این پهپاد مجهز به موشک های هوا به هوا قادر است انواع هواگردها نظیر هواپیماهای جنگنده، هواپیمای بدون سرنشین و بالگرد را منهدم کند.

به گزارش مشرق، امروز سه‌شنبه همزمان با دومین روز از هفته دفاع مقدس، نخستین پهپاد جنگنده مجهز به تسلیحات نبرد هوایی در وزارت دفاع رونمایی شد.

مشهورترین خانواده پهپادهای ایرانی بازهم رکورد زد+عکس

نخستین پهپاد مجهز به موشک های هوا به هوا از خانواده مهاجر

این پهپاد مجهز به موشک های هوا به هوا قادر است انواع هواگردها نظیر هواپیماهای جنگنده، هواپیمای بدون سرنشین و بالگرد را منهدم کند و با بکارگیری آن، علاوه بر افزایش بُرد و حوزه عملیاتی پهپادهای نیروهای مسلح، قابلیت تعقیب و گریز، ردگیری و انهدام پهپادهای متجاوز نیز افزایش می‌یابد.

پهپاد فوق از خانواده شناخته‌شده‌ترین هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی یعنی «مهاجر» است.

* تولد در جنگ

در همان سالهای دفاع مقدس بود که جمهوری اسلامی ایران اولین گام‌ها را برای استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین با ساخت پهپاد «مهاجر» برداشت.

مشهورترین خانواده پهپادهای ایرانی بازهم رکورد زد+عکس

یکی از مدل های پهپاد مهاجر

چند سال پس از آن که ایران استفاده از این هواپیماها را به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی در دکترین دفاعی خود گنجاند، «مهاجر»ها که حالا بعد از چند نسل، معروفترین خانواده پهپادی ایران هستند، جایگاه مهمی در این مسیر داشتند.

* شناسایی مناطق عملیاتی؛ ماموریت مهاجرها

نسل اول و دوم مهاجر به دلیل وضعیت آن زمان (ایام جنگ تحمیلی) بلافاصله در نیروهای مسلح به کار گرفته شدند که البته ماموریت اصلی آنها شناسایی و تصویربرداری از مناطق مورد نظر فرماندهان بود.

بعد از این دونسل، مهاجرهای نسل 3 و 4 ساخته شدند. مهاجر3 برای عملیات مراقبت هوایی و شناسایی اهداف مدنظر در فاصله 100 کیلومتری طراحی و ساخته شد که می‌توانست در شرایط گوناگون جوی مأموریت خود را اجرا کند.

مشهورترین خانواده پهپادهای ایرانی بازهم رکورد زد+عکس

کاربرد این پهپاد مانند نمونه‌های قبلی، شامل مراقبت هوایی و شناسایی، جنگ الکترونیک، رله ارتباطی، دیده بانی و هدف یابی و دادن گرا، کنترل نوار مرزی جهت مبارزه با قاچاقچیان، کنترل ترافیک شهری، عکسبرداری جهت تهیه نقشه های جغرافیایی است و توان ارسال تصاویر گرفته شده به صورت آن‌لاین را دارد.

با پیشرفت صنایع هوایی قدس در امر طراحی و بهسازی پهپادها و بر اساس نتایج حاصله از نمونه‌های تحویل شده به نیروهای مسلح، هواپیمای مهاجر4 در ابتدا جهت عملیات مراقبت هوایی و شناسایی اهداف در فاصله 150 کیلومتری طراحی و ساخته شد.

* تغییر در نسل چهارم مهاجر

در بدنه مهاجر4 البته تغییراتی نیز به چشم می‌خورد. برای مثال به جای استفاده از طرح بال بالا در مهاجر2 و 3، در مهاجر4 از طرح بال پایین (نصب بال در پایین بدنه) استفاده شد که دارای مزایایی نسبت نمونه های قبلی است از جمله سطح مقطع راداری کمتر، کاهش سطح هواپیما از روبرو، کمک اثر سطح به بلند شدن پرنده در صورت برخاست از باند و همچنین کاهش نیروی مقاوم (درگ) القایی.

تغییرات طراحی مهاجر4 که بلوغ طراحی پهپادهایی در این رده را نشان می‌داد، به همین جا ختم نشد بلکه شکل بال این پرنده نیز بهبودهای زیادی یافت از جمله به جای شکل پیکانی بالهای مهاجر 2 و 3 در این نمونه از بال ذوزنقه ای استفاده شده است که علاوه بر کاهش درگ، به افزایش سفتی بال نیز کمک می‌کند، ضمن اینکه مساحت بال نیز افزایش یافته که به افزایش نیروی بالا برنده و در نتیجه افزایش وزن برخاست و محموله قابل حمل می‌انجامد.

بنا بر این گزارش، بیشینه سرعت مهاجر4 به حدود 200 کیلومتر بر ساعت و سقف پرواز آن نیز 15000 پا(حدود 4500 متر) می‌رسید که نسبت به مهاجر 2 و 3 که تا 11هزار پا توان صعود داشتند، می‌توانست محدوده وسیعتری را پوشش دهد.

یکی از مدل های ساخته شده از نسل چهارم مهاجر، پهپاد «شاهین» بود که ویژگی‌هایی به مراتب بیشتر از دیگر نمونه‌های مشابه داشت.

* شاهین؛ سنگین‌ترین پهپاد نزاجا

پهپادها را به چند جهت می‌توان دسته بندی کرد: نوع ماموریت و یا میزان قدرت مانوردهی، برد، مداومت پروازی و وزن.

پهپاد «شاهین» که در حقیقت توسعه یافته نسل چهارم مهاجر است، با وزنی در حدود 230 کیلوگرم، به عنوان سنگین ترین پهپاد حاضر در نیروی زمینی ارتش به حساب می‌آید.

این پهپاد می‌تواند تا عمق 150 کیلومتری رفته، عملیات خود را انجام دهد و بازگردد و یا اینکه 300 کیلومتر به پیش رود و به پایگاه بعدی برسد که در این صورت برد عملیاتی آن دو برابر خواهد شد.

مشهورترین خانواده پهپادهای ایرانی بازهم رکورد زد+عکس

با توجه به ماموریت اصلی «شاهین» که در حوزه شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات تعریف شده است، زیر دماغه آن دوربینی بکار رفته که حکم چشمان تیزبین این پرنده را دارد؛ دوربینی که با قابلیت بزرگنمایی تا 28 برابر، می‌تواند کارایی این پهپاد را در حوزه ماموریتی خود به شدت افزایش می‌دهد.

پهپاد سنگین شاهین

سیستم ارسال تصاویر این پهپاد نیز همچون مدل‌های دیگر پهپادهای ایرانی، از قابلیت ارسال آن لاین برخوردار بوده و می‌تواند فرماندهان را در کمترین زمان ممکن در جریان شناسایی مناطق مورد نظر بگذارد.

* عدم ذخیره اطلاعات بر روی پهپادهای ایرانی

از آنجایی که ذخیره اطلاعات بر روی هواپیماهای بدون سرنشین ممکن است در برخی مواقع به صلاح نباشد، معمولا ذخیره اطلاعات برروی پهپادهای ایرانی صورت نمی‌گیرد (اگرچه این توان وجود دارد) و اطلاعات به صورت مستقیم به ایستگاههای زمینی ارسال می‌گردد.

اگرچه ماموریت اصلی «شاهین» در حوزه شناسایی تعریف شده اما این پهپاد از گذشته مجهز به تسلیحات رهاشونده مانندانواع بمب‌ها بوده که به این ترتیب می توان از آن در حوزه مقابله با برخی اهداف استفاده کرد؛ موضوعی که در برخی رزمایش‌ها نیز مورد تست و ارزیابی قرار گرفته است.

با توجه به برد پروازی این هواپیما که کاملاً از دید کاربر خارج می شود، امکان هدایت آن به وسیله کاربر از ایستگاه کنترل زمینی به دو صورت نیمه خودکار و یا تمام خودکار وجود دارد.

در حالت نیمه خودکار، کاربر با دیدن اطلاعات پروازی هواپیما که در صفحه نمایش ایستگاه نشان داده می‌شود، هواپیما را متناسب با مأموریت، کنترل و هدایت می‌کند.

در حالت تمام خودکار، مختصات جغرافیایی نقاط از پیش تعیین شده و مسیر پرواز توسط کاربر از طریق ایستگاه کنترل زمینی در حافظه تجهیزات الکترونیکی هواپیما ذخیره شده و هواپیما با استفاده از سامانه GPS و ارتفاع‌سنج می‌تواند مسیرهای از پیش تعیین شده را طی کند. البته کاربر نیز در حین پرواز می تواند در مسیر پرواز تصحیحات مورد نظر فرمانده عملیات را اعمال کند.

بازیافت «شاهین» نیز می‌تواند از دو طریق استفاده از چتر و یا ارابه فرود صورت می‌گیرد.

* پهپاد فتوگرامتری مهاجر 4 (سامانه نقشه‌برداری هوایی)

همزمان با دوم شهریورماه سال جاری، حسن روحانی رییس جمهور با حضور در نمایشگاه دستاوردهای صنعت دفاعی از 3 سامانه جدید رونمایی کرد که یکی از آنها پهپاد فتوگرامتری مهاجر 4 (سامانه نقشه‌برداری هوایی) بود.

قشه‌برداری هوایی با پهپاد قابلیت برجسته‌ای است که توان محققان و صنعتگران سازمان‌های جغرافیایی و صنایع هوایی وزارت دفاع و با مشارکت حوزه دانشگاه به منصه ظهور رسیده است.

مشهورترین خانواده پهپادهای ایرانی بازهم رکورد زد+عکس

این پهپاد قادر است نقشه‌های هوایی را با کاربری نظامی و غیرنظامی در اختیار کاربران قرار دهد.

مهاجر 4 پهپاد پیشرفته و مطمئنی است که برای نخستین بار توانایی خود را در نقشه‌برداری هوایی در خدمت دفاع و توسعه ملی کشور قرار می‌دهد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۱
  0 0
  ایران در صنایع ساخت پهپاد بی شک به یکی از قطب ها تبدیل شده مثال بارزاش پهپاد فطروس و شاهد110 که پهپاد های بسیار قابلی هستند. اما به نظر من مدل هوا به هوای مهاجر با مجهز شدن به موشک های دوش پرتاب میثاق حرف چندانی برای گفتن نخواهد داشت هر چند که بعضی از کشورها از همین نوع موشک ها بر روی بالگردها و ناو هاشون نصبر کرده اند اما درصد موفقیت خیلی پایینی این موشک ها در برابر هواگرد ها با سرعت بالا دارند. حتی در پیشرفته ترین انواع ان اگر برد موشک میثاق7کیلومتر فرض شود با سرعت این پهپاد هیچ شانسی در برابر هواپیماها با سرعت بالا نخواهد داشت ولی سطح تهدیدی را متوجه بالگرد ها خواهد کرد. بدون شک برای همراهی با قایق های تند رو در تنگه ی هرمز برای حمله به بالگردهای مستقر در ناوها لازم خواهد شد.
 • ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۱
  0 0
  ببینید اخه چیزی که رونمایی میکنیم چیه که بهش میگیم رهگیر.اخلال نشد ارتباط بود و بااینکه سرعت سیر هدف از ما بیشتره قطعا ما رسیدیم به دشمن اونهم کور بود با اینکه موشک برد بلند تر و مانور پذیر تره دفاع نکرد و ما رفتیم پشتش موشک حرارتی قفل شد و بعدش اون چف و فلر داره و کورکننده سنسور آی آر...اگه دشمنو مسخره فرض کنیم سلاح خوبیه ولی اگه منطقی نگاه کنیم نه
 • ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۲
  0 0
  اگر 2 تا موشک میثاق را پشت سر هم ببندید و بردش 14 کیلومتر شود بهتر میشود.
 • ناشناس ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۳
  0 0
  کاربرد این موشک برای اهداف نزدیک کاربرد داره..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس