مردم ایران و اردن از دیرباز روابط بسیار صمیمانه و خوبی داشته اند و امروز نیز باید سطح همکاری‌ها و روابط دو کشور بر مبنای منافع دو ملت تقویت شود.

به گزارش مشرق، رئیس جمهور با اشاره به افزایش رنج مردم فلسطین، غزه، لبنان و کل منطقه از جنایات صهیونیست‌ها تاکید کرد: امنیت منطقه، در گرو اقدام هماهنگ منطقه‌ای و بین‌المللی برای توقف جنایات رژیم صهیونیستی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر شنبه در دیدار «ناصرجوده» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اردن، با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با كشورهای مسلمان و منطقه از جمله اردن محدودیتی قائل نیست، گفت: مردم ایران و اردن از دیرباز روابط بسیار صمیمانه و خوبی داشته اند و امروز نیز باید سطح همکاری‌ها و روابط دو کشور بر مبنای منافع دو ملت تقویت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، وی با تاكید بر اینكه كشورهای منطقه باید برای حل و فصل معضلات و مشكلات دست به دست هم دهند، اظهار داشت: ایجاد امنیت و ثبات پایدار در منطقه در صورتی امكان‌پذیر است كه تمامی كشورهای منطقه سهم و نقش مثبت خود را ایفا كنند.

روحانی با اشاره به حضور شمار زیادی از پناهجویان فلسطینی در اردن و میزبانی خوب ملت و دولت این کشور در سالیان دراز گذشته، تصریح کرد: همواره آماده‌ایم تا در زمینه احقاق حقوق کامل ملت فلسطین، آینده و استقلال فلسطین و آزادی قدس شریف همكاری و همفكری داشته باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینكه در شرایط كنونی شاهد معضلات و مشكلات فراوانی در منطقه هستیم، گفت: جمهوری اسلامی ایران تنها به دنبال تقویت امنیت، ثبات و توسعه منطقه است. مشکلات منطقه فقط توسط كشورهای منطقه قابل حل و فصل است و همگرایی و همکاری جمعی در این زمینه خواست مشترک ملت‌ها است.

وی با تاكید بر اینكه امروز تروریسم یك معضل و خطر برای همه محسوب می‌شود و این واقعیتی غیرقابل کتمان است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا با هشدار نسبت به خطر گسترش تروریسم، تاکید کرده است که تنها راه جلوگیری از گسترش تروریسم، همکاری و مشارکت همگانی است.

تروریست‌ها به هیچ کسی رحم نمی‌کنند/ مسائل داخلی كشورها باید به خودشان واگذار شود

روحانی با بیان اینكه تروریست های جنایتكار به هیچ كسی رحم نمی‌كنند، به جنایت تروریست‌ها در قتل فجیع خلبان اردنی اشاره كرد و گفت: اینگونه جنایات، قلب انسانیت را متاثر كرده و بار دیگر ثابت می‌کند كه تروریسم یك خطر همگانی است.

رئیس جمهور با اشاره به مشکلات فعلی در برخی کشورهای منطقه نظیر سوریه، عراق، لبنان، یمن و لیبی تأكید کرد: مسایل منطقه ای باید از طریق سیاسی حل و فصل شده و مسایل داخلی كشورها نیز به خود ملت ها واگذار شود.

وی حل معضلات منطقه را در گرو فهم دقیق از واقعیت ها، شناخت ریشه مشکلات و نیز همکاری جمعی دانست و گفت: متوسل شدن به گروه های تروریستی و از جمله القاعده برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت، زیان های بلندمدتی برای كل منطقه خواهد داشت.

جوده: ملت فلسطین باید دولت خود را در قدس شریف ایجاد كند

در این دیدار، ناصر جوده معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اردن نیز با ابلاغ سلام گرم ملك عبدالله دوم به رئیس جمهوری و دولت و ملت ایران، اظهار داشت: اردن به دنبال تقویت سطح روابط و همکاری‌های خود با ایران است.

وی گفت: معتقدیم جمهوری اسلامی ایران همسایه بسیار مهمی برای جهان عرب محسوب می‌شود.

وزیر امور خارجه اردن با اشاره به موضوع فلسطین افزود: ملت فلسطین باید از این حق برخوردار شود كه دولت خود را در وطن خود به پایتختی قدس شریف ایجاد كند و این موضع، ستون اصلی سیاست خارجی اردن را تشكیل می‌دهد.

جوده همچنین بر حل و فصل مسائل مهم منطقه از طریق مذاکره و گفتگو تأکید کرد و گفت: اردن از موضع ایران برای حل و فصل موضوع هسته ای از طریق گفتگو و مذاکره حمایت می‌کند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس