ابابیل-3 از یک موتور پیستونی با ملخ دو پرّه فشاردهنده که همانند سایر پهپادهایی با همین پیکربندی در انتهای بدنه و بین بوم‌های نگه‌دارنده دم نصب شده است بهره می‌برد.محل نصب موتور سبب ایجاد فضای مناسب برای نصب تجهیزات در دماغه و کاهش ارتعاشات ناشی از موتور بر روی عملکرد سامانه‌های شناسایی می‌شود.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، تاریخچه توسعه و تولید پهپاد (پرنده هدایت پذیر از دور) در ایران به دوران جنگ تحمیلی 8 ساله عراق علیه کشورمان باز می‌گردد. در واقع متخصصان ایرانی در دل جنگ به سوی این فناوری حرکت کرده و محصولات ساخته شده توسط آنان مستقیماً در جنگ آزمون اصلی خود را پس می‌داد.

پس از جنگ تحمیلی انواع مختلف پهپادهای ایرانی گسترش کمی و کیفی یافته و به حراست از کشورمان در تمامی مناطق خصوصاً بر فراز منطقه راهبردی خلیج فارس و تنگه هرمز پرداختند. از زمان اوجگیری درگیری‌ها در سوریه رسانه‌های خارجی همواره اخباری از پهپادهای ایرانی در اختیار دولت سوریه منتشر می‌کردند.

به اذعان این رسانه‌ها در بین این پهپادها یک نمونه از همه فعال‌تر بوده است. پهپادی که با نام AB-3 معرفی شده و تنها بنا بر رصد فعالیت‌های آن توسط معارضین سوری تا کنون صدها ساعت پرواز بر فراز مناطق درگیری و خصوصاً اطراف شهرهای مهم سوریه داشته است.
 
سومین ابابیل ایرانی بر سر سپاه ابرهه
پهپاد AB-3

جستجو در رسانه‌های خارجی نشان می‌دهد به زعم کارشناسان خارجی، ایران به عنوان سازنده این پهپاد آن را به سوریه فروخته است.

اما تصاویر منسوب به AB-3 مشابه پهپادی ایرانی است که توسط منابع داخلی به نام ابابیل-3 معرفی شده است. اولین تصاویر نمایش داده شده از آن به رزمایش دریایی پیامبر اعظم-5 در اردیبهشت 89 و پرواز در منطقه تنگه هرمز باز می‌گردد.

شناسایی واحدهای شناور دشمن از مأموریت‌های قطعی این پهپاد در رزمایش فوق بوده. همچنین هدایت آتش توپخانه علیه اهداف دریایی یکی از تمرین‌های انجام شده در رزمایش پیامبر اعظم-5 بود که احتمالاً ابابیل-3 در این مأموریت نیز حضور داشته است.

سومین ابابیل ایرانی بر سر سپاه ابرهه 
ابابیل-3 در حال حرکت روی باند برای برخاستن در رزمایش پیامبر اعظم-5

برای دومین مرتبه در رزمایش موشکی پیامبر اعظم-7 در تیر 91 تصاویری از ابابیل-3 منتشر شد که محموله شناسایی آن بهتر قابل تشخیص بود. آخرین تصاویر رسمی منتشر شده از این پهپاد ایرانی نیز مربوط به پرواز آن در رزمایش مدافعان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش (نهاجا) در آذر 92 در منطقه بندرعباس است.

استتار و نحوه شماره‌گذاری ابابیل-3 در این رزمایش با رزمایش‌های سپاه متفاومت بوده و احتمال دارد پهپاد پرواز کرده متعلق به نهاجا باشد. هر چند که رسانه‌های داخلی طبق معمول اشتباه کرده و این پهپاد را مهاجر-4 معرفی نمودند.

 
سومین ابابیل ایرانی بر سر سپاه ابرهه
پهپاد ابابیل-3 در رزمایش نهاجا

معرفی این پهپاد با نام ابابیل-3 نیز برای اولین بار در یک برنامه تلویزیونی در رسانه ملی صورت گرفت که مشخصات اندکی نیز از عملکرد پروازی آن اعلام شد. مقایسه مشخصات اعلام شده این پهپاد با نمونه‌های خارجی مشابه و همرده آن مانند پهپاد سیکر ساخت آفریقای جنوبی نشان می‌دهد اعداد اعلام شده احتمالاً تا حدودی کمتر از مقادیر عملیاتی هستند.

مشخصات اعلام شده برای ابابیل-3 شامل بیشینه سرعت 200 کیلومتر بر ساعت، مداومت پروازی 4 ساعت، برد 100 کیلومتر (رفت و برگشت)، سقف پرواز 5000 متر و قابلیت عکس‌برداری و فیلم‌برداری در شب و روز است.

به گزارش مشرق، این پهپاد همچنین در حاشیه نهمین اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی نیز با نام ابابیل در کنار چند دستاورد دفاعی و علمی دیگر در معرض دید شرکت کننده‌گان قرار داده شده بود. انتخاب این پهپاد از بین انواع مختلف پهپادهای ایرانی برای نمایش در حاشیه اجلاس فوق می‌تواند دربردارنده پیام‌های خاصی نیز باشد از جمله یادآوری تأثیر عملیاتی این پهپاد ایرانی پرکار در سوریه.
 
سومین ابابیل ایرانی بر سر سپاه ابرهه
ابابیل-3 در حاشیه اجلاس بین المجالس اسلامی در تهران

ابابیل-3 هیچ گونه شباهتی به سایر نمونه‌های خانواده پهپادهای ابابیل ندارد. این پهپاد دارای بدنه استوانه‌ای، بال نصب شده در بالا و در انتهای بخش بدنه و دُم H شکل یا دوگانه (Twin Boom) است. طرح بال این پهپاد تا کمی پس از نیمه آن از نوع مستطیلی بوده و از آن به بعد به سمت نوک بال باریک می‌شود (Tapered).

این طرح یکی از طرح‌های نزدیک به بال بیضوی است که بهترین عملکرد آیرودینامیکی را از نظر بهینه بودن توزیع نیروی بالابرنده (برآ) و کاستن از نیروی مقاوم (پسا) دارد. سطح متحرک بال در این پهپاد تنها شامل Aileron است که نزدیک به نوک بال نصب شده است.
 
سومین ابابیل ایرانی بر سر سپاه ابرهه
بال نصب شده در بالای بدنه، باریک شدن آن و دُم H شکل مشهود هستند

همچنین این بال‌ها قابلیت جدا شدن از بدنه را از نزدیک ریشه خود دارند که به ساده شدن حمل و نقل زمینی منجر می‌شود. نصب بال این پهپاد در بالای بدنه منجر به افزایش پایداری عرضی، کاسته شدن از اثر کاهش نیروی برآ در نواحی اتصال به بدنه و عملکرد بهتر در هنگام فرود می‌شود.

البته نصب بال در بالای بدنه باعث کاهش عملکرد در هنگام برخاستن نیز می‌گردد. همانطور که پهپاد سیکر-2 نیز برای برخاستن به 300 متر و برای نشستن به کمتر از 100 متر طول باند نیاز دارد. از تصاویر مختلف منتشر شده از این پهپاد به نظر می‌رسد طول کلی این پهپاد در حدود 4 تا 4.5 متر و دهانه بال آن نیز حدوداً 6 تا 6.5 متر باشد.

طرح دم H شکل نیز یکی از پراستفاده‌ترین انواع پیکربندی دم در پهپادها است که مزیت‌های سازه‌ای و آیرودینامیکی مناسبی برای پهپادهایی از رده کوچک تا متوسط رو به بالا به همراه دارد.

هر یک از دو بخش دم در ابابیل-3 به بخشی از بال در نزدیکی ریشه آن وصل شده‌اند و در انتها هم به واسطه دم افقی به هم متصل هستند. این طرح دم سبب کاهش ارتفاع آن به دلیل تقسیم مساحت دم مورد نیاز به دو بخش می‌شود. بخش متحرک دم نیز در این پهپاد هم ارتفاع با کل دم است.
 

سومین ابابیل ایرانی بر سر سپاه ابرهه
موتور ابابیل-3 در انتهای بدنه دیده می‌شود

ابابیل-3 از یک موتور ملخی پیستونی با ملخ دو پرّه فشاردهنده که همانند سایر پهپادهایی با همین پیکربندی در انتهای بدنه و بین بوم‌های نگه‌دارنده دم نصب شده است بهره می‌برد. این محل نصب موتور سبب ایجاد فضای مناسب برای نصب تجهیزات در دماغه و کاهش تأثیر ارتعاشات ناشی از موتور بر روی عملکرد سامانه‌های شناسایی می‌شود.

این پهپاد بر خلاف انواع پهپادهای خانواده مهاجر دارای ارابه فرود چرخ‌دار بوده و عمل نشست و برخاست آن روی باند صورت می‌گیرد. با این وجود سعی شده تا ارابه فرود ابابیل-3 تا حد امکان ساده طراحی شود به عنوان مثال بخش اصلی با رویه کامپوزیتی در ارابه فرود عقب (که چرخ در آن قرار داده شده) کار ضربه‌گیر را نیز انجام می‌دهد. ارابه فرود جلو نیز از یک قطعه فلزی به شکل U افقی به برای مستهلک کردن ضربه ناشی از فرود بهره می‌برد.
 
سومین ابابیل ایرانی بر سر سپاه ابرهه
ارابه‌های فرود پهپاد ابابیل-3

بخش‌های اصلی بال و بدنه این پهپاد نیز احتمالاً از جنس مواد مرکب (کامپوزیت) ساخته شده‌اند تا ضمن سبک‌تر شدن کل پهپاد، دوام آن نیز بیشتر شود. برای کاستن هر چه بیشتر از وزن پهپاد ارابه فرودهای آن از نوع ثابت در نظر گرفته شده هر چند که تأثیر قابل توجهی نیز بر افزایش نیروی مقاوم (پسا) دارند.

به گزارش مشرق، ابابیل-3 تا کنون با چند نمونه از محموله‌های شناسایی مشاهده شده است. این محموله‌ها همگی در یک سکوی پایدار شده 2 درجه آزادی مستقر و زیر بدنه بین دو ارابه فرود شده‌اند. در واقع دوربین در این محفظه ضمن پایدار شدن و حذف اثرات لرزش می‌تواند به صورت 360 درجه به اطراف چرخیده و تا زوایای زیادی نیز در جهت عمودی(بالا-پائین) دوران داشته باشد. محل نصب این سامانه بین دو ارابه فرود سبب محدود شدن دید آن در زوایای مختلف به دلیل وجود این بخش‌ها می‌شود.

سامانه شناسایی 2 درجه آزادی همچنین می‌تواند با قفل کردن روی یک هدف، برخی اثرات دوران خود هواپیما را نیز حذف کرده و همچنان هدف را زیر نظر داشته باشد. کامل‌ترین آنها شامل دستکم یک دوربین دید در روز و دوربین دید در شب است که در تصویر زیر مشاهده می‌شود.
 
سومین ابابیل ایرانی بر سر سپاه ابرهه
محموله شناسایی شامل دوربین دید در روز و شب

در آخرین رزمایش نهاجا نیز ابابیل-3 با محموله شناسایی کوچکتری که شباهت به سامانه عقاب-4 و 8 دارد به پرواز در آمد. هر دو سامانه عقاب-4 و 8 از نوع پایدارشده ژیروسکوپی بوده که اولی یک سامانه تصویربرداری دقیق و ماژولار چند منظوره بوده و دومی سامانه‌ای دارای دوربین‌های دید در روز و شب است.

همچنین با توجه به تصاویر این رزمایش به نظر می‌رسد این پهپاد از یک دوربین پائین‌نگر با تفکیک بالا (شبیه به دوربین ساعد-3) نیز بهره می‌برد که جلوی محموله شناسایی عقاب نصب شده است. ابابیل به نمایش در آمده در حاشیه اجلاس بین المجالس نیز دارای یک دوربین جلونگر با زاویه رو به پائین بود.

سومین ابابیل ایرانی بر سر سپاه ابرهه 
ابابیل-3 در رزمایش نهاجا
 
سومین ابابیل ایرانی بر سر سپاه ابرهه
دوربین جلونگر ثابت، زیر دماغه پهپاد ابابیل

محل نصب آنتن ارتباطی اصلی این پهپاد روی بدنه و نزدیک به دماغه است. با توجه به برد پروازی این هواپیما که کاملاً از دید کاربر خارج می‌شود امکان هدایت آن به وسیله کاربر از ایستگاه کنترل زمینی به دو صورت نیمه خودکار و یا تمام خودکار وجود دارد. در حالت نیمه خودکار، کاربر با دیدن اطلاعات پروازی هواپیما که در صفحه نمایش ایستگاه نشان داده می‌شود، هواپیما را متناسب با مأموریت، کنترل و هدایت می‌نماید.
 
سومین ابابیل ایرانی بر سر سپاه ابرهه
مسیر پرواز گشتی ابابیل (تصویر راست) و نرم‌افزار واسط هدایت و کنترل پهپاد (سمت چپ)

در حالت تمام خودکار، مختصات جغرافیایی نقاط از پیش تعیین شده و مسیر پرواز توسط کاربر از طریق ایستگاه کنترل زمینی در حافظه تجهیزات الکترونیکی هواپیما ذخیره شده و هواپیما با استفاده از سامانه GPS و ارتفاع‌سنج می‌تواند مسیرهای از پیش تعیین شده را طی نماید. کاربر در حین پرواز می‌تواند در مسیر پرواز تصحیحات مورد نظر فرمانده عملیات را اعمال نماید.
 
سومین ابابیل ایرانی بر سر سپاه ابرهه
اتاق کنترل پهپاد ابابیل-3؛ در تصاویر ارسالی از محموله شناسایی ارابه فرود مشهود است

پهپاد ابابیل-3 به عنوان عضوی پرکار از خانواده گسترده پهپادهای ایرانی به خوبی ارزش بالای این وسیله‌ها را در نبرد و اجرای انواع عملیات شناسایی، نظارت هوایی و هدف‌یابی اثبات نموده است.

پهپادهای جدید ساخت جمهوری اسلامی ایران و همرده با ابابیل-3 نیز با تغییرات و بهبودهایی در عملکرد در خدمت نیروهای مسلح قرار دارند. به علاوه پهپادهایی با مأموریت‌های عملیاتی متفاوت و سطح توانمندی بالاتر شامل مداومت پروازی، برد و قابلیت حمل سلاح نیز توسعه یافته‌اند که همگی با آمادگی بالا و دائمی در خدمت حراست از امنیت کشور و حفظ و افزایش اقتدار دفاعی کشور هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 64
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • زانیار ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
  1 0
  تا ابد بالاست پرچم این خاک
 • ناشناس ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
  1 0
  عالی ان شالله موتور جت بسازیم
 • محمد ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
  0 0
  خدا قوت دلاوران به امید پیشرفتهای بیشتر در عرصه پهپاد تا چشم دشمنان و منافقان داخلی درآد.
 • محسن ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
  0 0
  فقط باید گوف خدا قوت و خسته نباشید. انشا ء الله در کنار امام زمان (عج) قرار داشته باشید و جزء سربازان خاص ایشان.
 • محمد ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  1 0
  به صنعت دفاعی امان افتخار میکنیم
 • ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  نسل 6 جنگنده ها بی سرنشین هستن!! سرمایه گزاری بشه به بهتر از اینا میریسیم!!
 • امیر شیری ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  ماشاء اله
 • ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 1
  مشرق جان به این نمیگن جدید عزیز برادر یه قدیمیه کارآمد بهترین توصیفه براش
 • ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  موفقيت هاي روز افزون انشالا
 • ۰۲:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 2
  هواپیمای سم پاچ از این ابابیل با ابهت تر است!
 • حامد ۰۳:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  همونطور که گفتید این پهپاد هیچ شباهت ظاهری به نمونه های قبلی ابابیل ندارد. بهتر نبود اسم جدیدی برایش انتخاب میشد؟
 • افشین تهران ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  احسنت.ایکاش اینها را در زمان جنگ با صدام داشتیم.
 • رحمن ۰۵:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  ضمن خسته نباشید باید خیلی تلاش کنید شبانه روز و سه شیفت .دشمنان بیدار و در تلاش هستند از خود باید ابتکارهای منحصر بفرد ابداع کنید همیشه موفق باشید
 • مهدی حسنی ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  ایرانی به حول و قوه الهی می تواند همواره موفق باشید خدا یارتان
 • ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  آفرین
 • ناشناس ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  مشرق مثل همیشه بازم رفت سراغ ناشناخته ترین!
 • مقدم ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  مشالله
 • مهدی ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  با آروزی سربلندی ایران عزیز
 • حاجوی ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  واعدولهم مااستطعتم من قوة من رباط الخیل ترهبونبه عدوالاه وعدوکم ... قدرتتان همتتان بیشتر از قدرت دشمن باد خدا یارو نگدار فرزندان رشید ایران باد .
 • سید بهتاش ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  آری آری این فرزندان ایران با توکل به خدای رحمان دشمن را خاک میکنند آری آری
 • محمد ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  درود خدا بر فرزندان دلاور و غيور ايران اسلامي،خدا قوت...
 • ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  توی تصاویر از قسمت کنترل پهباد ایرانیه داره بالاسر پاکستان چرخ میزنه! ایووووووول
 • مسعود ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  یا علی مدد
 • ذاکر ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  ارتش ایران دارد بسیار خوب عمل می کند
 • ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  این یه پهپاد تهاجمی نیست، یه پهپاد شناساییه! تیترتون غلطه... این پهپاد وظیفه حمله نداره.
 • ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  كاش صنعت خودرو تحريم ميشد بعد از وزارت دفاع مي رفتن صنعت خودرو را هم راه اندازي ميكردن، حداقل بنز وبي ام و را كپي ميكرديم نه اينكه پرايد كره اي را با افتخار تيبا بناميم،
 • علیا ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  مهم ابهت نیست. مهم کارایی هست. تو برو فیلم های آمریکایی و هالیوودی ببین ابهت زده بشو. ما هم اینجا به موقع ابهت زدایی خواهیم کرد.
 • ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  فکر کنم برای نامگذاری بیشتر به کارآیی دقت میشه تا شکل و رنگ
 • ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  شما چطور تشخیص دادی با این عکسهای بی کیفیت. غیب میگی یا تو هم پهپاد فرستادی؟
 • فروشی نیستم ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 1
  دوست عزیز ناشناسی که گفتین: توی تصاویر از قسمت کنترل پهباد ایرانیه داره بالاسر پاکستان چرخ میزنه! ایووووووول - عزیزم اونجا اسلام آباد پاکستان نیست. به نظرت اگر پاکستان بود اون عکس منتشر میشد؟ اونجا اسلام آباد ایرانه، جنوب ایران، نزدیکی سواحل خلیج فارس، نزدیک میناب.
 • ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  حمله با چی؟ با دوربین؟
 • علیرضا ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  عکس برداری از مناطق دشمن به خودی خود حمله بحساب میاد و تیتر کاملا صحیح است.
 • ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  به کوری چشم آمریکا واسرائیل وهمه دشمنان ،ایران همیشه سربلند وپیروزاست.امریکا واسرائیل از ما ناراضی باشید واز شدت ناراحتی بمیرید.
 • ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  ما تو فکر جمع آوری اطلاعات از زیر زمین (رباتچه های حفار) هستیم شما تازه اومدی ابابیل ابابیل راه انداختی.....می رم نیوزیلند پناهنده می شم......تا حالا کجا بودین ....پول نفت می خوردید و پخش مستقیم شیث رضایی و نصرتی را نگاه می کردین.....مرگ بر نفوذیهای مفتخور(سبک زندگی)
 • ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  شما تا حالا کجا بودی که گزارش های قبلی مشرق رو نخوندی؟ احتمالا خودت هم با رباتچه هات رفته بودی زیرزمین!!
 • امیر شیری ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  اسلام آباد ایران در کردستان واقع است دو ست عزیز
 • جید ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  درود خدا بر فرزندان دلاور و غيور ايران اسلامي،خدا قوت...
 • سعید ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 1
  به وقتش ابابیل چنان ابهتش را نشان می دهد که تو و اربابان تو از ترس زیر پتو قایم می شید کوچولو
 • ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  آخه تو که چیزی نمی فهمی برا چی میای نظر میدی؟؟؟؟؟؟تو برو با همون رباتچه های حفارت خوش باش منافق بی خاصیت
 • ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  نه نابغه
 • ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  تو داداش انیشتین نیستی ؟ بیچاره اینجوری تو زدنگیت رفتار کنی به مشکل میخوری همه تردت میکنن
 • مهران ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  برای این پرنده من موتور وانکل را بهترین جایگزین برای موتور پیستونی می دانم با توجه به راندمان و هزینه
 • حسام ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  مشرق از صاعقه چه خبر؟
 • افشین تهران ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  صاعقه داره پرواز میکنه عزیزم شما دنبال خبری.اگه منظورت صاعقه 2هست در زمان لازم رونمایی میشه.
 • علی ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  کیا منفی دادن؟؟؟!!!مشرق مواظب باش دشمن ایران اینجا نفوذ نکنه .
 • مریم سراوانی ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  مرگ بر ابرهه که همیشه با ما سرجنگ دارد و از فتنه گران حمایت می کند
 • ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  هویج این پهباد شناساییه نه تهاجمی
 • ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  تو باید بری امین آباد پناهنده بشی
 • مسعود ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  خدا قوت
 • ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  اینایی که منفی میدن واقعا ایرانی هستن یا خوائن به ایران؟
 • امین ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  0 0
  اتفاقا اسلام آباد پاکستانه.
 • ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۱
  0 0
  به نظرم بیشتر برای کلاه گذاشتن سر دشمنه.
 • حسین ۰۵:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۱
  0 0
  آقا من یه ایده به نطرم میرسه نمیشه یه موشکی، چیزی طراحی کرد که یه محموله انفجاری رو بچسبونه به هواپیمای متخاصم و به خلبان هواپیما بگند که اگر هواپیما رو سالم توی نقطه مورد نظر ما نشوندی، به کشور خودت، بر میگردی.حتی اگر اجکت کردی، اعدامت میکنیم. البته میدونم خیلی سخت و تا حدودی نشدنیه، اما میشه با مواد پلیمری ضربه گیر، یه همچین چیزی رو شلیک کرد به سمت هواپیما و بهش اونو چسبوند. طوری که هواپیما هم آسیب نبینه. بالاخره با فکر زیاد میشه یه کاریش کرد. بعد وقتی هواپیماشونو گرفتیم، بهشون میگیم آب بریزید اونجایی که میسوزه
 • ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۱
  0 0
  مثل اینکه یه عده هستند حتی چشم دیدن سربلندی ایران رو هم ندارن همون هایی که اگه ایران توی بازی هم ببازه میریزن شادی می کنن اگه مملکت رو دو دستی بدی به فنا میان برای اونهایی که مملکت رو به باد دادن سوت و کف می زنن من نمی دونم این یکی ها رو حتی اسمشون رو بی سواد هم نمیشه گذاشت جدی نمی دونم بهشون چی میشه گفت!!!
 • ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۱
  0 0
  گولاخ ! سم پاش نه سم پاچ
 • احمد ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۱
  0 0
  تو برو اول املاتو درست کن بعد بیا نظر بده .. اونیم که باهاش تایپ کردی کیبرده یه وقت فک نکنی کی برده کسی نبرده!! ههههه وای خدا خیرت بده چقد خندیدم سم پاچ؟؟؟؟ خخخخخ
 • ali ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  0 0
  سلام خدا بر ارتش جمهوری اسلامی ایران
 • سعید ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۴
  0 0
  این پهپاد قابل شناسایی است امریکا به همین خاطر لیزر را روی کشتی های خود گذاشته تا انها را ذوب کند
 • محمد ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۹
  0 0
  بخ خاطر نظر بسیار مهمت باید دکترای افتخاری بهت داد !!!!!!
 • محمد ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۹
  0 0
  عزیزم انحراف اشعه توپهای لیزری بسیار راحت هست. فقط کافیه از سطوحی استفاده کرد که امواج رو بازتاب کند و حتی میتوان آنها را به سمت دشمن هدایت کرد.
 • ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۷
  0 0
  زنده باد ایران اسلامی
 • ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۷
  0 0
  چشاتو باز کنی میبینی تو نقشه
 • ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۳۰
  0 0
  چرخ جلوییش خیلی باحاله
 • ََReza Aslani IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  0 0
  ماشالله

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس