسلام علیه مردم بی دفاع و مظلوم می شود.


رئیس قوه قضاییه با انتقاد از عملکرد دو گانه غربی­ها در قبال حقوق بشر به چشم پوشی آنان بر جنایت­های سعودی­ ها در یمن اشاره و تصریح کرد: این همه نفاق در حرف و عمل درباره حقوق بشر قابل توجیه نیست و نتیجه­اش به خاک و خون کشیده شدن مردم در یمن، عراق و سوریه است؛ گرچه با بیداری مسلمانان دود این اقدامات غیر انسانی در نهایت به چشم خود این دولت ها خواهد رفت.


انتظار فرج افضل عبادات است


آیت الله آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود با تبریک مجدد فرارسیدن نیمه شعبان با اعلام اینکه در باب انتظار فرج روایات متعددی ذکر شده که مضمون آنها فضلیت عظیم انتظار فرج و یا اینکه انتظار فرج افضل عبادات است گفت: با توجه به این فضلیت عظیم باید پرسید که انتظار فرج چیست و چه اسرار و معارف عمیقی در آن نهفته است که افضل عبادات می­ شود.


رئیس قوه قضاییه با طرح این پرسش که آیا امام عصر(عج) واقعا غایب است و یا امام حاضر است و ما در حجاب هستیم افزود: در واقع امام چه امام عصر(عج) و چه همه ائمه ­ای که از دنیا رفتند حی و حاضرند و این ما هستیم که در غیبت و حجاب به سر می بریم!


آیت الله آملی لاریجانی با قرائت آیاتی که در آن از ائمه به عنوان نورالله تفسیر شده است اظهار کرد: در آیاتی مانند «وَأَشْرَقَتِ الْأَرْضُ بِنُورِ رَبِّهَا»، «یَهْدِی اللَّهُ لِنُورِهِ مَن یَشَاءُ» و «الله نور السموات والارض» نور خداوند متعال به نور امام تفسیر شده است و آیا مگر می شود نور خداوند در غیبت و حجاب باشد، نور خدا و به تبع آن نور امام همه جا هست و این ماییم که در حجابیم.


رئیس قوه قضاییه در ادامه به ذکر روایتی از کتاب حجت اصول کافی اشاره کرد و گفت: این روایت را «ابی خالد کابلی» از امام محمد باقر ابا جعفر (علیه السلام)‌ در تفسیر این آیه شریفه: «فَآمِنُوا بِاللّهِ وَ رَسُولِهِ وَ النُّورِ الَّذی أَنْزَلْنا» نقل می­ کند و از ایشان می پرسد آن نور چیست که در این آیه به آن اشاره شده است؛ امام در جواب اباخالد می‌فرماید: «یا أبا خالد النور و اللّه الأئمّة من آل محمّد صلی اللّه و علیه و آله وسلم الی یوم القیامة» امام قسم یاد می‌کند که این نور که در این آیه هست، نور ائمه‌ای از آل محمد(ص) الی یوم القیامه است و بعد قسم‌های متعدد دیگری می‌آورد از جمله اینکه «و هم و الله نور الله الذی أنزل» به خدا قسم ائمه آن نوری هستند که خداوند نازل کرده است «و هم و الله نور الله فی السماوات و الأرض» به خدا قسم ائمه نور خداوند بر آسمانها و زمین هستند، «واللّهِ یَا أَبَا خَالِدٍ لَنُورُ الْإِمَامِ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ أَنْوَرُ مِنَ الشّمْسِ الْمُضِیئَةِ بِالنّهَارِ» اباخالد به خدا قسم نور امام در قلوب مومنین از نور خورشیدی که تابنده هست بیشتر است.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه این روایت،‌ هم آیات را تفسیر می‌کند، هم راه را نشان می‌دهد تصریح کرد: امام (ع) در ادامه می‌فرماید که: «وَ هُمْ وَ اللّهِ یُنَوّرُونَ قُلُوبَ الْمُؤْمِنِینَ» ائمه به خدا قسم قلوب مومنان را نورانی می‌کنند «وَ یَحْجُبُ اللّهُ عَزّ وَ جَلّ نُورَهُمْ عَمّنْ یَشَاءُ فَتُظْلَمُ قُلُوبُهُمْ» خداوند عزوجل از هر کس که بخواهد نور را بر می دارد و به دنبال آن قلب‌هایشان تاریک می‌شود «وَ اللّهِ یَا أَبَا خَالِدٍ لَا یُحِبّنَا عَبْدٌ وَ یَتَوَلّانَا حَتّى یُطَهّرَ اللّهُ قَلْبَهُ» ابا خالد به خدا قسم جز این نیست که وقتی عبد به ما محبت داشته باشد و ولایت ما را پذیرفته باشد قلب او را مطهر و پاکیزه می‌کند «وَ لَا یُطَهِّرُ اللَهُ قَلْبَ عَبْدٍ حَتَّی‌ یُسَلِّمَ لَنَا» خداوند قلب هیچ عبدی را طاهر و پاکیزه نمی‌کند مگر اینکه تسلیم ما باشد «فَإِذَا کَانَ سِلْماً لَنَا سَلَّمَهُ اللَّهُ مِنْ شَدِیدِ الْحِسَابِ وَ آمَنَهُ مِنْ فَزَعِ یَوْمِ الْقِیَامَةِ الْأَکْبَر»ِ و اگر کسی با ما سلم شد خداوند در روز قیامت از حساب شدید و فزع بزرگ روز قیامت به سلامت و امن خواهد داشت.

رئیس دستگاه قضا افزود: این روایت عجیب، از بعد هستی‌ شناسانه، به ما می‌گوید امام کجای این عالم ایستاده و به لحاظ انسان شناسانه می‌گوید که انسان چگونه  می­ تواند و باید به این نور تقرب پیدا کند؟


آیت الله آملی لاریجانی در پایان گفت: از خداوند تبارک و تعالی می خواهیم این راه را برای ما باز کند تا قدر تعالیم ائمه(ع) را بشناسیم و باید بدانیم حال که راه روشن است خیلی حسرت دارد اگر از این راه دور بیفتیم و لذا به خداوند متعال عرض می‌کنیم که «اَللّـهُمَّ اَرِنیِ الطَّلْعَهَ الرَّشیدَهَ وَ الْغُرَّهَ الْحَمیدَهَ وَامْنُنْ عَلَیْنا بِرِضاهُ وَ هَبْ لَنا رَاْفَتَهُ وَ رَحْمَتَهُ، وَ دُعاءَهُ وَ خَیْرَهُ».


در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی در خصوص ساماندهی ستاد دادگستری کل استان­ها ادامه یافت.


منبع: اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 23
 • ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۶
  0 0
  ببخشید این که توهین نکنند ، شامل آنهایی که منتقدینشان را القابی مانند "بی سواد" ، "بی شناسنامه"، "افراطی"، "عصر حجری"، "بزدل" و ... می خوانند و آنها را حواله جهنم می کنند هم شامل می شود؟
 • hamid ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۶
  0 0
  کو گوش شنوا؟!!!!
 • ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۶
  0 0
  مردم فقط جواب اقدامات آقایون رو دادن . جناب لاریجانی کمی هم بهتر نیست به دولت متذکر شوید ؟ دولت چرا این اقدامات نسنجیده را می کنه ؟ ما مردم سکوت کنیم اما دولت بخاطر جناح و منافعش داره اقدام می کنه. توافق به هر قیمتی اقدام دولت است.
 • ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۶
  0 0
  ما عقد اخوت با کسی نبسته ایم.
 • ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۶
  0 0
  مردم تا کی باید فقط چک سفید امضا به دولت ها بدهند ؟
 • ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۶
  0 0
  آقای لاریجانی این ناراحتی های آقای ظریف که به شما منتقل شده رو اهمیت ندهید . این سیاسی بازی ظریف است .
 • ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۶
  0 0
  آقای ظریف به شما شکایت آورده اند ؟ می شه بگید اگه یک نفر دستشو بکنه توی جیب کسی حکمش چیه ؟ می شه بگیم اگر زندانش کنیم مشکلی از میزان جیب بری ها کم نمی شه ؟ برادر لاریجانی این آقایون دو بار رفته اند و آمده اند و اقداماتی کرده اند که اسمش رو اگر بخواهیم خیانت نذاریم وادادگی ساده لوحی کم سوادی بی دقتی عدم نگاه درست عدم درک دشمنی عدم گوش کردن به نقدها و . . . می توانیم بنامیم.
 • ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۶
  0 0
  وقتی دولت گوشش بدهکار نیست مردم بدبخت باید چیکار کنند ؟
 • ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۶
  0 0
  حالا فهمیدید؟!
 • ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  فعلا بخوابید،وقتی که کار از کار گذشت،بیایید وبگید خیانت کردند.خب مسلمان قبل از اینکه اتفاقی بیفته باید جلوشو گرفت دیگه
 • علیرضا ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  قابل توجه برخی از دلواپسان
 • ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  مگر رهبر نفرمودن ما چيز محرمانه نداريم،اصلا چرا بايد جلسه غير علني باشه؟هرچند پخش فيلم کاردرستي نبود اما پخش منجر به حضور عراقچي در شبکه دو ودرجريان قرا گرفتن مستقيم مردم شد
 • ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  شما درحد خودت حرف بزن !! یعنی شما بیشتر از ظریف میفهمی ؟ جل الخالق!! شما کجای مملکتی یا چی درباره سیاست و مملکت داری میدونی که دهن رو وا میکنی و چشما رو می بندی هر چی دلت میخواد میگی!!
 • ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  خداوکیلی از اینکارها برای دولت سابق هم می کردید؟
 • مجتبی7 ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  آره من بیشتر از ظریف میفهمم.مشکلی داری؟؟؟؟
 • مهدي ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  دولت به خاطر ضعف خودش در مهار اقتصاد دست به كار خطرناكي زده. من از شما عذر ميخوام اما مثل اين كه متوجه شرايط حساس نيستيد در حالي كه دلسوزان هشدار مي دهند. ما موافق توهين به هيچ كس نيستيم و هيچ نسبتي هم به تيم مذاكره كننده نمي دهيم اما در احتمال خسارت بار بودن اين مذاكرات-البته با شيوه فعلي- شك نداريم
 • ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  از وقتی آقا فرمود بصیرت داشته باشید هر روز وقایع و اخبار رو پیگیری می کنیم و تا بتونیم حتی از برخی جریان ها که عام مردم باخبر نمی شن سعی می کنیم خبر بگیریم در جلسات سخنرانی هر مسئولی سعی می کنیم باشیم یا خبر و متن سخنرانیش رو بگیریم بخونیم. همه این موضوعات آدم رو به این نتیجه می رسونه که آقایون دارن در برخی مسیرها راه رو غلط می رن . مگه ما در زمینه داعش و مبارزه با اون کسی رو نقد کردیم ؟ چرا نکردیم چون راه داره درست طی میشه . تا می تونیم هم دفاع می کنیم.
 • ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  اتفاقا در حد خودش حرف زده ما مردم ولی نعمت اگر هستیم حقی از ما بر گردن مسئولین هست بیان شفاف ما رو از بی خبری در بیارن.
 • ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  رهبری هم فرمودند من هم دلواپسم .
 • ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  0 0
  میشه بگید وقتی هدفمندی می خواست راه بیفته چرا شما حمایت کردید اما حالا که دولت داره همه اونها رو جم می کنه و میگه از اول هم این کار اشتباهی بود شما سکوت کرده اید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۸
  0 0
  اتفاقا تنها کسی که سیاسی بازی نمیکنه آقای ظریف هست.
 • ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۹
  0 0
  البته ان المومنین اخوه همه ی مومنین با هم برادرند وحقوق یکدیگر را باید رعایت نمایند . فی قلوب المومنین نوراً علی کل نور در همه ی احوال باید مراقب بود این نور بر دل که خداوند به فرد مومن داده است بواسطه ی سخن بیهوده وخدای ناکرده تهمت وافتراء تاریک نشود . هر سخنی را نباید بر زبان جاری کرد 0 زبان تنها وسیله ای است که در دست فرد است وطریقه ی استفاده ی آن نیز دست خود اوست ، که اگر درست استفاده نمود شخص را به بهشت رهنمون می سازد واگر نادرست استفاده کرد او را به دوزخ می فرستد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس