"نجران"، "جازان" و "عسير" استان‌هایی بودند که در سال 1934 میلادی موقتاً از یمن به عربستان ملحق شدند و قرار بود پس از 20 سال به یمن برگردند اما ریاض از پس‌دادن این مناطق به یمن امتناع می‌کند و برای جلوگیری از بازپس‌گیری آنها، همواره در پی نفوذ در یمن است.

چرا آل‌سعود در یمن دخالت نظامی می‌کند؟/ مسلمانانی که به خاطر ایران شهید می‌شوندگروه بین‌الملل مشرق - یمن یکی از کشورهای مجاور عربستان است که با وجود موقعیت جغرافیایی و منابع زیرزمینی، کشوری کمترتوسعه‌یافته است، با این حال همیشه عربستان به این کشور چشم طمع داشته است، از ده‌ها سال پیش تاکنون عربستان به دنبال جای پا باز کردن در این کشور بوده است، با توجه به اینکه جامعه یمن یک جامعه قبیله‌ای است، عربستان در این سال‌ها شروع به تطمیع رهبران قبایل یمن با پول کرده است تا این رهبران در راستای اهداف عربستان فعالیت کنند.
 
نجران، جازان و عسير سه منطقه‌ای هستند که در سال 1934 به صورت موقت از یمن به عربستان ملحق شدند و قرار بود که این مناطق تنها 20 سال در اختیار عربستان باشد، اما عربستان از پس دادن این مناطق به یمن استنکاف ورزیده است واین مناطق را به صورت کامل به خاک خود ملحق کرده است، لذا عربستان برای جلوگیری از اقدام یمن برای بازپس گیری این مناطق، همیشه به دنبال نفوذ در یمن بوده است.
 

یمن یکی از پایگاه های اصلی مذهب زیدیه است و اکنون حداقل 40 درصد مردم یمن پیرو مذهب زیدیه هستند، بیشتر شیعیان زیدی یمن پیرو فرقه جارودیه هستند که این فرقه به شیعه دوازده امامی بسیار نزدیک است، مرکز اصلی شیعیان زیدی یمن، استان صعده است اما آنها در استان‌های مختلف یمن از جمله صنعا، عمران، جوف و حجه هم حضور دارند.
 
 
مبارزه با شیعیان یمن
 
حکومت یمن تا سال 1962 یک حکومت پادشاهی بود که پادشاه براساس قانون باید نسبتش به اهل بیت(ع) می‌رسید اما در سال 1962 حکومت پادشاهی یمن سرنگون شد و حکومت جمهوری برقرار شد،
تا پیش از کودتا مذهب زیدیه، مذهب بیشتر مردم یمن بود اما بعد از کودتای 1962، عربستان به دولت جدید یمن فشار آورد تا به صورت سیستماتیک با  مذهب زیدیه در این کشور مبارزه کند.

چرا آل‌سعود در یمن دخالت نظامی می‌کند؟/ مسلمانانی که به خاطر ایران شهید می‌شوند

براساس این سیاست کم‌کم مفاهیم مربوط به اهل بیت(ع) از کتاب های درسی یمن حذف شد و علمای مذهب زیدیه به زندان انداخته شدند. عربستان و نیروهای وابسته به این کشور در یمن در کنار برخورد فیزیکی با علمای زیدیه و حوزه های علمیه این مذهب، مبارزه فرهنگی با مذهب زیدیه را در یمن پیش گرفتند، جریان وهابیت در این راستا در چند دهه اخیر بیش از 20 هزار مسجد، پنج هزار مدرسه حفظ قرآن، دانشکده و مؤسسه آموزشی اسلامی و هزار دفتر خیریه را برای ترویج فرقه ضاله وهابیت در یمن بنا کرده است.
 
فعالیت‌های عربستان تمام گستره جغرافیایی یمن از جمله مناطق زیدی‌نشین را در برگرفت، تا جایی که جریان وهابیت در استان صعده که مرکز اصلی شیعیان زیدی است، یک مرکز آموزشی بزرگ به نام "دماج" را تأسیس کرد که در این مرکز، طلبه‌هایی از کشورهای مختلف تعالیم وهابیت را می آموزند، فعالیت های فرهنگی عربستان در چند دهه منجر به این شد که جمعیت شیعیان زیدی یمن کاهش پیدا کند و برخی از آنها مذهب خود را فراموش کنند.
 
چرا آل‌سعود در یمن دخالت نظامی می‌کند؟/ مسلمانانی که به خاطر ایران شهید می‌شوند

چرا آل‌سعود در یمن دخالت نظامی می‌کند؟/ مسلمانانی که به خاطر ایران شهید می‌شوند

تاثیر انقلاب اسلامی در یمن
 
اما پیروزی انقلاب اسلامی ایران جرقه‌ای را در ذهن و دل شیعیان یمن ایجاد کرد، شیعیان یمن از انقلاب اسلامی حمایت کردند و تصاویر امام خمینی(ره) را در منارل‌شان نصب کردند و گوش فرا دادن به رادیو عربی جمهوری اسلامی ایران؛ سرگرمی روز و شب آنان شد، اما این اقدامات به مذاق دولت یمن خوش نیامد و این دولت با دستگیری جوانان شیعه یمنی، حوزه‌های علمیه مذهب زیدیه را در سطح این کشور تعطیل کرد.
 
همچنین دولت یمن در راستای پیروی از سیاسیت های عربستان در زمان جنگ تحمیلی برای کمک به صدام نیروهای نظامی خودش را به عراق فرستاد، اما در این میان بسیاری از سربازان و افسران زیدی در ارتش یمن رفتن به عراق برای جنگ با ایران را نپذیرفتند و اعدام شدند.

 
نهضت بیداری شیعیان یمن، در دهه 1990 میلادی از سوی "سید حسین الحوثی" آغاز شد شد، او که فرزند علامه "سید بدرالدین الحوثی" از علمای بزرگ مذهب زیدیه بود، نهضت جوانان مؤمن را در شهری زیدی‌نشین صعده پایه گذارد که از جمله فعالیت های این نهضت، برگزاری دوره های دینی و قرآنی، نشر کتاب های زیدیه و برگزاری اردوهای تابستانی بود.
 

جنبش
مرحوم علامه سید بدرالدین الحوثی، از رهبران فقید شیعیان یمن


جنبش
شهید والامقام "سید حسین الحوثی" بنیانگذار جنبش انقلابی شیعیان یمنچرا آل‌سعود در یمن دخالت نظامی می‌کند؟/ مسلمانانی که به خاطر ایران شهید می‌شوند

شعار مرگ بر آمریکا در یمن 

سید حسین الحوثی که نماینده مردم صعده در پارلمان یمن و دبیرکل جبهه "الحق" بود پس از حمله آمریکا به عراق در سال 2003 به مخالفت با این حمله پرداخت و شعار مرگ بر آمریکا را در نماز جمعه سر داد. علی عبدالله صالح، دیکتاتور وقت یمن با تحریک سفارت آمریکا در صنعا و در پاسخ به این شعار، صدها نفر از جوانان پیرو الحوثی را دستگیر کرد. با اینکه حسین الحوثی تنها‌، راه مبارزه فرهنگی را در پیش گرفته بود اما دولت وقتی یمن تصمیم به حذف فیزیکی او گرفت و سید حسین الحوثی در سال 2004 میلادی به همراهی جمعی از یارانش پس از سه ماه مقاومت جانانه در کوهستان‌های اطراف صعده به همراه خانواده‌اش به طرزی فجیع به شهادت رسید.

جنبش
سید عبدالملک الحوثی، رهبر انصارالله یمن


پس از حسین، برادرش "سید عبدالملک الحوثی" رهبری این حرکت را بر عهده گرفت. طرافداران حرکت الحوثی در به دنبال درگیری با دولت نبودند اما علی عبدالله صالح، دیکتاتور یمن تنها به دنبال از بین بردن کامل این جریان بود و از سال 2004 تا 2009 شش دوره جنگ بین ارتش یمن و رزمندگان شیعه فعال در استان صعده صورت گرفت. 


چرا آل‌سعود در یمن دخالت نظامی می‌کند؟/ مسلمانانی که به خاطر ایران شهید می‌شوندشکست عربستان در یمن 

به رغم کمک‌های آمریکا و عربستان سعودی به ارتش یمن برای از بین بردن جریان الحوثی، اما نه تنها این جریان از بین نرفت، بلکه بعد از هر جنگ این جریان قوی تر شد،  در جنگ ششم، ارتش عربستان به صورت رسمی وارد جنگ شد و نیروی هوایی و زمینی عربستان در جنگ شرکت داشت، اما این بار هم نه تنها حوثی ها که نام جنبش خود را "الشباب المؤمن" گذاشته بودند در این جنگ شکست نخورند، بلکه نیروهای‌شان توانستند در خاک عربستان پیشروی کنند و علاوه بر وارد کردن تلفات به ارتش عربستان، از ارتش سعودی اسیر هم بگیرند.

 
با شروع بیداری اسلامی در یمن، حوثی ها هم مانند بقیه اقشار این کشور به انقلاب پیوستند و در تظاهرات ها شرکت کردند، سقوط علی عبدالله صالح، فضای فعالیت را برای جریان حوثی که نام "انصارالله" را برای خود برگزیده بودند، باز کرد، جریان حوثی که پیش از این امکان فعالیت علنی را نداشت و طرافدان این جریان راه کوه ها را در پیش گرفته بودند، بعد از انقلاب توانستند که به صورت علنی در خیابان های یمن بیرون بیایند و قدرت واقعی خودشان را نشان بدهند.
 
اگر تا قبل از انقلاب یمن تصور می شد که انصارالله تنها یک گروه شبه‌نظامی با چند هزار جنگجو است، بعد از انقلاب یمن و تظاهرات آنها مشخص شد که این گروه ها صدها هزار طرافدار در یمن دارد. تظاهرات حامیان انصارالله صرفاً به صعده که پایگاه اصلی آنهاست، محدود نشد، بلکه این جریان تظاهرات ها با شرکت صدها هزار نفر در استان های مختلف یمن همچون صنعا، تعز، عمران و حجه برگزار کردند. آخرین تظاهرات انصارالله در روز جهانی قدس برگزار شد که این تظاهرات با حضور صدها هزار نفر در استان های مختلف یمن و با سخنرانی سید عبدالملک الحوثی در تمجید از اسلام انقلابی و امام خمینی(ره) و محکومیت رژیم اشغالگر قدس برگزار شد.
 
چرا آل‌سعود در یمن دخالت نظامی می‌کند؟/ مسلمانانی که به خاطر ایران شهید می‌شوند

نمایش قدرت طرافداران انصارالله در خیابان های شهرهای مختلف یمن، رهبران عربستان و همپیمانان یمنی‌اش را نگران کرد، آنها به این نتیجه رسیدند که رها کردن انصارالله، منجر به گسترش این جریان می شود، لذا آنها به فکر به راه انداختن درگیری های نظامی با انصارالله افتادند.
 
 
چرا آل‌سعود در یمن دخالت نظامی می‌کند؟/ مسلمانانی که به خاطر ایران شهید می‌شوندمزدوران عربستان در یمن
 
در این درگیری‌های نظامی دو  از نیروهای وابسته به عربستان نقش داشتند، نفر اول ژنرال "علی محسن الاحمر" معروف به "علی شیمیایی" از فرماندهان سابق ارتش یمن است که این فرماندهی ارتش یمن را در جنگ های گذشته با حوثی بر عهده داشت و نفر دوم "صادق الاحمر" ریش‌سفید قبیله "حاشد" از قبایل بزرگ یمن بود که این شخص از همپیمانان قدیمی عربستان در یمن است.
 
مخالفان انصارالله برای مشروع نشان دادن درگیری نظامی با این جریان به دو مسئله دامن زدند: در گام آنها این مطلب را عنوان کردند که انصارالله تنها در صعده حضور دارد و طرافداران آنها در استان های دیگر افرادی هستند که حوثی آنها را از صعده براش اشغال مناطق دیگر فرستادند، لذا این افراد اشغالگر هستند و جنگ با آنها کار مشروعی است، این در حالی بود که طرافدارن انصارالله در استان های مختلف یمن حضور دارند.

چرا آل‌سعود در یمن دخالت نظامی می‌کند؟/ مسلمانانی که به خاطر ایران شهید می‌شوند 

از طرف دیگر هم بوق‌های وهابیت بر تبلیغات ضد شیعی در یمن افزودند و این مطلب را عنوان کردند که حوثی ها مذهبی غیر از مذهب مردم یمن دارند و مذهب مردم یمن، تنها مذهب اهل سنت است! این در حالی است که اساساً تا چند دهه پیش مذهب زیدیه مذهب بیشتر مردم یمن بود.
 
در راستای تلاش جریان های ضد حوثی در دو سال اخیر درگیری های متعددی بین گروه های شبه نظامی وابسته به حزب اصلاح یمن، قبایل وابسته به عربستان و گروه های وهابی یمن با نیروهای انصارالله رخ داده است که در همه این درگیری ها این نیروهای انصارالله بودند که پیروز بیرون آمدند.
 
 اکنون جریان انصارالله یمن، صاحب شبکه تلویزیونی المسیره، پایگاه اطلاع رسانی "انصار الله"، مجالس آل محمد(ع) و دهها سایت و نشریه دیگر است که روز به روز به تعداد مخاطبان آنها افزوده می شود.


از تحصن تا جنگ

 
آخرین دور این درگیری ها در شهر عمران بود، این درگیری ها از آنجا شروع شد که طرافداران انصارالله در شهر عمران با برگزاری تحصنی تغییر استاندار و فرمانده لشگر 310 را خواستار شدند، دلیل انصارالله این بود که این دو نفر در راستای سیاست های احزاب وابسته به عربستان فعالیت می کردند اما مسؤولان دولت یمن به این تقاضا پاسخ مثبت ندادند، در عوض این تحصن را تلاشی برای اشغال عمران دانستند و تهدید به پاسخ نظامی کردند.

چرا آل‌سعود در یمن دخالت نظامی می‌کند؟/ مسلمانانی که به خاطر ایران شهید می‌شوند

"حمید قبیشی" فرمانده وهابی‌مسلک لشگر 310 یکی از نیروهای وابسته به حزب اصلاح بود که از نیروهای خود در راستای اهداف این حزب وابسته به عربستان استفاده می‌کرد و در نهایت عدم پاسخ به خواسته های انصارالله و فضاسازی های رسانه ای جریان های مخالف شان، فضا را به سوی درگیری نظامی پیش برد.
 
انصارالله در درگیری های نظامی در شهر عمران توانستند که در عرض چند روز شهر عمران و لشگر 310 ارتش یمن را به تصرف خود درآورند، اما انصارالله با این نبرد به دنبال عبور از دولت یمن و تشکیل یک حکومت نبودند، بلکه نیت خود را از این جنگ پاکسازی این مناطق از طرافداران جریان تکفیری اعلام کردند.
 
انصارالله بعد از تصرف این شهر و پایگاه های نظامی دولت مستقل تشکیل ندادند، بلکه  از دولت مرکزی یمن درخواست کردند که با اعزام نیروهای نظامی، ادارات و پایگاه های نظامی را در استان عمران تحویل بگیرد که این کار به مرور در یکی دو هفته اخیر صورت گرفته است، همچنین گروه حوثی در راستای نشان دادن حسن نیتش، اسرای درگیری های عمران را آزاد کرد.
 
چرا آل‌سعود در یمن دخالت نظامی می‌کند؟/ مسلمانانی که به خاطر ایران شهید می‌شوند 
آینده انصارالله
 
انصارالله یک جریان ریشه‌دار در یمن است؛ جریانی که ظهورش نتیجه سال ها ظلم عربستان و اعوانش بر مردم یمن بود لذا تا زمانی که سیاست های عربستان در قبال یمن تغییر نکند، این جریان در یمن گسترش پیدا می کند و قطعاً انصارالله در حکومت آینده یمن، قدرت شگرفی خواهد داشت.
 
تحلیلگران منطقه ای معتقدند احتمال می رود که عربستان و گروه های یمنی وابسته به آل سعود، برای تضعیف انصارالله تلاش کنند و جنگ های دیگری را به رزمندگان شیعه یمن تحمیل کنند اما طبق همه برآوردها، تغییر نقشه سیاسی یمن و قدرت‌یابی انصارالله ظرف سال‌های آینده، تحولی قطعی است؛ تحولی شگرف که تا امروز با استقبال اکثریت مردم یمن چه در استان های تحت کنترل انصارالله و چه در پایتخت و جنوب یمن مواجه شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 71
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  مرگ بر ال جمود
 • سعید ۰۲:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  طبق احادیث شیعه هدایت گر ترین پرچم ها در آخر الزمان پرچم زرد انقلاب یمن است به رهبری سید یمانی. که سید یمانی جزء 5 علامت حتمی ظهور است.. یمن سرزمین شریفی ست. ایران باید حوثی ها را مجهز کند در کمتر از چند ماه اینها میتونن کل یمن رو تصرف کنند. همین ماه پیش اراده کردند یه شهر و از وهابی ها گرفتند. شعارشون اینه الله اکبر الله اکبر الموت لامریکا الموت الاسرائیل الموت لآل سعود النصر لاسلام امیدوارم زنده باشم و اون روزها رو ببینم.
 • ۰۳:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  خدا حفظ کنه انصار الله رو و دشمنانشون رو نابود کنه
 • ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  حسین بدرالدین الحوثی همچون شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی در ایران و شهدای حزب الله در لبنان و همه آزادگان حق طلب در سراسر جهان، به امام خمینی (ره) اقتدا کرد و با تمسک به اصل برائت از دشمنان اسلام، حرکت خود را پس از آن آغاز نمود که آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم القاعده، نیروهای نظامی و امنیتی خود را در خاک یمن مستقر کرده بود. او با درک درست زمان خود، مسئولیت تاریخی اش را به خوبی انجام داد و به همراهی یارانش، شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل را به مدت یک سال در مساجد بزرگ یمن فریاد زد. تلاشهای دولت مزدور یمن در خاموش کردن این صدا بی فایده بود. حسین در مقابل حمله نظامی ارتش یمن به دفاع پرداخت و پس از سه ماه جهاد به همراه جمعی از یارانش به شهادت رسید. حسین بدرالدین نوری بود در آسمان تاریک یمن و چون قیامش خدایی بود هرگز فانی نخواهد شد. قیام حسین الگویی شد برای پیروان مکتب اهل بیت در یمن که در برابر ظلم سکوت نکنند. همه منتظران گوش به زنگ هم، صدای پای مهدی (عج) را شنیدند.
 • ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  حسین بدرالدین تقریبا در تمامی سخنرانی هایش از امام خمینی (ره) نام برده و به سخنان ایشان اشاره کرده است. این اشارات کافی بود تا دولت یمن، تصور کند ایران از حسین بدرالدین حمایت مالی و نظامی کرده یا دست حزب الله را در جریان صعده ببیند و علامه بدرالدین و یارانش را اثنی عشری بداند. غافل از آنکه ارتباط حسین بدرالدین و یا شیعیان یمن با انقلاب اسلامی ایران، ارتباطی روحی، فکری، معنوی و عاطفی بوده است. آنان براساس اعتقادات و معیارهای خود، از اندیشه های امام و انقلاب اسلامی الگو گرفته اند. سخنرانی های حسین بدرالدین که در واقع تدریس معارف اسلامی توسط وی در مدارس علمیه زیدی بوده به صورت جزوه و فایل PDF درآمده است. ذیلا به برخی از این سخنرانی ها در رابطه با حضرت امام خمینی (ره) اشاره می شود:
 • ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  در سخنرانی خطر دخول أمریکا الیمن (خطر ورود آمریکا به یمن) چنین می گوید: الإمام الخمیني رحمة الله علیه، سمي أمریکا بأنها الشیطان الأکبر وأنها هي وراء کل شر، لأن من یحکم أمریکا ویهیمن علی أمریکا هم الیهود... (امام خمینی رحمة الله علیه، همانا آمریکا را شیطان بزرگ نامید چون در ورای هر فتنه ای قرار دارد و حاکمان اصلی آمریکا و کسانی که بر آمریکا مسلط شده اند یهودی هستند) در همین سخنرانی می گوید چون امام خمینی (ره) امامی عادل و متقی است لذا دعوتش رد کردنی نیست، سپس می افزاید: إن کل من وقفوا ضد الثورة الإسلامیة في إیران في أیام الإمام الخمینی رأیناهم دولة بعد دولة یذوقون وبال ماعملوا، من وقفوا مع العراق ضد الجمهوریة الإسلامیة، والتي کانت ولاتزال من أشد الأعداء للأمریکیین والإسرائیلیین، حیث کان الإمام الخمیني رحمة الله علیه یحرص جدا علی أن یحرر العرب ویحرر المسلمین من هیمنة أمریکا ودول الغرب ویتجه للقضاء علی إسرائیل، لکن الجمیع وقفوا في وجهه ورأینا کل من وقفوا في وجهه کیف أنهم ضربوا من قبل من أعانوهم... الکویت ضرب من قبل العراق... والسعودیة أیضا، الیمن نفسه شارک بأعداد کبیرة من الجیش ذهبوا لیحاربوا الإیرانیین لیحاربوا الثورة الإسلامیة في إیران. من المتوقع أن الرئیس وأن الجیش الیمنی لابد أن یناله عقوبة ماعمل (تکبیر حضار). (مشاهده کردیم تمام کسانی که در زمان امام خمینی، در مقابل انقلاب اسلامی ایران ایستادند، و تمام کشورهایی که در کنار عراق ضد جمهوری اسلامی جنگیدند یکی پس از دیگری به سزای اعمال خود رسیدند. جمهوری اسلامی تا به امروز هم دشمن اصلی آمریکا و اسرائیل است، امام خمینی رحمة الله علیه نسبت به آزادی اعراب و مسلمین از سلطه آمریکا به شدت علاقمند بود و برای نابودی اسرائیل تلاش می کرد ولی همه کشورها در مقابلش صف آرایی کردند و دیدیم کشورهایی که مقابل امام قرار گرفتند چگونه از سوی آنها که به کمکشان رفته بودند ضربه خوردند. کویت و همچنین عربستان سعودی از سوی عراق مورد تجاوز قرار گرفتند. کشور یمن هم تعداد زیادی نیروی نظامی برای جنگ با انقلاب اسلامی در ایران، به عراق فرستاده بود، پیش بینی می شود که رئیس و ارتش یمن، کیفر اعمال خود را ببینند. تکبیر حاضران
 • ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  در یکی دیگر از سخنرانی هایش به نام الإرهاب والسلام (تروریسم و صلح) درباتره معنای دو اصطلاح ارهاب و جهاد در فرهنگ اسلامی و تفاوت معنای آن در فرهنگ آمریکایی مطالبی را مطرح می کند. سپس درباره حزب الله می گوید: حزب الله في لبنان هل التزم الصمت والسکوت؟ أم أنه مجامیع من المؤمنین تشبعوا بروح القرآن الکریم التي کلها عمل وجهاد، کلها وحدة کلها أخوة کلها إنفاق کلها بذل؟ وذلک الحزب یعیش رافعا رأسه، مجامیع من المؤمنین تعیش رافعة رأسها، تتحدث بکل ماترید ضد إسرائیل... (آیا حزب الله در لبنان سکوت پیشه کرد؟ یا اینکه آنان گروه های مؤمن سیراب شده از روح قرآنی هستند که تماما عمل و جهاد است، سراسر وحدت، برادری، انفاق و بخشش است؟ و آن حزب سربلند زندگی می کند. گروه های مؤمنی هستند که سرافرازند و بر ضد اسرائیل هرچه بخواهند می گویند...) سپس با انتقاد از ورود آمریکا به یمن، سؤال می کند آیا برای مبارزه با سه ارهابی نیازی به آمدن آمریکایی ها جهت آموزش ارتش یمن بود؟ آمدن آمریکایی ها به یمن ابتدای شر است. آمده اند که پایگاه های نظامی راه بیاندازند. پس از آن آمریکا بر یمن مسلط خواهد شد و همه امور ما را فاسد خواهند کرد.
 • ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  در سخنرانی دیگری با عنوان لا عذر للجمیع أمام الله (در پیشگاه خدا هیچ عذری پذیرفته نیست) می گوید: الإمام الخمیني الذي عرف الحج بمعناه القرآني الکامل هو من عرف کیف یتعامل مع الحج، فوجه الإیرانیین إلی أن یرفعوا شعار البراءة من أمریکا، البراءة من المشرکین، البراءة من الإسرائیل... (امام خمینی کسی که حج را به معنای قرآنی و کامل آن معرفی کرد و طریقه ادای حج را روشن ساخت، به ایرانیان آموخت شعار برائت از آمریکا، برائت از مشرکان، برائت از اسرائیل را سردهند) منبع : وبلاگ شیعیان یمن
 • مازندرانی ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  درود بر شیعیان حوثی ایکاش دولت مردان ما به جای دواعش و صدامیون فلسطین به فکر اینها بودن
 • ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  ان شا الله از یمن بزودی اخبار خوبی بشنویم.... اللهم عجل فی فرجه مولانا وصاحبنا ...
 • گلپور ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  اگر عرضه داشتن الان کشورشون ازاد بود ...
 • ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  بهامید پیروزی نهایی جبهه حق و عدالت بر محور خبیث تکفیری-صعودی -صهیونیستی
 • علي ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  آري! صداي پايش از صعده مي آيد...
 • میرمهنا ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  عجل علی ظهورک یا صاحب الزمان..!
 • مازندرانی ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  کلیپهای شهید حوثی درباره کربلا واقعا" دیدنیه
 • مازندرانی ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  یه چیزی واسم خیلی جالبه چهره و صدای شهید حوثی شباهت وحشتناکی به حامد بهداد داره کسانییکه کیپهای ایشون رو دیدن میفهمم جی میگم
 • مازندرانی ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  ایکاش شما ورفقاتون 0.0001 که وقایع غزه رو تو بوق میکنید اجساد کودکان حوثی رو زیر بمبهای 10 تنی عربستان یهودی در سال 2009 که به مراتب وحشتناکتره رو انعکاس میدادید
 • ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  بهامید پیروزی نهایی جبهه حق و عدالت بر محور خبیث تکفیری-صعودی -صهیونیستی
 • ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  بهامید پیروزی نهایی جبهه حق و عدالت بر محور خبیث تکفیری-صعودی -صهیونیستی
 • ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  انصارالله، حزب الله، داعش، النصره، جهاد اسلامی، طالبان، القاعده، سپاه المهدی .... خدایا آخه اینجا چه سرزمینیه که ما رو توش آفریدی؟؟؟!!!
 • مازندرانی ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  همین که با سلاحهای ابتدایی عربستان و اردن و امارات و ارتش یمن رو سوسک کردن .................
 • مازندرانی ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  امام صادق (ع): زمان ظهور به غیر از خدای متعال بر همه پوشیده است و هیچ کس از آن آگاه نیست
 • مازندرانی ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  کشتی مارو مگه پیام بازرگانیه که هی تکرار میکنی
 • ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  هر چیزی جای خودش!
 • ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  تمام جنایات خاور میانه از دو رژیم نشات میگیره : رژیم صهیونستی و رژیم آل سعود
 • ابوالحسن ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  انشالله که خبرهای خوش هم میرسند.
 • ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  چهرش که شبیهشه صداشو نشنیدیم که تصدیق کنیم
 • نصرالله ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  یمن هم جای بسیار خوبی برای فعالیت حاج قاسم سلیمانی عزیز است
 • هموطن ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  از همین منطقه میشه عربستان را بهم ریخت -
 • محمد ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  آیا جمهوری اسلامی تا به حال از این ظرفیت عظیم استفاده نموده ویا برنامه ای برای کمک وساماندهی آنها اقدامی انجام داده ؟ اگر محرمانه نیست لطفا جواب دهید ؟ آیا نمیشود تشکیلاتی همچون حزب الله لبنان را در این منطقه دایر کرد؟
 • ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  درود بر سيد يمانى
 • ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  افراط گرایی ودمیدن به طبل مذهب چه از طرف سیعیان وچه از طرف سنی ها باعث تفرقه بین مسلمانان وحاصلی جز تضغیف اسلام وخونریزی نخواهدداشت
 • کاظمی ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  آقای مازندرانی خود شیعیان حوثی مسئله اصلی فلسطین است ... یک شیعه ولایتمدار اول نگاه می کند که نظر ولی امرش چیست ... مسئله نابودی اسرائیل همه چیز را تغییر خواهد داد.انشاءالله
 • جمالی ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  نباید ازشیعیان یمنی غافل شد این ها می توانند نقش مهمی در مبارزه با ال سعود ووهابیت داشته باشند نباید به ال سعود فرصت داد تا انها رابه وضعیت انفعالی ببرندومحاصره فرهنگی کنندقدرت شیعیان در یمن می تواند پشتوانه خوبی برای انقلاب اسلامی در منطقه باشد بشرط اینکه درست سازماندهی شوند واین پتانسیل نهفته درست استفاده شود
 • مازندرانی ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  کاظمی جون جمله اولت حرف ربط کم داره منظورتو نفهمیدم؟؟؟
 • مازندرانی ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  کاظمی جون آدم وقتی یکی از اعضای خانوادش در خطره به اون کمک میکنه یا یه هم شهری؟؟؟؟
 • مازندرانی ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  صداش هزار بار بیشتر شباهت داره اگه فیلمی راجع به ایشون بسازن واقعا" خوراک بهداده در ضمن سخنرانیهاش مثل نقل ونبات تو یوتیوب هست
 • ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  انشالله
 • مهدی 90085 ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  اینطور که معلومه بعد از سوریه عراق وغزه نوبت یمن است که آل سعود نجس در آنجا خون به راه بیندازد
 • محمد ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  سلام قطعا برنامه هست اما لطفا یک نگاهی هم به جغرافیای منطقه یمن و سختی های کار با آها بیندازید.
 • محمد ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  ببند دهنتو مردک مزدور
 • ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  خدا پشتیبان انصارالله یمن و حوثی ها و همه شیعیان واقعی باشد ایران هم نباید در کمک به آنها ذره ای کوتاهی کند
 • ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  اللهم العن یهود هم توی شعارشان هست
 • ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  آفرین مشرق.خیلی خوب بود.
 • جواد ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  مشرق جان خواهشا یه گزارش هم از شیعه های نیجریه که به رهبری زاکزانی منتشر کن خیلی مظلومن اونا اونجا
 • ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  بهتره نفاق رو پیش نگیری مازدرانی
 • ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  مازندرانی الان وقت ناق نیست منافق بازی رو بزار کنار کم کم دارم شک میکنم تو عامل موساد باشی تو بیشتر میفهمی یا رهبر تو بیشتر میفهمی یا امام خمینی
 • ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  حرفت منو یاد ابو موسی اشعری انداخت
 • مهدی ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  ایکاش رسانه های بیشتری از ان ها را معرفی میکردید
 • ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  انصار انصار ... مشرق نیوز حاجی جان ما الان کل یمن را گرفتیم دستور بعدی چیه ؟
 • ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  شنیدم زیدی ها دارن یواش یواش 12 امامی میشن ولی از صحت خبر مطمئن نیستم ولی به احتمال قوی درسته چون به تحولات یمن (قدرت گرفتن شیعیان یمن) در پروسه ظهور قائم (عج) خیلی تاکید شده.
 • اسمال ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  خاورمیانه مرکز همه ادیانه و تاریخ هم تو همین جا عوض میشه . حالا اگه دوست نداری پاست رو بگیرو برو جای دیگه
 • ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  موساد سیا کا گ ب ام ای 6 پهلوی ال سعود ال خلیفه و امثال تو خدایا چرا ما را همزمان با این خبایث افریدی؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
 • اسمال ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  دقیقا زیر یه خم عربستانه
 • yas ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  مولایمان حسین به ما آموخت که برای رسیدن به اهداف الهی باید خون داد و همه مجاهدان راه حق هم این را به خوبی درک کرده اند.
 • ایرانی ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  اهالی محترم مشرق از شما بخاطر طرح موضوع شیعیان یمن صمیمانه سپاسگزارم
 • ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  ماشاءالله لا حول ولا قوت الا بالله العلی الغظیم.
 • سامان ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
  0 0
  ایران میتونه با تجهیز این گروه شیعه این رو تبدیل کنه به حزب الله دیگه واسه خودش و عامل فشاری باشه بر عربستان
 • ایرانی ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
  0 0
  مشرق جان این خبر را بیار بالای صفحه چون خیلی لذت بخش وامیدوارکننده است وجود این بخش عظیم شیعه دریمن وبیخ گوش عربستان کثیف بخش است
 • محمد ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
  0 0
  لطفا اگر امکان دارد یک نقشه واضحی از یمن ومناطق شیعه نشین وهمسایگانش بگذارید
 • امیدوار ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
  0 0
  بنظر این حقیر جمهوری اسلامی می تواند از طریق همسایگانش مانند عمان ،جیبوتی واریتره نسبت به مسلح نمودن وسازماندهی شیعیان یمن اقدام نماید
 • سید امین ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
  0 0
  منتظر سید یمانی هستیم.
 • ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
  0 0
  انشاالله.
 • ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
  0 0
  ها؟ حسوديت ميشه؟ ديگه شيعيان مثل قديم توي تقيه نيستند. هر جا شيعه در خطر و آزار باشه بقيه شيعيان با محوريت ايران كمكش ميكنند. گذشت اون دوراني كه حرمهاي اهل بيت رو خراب ميكرديد و شخم ميزديد و به آب ميبستيد و دست و پاي زوار رو قطع ميكرديد. هيچ كدومتون عرضه نداشتيد يك بار حتي روي در و ديوار بنويسيد مرگ بر آمريكا. ولي حوثي ها هر جارو كه از دست عبدالله صالح تكفيري سعودي آزاد كردند نوشتند و گفتند مر گ بر آمريكا و اسراييل. ميدوني چرا ؟ چون شما جيره خوارآمريكا و اسراييليد. تنها حكومتي كه از مردم سني فلسطين در مقابل اسراييليها همه جوره دفاع كردو كنارشون بود حكومت شيعه ايران بود. بايد بريد بميريد. خيلي از اعراب با غرور و تعصب عربيت زنده هستند. نميدونم وقتي ذليلانه جلوي آمريكا دم تكون ميديد چيزي هم از عربيت شما ميمونه يا نه. حالا مسلموني پيشكش.
 • سید ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
  0 0
  خب البته که سید حسن نصرالله ، ریشه یمنی دارد ...
 • ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۹
  0 0
  خوبه سپاه قدس برای این قسمت بیشتر از جاهای دیگه انرژی بزاره...
 • ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۹
  0 0
  نه خیر شما عربستان رو داری چون نوکر آمریکایی.. یمن رو بزار برا ما...
 • ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۹
  0 0
  بلکه قویتر از حزب الله...
 • ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۹
  0 0
  دقیقا دقیقا...
 • مهرداد ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  ما جمعی از جوانان بختیاری آرزوی یمان اینست که به یمن برویم وعلیه وهابیت بجنگیم...درود بر انصارالله
 • عشقی ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۵
  0 0
  انشاالله. یا مهدی فاطمه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس