کد خبر 287010
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۶:۴۰

برنامه«کارنامه»شبکه چهار، پنجشنبه ساعت 20:30 کتاب"فلسفه غرب" گئورگ ویلهام فریدریش هگل را در حضور علی اصغر مصلح "استاد دانشگاه و نویسنده کتاب هگل" نقد و بررسی می کند.

گروه فرهنگی مشرق  - برخی شارحانِ هگل در توصیفِ خصوصیاتِ فلسفة او بر دو وجهِ «تاریخی بودن و نظام‌مندی» تأکید کرده‌اند. به تعبیر پُگلر دو مسئلۀ همیشگیِ هگل همانا تاریخ و سیستم بوده است. بر همین پایه باید کوشش می‌شد تا پرسش‌ها و دغدغه‌های اصلیِ فیلسوف با نظر به همین دو اصل شرح داده شوند.هگل فلسفه را«به ادراک درآمدنِ زمانه‌اش»می‌دانست. اندیشه و واقعیت هر دو تاریخی‌اند و هر فیلسوف نمودِ دمی از حیاتِ روح است. همین اصول را می‌توانیم متوجهِ خود وی کنیم. هگل و اندیشه‌های وی دمی است از حیاتِ روح، و پدیداری در تاریخِ روح.
 
گفتنی است گئورگ ویلهام فریدریش هگل، فیلسوف بزرگ آلمانی و یکی از پدید آورندگان ایده آلیسم آلمانی است. تاریخ گرایی و ایده آلیسم او انقلابی عظیم در حوزه فلسفه اروپا ایجاد و سنگ بنای مارکسیسم شد و فلسفه را قاره ای کرد.هگل شیفته آثار اسپینوزا، کانت، روسو و گوته بود.او تحصیلات دینی خود را در مدرسه دینی پروتستان توبینگر در
 
هر توبینگن ادامه داد تا جایی که با فیلسوف آینده فردریش شلینگ و شاعر بزرگ آلمان فردریش هولدرلین همکلاس و دوست شد. این سه تن به انقلاب فرانسه، به عنوان بزرگترین واقعهٔ عصرشان، توجه ویژه‌ای داشتند، روزنامه‌های فرانسوی را پی‌گیری می‌کردند و باشگاهی برای بحث و مطالعه پیرامون ادبیات انقلابی به راه انداختند.
 
همچنین دکتر علی اصغر مصلح متولد 1341،پژوهشگر فلسفه، دانشیار گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و عضو گروه غرب‌شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است. او دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد فلسفه را در دانشگاه تهران و دوره دکتری فلسفه را دردانشگاه تربیت مدرس گذرانده‌است.پژوهش‌های او عمدتاً در حوزه فلسفه افلاطون، فلسفه هگل، فلسفه‌های اگزیستانس، فلسفه فرهنگ،فلسفه دین، فلسفه هنر، عرفان نظری و فلسفه برای کودکان است. مصلح در سال ۱۳۸۶، هنگامی که مدیریت گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی را بر عهده داشت، همایش «پدیدارشناسی روح هگل پس از دویست سال» را در دانشکده ادبیات این دانشگاه برگزار کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس