غربی‌ها با ناامیدی از پیروزی شورشیان و مزدوران مسلح در سوریه، بیش از آن که بر پیروزی شورشیان تاکید داشته باشند، این حوادث را فرصتی برای خلاص شدن و به مسلخ فرستادن افراطگرایانی می دانند که در صورت بازگشت به کشورهای خود(آلمان، انگلستان، فرانسه و...) می توانند موج تروریستی به راه بیاندازند.

نقشه جدید غرب برای تروریست‌ها پس از ناکامی در سوریه/ عملیان
گروه بین‌الملل مشرق - سال 1961 میلادی، آمریکا برای مقابله با حکومت فیدل کاسترو -رهبر انقلاب کوبا- از مخالفان او حمایت تسلیحاتی و اطلاعاتی نموده و با پشتیبانی لجستیکی، این مخالفان را تشویق کرد که به کوبا حمله نمایند. در طرح پیشنهادی با عنوان عملیات «زاپاتا» حتی مواردی چون بمباران نیروهای ارتش انقلاب کوبا توسط هواپیماهای آمریکا پیش بینی شده بود و یک ناو هواپیمابر نیز در آمادگی عملیاتی برای حمایت از نیروهای شورشی، در آماده باش کامل به سر می‌برد. طرح عملیاتی بر روی کاغذ، حکایت از پیروزی شورشیان و سرنگونی حکومت تازه تاسیس کاسترو داشت و پیش بینی می‌شد نیروهای شورشی به راحتی بتوانند بر حامیان کاسترو غلبه کنند؛ اما آنچه که اتفاق افتاد، برخلاف تصور آمریکا و C.I.A، شکست مفتضحانه شورشی‌ها بود.

نیروهای شورشی که توقع مواجهه با دفاع قاطع نیروهای حامی کاسترو و متحمل شدن تلفات سنگین را نداشتند از اربابان آمریکایی خود تقاضای کمک نظامی نمودند و این جا بود که آمریکایی‌ها بین قربانی کردن شورشی‌ها یا حفظ منافع خود و دوری از درگیری با کوبا که حمایت نظامی شوروی سابق را داشت، گزینه دوم را انتخاب کردند. این انتخاب، به معنای مضمحل شدن شورشی‌ها و شکست آن‌ها بود. این حادثه که جهانیان آن را با عنوان خلیج خوک‌ها می‌شناسند، پیامدهای گسترده ای را به دنبال داشت.

نقشه جدید غرب برای تروریست‌ها پس از ناکامی در سوریه/ عملیان
حافظ اسد در کنار فیدل کاسترو

در حوادث اخیر سوریه، بار دیگر شاهد تکرار این مسئله هستیم. تعدادی از نیروهای شورشی و مزدور که بعضاً تبعه سوریه نیز نیستند با دستور مستقیم آمریکا و حمایت جبهه امپریالیستی و با نوکری دولت‌های چند کشور از جمله ترکیه، عربستان و قطر و به امید سرنگون کردن حکومت مردمی بشار اسد، دست به اقدامات تروریستی در خاک سوریه زدند.

مدل طراحی هر دو عملیات یکسان است. اطلاعاتی که به شورشیان داده می‌شود باعث می‌شود آن‌ها چنین تصوراتی را داشته باشند:

* حکومت حاکم هیچ محبوبیتی در بین مردم ندارد و در صورت بروز یک جرقه، مردم دست از حمایت ظاهری خود برداشته و با نیروهای شورشی (که خود را آزادی خواه معرفی می‌کنند) همراهی خواهند کرد.

* ارتش کشور آمادگی دفاع در مقابل تهاجم شورشیان را نداشته و سربازان و نظامیان یا خود را تسلیم کرده و یا اعلام بی طرفی می‌نمایند.

* در صورت بروز هرگونه مشکل و مقابله، نیروهای خارجی  به صورت آشکار وارد صحنه شده و از شورشیان حمایت خواهند کرد.

* پس از پیروزی، غنایم این جنگ به شورشیان تحویل خواهد شد و آن‌ها به عنوان حاکمان جدید، مورد پذیرش جامعه جهانی قرار خواهند گرفت.

شورشیان و تروریست‌هایی که با این تصورات وارد صحنه سوریه شدند، در عمل با وضعیتی مشابه مخالفان کاسترو در حادثه خلیج خوکها یعنی حمایت گسترده مردمی از حکومت حاکم (در این جا حکومت بشار اسد) و دفاع ارتش از حکومت و مردم، مواجه شدند.


نقشه جدید غرب برای تروریست‌ها پس از ناکامی در سوریه/ عملیان

آن بخش از مردم سوریه نیز  که از برخی رفتارهای و قوانین حکومت سوریه ناراضی بوده و شرایط را مهیای تغییر می دانستند بعد از مشاهده رفتار اصلاحی حکومت بشار اسد و تغییر قوانین و نیز مشاهده رفتارهای دور از انسانیت و وحشیانه گروههای سلفی و تکفیری از قبیل سربریدن مردم، به صلیب کشیدن جنازه کشته ها، اعدام بدون محاکمه، تخریب اماکن تاریخی و مذهبی، هتک حرمت مشاهد شریفه، کلیساها و...متوجه شده اند نه تنها نباید از این گروهها حمایت نمایند، بلکه باید همگام با دولت سوریه به مقابله با این مزدوران بپردازند.

شورشیان و گروههای مزدور درگیر در سوریه  در این مرحله توقع دارند که آمریکا و هم‌پیمانان و حامیان شورشیان، برابر توافقات و قولهای قبلی، به صورت نظامی وارد صحنه شده و به صورت مستقیم و رو در رو با ارتش سوریه درگیر شوند؛ اما آنچه که مشخص است، هرگز آمریکا و کشورهایی چون ترکیه اجازه ورود آشکار و علنی را به این صحنه ندارند و اگر تمایلی نیز به این مسئله داشته باشند، افکار عمومی و محاسبات منطقی این اجازه را به آن‌ها نخواهند داد.

حمایت دولتهای روسیه، چین، ایران، عراق و ... از دولت مشروع و قانونی سوریه و همراهی مردم با حکومت بشار اسد  و تشکیل یگانهای دفاع مسلحانه مردمی و از همه مهم‌تر برآورد تلفات گسترده و نیز عدم امکان پیش بینی تبعات بین‌المللی این موضوع، دست امریکا و هم‌پیمانان آن را می‌بندد و این مسئله به وضوح در جریان ساقط کردن هواپیمای متجاوز ترکیه توسط ارتش سوریه و عدم دخالت ناتو، علی رغم عضویت ترکیه در این پیمان، به اثبات رسید. نهایتا ترکیه برای جبران این تحقیر دست به یک اقدام متجاوزانه زد و با گذشت مدت مدیدی از وقوع این رخداد، اقدام به سرنگونی یک جنگنده سوری نمود و ادعا کرد که این هواپیما به خاک ترکیه تجاوز کرده است.

نقشه جدید غرب برای تروریست‌ها پس از ناکامی در سوریه/ عملیان

حوادث اخیر پس از  انتشار فایل صوتی مربوط به جلسه سردمداران ترکیه در خصوص چگونگی  دخالت در سوریه -که علاوه بر رسوایی سیاسی یک افتضاح برای دستگاه اطلاعاتی ترکیه محسوب می شود- نیز این تحلیل را تایید می نماید  که نیروهای خارجی امکان مداخله مستقیم در سوریه را ندارند.

اکنون به نظر می رسد غربی‌ها با ناامیدی از پیروزی شورشیان و مزدوران مسلح در سوریه، بیش از آن که بر پیروزی شورشیان تاکید داشته باشند، این حوادث را فرصتی برای خلاص شدن و به مسلخ فرستادن افراطگرایانی می دانند که در صورت بازگشت به کشورهای خود(از جمله آلمان، انگلستان، فرانسه و...) می توانند یک موج تروریستی را به راه بیاندازند. تصویب قانون لغو تابعیت اتباع کشورهای غربی که در سوریه حضور داشته اند بخشی از این سناریو می باشد. 

آنچه که در سوریه اتفاق افتاد، تکرار حادثه خلیج خوک‌ها بود و باید از این مساله به شکست عملیات «زاپاتای دوم» نام برد. مشخص است اگر شورشیان و تروریست‌ها بر حمایت نظامی آمریکا و غربی‌ها  و ایادی منطقه ای آنها امید دارند، باید این موضوع را فراموش کرده و برای حفظ جان خود، هر چه زودتر صحنه سوریه را ترک و به کشورهای خود بازگردند؛ در غیر این صورت، به نظر می‌رسد روزهای آینده تلفات سنگین‌تری را از ارتش و مردم سوریه دریافت نمایند.

نقشه جدید غرب برای تروریست‌ها پس از ناکامی در سوریه/ عملیان

البته نکته ای که اکنون باعث نگرانی شدید آمریکا شده است نه شکست شورشیان و مزدوران در سوریه بلکه  همگرایی مثبت بین ارتش و مردم سوریه و حزب الله لبنان است . اکنون سوریه علاوه بر یک ارتش قوی -که نه در رزمایشها بلکه در صحنه میدانی و واقعی با انواع  رزم و نبرد مواجهه شده و به تجربه ای گرانبها دست یافته است و از نظر روحیه در سطح بالای خودباوری قرار دارد- دارای یک نیروی مردمی مسلح کارآزموده و چریک است که توسط ارتش سوریه و حزب الله لبنان آموزش دیده است و این مساله کابوسی برای رژیم صهیونیستی است .

به نظر می رسد اشغالگران صهیونیست که بخشی از خاک سوریه را در اختیار دارند از هم اکنون نگران چگونگی  دفاع در برابر جبهه ای هستند  که پیش از این  معمولا با آرامش و سکون همراه بوده است .وقوع برخی حوادث و درگیریهای مسلحانه در منطقه جولان را می توان از همین منظر مورد تفسیر قرار داد.

باید منتظر ماند و آینده را به دقت رصد کرد. به نظر می رسد حوادث سوریه به روزهای حساس خود رسیده است و پیروزی دولت قانونی سوریه میتواند زمینه ساز قدرت گیری بیش از پیش محور مقاومت در منطقه باشد.

* علی اکبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  آن بخش از مردم سوریه .....باید همگام با دولت سوریه به مقابله با این مزدوران بپردازند!! برای کردم سوریه نمی توانید باید و نباید تعیین کنید. مردم مذهبی سوریه تماما همراه تروریستها هستند.
 • سرباز گمنام ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 1
  خدارو شکر، مشرق خسته نباشی دمتگرم . استاد رافعی پور هم این روز رو.پیش بینی کرده بود
 • عابد ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  سلام ايران و متحدانش بايد با تشكيل اطاق فكر در عراق و سوريه و اجراي برنامه هاي دقيق تكليف تروريستها را يكسره كنند وگرنه بايد منتظر ريشه كني كامل شيعه باشيم
 • مانی ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  در هر صورت سوریه دیگه کشوری مثل قبل نیبست و الان بیشتر شبیه یه قبرستان بزرگه
 • علی ۰۱:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  از هر طرف گروههای مزدور درگیر در سوریه به درک واصل شود به نفع مقاومت و رزمندگان واقعی اسلام ونصرت الهی بر وهانیت و تکفیر و صهیونست است باور داشته باشید که دشمنان ما از احمق ترین انسانها هستند .... «اِنْ يَکُنْ مِنْکُمْ عِشْرُونَ صابِرُونَ يَغْلِبُوا مِائَتَيْنِ وَ اِنْ يَکُنْ مِنْکُمْ مِائَة يَغْلِبُوا اَلْفاً مِنَ الَّذينَ کَفَرُوا بِاَنَّهُمْ قَوْم لا يَفْقَهُونَ»
 • ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  تا چند روز پیش مطلب زده بودید که قراره تا چند روز اینده از سمت ترکیه و اردن حمله کنن سوریه!!!!!!!!! شما اول برید اون حرفاتون ماس مالی کنید بعد بیاد پیشگویی جدید بزارید
 • ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  رائفی پور منظورته دیگه؟ رائفی کم کم داره نوستر آداموس میشه..
 • ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  ممنون . خدا قوت مشرق
 • حامد ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  انشالله همین طور باشد که شما میگویید اما من خوشبین نیستم.
 • یک ایرانی سوری ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  دوباره میسازمت وطن.... روزهای جنگ ایران و عراق نصف شهرهای ایران مثل الان سوریه بود. نصفی از ایران که به اندازه کل سوریه است
 • ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  ان شاالله سریع بازسازی میشه...
 • ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  هشت پا
 • ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  خفه مزدور
 • امید ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  1 0
  استاد!!! رائفی پور!!!؟؟؟؟ چقدر تو مملکت ما این لفظ استاد رو کیلویی خرج میکنن تو هم خرج کن کنتر که نداره!!
 • ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  خب اون حمله هم در راستای همین طرحه.. اونا باید حمله کنن که کشته بشن... توی این مطلب هم از درگیری سخت حرف زده شده ... این دوتا گزارش در تضاد هم نیستن
 • ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  جماعت سعودی و اسراییلی با تعصب خشک و عجیبی که دارند نمیشود انتظارات روزهای خوبی در اینده داشت.باید منتظر باشیم ببینیم چه اتفاقاتی میافته
 • ناشناس ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  نوستر اداموس نیس،داره دو دوتا 4 تا میکنه،بیشتر از نوک دماغشو میبینه،نه عین خیلی ها که تا نوک دماغشونو با چک و لگد میبینن
 • میثم ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  تو هم برو کمک تروریستها به نظر من امروزه بدبخت تر از فتنه گرهای داخلی و جنبش سبزی ها همین امثال این آدما هستن که از پیروزی ها ی جبهه حق در کیلومترها اونطرف تر احساس سوزش می کنن !!! خاک بر سر این جور آدما بریزن که حال آدمو بهم می زنن
 • هانی ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  مابرای مردم سوریه تکلیف مشخص نکردیم بلکه این خود مردم سوریه هستند که تکلیف رو مشخص کردند و الان هرکسی که کور نباشه به روشنی این رو میبینه مشرق فقط با قلم انشائی به این مهم اشاره کرده
 • ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  مشرق یک خبرگزاری است و بعضا تحلیل و یادداشت تحلیل گران را منتشر می کند که ممکن است با هم تفاوت و یا حتی تضاد داشته باشد، این مساله برای خبرگزاری ها هیچ اشکالی ندارد . در این مطلب نیز نام نویسنده در پایین مطلب درج شده است بنابراین اشکالی که فرمودید وارد نیست.
 • یا مهدی ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  رائفی پور مرد خداست
 • ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  ظاهرا شما هستید که دارید بی اطلاعات واقعی حکم میدید! دیگه تو سوریه و لبنان هرکی چهار نفر رو دیده باشه و ازشون بپرسه متوجه میشه که تروریستها هییییچ جایگاهی بین مردم سوریه حتی سنی ها ندارن.
 • ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  قبرستان؟!!! قبرستان رفتی؟ سوریه رفتی؟
 • ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  مردم مذهبی سوریه تماما همراه تروریستها هستند!!!! کلی خندیدم!!!
 • ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  سلام بهتر بود به جای تیتر عملیات زاپاتا کلید خورد ، می نوشتید "عملیات زاپاتا شکست خورد "زیرا عملیات زاپاتا برای سقوط دولت فیدل کاسترو و در سوریه برای ساقط کردن دولت بشار اسد کلید خورده بود.البته در متن مشخص است که منظور شکست آمریکا و غرب در عملیات ساقط کردن حکومت سوریه است .
 • حسین 1400 ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  این تحلیل با اون پیشگویی منافاتی نداره که عزیزم! اونجا گفته میخوان یک حمله بزرگ ترتیب بدهند اینجا گفته دلیل اون حمله بزرگ خلاص شدن غربی ها از دست تروریستهاست! شما بهتره مطلب رو بخونی بعد واسه مشرق تعیین تکلیف کنی!
 • ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  درسته که سوریه قبرستان شده متاسفانه "ولی قبرستانی است که بوز امریکا و انگلیس و کشورهای غربی و کشورکهایی نوکر صفت مثل ترکیه و قطر و سعودی و ... به خاک مالیده است که این قبرستان باید به خود ببالد.
 • رسول ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۳
  0 0
  ای مزدور غربی
 • ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۳
  0 0
  لیسانس حسابداری دانشگاه پیام نور آدمو نوستراداموس میکنه؟!؟ آفرین
 • قاسم ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۳
  0 0
  درحال حاظر ديگه مرز هاي كشور ما خرمشهر و اهواز و ابادان نيست ، مرز كشور ما شده فلسطين سوريه عراق ... اگر امريكاي ها و صهونيست ها از عراق و سوريه فارق بشن ميان سراغ كشور ما .
 • ایرانی ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۳
  0 0
  شما که از داعش نیستید .مردمسوریه خوب تکلیف خود را می دانند و خوب هم مقابله می کنند شما تکلیفتان با خودتان مشخص نیست
 • دانشجوي تاريخ ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۳
  0 0
  دولت سوريه حرف به جايي مي زند. مردم هستند كه تعيين مي كنند رئيس جمهورشان كي باشد. در ضمن اين مذهبيون كه شما مي گويد اقليت پرسروصدايي هستند كه ادعا مي كنند سوريه ملك ابا و اجدادي انهاست. در موقعي كه ارتش اسرائيل لبنان را مورد حمله قرار داده بود و پايگاه ارتش سوريه در بقاع لبنان را مورد حمله قرار داده بود اين مذهبيون در شهر حماه قيام كردند و بحراني سنگين براي دولتي كه در خط مقدم مبارزه با اسرائيل بود و گروه زيادي از آوارگان و پناه جويان لبناني را در خاك خود پذيرايي مي كرد به وجود آورد. اين هم از بصيرت مذهبيون!!!
 • سیدالیاس ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۳
  0 0
  بنظر میرسد عملیاتی شبیه عملیات مرصاد برای تروریستها طراحی می کنند که همگی در درون یک دره و تنگه کشته شوند.
 • محمد22 ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۳
  0 0
  قابل توجه ناشناس ۰۱:۲۰ اگه توهم در مورد مطالب مهم دنياي امروز به صورت گروهي بابت هر موضوع و سوالي چند هزار ساعت تحقيق و مطالعه كني مي توني خيلي بالاتر بري
 • ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
  0 0
  الهی که امسال سال خبرهای خوش باشه پیروزی کامل مردم سوریه و ظهور مقتدامون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس