کد خبر 411287
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۸

هجدهمین فرزند ملک عبدالعزیز آل سعود گفت: فرمان های پادشاه در تضاد با نظام پادشاهی عربستان سعودی است.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری بی بی سی عربی، شاهزاده طلال بن عبدالعزیز یکی از فرزندان بنیانگذار نظام پادشاهی و موسس عربستان سعودی اعلام کرد: من هرگز با کسی که مخالف شریعت بوده و با نظام خاندان سعودی همسو نبوده بیعت نمی کنم.

این شاهزاده سعودی در این باره اعلام کرده است: تصمیم های صادره در عربستان سعودی در دوره پایان عمر ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی و فرمان های صادره در آغاز دوره پادشاه جدید براساس منافع نظام حاکم نبوده و من حاضر به قبول این تصمیم ها در چارچوب نظام بیعت نیستم.

شاهزاده طلال بن عبدالعزیز آل سعود که هجدهمین فرزندان ملک عبدالعزیز آل سعود است در این باره در صفحه شخصی خود چنین نوشته است: واقعا در پایان دوره پادشاهی ملک عبدالله با تغییرات و دستورهای صادره شگفت زده و غافلگیر شدم و در این دوره جدید هم تغییرات روی داده مرا غافلگیر نموده است و بیشتر فرمان های صادر شده جنبه شخصی داشته اند و گویی فی البداهه فرمان صادر شده است از این رو اعلام می کنم این فرمان ها با شریعت اسلامی و نظام دولت عربستان سعودی در تضاد هستند!.

وی همچنین افزوده است: هیچ اطاعت و فرمانبرداری از کسی که به سمت عالیه برسد و با اصول شریعت اسلامی در تضاد باشد لازم نیست.

شاهزاده طلال تا به امروز سمت های متعددی را به همراه داشته است وی از جمله کسانی است که خواستار برقراری نظام مشروطه پارلمانی در عربستان سعودی بوده و هم اکنون هم وی ریاست برنامه توسعه خلیج فارس را برعهده دارد.

این موضع شاهزاده طلال بعد از تغییرات اخیر اعلام شده از سوی ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی بیان شده است و وی از برکناری شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز از سمت ولایتعهدی که گفته شده بنا به خواست خود شاهزاده مقرن بوده به شدت دلگیر شده است و با منصوب شدن محمد بن نایف برای این سمت ناخرسند است و این امر را با قوانین نظام پادشاهی عربستان سعودی و نظام شریعت اسلامی در تضاد می داند.

به گفته صاحبنظران مسائل سیاسی در منطقه این موج شدید از تغییرات و برکناری مقامات سعودی از سوی پادشاه جدید عربستان سعودی برای حفاظت از یکپارچگی در داخل خاندان حاکم در شرایطی که موجی از چالش ها این کشور را فرا گرفته است صورت می گیرد.

البته از جمله تغییرات دیگری که در همین راستا تاکنون صورت گرفته است و موجب تغییرات اساسی در کابینه دولت سعودی شده تصمیم برای برکناری شاهزاده سعود الفیصل از سمت وزارت امور خارجه عربستان سعودی است چرا که وی از سال ۱۹۷۵ تا به امروز عهده دار این سمت مهم و حساس بوده است و به جای وی عادل الجبیر سفیر دولت عربستان سعودی در واشنگتن جایگزین شده است و شاهزاده محمد بن سلمان هم به عنوان جانشین ولیعهد عربستان سعودی منصوب گردید.

شاهزاده مقرن که در اواخر دهه هفتاد از عمر خود به سر می برد یکی از فرزندان ملک عبدالعزیز بنیانگذار پادشاهی عربستان سعودی به شمار می آید و وی از نسل اول در قدرت حاکم به شمار می آمد.

وی در سال ۲۰۱۲ هم به دستور ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه متوفی عربستان سعودی از سمت ریاست سرویس اطلاعات عربستان سعودی برکنار شده بود.

بسیاری در گذشته و در همان زمان که ملک عبدالله مقرن را برکنار کرده بود پیش بینی کرده بودند نقش وی از این پس در این خاندان بسیار کم رنگ شود، اما همان پادشاه بعد از مدتی کوتاه وی را با سمت جدید التاسیسی به عنوان جانشین ولیعهد منصوب کرد و وی را برای مدتی به قدرت بازگرداند.

اما ملک عبدالله در آن زمان مقرن را در شرایطی به عنوان جانشین ولیعهد تعیین کرده بود که شاهزاده سلمان که اکنون به عنوان پادشاه عربستان سعودی است در آن زمان ولیعهد بود.

هم اکنون تمام تصمیم های اتخاذ شده از سوی ملک سلمان بن عبدالعزیز نشان می دهد وی به شدت علاقمند است طومار مربوط به دوره ملک عبدالله و نزدیکان به وی را درهم بپیچد تا از این طریق صفحه ای تازه بگشاید.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس