طی چند ماه اخیر اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته و پیشتر هم با حضور در این مجموعه روند بازسازی را پیگیری کرده و بدون شک با جدیت این امر را دنبال خواهم کرد.

به گزارش مشرق، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر آنکه فضای ناامیدی زمانی حاصل می شود که فعالیتی از سوی مسئولان صورت نگیرد درحالی که مسئولان هنری شبانه روزی خدمتگزارند، گفت: بازسازی مجموعه تئاترشهر را با جدیت پیگیری می کنم.

علی جنتی شامگاه گذشته (9 بهمن ماه) با حضور در مجموعه تئاترشهر به عنوان میزبان سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، ضمن بازدید از مراحل بازسازی و نوسازی سالن های «سایه»، «قشقایی» و «کارگاه نمایش» از سالن های اقماری این مجموعه در جریان روند بازسازی بزرگترین مجموعه نمایشی پایتخت قرار گرفت.

جنتی را در این دیدار علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پریسا مقتدی مدیر مجموعه تئاترشهر، عباس غفاری مدیر روابط عمومی مجموعه اداره کل هنرهای نمایشی و نماینده پیمانکار در حال فعالیت در این مجموعه همراهی کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با طرح پرسش هایی از جزییات بازسازی این سالن ها بر ادامه روند آماده سازی این تالارها تاکید کرد و در گفت و گو با مدیرمجموعه تئاترشهر ومعاون هنری خود از نحوه ساخت و ساز این سالن ها آگاه شد.

جنتی در ادامه این بازدید و پیش از حضور در سالن چهارسو مجموعه تئاترشهر و بازدید از اجرای نمایش «ساعت بیست» به کارگردانی سیدعلی موسیان در گفت و گو با خبرنگار تئاترایرنا ضمن تاکید بر تامین بودجه برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر و بازسازی این مجموعه از آماده سازی برخی سالن های در حال بازسازی تا پایان بهمن ماه و تحویل نهایی دیگر سالن های این مجموعه تا ابتدای سال آینده خبر داد.

تقویت دیپلماسی فرهنگی با استفاده از جشنواره های بین المللی

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این جمله که پیش از این بارها اعلام کرده ایم که باید در تمامی بخش های فرهنگی و هنری از همه ابزارهای موجود برای انتقال فرهنگ و تمدن غنی ایرانی به جهان استفاده کنیم گفت: بخشی از تحقق این مهم بر عهده جشنواره های بین المللی چون تئاتر و فیلم فجر است و بخش دیگر به تعامل و دعوت از رایزن های فرهنگی و سفرای کشورهای دیگر در ایران برای حضور در چنین رخدادهایی باز می گردد.

وی تاکید کرد حضور سفرا و رایزن های فرهنگی در جشنواره های تئاتر و فیلم فجر علاوه بر آنکه آنها را با کیفیت و تنوع آثار تولیدی هنرمندان کشورمان آشنا می کند زمینه حضور هنرمندان در رخدادهای بین المللی و ارتباطات فرهنگی ما را نیز تقویت می کند.

جنتی در ادامه اظهارات خود با ذکر مثالی توضیح داد : به عنوان مثال جدا کردن بخش بین المللی فیلم فجر از بخش عمومی آن و برگزاری آن در اردیبهشت ماه سال آینده، تلاشی برای تحقق گسترش دیپلماسی فرهنگی به عنوان یکی از اصول اصلی دولت یازدهم در سیاست های فرهنگی است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به این نکته که پیش از برگزاری جشنواره تئاتر فجر از معاون هنری وزارتخانه خواسته تا شرایط حضور سفرا و رایزن های فرهنگی دیگر کشورها را در جشنواره فراهم کنند خاطرنشان کرد: این نکته ای است که بسیاری از کشورها به آن توجه دارند و در رخدادهای بین المللی تلاش می کنند تا از سفرای دیگر کشورها برای توسعه دیپلماسی فرهنگی کشور متبوع شان بهره ببرند.

با جدیت بازسازی تئاترشهر را دنبال می کنم

جنتی همچنین با اشاره به کار شبانه روزی دست اندرکاران امر بازسازی و نوسازی مجموعه تئاترشهر گفت: طی چند ماه اخیر اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته و پیشتر هم با حضور در این مجموعه روند بازسازی را پیگیری کرده و بدون شک با جدیت این امر را دنبال خواهم کرد.

وی ادامه داد: با صحبت های صورت گرفته و پیگری های معاون هنری و همراهی و تعامل سازمان برنامه و بودجه بودجه مناسبی برای این امر محقق شده و طبق گفته مسئولان برخی سالن ها تا پایان بهمن و دیگر سالن ها نیز تا ابتدای سال جاری از سوی پیمانکار تحویل خواهد شد.

جنتی ابراز امیدواری کرد تا وسائل و امکانات خریداری شده از دیگر کشورها که بر اساس جدیدترین سیستم های صوتی و نوری دنیا است به زودی از گمرک خارج و تحویل دست اندرکاران امر بازسازی مجموعه تئاترشهر شود.

 بودجه وزارت ارشاد پاسخگوی نیازها نیست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این مساله که بودجه بخش های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تمامی حوزه ها به هیچ وجه تکافوی نیازها و درخواست ها را نمی کند گفت: تلاشی که هم از طرف بنده و هم از طرف کلیه معاونان وزارتخانه و تعامل با کمیسیون تلفیق مجلس و سازمان برنامه و بودجه به شکل شبانه روزی در حال انجام است موید محقق کردن تامین نیازهای اهالی فرهنگ وهنر است و امیدواریم تا مشکلات دولت در این زمینه حل شود.

وی با اشاره به پشتیبانی محمد باقر نوبخت (معاون رییس جمهوری ) برای حل مشکلات موجود در زمینه ارتقای بودجه وتامین نیازهای مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: من اطمینان می دهم که سازمان مدیرت و برنامه ریزی تمام تلاش خود را به کار گرفته تا به شکل عادلانه بودجه را توزیع کند تا بتوانیم مشکلات و مطالبات به حق هنرمندان را به شکل مناسبی پاسخگو باشیم.

جنتی با بیان آنکه این حقیقت انکار ناپذیری است که میزان صادرات نفت ایران از دو میلیون و 100 هزار بشکه به یک میلیون و اندی بهای نفت از صد و چند دلار به زیر 40 دلار کاهش پیدا کرده است گفت: این مساله موجب شده تنگناهای مالی دولت بیشتر و جدی تر شود و بر همین اساس تلاش می کنیم تا با بخش غیردولتی و خصوصی برای تامین برخی نیازها تعامل بیشتری داشته باشیم.

جنتی همراهی شهرداری تهران در ساخت مجموعه نمایشی پردیس خاوران را از جمله فعالیت های بخش غیردولتی برای تقویت پایه های فرهنگی در کشور دانست وتصریح کرد برای حل شدن مشکات هنرمندان تئاتر و سینما بدون وقفه در حال تلاش هستیم.

توسعه همه جانبه نیازمند تقویت امکانات است

وی در پاسخ به این پرسش که برخی نقدها به بخش بین المللی جشنواره تئاترفجر وارد است و کارشناسان کیفیت آثار خارجی دعوت شده در این بخش را در شان این جشنواره بین المللی نمی دانند گفت: وقتی امکانات ما زیاد باشد می توانیم از 50 تا 60 کشور دعوت کنیم و وقتی امکانات کم است باید با افزایش روحیه مشارکت کارها را پیگری کنیم و هنرمندان تئاتر شک نداشته باشند که از بخش های مختلف وزارتخانه خواهیم کاست و برای تحقق نیازهای هنرمندان تئاتر و سینما هزینه خواهیم کرد.

جنتی با تاکید بر این مساله که معاونت هنری و زیرمجموعه های آن از جمله تئاتر با محرومیت هایی در زمینه مالی مواجه هستند خاطرنشان کرد: مطمئن باشید با افزایش بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آینده امکانات و کمک های خود را به این معاونت افزایش خواهیم داد.

فضای ناامیدی نباید در هنر وجود داشته باشد

جنتی همچنین با اشاره به برخی ادعاها که برخی می گویند هنرمندان ناامید شده اند یادآور شد: هنرمندان نباید فضای ناامیدی را در بطن روح لطیف و خلاق شان وارد کنند چرا که ناامیدی زمانی به وجود می آید که فعالیتی صورت نگیرد اما وقتی تمامی دست اندرکاران و خدمتگذاران بخش های فرهنگی و هنری در تلاش هستند باید امیدوار به روزهای خوب و روشن تر آینده بود.

سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که از اول بهمن ماه فعالیت خود را آغاز کرده است تا 12 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس