کد خبر 279310
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۲:۲۸

دانش پژوهان دلیل جلب شدن توجه انسان به سمت اشیاء براق را کشف کردند.

به گزارش مشرق به نقل از مهر،  دانشمندان می گویند دلیل این امر نیاز ذاتی و اولیه انسان به "آب" است.

گروهی از پژوهشگران بلژیکی این مشکل را در 6 مطالعه تجزیه و تحلیل کرده اند.

آنها می گویند انسان ذاتا به اشیا براق جذب می شود. با این حال بررسی اینکه آیا جلب شدن توجه به یک جسم  براق اساس نظام مند دارد یا خیر و آیا منطقی پشت چرایی آن وجود دارد یا خیر، هیچ گاه مورد بررسی دانشمندان قرار نگرفته است.

این دانش پژوهان می گویند مطالعاتشان نشان می دهد که اولویت ما برای دیدن چیزهای براق می تواند یک امر ریشه دار و بسیار انسانی باشد.

آنها در یکی از این آزمایش ها چشم 46 شرکت کننده را بستند و به آنها یک تکه کاغذ دادند. آنها به نیمی از شرکت کنندگان یک کاغذ براق و به بقیه کاغذهای مات دادند.

شرکت کنندگان که ورقه براق داشتند حتی اگر به خوبی به آن نگاه نمی کردند کاغذ را با کیفیت تر و جذاب تر می دانستند این در حالی بود که گروه کاغذهای مات، چنین نظری در مورد ورقه های خود نداشتند.

آنها همچنین آگهی های چاپ شده بر روی کاغذ مات و براق نشان را به  دو گروه کودکان و بزرگسالان نشان داده و دریافتند همیشه افراد کاغذهای براق را در اولویت قرار می دهند.

این دانشمندان می گویند: اگرچه، بشر به عنوان یک گونه حیات، پیچیدگی و پیشرفت بسیار فوق العاده ای داشته است اما هنوز به سمت چیزهایی جلب می شود که  نیازهای اولیه و ذاتی اش تلقی می شوند و در این مورد توجه انسان به چیزهای براق در واقع نشان دهنده نیاز ما به "آب" است.

در جریان این بررسی ها ، محققان این حقیقت را کشف کردند که اگر ما اجسام براق را "زیبا" می بینیم به دلیل علاقه و شیفتگی مان به این اجسام نیست.

آنها می گویند : این تحقیق موجب شده است علت ظاهری  "براق برابر با زیبایی است" را رد می کنیم .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس