کد خبر 339015
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۲

کتاب «مجلس خبرگان رهبری» نوشته حجت‏‌الاسلام و المسلمین عباس نیکزاد، استاد حوزه و دانشگاه از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

 به گزارش مشرق، کتاب «مجلس خبرگان رهبری» به جایگاه مجلس خبرگان رهبری در قانون اساسی، مبنای فقهی کار خبرگان رهبری و مهم‌ترین سئوالات، شبهات و اشکالاتی که در زمینه مجلس خبرگان رهبری مطرح است، به صورت مستدل و مختصر پاسخ داده می‌شود.

در این کتاب به ۳۰ سئوال، اشکال و شبهه پاسخ داده می شود که برخی از آنها عبارتند از: آیا بهتر نبود که انتخاب مقام رهبری همانند انتخاب رئیس‏ جمهور و نمایندگان مجلس با رأی مستقیم مردم صورت می‌گرفت؟ شیوه کار خبرگان رهبری در انتخاب مقام رهبری چیست؟ آیا انتخاب رهبری و یا عزل او در صورت لزوم به وسیله خبرگان و نه مردم، با جمهوریت نظام که باید بر رأی و نظر مردم متّکی باشد ناسازگاری ندارد؟

در قانون چه شرایط و اوصافی برای کاندیداهای خبرگان منظور شده است؟ بر اساس قانون،‌ مرجع تشخیص دارا بودن صلاحیت کاندیداها بر عهده کیست؟ مجلس خبرگان رهبری با چه توجیهی بررسی احراز صلاحیت نامزد‌های مجلس خبرگان را به عهده فقهای شورای نگهبان گذاشته است؟ رویه‌ پیشین که تأییدیه سه نفر از اساتید درس خارج‌گو برای تأیید صلاحیت کافی بود، چه عیب و اشکالاتی داشت؟ شرط فقاهت برای نامزدهای مجلس خبرگان چه ضرورتی دارد؟ آیا این شرط باعث محروم شدن غیرفقها از حضور در عرصه نامزدی انتخابات مجلس خبرگان نیست؟

آیا زنان و یا افراد غیرروحانی می‌توانند نامزد انتخابات خبرگان رهبری شوند؟ جایزالخطا بودن خبرگان و ضرورت ولایت شرعی رهبری، آیا خبرگان رهبری می‌توانند با وضع قوانین و مقرّراتی، اختیارات رهبری را محدود کند و یا گسترش دهند؟ آیا تأیید صلاحیت نامزدهای مجلس خبرگان توسط فقهای شورای نگهبان باعث سلب انتخاب آزاد مردمی نمی‌گردد؟ چگونگی انتخاب رهبر توسط خبرگان، چگونگی نظارت مجلس خبرگان بر عملکردهای رهبری، بر اساس قانون اساسی، وظیفه خبرگان، نصب رهبری است یا کشف؟ آیا خبرگان می‌تواند دوره رهبری را محدود به زمان و مدت خاصی کند؟ با توجه به نظریه مشروعیت الهی و نصب از بالا برای مقام رهبری، انتخابات مردمی از جهت شرعی در این رابطه، چه جایگاهی دارد؟

نویسنده در مقدمه این کتاب می‌نویسد: «با عنایت به جایگاه رفیع و بی‌بدیل مقام رهبری در نظام اسلامی و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌توان به اهمیت و حساسیت موقعیت مجلس خبرگان رهبری پی برد. در حقیقت تحکیم و تثبیت موقعیت این مجلس، تحکیم و تثبیت موقعیت و اقتدار رهبری است به همین خاطر جا دارد صاحب ‏نظران به تبیین کارشناسانه این موضوع و پاسخگویی به پرسش‌ها و شبهات وارده بپردازند. در این نوشتار سعی ما بر این است که مهم‌ترین سئوالات و یا اشکالاتی که در زمینه مجلس خبرگان مطرح است، پاسخ دهیم.»

چاپ اول کتاب «مجلس خبرگان رهبری» در ۷۵ صفحه رقعی، تیراژ ۲۰۰۰ نسخه و قیمت ۲۲۰۰ تومان از سوی دفتر نشر معارف به جامعه علمی و فرهنگی کشور عرضه شده است.

حجت‏ الاسلام والمسلمین دکتر عباس نیکزاد، استاد حوزه علمیه بابل و عضو هیأت علمی و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی بابل است که از چهره های شاخص در فضای علمی و حوزوی استان مازندران است و چند سالی است که با تأسیس بنیاد علمی و فرهنگی حیات، به تقویت مبانی دانشجویان و طلاب در سطح استان می‌پردازد. دفتر نشر معارف پیش از این، از این استاد حوزه و دانشگاه «کتاب مقدس زیر ذره بین» را منتشر کرده است و در آینده نزدیک چهار کتاب «دفاع از حریم امامت و تشیع»، «پنجاه پرسش و پاسخ درباره مهدویت»، «نظارت استصوابی» و «تقابل عقل و عشق در مثنوی مولوی» را منتشر می‌کند.

برای تهیه کتاب «مجلس خبرگان رهبری» می‌‏توان از طریق سایت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا طریق فروشگاه‌های پاتوق کتاب تهران (تلفن ۸۸۹۱۱۲۱۲)، دفتر مرکزی نشر معارف قم (۰۲۵۳۷۷۴۰۰۰۴) پاتوق کتاب قم (تلفن ۳۷۷۳۵۴۵۱)، پاتوق کتاب شیراز (تلفن ۰۷۱۱۲۳۴۴۶۱۵)، پاتوق کتاب مشهد (تلفن ۰۵۱۱۲۲۲۰۱۱۹)، پاتوق کتاب کرمانشاه(تلفن ۰۸۳۱۷۲۳۸۴۱۱)، پاتوق کتاب ساری (۰۱۱۳۲۵۳۰۲۰)، پاتوق کتاب کرمان (تلفن ۰۳۴۱۲۲۳۱۴۶۶)، پاتوق کتاب تبریز (تلفن ۰۴۱۱۵۵۷۶۰۰۰)، پاتوق کتاب قزوین (۰۲۸۳۳۳۶۲۸۰۶)، پاتوق کتاب ارومیه (۰۴۴۳۲۳۵۴۵۲۲)، پاتوق کتاب کرج(۰۲۶۳۴۴۳۵۲۹۰)، پاتوق کتاب اراک (۰۸۶۳۳۶۷۵۵۹۲)، پاتوق کتاب شهرکرد (۰۳۸۱۲۲۴۳۲۲۲) و پاتوق کتاب رشت (تلفن ۰۱۳۱۳۲۲۰۶۹۷) و دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی اقدام کرد.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس