کد خبر 279348
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۴

کنگره، کمک‌های آمریکا به افغانستان را در مقایسه با سال گذشته تا ۵۰ درصد کاهش داده است و برای سال جاری میلادی ۱.۱۲ میلیارد دلار کمک‌های توسعه‌ای به افغانستان را تصویب کرده است.

به گزارش مشرق به نقل از فارس،  دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا، در بودجه امسال این کشور، حدود 2.19 میلیارد دلار را برای کمک‌های توسعه‌ای در افغانستان درخواست کرده بود اما کنگره این کشور تنها حدود نصف این کمک را به تصویب رسانده است.

با اینحال، مقامات کاخ سفید گفته‌اند که آنها اکنون مشغول بررسی جزییات این لایحه هستند و تلاش دارند تا راه‌های دیگری برای افزایش کمک‌های توسعه‌ای به افغانستان جستجو کنند و بررسی کنند که آیا می‌توانند پول‌های مصرف نشده از سال گذشته را استفاده کنند یا از بودجه یک بخش دیگر کم کنند وبه کمک‌های افغانستان بیفزایند.

یک مقام اداره بین‌المللی کمک‌های توسعه‌ای آمریکا که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت، در حالیکه بودجه عمومی کمک‌های غیرنظامی به افغانستان کاهش یافته اما لایحه کنگره، سقفی را برای کمک به افغانستان مشخص نکرده است.

به گفته او تا هنوز مشخص نیست که مجموع کمک‌های غیرنظامی آمریکا به افغانستان در سال 2014 چه مقدار خواهد بود و در ماه‌های آینده،  مجموع کمک‌های آمریکا برای سال مالی جاری به افغانستان نهایی می‌شود.

اداره بین المللی کمک‌های توسعه‌ای آمریکا که همراه با وزارت خارجه آمریکا کمک‌های این کشور در خارج را مدیریت می‌کند، خواستار 1.67 میلیارد دلار کمک توسعه‌ای برای افغانستان در بودجه سال مالی 2014 شده بود.

در نشست کشورهای کمک کننده به افغانستان در سال 2012 در توکیو، آمریکا وعده داده بود که سالانه حدود 2 میلیارد دلار به افغانستان کمک غیرنظامی خواهد کرد. آمریکا مهمترین کمک کننده مالی به دولت افغانستان است و در کنار کمک‌های غیرنظامی، سالانه حدود 4 میلیارد دلار به ارتش و پلیس افغانستان کمک می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس