رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی بمناسبت آغاز سال ۱۳۹۴ هجری شمسی، با تبریک سال نو و نوروز به ملت ایران و همه ملت‌هایی که نوروز را گرامی می‌دارند، سال جدید را سال «دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی» نامگذاری کردند.

سال ۹۴، سال ‌گروه سیاسی مشرق - حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی بمناسبت آغاز سال ۱۳۹۴ هجری شمسی، با تبریک سال نو و نوروز به ملت ایران و همه ملتهایی که نوروز را گرامی می‌دارند، سال جدید را سال «دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی» نامگذاری کردند.

بیانات معطم‌له در پیام نوروزی به شرح ذیل است:
 
بسم اللَّه  الرّحمن  الرّحيم

يا مقلّب القلوب و الابصار، يا مدبّر اللّيل والنّهار، يا محوّل الحول و الاحوال،حوّل حالنا الى احسن الحال.

السّلام على فاطمة و ابيها و بعلها و بنيها

 آغاز سال مصادف است با ايّام شهادت حضرت زهرا (سلام اللَّه عليها)؛ ارادت مردم ما به خاندان پيغمبر و دخت گرامى پيامبر اعظم اقتضائاتى دارد كه يقيناً همه بايد اين اقتضائات را رعايت كنند و يقيناً رعايت خواهند كرد. اميد است كه اين ايّام و اين سال از بركات فاطمى سرشار و برخوردار باشد؛ و نام مبارك اين بزرگوار و ياد ايشان تأثيرات عميق و ماندگار خود را در زندگى مردم ما در سال ۱۳۹۴ بگذارد. و اميدواريم كه اين آغاز بهار طبيعت كه آغاز سال نوى هجرى شمسى است، براى ملّت ايران و براى همه  ى ملّتهايى كه نوروز را گرامى ميدارند مبارك باشد.

سلام خاكسارانه عرض ميكنم به ساحت حضرت بقيّة اللَّه الاعظم (ارواحنافداه) و ياد امام بزرگوارمان و شهيدان را در اين فرصت، گرامى ميداريم و اميدواريم كه ما را از بركات انفاس طيّبه و دعاهاى ارواح مطهّر آن عزيزان برخوردار فرمايد. يك نگاه اجمالى به سال ۱۳۹۳ ميكنيم و نگاهى اجمالى به سال جارى اى كه در اين ساعت شروع ميشود.

سال ۹۳ هم در عرصه ى داخلى و هم در عرصه ى خارجى و بين المللى براى كشور ما سال پرماجرايى بود؛ چالشهايى داشتيم، پيشرفتهايى هم داشتيم؛ ما در اوّل سال ۹۳ با توجّه به همين چالشها بود كه عنوان سال را گذاشتيم «عزم ملّى و مديريّت جهادى». با نگاهى به آنچه در سال ۹۳ گذشت، مشاهده ميكنيم كه عزم ملّى بحمداللَّه بُروز و ظهور داشت.

ملّت ما عزم راسخ خود را هم در تحمّل برخى مشكلاتى كه براى او وجود داشت نشان داد، هم در روز بيست ودوّم بهمن، در روز قدس و در راهپيمايى عظيم اربعين اين عزم را، اين همّت را از خود بُروز داد و نشان داد. مديريّت جهادى هم در برخى از بخشها بحمداللَّه بارز و آشكار بود. در آن بخشهايى كه مديريّت جهادى را انسان مشاهده كرد، پيشرفتها را هم در آنجا مشاهده كرديم. اين البتّه توصيه مخصوص سال ۹۳ نيست، هم عزم ملّى و هم مديريّت جهادى براى امسال و براى همه ى سالهاى پيش رو براى ملّت ما مورد نياز است.
و امّا در سال ۹۴ آرزوهاى بزرگى براى ملّت عزيزمان داريم كه همه ى اين آرزوها هم دست يافتنى است. آرزوهاى بزرگ ما براى ملّت در اين سال، پيشرفت اقتصادى است؛ اقتدار و عزّت منطقه اى و بين المللى است؛ جهشهاى علمى به معناى واقعى است؛ عدالت قضائى و اقتصادى است؛ و ايمان و معنويّت است كه از همه مهم تر و پشتوانه ى همه ى آن سرفصل هاى ديگر است. به نظر ما همه ى اين خواسته ها و آرزوها دست يافتنى است؛ هيچ كدام از اينها چيزهايى نيست كه از ظرفيّت ملّت ايران و ظرفيّت سياستهاى نظام بيرون باشد. ظرفيّتهاى ما بسيار زياد است؛ در اين زمينه حرفهاى گفتنى اى وجود دارد كه ان شاءاللَّه به مهم ترين آنها در سخنرانى عصر [شنبه ] اشاره خواهد شد.
آنچه در اين ساعت مايلم به ملّت عزيزمان عرض كنم اين است كه اين ظرفيّت عظيم و مهم دست يافتنى است ولى شروطى دارد؛ يكى از مهم ترين شروط عبارت است از همكارى هاى صميمانه ميان ملّت و دولت؛ اگر اين همكارى صميمانه از دو سو شكل بگيرد، يقيناً همه  ى آنچه را كه جزو آرزوهاى ما است دست يافتنى است و آثار آن را مردم عزيزمان به چشم خواهند ديد.
دولت، كارگزار ملّت است؛ و ملّت، كارفرماى دولت است. هرچه بين ملّت و دولت صميميّت بيشتر و همكارى بيشتر و همدلى بيشترى باشد، كارها بهتر پيش خواهد رفت. بايد به يكديگر اعتماد كنند؛ هم دولت، ملّت را به معناى واقعى كلمه قبول داشته باشد و ارزش و اهمّيّت و توانايى هاى ملّت را بدرستى بپذيرد، هم ملّت به دولت كه كارگزار كارهاى او است به معناى حقيقى كلمه اعتماد كند.
من در اين زمينه هم حرفهايى دارم و توصيه هايى دارم كه ان شاءاللَّه در سخنرانى به آنها اشاره خواهم كرد. لذا به نظر من امسال را بايد سال همكارى هاى گسترده ى دولت و ملّت دانست؛ من اين شعار را براى امسال انتخاب كردم: «دولت و ملّت، همدلى و هم زبانى». اميدواريم اين شعار در عمل تحقّق پيدا كند و هر دو كفّه ى اين شعار، يعنى ملّت عزيزمان، ملّت بزرگمان، ملّت با همّت و با شجاعتمان، ملّت بصير و دانايمان، و همچنين دولت خدمتگزار بتوانند به اين شعار به معناى حقيقى كلمه عمل بكنند و آثار و نتايج آن را ببينند.
از خداوند متعال پيشرفت همه ى كارهاى بزرگ كشور را درخواست ميكنيم و توفيق خودمان را در خدمتگزارى از خداى متعال مسئلت ميكنيم.

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته
منبع: دفتر مقام معظم رهبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • خبر ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  سروده ای از محمدرضا جعفری شاعر مذهبی در وصف رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای رهبرم ای عشق من ، جانم فدای لحظه ات شاد باشی همچنان ، آید بسوی ما غمت در مسیر ما فروزان هست نورت یا علی مرهم زخم دل هر عاشقی سید علی آن کلام دلنشینت میرود در جان ما هم وجود نازنینت با یقین درمان ما در تولا چشم هایم عشق را پیدا کند دست زیبای تو آقا ، هر گره را وا کند دیدنی ها دیده ام از فضل جدت یا علی همچو یک دیوانه در راهت شدم سید علی حاصل کار هزاران در ید تائید توست آنچه پنهان است از ما با یقین در دید توست بی محبت با تو عهدی هر کسی هم بسته است در مسیر حق بلاشک خسته و وابسته است عهد دیرین شاید از اقرار یک کاری متین کشف حالت کار هر کس نیست جز اهل یقین بس در این فرصت بیامد هر طرف نوعی عمل بار دیگر شد بپا از فضل حق جنگ جمل معرفت نسبت به هر کس در جهان کار ولی است پیرو تو هر که باشد تابع مولا علی است صرف و نحو و خواندن بسیار هم معیار نیست هر که دارد مجلس و درس و سخن هم یار نیست جعفری در راه تو سر میدهد مولای من انتهای قله عشق تو باشد جای من
 • اصلاح طلب امت جدش ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  خدا فتح و نصر و ظفر شما رو هر چه زودتر برسونه که خیلی خون دل خوردید برای خودباوری و اعتماد به نفس نسل ما برای این مردم و این کشور و آه که کمتر قدر دونستند یک عده چی بگم ... خداوند انشالله همه ی غم هایی رو که برای این ملت خوردید در این سال بدل به شادی کنه .
 • مسلمان ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  سلام و درود بر همه مشرقی ها ابتدا شهادت بسیار مظلومانه حضرت زهرا سلام الله علیها تسلیت و تعزیت به پیشگاه بزرگ حضرت ولی عصر عج الله تعالی فرجه شریف و سال نو را به حضرتش و رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه ملت شریف ایران و آزادیخواهان جهان به خصوص رزمندگان سلحشور جبهه مقاومت تبریک عرض می کنم. پیام مهم رهبر عزیز را دیدم و خواندم مثل همیشه خیلی مهم بود. ان شا الله مایه وحدت بین دولت و ملت یک کلمه باشد لا اله الا الله و حرکت در این مسیر بدون خودپرستی.
 • علیرضا اهواز ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  دوباره مردم حرف آقا رو گوش میکنن و دولتا پشت گوش میندازن ... مثل سال گذشته که دیدید توی کلام آقا مشهود بود که مردم هرآنچه ازشون خواسته شده بود رو محقق کردن ولی دولت در بخشهایی تونست اونو محقق کنه
 • ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  واقعا آقا درد رو درست تشخیص میدن و وقتی می بینن که دولت با ملت همدل و همزبان نیست و داره حزبی گرایی و سیاسی کاری می کنه دیگه حتی به فکر شعارها و اسامی فرهنگی و اقتصادی نیستن و اونا رو توی اولویت نمی دونن ....
 • دانشجو ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  سلام و تبریک به رهبر عزیزم منم سال نو رو به شما تبریک میگم امیدوارم سال فاطمی داشته یاشید انشالله بتونیم شعار امسالو جامه عمل بپوشانیم و گوشه ای از منویات شما را عمل کرده باشیم. با آرزوی موفقیت و سلامتی و نشاط برای همه مشرقی ها و ملت انقلابی ایران.
 • حسین ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  ما برای رهبر خود جانفشانی می کنیم کشور خود را غریق مهربانی می کنیم پس همیشه در کنار دولت خدمتگزار با بصیرت "همدلی و هم زبانی" می کنیم... بفرمان رهبری تندروی وتخریب دولت ممنوع
 • علی از تنکابن ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  خدای متعال به امام خامنه ای ( روحی فداه ) عمر با عزّت و با برکت عنایت فرماید
 • محمدرضا ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  از تو به یک اشاره. از ما به سر دویدن. جانم فدای رهبر.
 • جواد ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  حسین آقا حالا اگه بر عکس دولت تندروی بکنه چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • علی از تنکابن ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  آفرین برادر . تحلیل خوبی بود. باهات موالفقم
 • رضا ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  سلامتی پیشوای و رهبر امت اسلام حضرت امام سید علی خامنه ای صلوات
 • ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  الان شما همدلی دیگه؟؟!! چرا فکر می کنید همدلی فقط باید از سمت دولت باشه چرا شماها نباید یکم از دولت پشتیبانی کنید چرا فکر نمی کنید منظور اقا می تونه همدل نبودن ملت با دولت بوده باشه
 • ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  خدا رهبر معظم انقلاب را حفظ کنه در این موقعیت سیاسی پیام بسیار خوب و مفیدی دادند ای کاش مردم و دولت هم به فرمایش ایشان عمل کنند.
 • رمضان ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  جانم فدایت رهبرم
 • ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  انتخاب این نام خیلی هوشمندانه بود. خدا کنه هم ملت هم دولت به حرف اقا گوش بدن و بدیم. البته ملت که همیشه وفاداری خودشو ثابت کرده
 • علیرضا اهواز ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  جناب ناشناس که اسمی نداری ، چون از کلام رهبر معظم انقلاب همه چیز روشن بود . فرمودن ملت به صورت کامل همراهی کردن و دولت در بخشهایی تونست این همراهی با شعار سال رو نشون بده . میفرمایید حرفای آقا رو من تنظیم کردم ؟! ضمنا مثلا ما که مخالف تفکر و رویه سیاسی این دولت هستیم چه چوبی لای چرخش گذاشتیم ؟ آقایون که هر کاری دلشون خواسته تا الان کردن و هرکسی هم حرفی زده بستنش به بار حرفای زشت و بی ادبانه ضمنا اونایی که چوب لای چرخ میذارن همونایی هستن که با ثبت نامشون توی فلان انتخابات قیمت دلار سیصد تومن پایین اومد و با رد صلاحیتشون برگشت سر جاش ! تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
 • ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  واقعا از این رفتارهای دولت کارد به استخوانمان رسیده!
 • ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
  0 0
  حزبگرایی و باندبازی دولت هم ممنوع حذف نیروهای باتقوا و کارامد هم ممنوع افتاد یا ادامه بدهم؟!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • مجتبی ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  لبیک یا امام خامنه ای لبیک یا امام خامنه ای لبیک یا امام خامنه ای

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس