نیروهای امنیتی و مردمی به سوی محاصره منطقه البوعجیل در شرق تکریت حرکت کردند. تروریست‌ها در البوعجیل و العلم در صلاح الدین پس از آزادی منطقه الدور دچار وحشت شده‌اند.

به گزارش مشرق، پایگاه المسله نوشت: منابع وابسته به نیروهای مردمی عراق اعلام کردند: عملیات آزاد سازی صلاح الدین ادامه دارد و شهر تکریت مرکز استان صلاح الدین به زودی آزاد خواهد شد.

حرکت نیروهای مردمی و امنیتی به سوی منطقه العلم

منابع وابسته به نیروهای مردمی اعلام کردند: نیروهای امنیتی و مردمی به سوی محاصره منطقه البوعجیل در شرق تکریت حرکت کردند. تروریست ها در البوعجیل و العلم در صلاح الدین پس از آزادی منطقه الدور دچار وحشت شده‌اند.

نیروهای امنیتی و مردمی در حال حاضر تلاش می کنند که ناحیه العلم را آزاد کنند. ناحیه العلم ناحیه ای از توابع تکریت است که از غرب به شهر تکریت و در 16 کیلومتری آن قرار دارد، از شرق به سلسله جبال حمرین و در جنوب آن شهر الدور قرار دارد. وجه تسمیه ناحیه العلم به این خاطر است که صلاح الدین ایوبی هنگامی که سرگرم فتوحات اسلامی بود پرچمی بر تپه علوشه نصب کرد و آن مقبره اصلی در الخرجه در مرکز ناحیه العلم است.این منطقه به الخرجه نیز معروف است زیرا در زمان حکومت عباسیان خزانه جمع آوری شده در آن جمع می شد.

پیشروی ارتش عراق برای فتح العلم

این ناحیه بر کرانه رود دجله واقع شده است و دارای زمین های کشاورزی و بوستان و باغات است.این منطقه از جمعیت زیادی به سبب اینکه پس از جنگ سال 2003 تعداد زیادی از خانواده ها به سوی آن رفتند، برخوردار است. این ناحیه به دو منطقه دشت الفیضی که کرانه رود را شامل می شود و بوستان ها و مناطق کشاورزی در آن قرار دارد و منطقه الدیمیه که در شرق منطقه الفیضی تا ارتفاعات حمرین ادامه دارد.موقعیت جغرافیایی مناسب آن سبب اسکان بشری از زمان عصر حجر شده است و این موضع را حفارهای انجام شده و آثار باستانی به دست آمده در سال 1964 نشان می دهد.انسان عراقی از شمال به جنوب با رود دجله حرکت کرده است و از نینوا به الشرقاط و سامراء و از آن به جنوب حرکت کرده است.ناحیه العلم حلقه وصل میان مراکز شمال، مرکز و جنوب عراق است.روستاهای توابع این ناحیه سمره، الربیضه، تل السیباط، الفتحه و الخزیفی است.

سعد معن سخنگوی وزارت کشور عراق اعلام کرد: که با آزاد سازی الدور هم اینک نوبت به آزاد سازی ناحیه العلم رسیده است تا آزاد سازی مناطق اطراف تکریت کامل شود.نیروهای امنیتی 120 کیلومتر از العظیم و حمرین به سمت میادین نفتی شمال روستاهای حمرین را آزاد کرده اند و محمد الغبان وزیر کشور بر عملیات نظارت دارد.

وحشت تروریست‌ها از رویارویی با نیروهای مردمی و امنیتی

منابع وابسته به نیروهای مردمی از وحشت و هراس تروریست‌ها از رویارویی با نیروهای مردمی و عراقی خبر داد. این در حالی است که منابع وابسته به نیروهای مردمی روز گذشته از عدم مقاومت جدی در شهر الدور خبر داده بودند.

آخرین وضعیت جبهه‌های اطراف تکریت

این منابع افزودند: نیروهای امنیتی و مردمی در فرودگاه الدور در شرق تکریت دستگاه های رد یاب و جاسوسی الکترونیکی اسرائیلی کشف کرده اند.جاده مواصلاتی الدور به تکریت در کنترل نیروهای امنیتی و مردمی عراق است.

نیروهای امنیتی و مردمی عراق از محورهای مختلف به عملیات در استان صلاح الدین ادامه می دهند و به نظر می رسد که محور اسپایکر دشوارترین محور باشد.نیروهای امنیتی و مردمی بر مناطق محور شمالی شرقی از الضلوعیه و دیالی تا دریاچه نمک و منطقه الشیخ محمد و تل القصیبه مسلط هستند.همچنین در محور جنوبی یا محور سامراء-سورشناس مسیر برای عبور کاروان های نظامی که حامل مهمات و نیرو هستند امن شده است.

محور اسپایکر در اطراف شهر بیجی و الشرقاط و منطقه الفتحه قرار دارد و نیروهای عراقی می کوشند که مسیر انتقال مهمات و امکانات از سامراء که هزاران نفر از نیروهای مردمی و امنیتی در آن قرار دارد تا پایگاه اسپایکر را امن کنند.

نیروهای امنیتی عراق تلاش می کنند که این سه محور را در اطراف تکریت به یکدیگر ملحق کنند و هدف اصلی یعنی آزاد سازی تکریت محقق شود.

روز گذشته نیروهای امنیتی و مردمی عراق منطقه استراتژیک الدور در شرق تکریت را آزاد کردند. شهر الدور یکی از شهرهای استان صلاح الدین در عراق در کرانه شرقی رود دجله و حدفاصل میان سامراء و تکریت واقع شده است.شهر الدور حدود سی کیلومتری شمال سامراء  و حدود 25 جنوبی تکریت واقع شده است و به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است و همه ساکنان آن عرب هستند.

کشف دستگاه‌های رد یاب و جاسوسی اسرائیلی در فرودگاه الدور

نیروهای امنیتی و مردمی در حالی به پیشروی برای فتح تکریت ادامه می دهند که منابع وابسته به نیروهای مردمی از کشف ادوات رد یاب وجاسوسی رژیم صهیونیستی در فرودگاه الدور در شرق تکریت که روز گذشته آزاد شد، خبر دادند.

کلمه الدور در لهجه های بابلی و آشوری به مفهوم قلعه و دژ است.این شهر در دوره متوکل عباسی در سال 232 هجری ساخته شده است و در آن علما و فقها ساکن هستند.عشایر معروف این شهر عشیره الشویخات و المواشط و البو حیدر و البو مدلل هستند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۶
  0 0
  زنده باشید عزیزان
 • محمدرضا ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۶
  0 0
  حمله داعش به عراق و بحران سوریه نیروی انسانی مورد نیاز برای فتح قدس و نابودس غده سرطانی منطقه را فراهم میکند . خمیر مایه شیشه گر سنگ است. عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس