کد خبر 346915
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۸

لحاظ مجموعه‌ای از پارامترها در پرداخت وام از جمله تعیین شرط سنی توجه ویژه به مساله تامین مسکن افراد جوان و سالخوردگان و همچنین ارائه تسهیلات خرید مسکن به هر متقاضی تنها یک‌بار می‌تواند فیلترهای مناسبی برای جلوگیری از بروز تبعیض و تخلف محسوب شود.

به گزارش مشرق، رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران از برنامه دولت برای پرداخت تسهیلات خرید مسکن دفاع کرد و گفت: در بازار ساختمانی ایران به دلایلی از جمله نبود مکانیزم‌های کنترلی و نظارتی روی قیمت‌های پیشنهادی فروشنده‌ها، اگر تسهیلات بانکی قرار باشد از کانال وام ساخت در اختیار متقاضیان مسکن قرار بگیرد، ارزش واقعی وام تحت تاثیر افزایش قیمت، تحلیل می‌رود و اثر وام منتقل شده به خریدار برای پوشش قدرت خرید او، در مقایسه با حالتی که وام مستقیم به متقاضی پرداخت می‌شود، کاهش پیدا می‌کند.

 حسام عقبایی با تاکید بر اینکه مدل پرداخت وام مسکن به متقاضیان مصرفی بهترین شکل حمایت و تامین مالی از طرف تقاضا به شمار می‌رود، درباره اشکالی که به مدل «پرداخت وام ساخت با قابلیت انتقال به خریدار» وجود دارد، گفت: در صورتی که تسهیلات به ساخت پرداخت شود، سازنده متناسب با محاسبات اقتصادی خود، قیمت فروش را به چند برابر قیمت تمام شده افزایش می‌دهد. در این حالت سهم تسهیلاتی که در پایان مراحل ساخت آپارتمان به خریدار آپارتمان داده می‌شود از قیمت فروش کاهش می‌یابد.

این تجربه در سال‌های اخیر که بانک‌ها غالب تسهیلات مسکن را به سمت ساخت‌و‌ساز هدایت کردند، مشهود است و نشان می‌دهد در هر سال قیمت مسکن در تهران به طور متوسط 20 درصد افزایش پیدا کرده است. رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی بازار مسکن به شدت نیازمند ارائه تسهیلات بانکی موثر و پر قدرت است، گفت: دولت باید برای جلوگیری از ایجاد رانت و تبعیض در طرح خود برای افزایش وام مسکن، به طور جدی و دقیق برنامه‌ریزی کند.

حسام عقبایی افزود: هر چند در دنیا ارائه تسهیلات مسکن به بخش ساخت‌و‌ساز و سازندگان، به عنوان راهکار اصلی برای ایجاد رونق و تقویت قدرت خرید و تولید مسکن پذیرفته شده و موفق است، اما در ایران با توجه به فراهم نبودن شرایط و بستر‌های اقتصادی در بازار ساختمانی که مهم‌ترین نقطه ضعف آن عدم کنترل قیمت فروش می‌باشد، بهتر است تسهیلات به منظور تقویت قدرت خرید متقاضیان مستقیما به طرف تقاضای مسکن تزریق شود و دولت هم برای جلوگیری از ایجاد رانت با اقدامات کنترل‌کننده راه را بر هرگونه تخلف ببندد.

وی خاطر نشان کرد: لحاظ مجموعه‌ای از پارامترها در پرداخت وام از جمله تعیین شرط سنی توجه ویژه به مساله تامین مسکن افراد جوان و سالخوردگان و همچنین ارائه تسهیلات خرید مسکن به هر متقاضی تنها یک‌بار می‌تواند فیلترهای مناسبی برای جلوگیری از بروز تبعیض و تخلف محسوب شود، هر چند لازم است دولت با مطالعات بیشتری به راهکارهای موثر برای این امر بیندیشد و عمل کند.

عقبایی با بیان اینکه انبوه سازی هنوز در کشور ما به معنای واقعی وجود ندارد، گفت: در کشور‌های پیشرفته دنیا اعطای تسهیلات مسکن به سازندگان امری منطقی و تصمیم درستی است که باعث افزایش ضریب امنیت در سرمایه‌گذاری و تولید پایدار و اثرگذار مسکن می‌شود و از این جهت این روش بیشتر مورد تایید کارشناسان اقتصادی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۳۰
    0 0
    ولی به نظر من که اگه وام به ساخت تعلق بگیره باعث افزایش ساخت و ساز میشه و عرضه زیاد میشه ، همچنین فروشنده نمی تواند قیمتش رو بیشتر از قیمت بازار افزایش بده و در نتیجه هم خریدار می تواند از مبلغ وام استفاده نماید و هم این مسله باعث افزایش قیمت مسکن نمی شود در حالیکه اگر وام به خرید تعلق بگیرد به دلیل اینکه تقاضا زیاد می شود بدون اینکه تاثیری رو عرضه داشته باشد باعث افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت واقعی وام می شود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس