کد خبر 279358
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۴

رئیس کانون دفاع از قربانیان جنایات منافقین در عراق از نشست برخی سران فهرست العراقیة و ائتلاف متحدون با عناصر این گروه تروریستی در اردن خبر داد.

به گزارش مشرق به نقل از فارس،  آمادگی عراق برای ارائه اسناد حمایت برخی کشورها از تروریسم به سازمان ملل، مخالفت همپیمانی کردستان با تبدیل «طوز خورماتو» و «تلعفر» به استان، اخراج خمیس الخنجر از اردن، جلسه سران العراقیه و متحدون با منافقین در اردن،‌آخرین وضعیت شهر الرمادی،  نظر استاندار کرکوک درباره تبدیل طوز‌خورماتو و تلعفر از جدیدترین تحولات عراق است.

عراق آماده ارائه اسناد حمایت برخی از کشورها از تروریسم به سازمان ملل است

«مظهر الجنابی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع در مجلس عراق، اعلام کرد که عراق اسنادی درباره دست داشتن برخی کشورها در حمایت از تروریست‌ها در عراق در اختیار دارد که حاضر است سازمان ملل و شورای امنیت را در جریان آنها قرار دهد.

او گفت که جامعه بین الملل و به طور خاص اعضای شورای امنیت نباید این شواهد را نادیده بگیرند و باید بر اساس قوانین بین المللی به آنها ترتیب اثر دهند.

او افزود که موضع قاطع سازمان ملل و شورای امنیت نقش بزرگی در کاهش حمایت از تروریست‌ها خواهد داشت زیرا ماهیت این کشورها را برملا خواهد کرد.

فراکسیون همپیمانی کردستانی: تبدیل طوز خورماتو و تلعفر به استان با قانون اساسی عراق در تضاد است

رئیس فراکسیون همپیمانی کردستانی در پارلمان عراق موافقت دولت مرکزی با استان شدن شهرهای طوزخورماتو و تلعفر را اقدامی مغایر با قانون اساسی عراق خواند.

«محسن السعدون» طی گفتگو با پایگاه خبری «السومریه نیوز» گفت: تصمیم دولت فدرال عراق به تبدیل شهرستانهای طوز خورماتو و تلعفر و صحرای نینوا و فلوجه به استان با قانون اساسی عراق مغایر است.

السعدون افزود:  ماده 159 قانون سال 1969 استانهای عراق و مصوبه شماره 71 حکومت ائتلافی موقت عراق درخصوص استانها از سوی مجلس نمایندگان عراق لغو شده و قانون شماره 21 استانها جایگزین آن شده که به موجب آن دولت نمی‌تواند استانهای جدیدی تاسیس کند.

وی تاکید کرد: همپیمانی کردستانی به تبدیل شهرستانهای طوزخورماتو و تلعفر به استان تا هنگام اجرای ماده 140 قانون اساسی عراق اعتراض می‌کند زیرا این مناطق که به عنوان مناطق مورد مناقشه بین دولت مرکزی و منطقه کردستان شناخته می شوند، مناطقی مشترک بین کردها، عرب ها و ترکمانها به شمار می‌رود.

السعدون همچنین گفت: همپیمانی کردستانی از همه حقوق ترکمانها و دیگر قومیتها در عراق حمایت می‌کند.

اخراج خمیس الخنجر از اردن

یک منبع مطلع آگاه خبر داده که حکومت اردن از خمیس الخنجر، بازرگان ثروتمند عراقی که حامی مالی فهرست العراقیه است، خواسته که خاک این کشور را ترک کند.

به نوشته «البینة»، دولت اردن حضور الخنجر و فعالیت‌های سیاسی او را خلاف روابط رو به رشد اردن با عراق می‌داند و از او خواسته که از اردن خارج شود.

بر اساس این گزارش الخنجر به امارات متحده عربی مهاجرت کرده است.

در همین راستا «مثنی الضاری» فرزند «حارث الضاری» که مانند پدرش به سبب دست داشتن در جنایات تروریستی تحت تعقیب است اخبار منتشرشده درباره درخواست مشابه حکومت اردن از او یا پدرش را تکذیب و تأکید کرده که او و پدرش و رغد دختر صدام حسین خط قرمز حکومت اردن هستند.

جلسه سران العراقیه و متحدون با منافقین در اردن

رئیس کانون دفاع از قربانیان جنایات سازمان تروریستی مجاهدین خلق (منافقین) در عراق از جلسه برخی نامزدهای فهرست العراقیه و ائتلاف متحدون با سران این سازمان در اردن خبر داد.

«نافع عیسی الامارة» خبر داد که اطلاعات موثقی در اختیار دارد که نشان می‌دهد این جلسه در اردن برگزار شده و هدف از آن بررسی انتخابات آینده عراق بوده است و «ظافر العانی» عضو فهرست متحدون، «حیدر الملا»، «صالح المطلک» معاون امور خدماتی نخست وزیر، و «خمیس الخنجر»، بازرگان عراقی و حامی مالی العراقیه، از جمله کسانی بوده‌اند که در این نشست حضور داشته‌اند.

به گفته الامارة نیروهای منافقین خواستار تلاش این چهره‌های سیاسی برای ادامه حضور اعضای منافقین در عراق در صورت موفقیتشان در انتخابات شده‌اند.

ابوریشه: جنگ در الرمادی رو به پایان است

احمد ابوریشه، رئیس شورای بیداری عشایر عراق (صحوات) تأکید کرد که نیروهای ارتش فلوجه را نخواهند گرفت و وارد آن نخواهند شد و جنگ ارتش با تروریست‌ها در رمادی به پایان خود نزدیک می‌شود.

او در بیانیه‌ای رسمی تأکید کرد که هیچ عملیات نظامی در فلوجه نخواهد بود و عشایر در کنار پلیس خدمات لازم را به شهروندان فلوجه می‌دهند و عشایر محلی با هرگونه تخلف تررویستی برخورد می‌کنند و فرماندار و مدیر پلیس جدیدی برای فلوجه تعیین شده است.

در این بیانیه آمده که اکثر مناطق رمادی از حضور تروریست‌ها پاکسازی شده و جنگ ارتش عراق با نیروهای داعش و القاعده در رمادی و منطقه جزیره خالدیه به پایان خود نزدیک است و تا چند روز آینده امنیت کامل در استان الانبار برقرار خواهد شد.

او افزود که پلیس و ارتش و عشایر عراق در کنار هم همه مناطق رمادی را از حضور تروریست‌ها پاک کرده‌اند و اجازه فرار آنان به روستاها و مناطق اطراف نداده‌اند و همه لانه‌های آنان را آتش زده‌اند.

استاندار کرکوک: تبدیل تلعفر به استان با طرح طالبانی تناقض دارد

استاندار کرکوک اعلام کرد: شهرستان‌های طوز خورماتو و تلعفر در چارچوب ماده 140 قانون اساسی عراق قرار گرفته و تبدیل شدن آنها به استان با طرح طالبانی در تعارض است.

«نجم الدین کریم» در گفتگو با سایت رسمی اتحادیه میهنی اظهار داشت: تصمیم به تبدیل این دو ناحیه به استان، تصمیمی غیرکارشناسی و عجولانه بوده است.

وی افزود: اتخاذ هرگونه تصمیم یکجانبه در مورد سرنوشت این مناطق، نقض آشکار قانون اساسی است.

نجم الدین کریم اشاره کرد: تصمیم اتخاذ شده از سوی مجلس عراق با طرح جلال طالبانی مغایرت دارد.

وی گفت: هدف از طرح جلال طالبانی که به مجلس ارائه کرده، بازگرداندن مرزبندی استانها به قبل از دستکاری آن از سوی رژیم بعث است.

استاندار کرکوک تصریح کرد: اگر این پروژه مورد بررسی قرار بگیرد و به رأی گیری گذاشته شود همه مناطقی که با تغییرات مرزی مواجه شده‌اند به وضعیت قبلی خود بازمی گردند. طوزخورماتو مجددا به استان کرکوک الحاق می شود و سرنوشت تلعفر نیز بر اساس ماده 140 قانون اساسی عراق تعیین می شود.

در جلسه روز سه شنبه کابینه وزیران عراق، وزیر ورزش و جوانان که از اقلیت ترکمانی است پیشنهادی مبنی بر تبدیل تلعفر و طوزخورماتو به استان ارائه داد. کابینه نیز با این پیشنهاد موافقت کرد.

موافقت کابینه وزیران با استان شدن تلعفر و طوزخورماتو نارضایتی شدید احزاب کردستانی را با خود به همراه داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس