آنگونه که آقای هاشمی می‌فرمود، ایشان در آن زمان حدود یک میلیارد تومان از ثروتش را برای اینگونه فعالیت‌ها کنار گذاشته بود و به تدریج آنها را تبدیل به دلار کرده، به خارج می‌فرستاد.

گروه تاریخ مشرق- بسیاری از کمک‌های مالی قبل از انقلاب توسط آقای هاشمی رفسنجانی تهیه می‌شد و ایشان با روابطی که داشتند کمک‌های زیادی به طرفداران انقلاب اسلامی می‌کردند. علی جنتی در بخشی از خاطرات خود به کمک میلیاردی اشاره می‌کند که جزییات آن را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید:

کمک میلیاردی به هاشمی رفسنجانی برای مبارزه با شاه

آقای هاشمی ملاقات‌هایی با این آقایان [بنی صدر، قطب زاده، حسن حبیبی] داشت و آنها را ترغیب می‌کرد که بنیادی را برای حمایت از دانشجویان مسلمان و همچنین حمایت از مبارزات سیاسی داخل کشور پایه‌گذاری کنند.

... پس از آن صحبت کمک مالی به این بنیاد شد که آقای هاشمی اظهار داشت: فردی در ایران که بسیار ثروتمند است و حاضر شده بخش عمدۀ ثروتش را به خارج از کشور منتقل کند و در اختیار فعالیت‌های مبارزاتی قرار بدهد. آن زمان ما ایشان را به اسم مستعار «ایثاری» می‌شناختیم. هیچ وقت ایشان را ندیدم، اما بر اساس ارتباطی که برقرار شد، ایشان حسابی در لندن باز کرده، به آنجا پول حواله می‌کردند که برای بنیاد و نیز مبارزاتی که در خاورمیانه، دمشق و لبنان بودند استفاده می‌شد.

کمک میلیاردی به هاشمی رفسنجانی برای مبارزه با شاه

بعد از پیروزی انقلاب که به ایران آمدم، متوجه شدم که آقای ایثاری، همان مرحوم مصباح است که تولیت آستانۀ قم را بر عهده داشت. شاه وی را عزل کرد و فرد دیگری را منصوب کرد که از نظر علما غیرمشروع بود. .... آنگونه که آقای هاشمی می‌فرمود، ایشان در آن زمان حدود یک میلیارد تومان از ثروتش را برای اینگونه فعالیت‌ها کنار گذاشته بود و به تدریج آنها را تبدیل به دلار کرده، به خارج می‌فرستاد.[1][1] . خاطرات علی جنتی، صص 114 و 115.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
  0 0
  آیا تتمه ای از این پولها به دست آقا زاده های کذایی نیافتاده تا خرج اتینای خویش کنند.
 • علامه ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
  0 1
  همه اش کذب است اقای رفسنجانی متولد وبزرگ شده نوق رفسنجان یک زندگی معمولی وروستایی داشته 1میلیاردش کجا بود؟
 • ویشکا ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
  0 0
  قارون ها کجا رفتند
 • ناشناس ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
  0 0
  البته در جریان فتنه 88 هم بعضی آقازاده ها در بین فتنه گران و معاندین پول پخش میکرده اند .
 • ناشناس ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
  0 0
  امام خمینی (ره): ملاک حال فعلی افراد است .
 • عبداله ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
  0 1
  علامهههههههه دقت کن و خبر را تا انتها بخوان منبع پول شخص دیگری بوده و آقای هاشمی فقط یک واسطه معتمد بوده اند وگرنه خود این بنده خدا در کتاب خاطراتشان اشاره داشته که روستایی بوده و تا هفت سالگی حتی آسفالت نیز ندیده بوده اند بله پدر جان
 • سید ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
  0 1
  یا اقای جنتی انقدرکم حافظه است که میلیارد ان زمان را با میلیارد امروز برابر میبیندیا مثال معروف کم حافظه میشه ...میلیارد در قبل از انقلاب معادل 3000میلیاردامروز بود و بجز خاندان منهوس پهلوی یک یا دو نفر هم یک همچین ثروتی را نداشتند که انهم بخشی از دارائی خود را صرف این کار کنند محاسبع ساده : 1000000000/ قیمت دلار 70ریالمعادل 142857142/857 دلار 142.857.142 *3000تومان قیمت دلار امروز3000 تومان معادل 428.571.426.000 تومان این ثروت را چه کسی در قبل از انقلاب داشته است شاید هم منظور ایشان 1.000.000.000ریال بوده منظور صد میلیون تومان میشود ببا باندازه گنجایش خالی ببندید میخواهید یک نفر را بزرگ کنید با این کار ها کوچک میشود و....
 • ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۵
  0 0
  در انزمان این ثروت کل خزانه می شد! حتما یکجا اشتباه شده است.
 • ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۵
  0 1
  ازبس دماغتون تو انتخابات ریاست جمهوری سوخته که هزخزعبلاتی رابه هم میبافید زنده باد ایت ا...هاشمی
 • مسلم ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۵
  0 0
  جالب بدونید که چیزی حدود 5 میلیون پند از اموال آقای مصباح التولیه که 6 دوره هم سناتور بوده زمان شاه از طریق آقایبهرمانی(رفسنجانی ) برای امام میفرستند و امام قبول نمی کنند ولی ؟آقای هاشمی در خاطراتشون میگند که من قبول کردم و گروه های مبارز کمک کردم آقای هاشمی در مصاحبه ای در سال 54 میگند که پدر من کشاورز و روحانی ساده ای بودند که به زحمت مخارج خانه ی پر جمعیت ما را تامین می کردند و در اوایل دهه 80 طی یک مصاحبه می گند که پدر من کشاورزی داشتند و هنگام برداشت محصول فقرا و مستمندان زیادی را کمک می کردند
 • هاشم ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۵
  0 1
  امروز مردم باسوادنند وحساب وكتاب بلدند حساب شده حرف بزنير .ميلييارد آن زمان دروغه بابا .
 • ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۵
  0 1
  این بغض شما به آقای هاشمی به خاطر خدا نیست بلکه بخاطر ترس از آقای هاشمی در گرفتن قدرت از شماست که این قدر می ترسید - اما کار خدا انجام خواهد شد
 • سید آنتی هاشمی ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۸
  0 0
  ناشناس11:41خدایی خودت خنده نگرفت این حرفو زدی؟؟ ببم جان هاشمی یه مهره ی سوخته بود واسه بالاکشیدن افسادطلبان.افهمت؟ ا
 • ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۹
  0 1
  به شعور مردم احترام بگذارید ... خود هاشمی تعریف میکرد که زمانی که می خواست معمم شود یک عبا مندرس برای من آوردند که خیلی ناراحت شدم . در آن زمان ، این مقدار پول !!!!!!!!!!!! آن هم دست هاشمی !!!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس