کد خبر 297090
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۰

نماینده اسبق کلیمیان در مجلس گفت:جامعه یهودی ایران تنها جایی در دنیا است که امنیت خود را دارد. کنیسه‌ها و مدارس خود را دایر دارد. ما در تهران ۱۳ کنیسه دایر داریم.

به گزارش مشرق، روز گذشته مراسم ختم حاخام یوسف همدانی کهن رهبر و مرجع دینی کلیمیان ایران در کنیسای باغ صبا با حضور کلیمیان تهران و شهرستان‌ها برگزار شد.

در ابتدای مراسم مجری برنامه حاضرین را به یک دقیقه سکوت بصورت ایستاده برای شادی روح حاخام یوسف همدانی امر کرد.

در ادامه برنامه مهران دانیال کهن به قرائت فاتحه «پاتح الیاهو هناوی» پرداخته و باعث برخی از حضار به گریه بپردازند.

ابراهیم سعیدیان، شاعر ملی و رئیس کانون فرهنگی هنری جامعه کلیمیان در سخنانی گفت: من توانایی صحبت کردن راجع به شخصیت حاخام همدانی را ندارم. بنده از طرف خودم و جامعه کلیمیان مصیبت وارده را به کلیه جامعه یهود و روحانیت تسلیت عرض می‌کنم. و علو درجات را برای او از خدا خواستارم و امیدوارم که او همراه با ابراهیم، اسحاق و یعقوب محشور شود.


مراسم ختم حاخام یوسف همدانی کهن، رهبر کلیمیان ایران + تصاویر

سعیدیان در پایان به شعرخوانی درباره مرجع دینی کلیمیان ایران پرداخت.

شموئیل مسیح اسرائیلی از شاگردان حاخام یوسف همدانی کهن در ابتدای سخنان خود متنی عبری از کتاب دینی را خوانده و گفت: در کتاب دینی خدا گفته است که شخصی که عاقل و حکیم است به دانش خود غره نشود، شخص قهرمان هم به قدرت خود تکبر نورزد و ثروتمند هم به ثروت خود تکیه نکند و از آن به دیگران فخر نفروشد. بلکه انسان به آن چیزی ببالد و فخر بفروشد آنگاه که در راه من سلوک می‌کند، چرا که من خدایی هستم که عدل را فراهم می‌کنم.

مسیح اسرائیلی با اشاره به خاطره‌هایی از مرحوم حاخام یوسف همدانی گفت: حاخام یوسف از کودکی بسیار در مسئله شیطا (ذبح مذهبی یهودیان) فعالیت می‌کردند و عموی ایشان به او گفته بودند که تو باید توجه کنی که برای این مسئله بدنیا آمده‌ای و باید این کار را ادامه دهی.

مراسم ختم حاخام یوسف همدانی کهن، رهبر کلیمیان ایران + تصاویر


مسیح اسرائیلی افزود: او هیچگاه کارها بخاطر پول انجام نمی‌دادند و هیچ توجهی به مسائل مالی نداشتند و حتی اگر می‌خواستند به دادگاه بروند هیچگاه هم فتوای اشتباهی نمی‌دادند. حتی اگر کسی بعد از فتوای ایشان اعتراضی می‌کردند بعد مدتی صبر و تحقیق به اشتباه اعتراض خودشان پی می‌بردند.

وی افزود: حاخام یوسف اعتقاد داشت که قدرتمندان و زورمندان هیچگاه نجات پیدا نکرده‌اند و می‌گفتند که فقط ترس از خدا، انسان را نجات می‌دهدو انسان باید در قول و عمل یکسان باشد.

مجری برنامه با تشکر از خواهران و برادران مسلمان و دیگر ادیان گفت: این حضور بدلیل احترام و شان این مرحوم است و حضور این عزیزان نشان از اتحاد ادیان ابراهیمی است.

مهرداد ساسانی فر سخنران بعدی این برنامه در ابتدا به بحث باران و چرایی باراش باران توسط خدا پرداخته و گفت: بارش باران از توکل و ایمان افراد صورت می‌گیرد و ما باید توجه کنیم که در کتب دینی آمده است که گفته شده خدایا من کاری که می‌خواستی را انجام دادم و حالا خدایا برای ما باران بیاور.

مراسم ختم حاخام یوسف همدانی کهن، رهبر کلیمیان ایران + تصاویر


وی با اشاره به مسائل حضرت موسی گفت: در زمان حضرت موسی بسیار کسانی بودند که اعتراض میکردند حضرت در برابر اعتراض آنها به خدا گفت: آیا خدایا من این قوم را زایمان کرده ام که اینها از من گوشت و غذا را می‌خواهند. پس من پدر این قوم نیستم و نباید از من انتظار داشته باشند که برایشان کاری را انجام دهم.

ساسانی فر در بحث اعتراض موسی به خدا گفت: اگر که قوم یهود اعتراض کردند و یا گوساله پرستیدند حضرت موسی در مقابل خدا از آنها دفاع کرد و این قوم را آزمایش خود دانست.

هارون یاشا دارابی نماینده اسبق کلیمیان ایران در مجلس شورای اسلامی در سخنانی گفت: ایشان شخصیتی بود که در ارتباط با منافع کلیمیان ایران در رابطه با حکومت جمهوری اسلامی در جایگاه یک روحانی دقیق عمل کردند.

مراسم ختم حاخام یوسف همدانی کهن، رهبر کلیمیان ایران + تصاویر


وی افزود: مهمترین جنبه شخصیتی ایشان فروتنی او بوده و ما شاهد بودیم که دیروز تا مراسم تدفین ایشان هوا بسیار صاف و آفتابی بود اما بعد از تدفین ایشان تا امروز صبح آسمان بدون قطعی باران داشت. چرا که ایشان در طول عمر خودشان بارها تتیلای باران را می‌خواندند.

دارابی در زمینه بحث طلاق و سختگیری او گفت: شاهد بودیم که در بعضی موارد سختگیری بسیاری در بحث طلاق داشتند و بعضی مواقع بسیار آسان با آن برخورد می‌کردند چرا که ایشان به این نتیجه رسیده بودند که اگر طلاق موجب متلاشی شدن خانواده می‌شود آن را انجام نمی‌دادند.

دارابی افزود: در روزهای اولی که جمهوری اسلامی در سال 57 به پیروزی رسیده بود من و حاخام یوسف خدمت امام (ره) رسیدیم و به ایشان با صراحت گفتیم که ما یهودی هستیم و می‌خواهیم هم یهودی بمانیم و تمام منافع خود را هم می‌خواهیم. و امام هم اینها را پذیرفت.

مراسم ختم حاخام یوسف همدانی کهن، رهبر کلیمیان ایران + تصاویر


وی افزود: ما در جریان جنگ و انقلاب شهدایی را هم تقدیم ایران کرده‌ایم، جامعه ما یک جامعه کوچک است و امنیت بسیاری را دارد. جامعه یهودی ایران تنها جایی در دنیا است که امنیت خود را دارد. کنیسه‌ها و مدارس خود را دایر دارد. ما در تهران 13 کنیسه دایر داریم.

نماینده اسبق کلیمیان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما به ارزش‌های یهودیت پایبند بودیم و ملت ایران هم پذیرفته است و ما بخشی از ملت ایران هستیم و حاخام یوسف نماد این ارتباط بوده است.

در ادامه مراسم آرش تهرانی به بیان چند کلامی از شرعیات و دستورات یهود پرداخته و روایت‌هایی از تلمود را قرائت کرد.

همچنین فلورا توکلی رئیس انجمن بانوان کلیمی به شعرخوانی پرداخت.

مراسم ختم حاخام یوسف همدانی کهن، رهبر کلیمیان ایران + تصاویر


همچنین یهودا گرامی نیز به بیان بحث چرایی خلقت انسان از دیدگاه دین یهود پرداخت و گفت: ما در این دنیا آمده و آفریده شده ایم برای اینکه صرفا زندگی در عالم دیگری است.

وی با اشاره به اینکه هیچ عملی از دیدگاه خدا مخفی نمی‌ماند گفت: ما باید در رفتارهایمان پاسخگو باشیم. ما وظیفه داریم علت بوجود آمدن خودمان را بشناسیم و چرایی آن را بدانیم.

دکتر سامیه یح، رئیس انجمن کلیمیان تهران در سخنانی گفت: اساس پایه هر دینی را روحانیون آن دین تشکیل می‌دهند اگر بخواهیم آن دین را حذف کنیم نیازی به محو کردن هم افراد آن دین نیست فقط باید روحانیان آن را حذف کرد.

وی افزود: انجمن کلیمیان برای این موضوع تشکیل شده است که احترام روحانیت یهودی حفظ شود و احترام آنها افزایش پیدا کند. احترام به روحانیت یعنی احترام به دین. خدا را شکر میکنم که اکنون افرادی وجود دارند که می‌توانند جای حاخام یوسف همدانی را بگیرند.

در پایان مراسم حاخام دکتر حمامی به بیان موعضه و چندی از خاطرات حاخام یوسف همدانی پرداختند.


منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 7
 • غیر قابل انتشار: 9
 • ناشناس ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۲
  4 0
  اتحاد و برادری ادیان و اقوام ایرانی برای همیشه ضروری است
 • ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۲
  2 6
  اگر بخواهیم آن دین را حذف کنیم نیازی به محو کردن هم افراد آن دین نیست فقط باید روحانیان آن را حذف کرد.
 • ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۲
  2 3
  ما تلاش می کنیم تا همه مردم مسسلمان شوند اما به هیچ عنوان سعی نخواهیم کرد به زور کسی مسلمان شود و هرگز ایشان را تحت فشار قرار نمی دهیم. هر فردی آزاد است تا مراسمات دینی خود را برگزار نماید و دین خود را داشته باشد
 • سهیل بشردوست ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۲
  6 0
  به هموطن های کلیمی تسلیت می گم؛ هدف نهایی تمامی پیامبر انسانیت و رسیدن به انسانیت بود، اینکه از چه راهی به انسانیت برسیم تفاوتی نداره، چه اسلام، چه مسیحیت و چه یهودیت...
 • منیره ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۲
  0 2
  چرا اتفاقا فرق داره ما باید سعیمون رو بکنیم که عزیزان یهودی و مسیحی به اسلام رو بیارن و صرفا نباید مجبورشون کنیم اگر "اینکه از چه راهی به انسانیت برسیم تفاوتی نداره" خداوند فقط یک دین رو نازل میکرد اخرین دین کامل ترین دین هست و فقط باید این رو خیلی دوستانه با پیروان دیگر ادیان در میان بگذاریم و اگر منطقی باشند و لج نکنند انشا الله اسلام میارند
 • شهید خلیلی ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۲
  0 0
  هدف همه اسلام به معنای عام بود که به معنای حق پذیری است
 • سید حمیدرضا نورانی ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۲
  1 4
  پیامبر(ص) فرمودند:به خدایی که جانم در دست اوست علی و شیعیان او تنها رستگاران روز قیامتند. پس لطف بفرمایید اگه مسلمون هستید و پیامبر اسلام(ص) رو قبول دارید دست از این عقاید روشنفکرمآبانه بردارید.
 • ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۳
  1 1
  این حمید نورانی وهابی هست یا تکفیری شما مسلمون نیستی آقای خاموش فکر . احادیث پیامبر و حضرت علی (ع) در مورد ادیان دیگر هم بخون تا از خاموشی در بیای.
 • ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۳
  0 6
  آرم اسراییل دو تا مثلث هم روی دیوار و لباس مشاهده گردید.
 • محمد ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۳
  2 0
  بهتر بود اقای روحانی یک نماینده به این مراسم میفرستاد
 • سید حمیدرضا نورانی ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۳
  0 1
  شما اگه میتونستید به جای برچسب زدن به من چند تا از این حدیثایی که فرمودید رو می نوشتید تا من از خاموشی(به قول شما) در بیام. آخه برادر/خواهر من، من اگه وهابی بودم در حقانیت شیعه حدیث نقل می کردم؟؟؟!!!
 • margan ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۹
  0 0
  سلام ۰کتاب درموضوع کنیسای یهود در دانشگاه زاهدان نیست ؛مطالبی در مورد کنیسای یهود بزارید تاآخر همین هفته میخوام
 • مریم قاسمی ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۱
  2 0
  فکرمیکنم یک ایرانی مسلمان کسی هست که به هم میهنان خوداحترام بگذارد و نسبت به آنها تواضع داشته باشد حتی اگر آنها هم دین مانباشند! رسول گرامی اسلام به همه ادیان احترام میگذاشتند و باهمه پیروان ادیان به درستی برخورد میکردنداگرپیرو واقعی محمد (ص)وآل اوهستیم مانیزبایداینچنین باشیم...
 • ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۳
  2 0
  آقای حمید نورانی به آیه زیر نگاهی بیندازید بد نیست. آيه 62 سوره بقره مي‌فرمايد: "در حقيقت كسانى كه (به اسلام‌) ايمان آورده و كسانى كه يهودى شده‌اند و ترسايان و صابئان‌، هر كس به خدا و روز بازپسين ايمان داشت و كار شايسته كرد، پس اجرشان را پيش پروردگارشان خواهند داشت و نه بيمى بر آنان است و نه اندوهناك خواهند شد."
 • مازیار جعفرزاده ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
  1 0
  سلام وخدا رحمتشون کنه و از خدا میخام که با حضرت ابراهیم و دیگر انبیای الهی محشور بشن امین و اینکه خداوند سبحان در قران کریم میفرماید ..لا نفرق بین احد من رسله ...همون امن الرسول
 • دختر شیعه ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
  1 0
  خدا رحمتشون کنه مرد بزرگی بودند به هم میهنان هم حتی مسلمان تسلیت عرض میکنم روحشان قرین رحمت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس