شیطان انسان را از بهشت راند و قرن‌ها بعد سیب را به عنوان نمادی از طغیان انسان علیه خدا به سبب محروم‌شدن از دانش درآورد و اکنون بشر را وادار به ستایش سیبی می‌کند که هم نماد دانش است، هم نماد فناوری است و هم اصالتش امریکایی است. با این گزارش همراه شوید تا با انگاره ذهنی خالق اپل آشنا شوید.

گروه گزارش ویژه مشرق- از زمان شکل گیری نظام های آموزش رسمی (Formal Education) این ساختارها با چالشی به عنوان نظام آموزش غیررسمی (Informal Education) مواجه بوده اند. آموزش غیررسمی که قدمتی به اندازه ی پیشینه حضور انسان بر روی زمین و در غیاب سیستم های رسمی آموزش وظیفه انتقال دانش، تجربیات و مفاهیم حوزه های مختلف زندگی به نسل های آینده را بر عهده داشت.

با ظهور و گسترش آموزش رسمی و در دهه های اخیر با فراگیر شدن آن، آموزش غیررسمی به علت نداشتن معیارهای آکادمیک و آمیخته بودن با خرافات و عقاید عوامانه به حاشیه رانده شد.

تحصیل ذیل معیارهای نظام های رسمی آموزش در جوامع مختلف اجباری و تحصیل به عنوان یکی از راه های کسب شئونات اجتماعی مطرح گردید. اما با افزایش سیطره رسانه ها بر ابعاد مختلف زندگی انسان آموزش غیررسمی نیز جانی دوباره گرفت و مجدداً در تقابلی جدی تر از گذشته با نظام آموزش رسمی قرار گرفت.

در دهه های اخیر ضریب تأثیرگذاری سیستم آموزش غیررسمی به واسطه ی رشد جایگاه رسانه ها روندی روز افزون را پشت سر گذاشته و در بسیاری از موارد جایگزین ساختارهای سنتی آموزش گشته است.
     

آموزش غیررسمی اثرگذارتر از سیستم آموزش رسمی

از طرف دیگر رسانه ها اعم از مکتوب، تصویری، صوتی و ... با علم به اثرگذاری آموزش های غیررسمی محصولات و برنامه های خود را مبتنی بر این سیستم سازماندهی می کنند.

طبیعتاً رسانه های تصویری که از مالتی مدیا (Multimedia) بهره می برند، قدرت مانور بیشتری نیز دارند، نتیجه آنکه شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای حضوری بلامنازع در نسبت با سایر رسانه ها در عرصه آموزش غیررسمی جوامع دارند(اگرچه امروز فضای مجازی معلم اول جوانان و نوجوانان است، ولی به لحاظ اثرگذاری در جوامع مختلف و بر تمام اعضای جامعه از کودکان گرفته تا سالمندان، رسانه های تصویری همچنان پیشتاز هستند). این شبکه ها آموزش های خود را در قالب برنامه مختلف نظیر سریال، گفتگو و میزگرد، اخبار و تحلیل خبری، مسابقات، برنامه های آشپزی، ورزشی و ... طرح ریزی و پیاده سازی می کنند.
 


یکی از انواع قالب هایی که مخاطبان بسیاری را جلب کرده و توان اقناع بالایی دارد، مستند می باشد، از این رو شبکه های مختلف تلویزیونی و ماهواره ای اهمیت ویژه ای برای مستندها قائل شده و سرمایه گذاری حساب شده ای در این بخش انجام می دهند.

اقبال تماشاگران و مخاطبان به مستندها نیز قابل توجه است، مستندها بر حسب طیف های گوناگون خود می توانند طرفداران پروپا قرصی برای شبکه های از دانش آموز ابتدایی گرفته تا راننده تریلی، استاد دانشگاه، زن خانه دار و ... جذب کنند.

 بر همین اساس است که پخش مستند در دستور کار شبکه های معارض نظام جمهوری اسلامی و سبک زندگی ایرانی- اسلامی قرار دارد. در این میان می توان به مستندهای شبکه ی "من و تو" اشاره کرد که بخش مهمی از مخاطبان این شبکه را رقم زده اند.
 


شبکه من و تو در پائیز سال 1389 با حمایت دستگاه های اطلاعاتی انگلستان در لندن راه اندازی شد. همانند سایر شبکه های معاند فارسی زبان حضور عناصر بهائی، سکولار، فاسدالاخلاق و اخیراً همجنس باز و ... و البته وابسته به هسته های سیاسی ضدانقلاب و سرویس های جاسوسی بیگانه در این شبکه نیز دیده می شود.
 

كيوان و مرجان عباسي از عوامل سرويس اطلاعاتي انگليس و پشت پرده شبكه بهايي من و تو

من و تو نیز مانند سایر شبکه های ماهواره ای از قالب مستند برای القای بسیاری از مطالب مورد نظر خود استفاده می کند. از جمله این برنامه از مجموعه "رازهای گذاشته" نام برد.

این سری از مستندها با بررسی به ظاهر علمی امور رازآمیز نظیر پیش گویی ها و یا موارد مطرح شده در کتب قدیمی در پی نکات مغفول مانده در آن هاست. یکی از جدیدترین موارد پخش شده مستند "بهشت، فراتر از زمان" از این شبکه است.

بهشت، فراتر از افسانه به ظاهر در پی مستندات مربوط به باغ عدن است، بهشتی که بشر به خاطر گناهانش آن را از دست داد. این مستند که برپایه عبارات تورات و یافته های دکتر جوریس زارینز پایه ریزی شده است، به دنبال مکان باغ عدن و رازهای پیرامون آن می گردد.

 پرداختن به هبوط انسان همواره در رسانه های مختلف غربی و در فرم های گوناگون و شدت و ضعف های مختلف بررسی و یا به آن اشاره شده و این در حالی است که نظام رسانه ای غرب برپایه انگاره های داروینیستی اساساً اعتقادی به خلقت انسان، بهشت، هبوط و مفاهیمی از این دست نداشته و کوچک ترین صدایی در رد نظریات داروین را به سادگی خفه کرده و به آن اجازه ی انتشار نمی-دهد. لذا به قطعیت می توان گفت مطرح کردن داستان هبوط انسان با هدفی ویژه و برای رسیدن به منظوری غیر از بیان وقایع تاریخی صورت می گیرد.
     
عموماً در رسانه های غربی مبتنی بر تعالیم کتب مقدس داستان هبوط انسان به این شکل تعریف می شود که خداوند میان خود و انسان دو تفاوت گذاشت، اینکه خود عالم و خالد بود و انسان نبود، پس از ساکن شدن انسان در بهشت، خدا چون نمی خواست انسان به علم و معرفت و نیز جاودانگی دست پیدا کند او را از خوردن میوه ی درختی که در وسط باغ بود منع کرد.

اما شیطان در ظاهر ماری به نزد انسان آمده و او را برای خوردن میوه ی درخت ممنوعه(The Forbidden Tree) راهنمایی کرد.

بدین ترتیب انسان از میوه ی درخت خورد و به معرفت دست پیدا کرد، چشم او باز شد و مانند خدا خیر و شر را تشخیص داد، اما خدا او را از بهشت راند و ...
 • «و مار از همه حیوانات صحرا که خداوند خدا ساخته بود هوشیارتر بود و به زن گفت آیا خدا حقیقتاً گفته است که از همه درختان باغ نخورید، زن به مار گفت: از میوه و درختان باغ می‌خوریم، لکن از میوه درختی که در وسط باغ است خدا گفت از آن مخورید آن را لمس مکنید مبادا بمیرید، مار به زن گفت هر آینه نخواهید مرد، بلکه خدا می‌داند در روزی که از آن بخورید چشمان شما باز شود و مانند خدا عارف نیک و بد خواهید بود.»(سفر پیدایش: 3 : 1-9)
      • «...پس از میوه‌اش ـ گرفته بخورید و به شوهر خود نیز داد و او خورد آنگاه چشمان هر دوی ایشان باز شد و ـ فهمیدند که عریانند پس برگ های انجیر به هم دوخته سترها برای هویشتن ساختند.»(سفر پیدایش3: 6-7)
 • «و آدم و زنش هر دو برهنه بودند و خجلت نداشتند.»(سفر پیدایش2: 25)
 


اما در این باره حضرت آیت الله مکارم شیرازی در تفسیر نمونه می فرمایند: « ... تورات می‌پندارد که آدم و حوا قبل از ارتکاب خطیئه، کاملاً برهنه بودند ولی زشتی آن را درک نمی‌کردند و هنگامی که از درخت ممنوع که درخت علم و دانش بود خوردند چشم خردشان باز شد و خود را برهنه دیدند و از زشتی این حالت آگاه شدند. بنابراین آدمی که تورات معرفی می‌کند به قدری از علم و دانش دور بود که حتی برهنگی خود را هم تشخیص نمی‌داد، اما آدمی که قرآن معرفی می‌کند نه تنها از وضع خود با خبر بود بلکه از اسرار آفرینش (علم اسماء) نیز آگاهی داشت و معلم فرشتگان محسوب می‌شد و اگر شیطان توانست در او نفوذ کند نه به خاطر نادانی او بود بلکه از پاکی و صفای او سوء استفاده کرد.»( مکارم شیرازی، تفسير نمونه، ج6، ص118)
 


بدین ترتیب می توان به اهمیت نقل داستان آدم و حوا در رسانه های غربی پی برد، چرا که این داستان از منظر انسان غربی سمبلی است از برای سرکشی انسان در برابر خداوند، خداوندی که علم را از انسان دریغ کرده بود و او را نادان می خواست.

همچنین بخشی از اهمیت دادن به این داستان به علت حاکمیت نگاه پیروان شیطان بر رسانه های غربی است زیرا در این داستان شیطان نقش معلم و منجی انسان از جهالت را ایفاء می کند. یکی از عناصر اصلی داستان هبوط انسان میوه ممنوعه است.

فارغ از نگاه اسلامی، میوه ممنوعه را معمولاً سیب در نظر گرفته اند. اگرچه صراحتاً در تعالیم یهودیت و مسیحیت میوه ممنوعه را سیب نگفته اند اما نقاشان اروپایی که در فضای فکری این دو آئین رشد کرده بودند، از قرن دوازدهم میلادی تا کنون میوه ممنوعه را به شکل سیب کشیده اند.
     در مجموع سیب یا به قول فرنگی ها اپل(Apple)، میوه ای است که پیشینه¬ای قوی در اسطوره ها و داستان های نمادین اقوام مختلف دارد.

در اقوال مختلف به طور عمده سیب نماد دانش، جاودانگی، وسوسه و گناه بوده و البته در کنار این موارد سیب به عنوان نمادی از زندگی، باروری، سلامتی و مانند این ها نیز آورده شده است. در یک تصویر بسیار قدیمی اسکلتی دیده می شود که یک سیب، به عنوان سمبلی از وسوسه و گناهانی که منجر به مرگ می شود، در دست دارد.
 

صحنه ای از انیمه Death Note

سیب سمی در برخی افسانه ها به کار رفته است، همچون داستان کودکانه ی "سفید برفی".
 


همچنین در افسانه ی محبوب کشف جاذبه زمین توسط نیوتون، سیب را عامل این کشف معرفی می کنند.
سیب در ادبیات فولکلور و فرهنگ عامه بسیاری از کشورهای اروپایی نیز مطرح است. از سال 1990 روز اپل(Apple Day) در انگلستان توسط یک موسسه خیریه برگذار می شود، همچنین در روسیه و اوکراین نوزدهم اوت، روز جشن ناجی اپل(Savior of the Apple Feast Day) می باشد.
         

 
از قرن نوزدهم تا کنون، در برخی مناطق سنتی ایالات متحده، دانمارک و سوئد، سیب تازه و جلا داده شده هدیه کودکان به معلم است.
 


اما با این همه مهمترین ظهور و بروز سیب به شکل نمادین به داستان هبوط انسان و به عنوان میوه ممنوعه باز می گردد.

از آنجا که خوردن میوه ممنوعه در مسیحیت به عنوان گناه نخستین مطرح می گردد، در نقاشی های به جا مانده از هنرمندان مسیحی نیز می توان سیب را در موقعیت های مختلفی مشاهده کرد، برای مثال در برخی آثار مربوط به تولد مسیح، وی در حالی که برای رسیدن به سیب تلاش می کند، نمایش داده شده است، صورتی نمادین از اینکه او گناهان جهان را بر خود تحمیل می کند. همچنین سیبی که بر روی درخت کریسمس گذاشته می شود، سمبلی است از امکان بازگشت انسان به حالت بی گناهیِ پیش از هبوط.
     
 

بر اساس نگاه تحریفی به داستان هبوط انسان، سیب در جایگاه میوه ممنوعه نمادی است از معرفت، علم، دانش و منطقی که از انسان دریغ شده بود. در این نگاه درخت معرفت(Tree of Knowledge) و یا درخت معرفت نیک و بد(درخت معرفت خیر و شر- Tree of Knowledge of Good and Evil) همان درخت ممنوعه ای است که انسان نباید به آن نزدیک می شد، چرا که با خوردن از میوه ی آن به دانایی رسیده و می توانست نیک و بد را تشخیص دهد.

استاد شهید مرتضی مطهری تعبیر درخت ممنوع به درخت معرفت را از زیان‌بارترین تحریفات طول تاریخ بشریت می داند و عقیده دارد اندیشه تضاد بین علم و دین که پس از قرون وسطی در جوامع غربی مطرح شد، ریشه در این تحریف دارد.

در واقع انسان غربی که پی به قدرت تفکر و تفلسف برده بود و هستی خود را بر اساس «من فکر می کنم، پس هستم»، برابر با تفکر می دانست؛ پس از آن که خدای خالق را به خدای ساعت ساز تقلیل داد، با طرح اینکه «خدا مرده است»، او را از صحنه ی زندگی انسان حذف کرد.
     


در این حالت نیاز بود که توده و عوام جامعه نیز نسبت به خدا بدبین شده و به مخالف با او بپردازند و در سرکشی و طغیان علیه خدا فیلسوفان و متفکران منحرف و منحط جامعه ی خود را همراهی نمایند.

بدین شکل نگاه ادیان تحریف شده پیرامون داستان آدم و حوا از اهمیت ویژه ای پیدا کرده و در جوامع غربی بیش از پیش منتشر شد. چرا که در این داستان خدا انسان را جاهل و فانی می خواست و او را از دانایی و جاودانگی محروم کرده بود.
     


البته در متن کتب مقدس یهودیت و مسیحیت به طور مستقیم به سیب اشاره نشده است اما به حال رسانه ها و هنرمندان این دو قوم سیب را به عنوان میوه ممنوعه مطرح کرده اند. نتیجه آن که امروز بر اساس داستانی موهوم، سیب به واسطه ی آثار هنری مسیحیت قرون گذشته و پشتیبانی رسانه ای سال های اخیر به نمادی برای دانش و به تبع آن تکنولوژی(میوه و ثمره دانش) دریغ شده از انسان تبدیل گردیده است.
     


اگر چه سیب در آثار هنری از نقاشی گرفته تا فیلم سینمایی به مثابه نمادی از عشق، شهوت، اغواء و برخی انگاره های جنسی دیگر به تصویر کشیده می شود، اما ماهیت فلسفی و معرفتی آن همان سمبل علم دانش بودن است. دانشی که  انسان با خوردن سیب به آن دست یافت و به سبب این رویداد بر عیوب و برهنگی خود که پیشتر از وجود آن ها آگاه نبود، اطلاع پیدا کرد و سعی کرد با برگ درختان آن ها را بپوشاند.
     

          


و ساخت و پرداخت داستان هبوط انسان به منظور بیان و برجسته کردن موضوع و سرکشی انسان در برابر خالق صورت می گیرد. به همین ترتیب سیب در طراحی لوگوی شرکت ها، انجمن ها و گروه هایی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است که برجسته ترین نمونه-ی آن لوگوی شرکت کامپیوتری اپل(Apple Computer Inc) است.
 

جابز و وازنیاک در گاراژ منزل پدرخوانده جابز، جائی که اپل متولد شد، 1976

اگرچه بعید به نظر می رسد استیو جابز که علاوه بر نبوغش در کارهای فنی بیشتر دنبال ذن، مراقبه و تعالیم بودا بود و همچنین به ال.اس.دی، باب دیلن و عناصری از این دست علاقه داشت تا مفاهیم مطرح در ادیان؛ و استیو وازنیاک که صرفاً یک مهندس سخت افزار نابغه بود، در نامگذاری اپل تعبیری سمبلیک را مدنظر داشته باشند، اما به هرحال در دنیای امروز رسانه ها تصمیم گیرنده هستند.
     


در کتاب زندگی نامه جابز نوشته ی والتر آیزاکسون چنین مطرح شده که وی هنگام بازگشت از مزرعه گراونشتین (مزرعه ای که آخر هفته-ها با دوستان خود در آن ال.اس.دی مصرف می کردند) این نام را انتخاب کرده است.
     


حتی اگر ایجادکنندگان ابتدایی اپل برای انتخاب این لوگو چنین هدفی را دنبال نکرده باشند، اما امروز رسانه ها مبتنی بر خواست شیطان، لوگوی شرکت اپل را به عنوان اصلی ترین نماد تکنولوژیِ مورد استفاده ی عموم مطرح کرده اند.
 سمبلی که تحت تأثیر فضاسازی رسانه ای، صدها هزار نفر در سراسر جهان شبانه جلوی درب فروشگاه ها به منظور خرید محصولات تازه ی آن صف می کشند.

     
     
در برخی کشورها سیب گاز زده‌ی اپل را به علت تداعی کردن گناه نخستین، نشانی از کفر می دانند و نسبت به حضور اپل در آن ها اعتراضاتی صورت گرفته است. برای مثال برخی مسیحیان ارتودکس روسیه به دنبال قوانین ضد کفری هستند که بتوان بر اساس آن اپل را مجبور کرد لوگوی خود را در روسیه تغییر دهد.
     


اپل سیبی است که بسیاری از مردم جهان در آرزوی در دست گرفتن آن شب را به صبح می کنند!
و البته با توجه به لغو تحریم های حوزه ی موبایل و کامپیوتر امریکا علیه ایران می توان تسهیل شدن دستیابی به چنین آروزیی را در بین نسل جوان و نوجوان ایرانی داشت. شیطان انسان را از بهشت راند و قرن ها بعد سیب را به عنوان نمادی از طغیان انسان علیه خدا به سبب محروم شدن از دانش درآورد و اکنون بشر را وادار به ستایش سیبی می کند که هم نماد دانش است، هم سمبل تکنولوژی است و هم اصالتاً امریکایی است.
 
نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 167
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 12
 • ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 0
  heheheheheheheheheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
 • ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 0
  بله قبول اینها می خوان جوان های ما رو از ما بگیرن! اما چرا ما کاری نمی کنیم؟ چرا مستند های قرآنی نمی سازیم در حد اعلا؟ و یا چرا اشتغال ایجاد نمی شه؟ پس ما هم باید کاری بکنیم.
 • ناشناس ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 0
  من ملک بودم فردوس برین جایم بود / آدم آورد در این دیر خراب آباتم.
 • حسین ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  7 2
  شما اگر ناراحتی .برو یک کامپیوتر بساز پشتش عکس خرما بگذار...........
 • ناشناس ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  2 0
  انسان نمی داند در برابر این همه خیال پردازی شما چه بگوید. اصلاً از کچا شروع کند. حیال می کنید با نوشتن یک مقاله بلند و با چند عکس مربوط و نامربوط دارید روشنگری می کنید. اما این فریب کاری است. لطفاً ساختار نوشتاری خود را به صورت علمی تر و منظم تر در بیاورید که به شکل استاندارد نظریه، توضیح، اثبات و مثال باشد نه اینکه همه چیز را از آدم و حوا تا استیو جابز به هم ببافید تا یک نتیجه گیری سیاسی بکنید. به هر حال به چند مورد بسنده می کنم: اولاً میوه ممنوعه را بیشتر روایات گندم دانسته اند تا سیب، ثانیاً سیب نیوتن و استیو جابز و ... هیچ ربطی به شیطان و سرکشی در مقابل خداوند ندارند و حکایت خود را دارند. سیب میوه ای است که در اکثر مناطق زمین به عمل می آید و این جهت یکی از فراوان ترین میوه ها است. لابد انتظار داشته اید بر سر نیوتن موز یا خربزه بیفتد ! ثالثاً دشمنی شما با تکنولوژی بر سر این نیست که علامت سیب و شیطان و غیره را دارد یا خیر، بلکه به موجب ناکارآمدی سیاست اداره کشور مورد علاقه شما در ایجاد پیشرفت تکنولوژی است و این متاسفانه تبدیل به یک عقده می شود و همان بلایی را بر سر اسلام می آورد که در قرن پنجم و ششم هجری آورد و تمدن اسلامی رو به افول نهاد. بدیهی است تکنولوژی موبایل های پیشرفته از کشورهایی مانند آمریکا و کشورهای اروپایی در می آید تا کشورهایی مانند ایران و عراق و لبنان.
 • مهرداد ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  سیب میوه بهشتی
 • اراکی ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 0
  خیلی عالی بودین بیشتر از این کارا انجام بدین
 • میترا1 ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  خوب بود . البته در ایران هم مانور روی { سیب } زیاد است ولی هنوز جرات نکرده اند انرا نیم خورده کنند !
 • ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  4 0
  این کشاورز هایی که سیب میکارند از ایادی شیطان هستند که میخواهند یاد و خاطره طغیان انسان عیله خدا را زنده نگهدارند.
 • ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  5 2
  فکرمیکنم اگر دنیا دست شما بود ملت هنوز باید با آفتابه میرفتند سرچشمه اب میاوردند تا بروند دستشویی و علما درباره مضرات اب لوله کشی و اینکه شیطان از داخل لوله ها وارد خانه ها میشود سخنوری میکردند.
 • ۰۲:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  3 0
  فکر میکنم امار خروج نخبگان و دانشمندان از کشور خود بهترین نماد .....هست و نیازی نیست که درباره نماد سیب و....قلمفرسایی شود.
 • ۰۳:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  2 0
  خیلی جالبه یادمه تو یکی از مقالاتی چاپ کردید گفتید استیو جابز رو خود آمریکا کشته ،حالا سوال من اینه مگر طبق متن ادعا نمیکنید که جابز یکی از عمال این نظامه که حتی حاضره اسم شرکتش رو شیطانی انتخاب کنه ،پس چطور ممکنه آمریکا اون رو ترور کرده باشه؟ حالا دیدید چطور گرفتار تناقض گویی شدید چون آدم های دروغ گو دچار فراموشی میشن
 • کاپیتان ۰۴:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 0
  کامل خوندم فقط یه چیزی: یا اونا پشتوانه فکریشون خیلی قویه و اینقدر قضیه و ماجرا هست یا شما خیلی شلوغ میکنید و الکی گندش میکنید حد وسطی نداره!
 • ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 0
  خیلی جالب بود
 • ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 1
  چه گيري دادي به اينکه همه رو به فراماسون نزديک کني
 • ۰۴:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  بی سواد اون صحنه ای از انیمه دث نوت نیست اون فن آرته. درسته به شینیگامیش سیب میداد اما اون فقط فن آرته . صحنه ای از انیمه نیست.
 • سیدالحسینی ۰۵:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  اعوذ باالله من الشیطان الرجیم...
 • ۰۵:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  دیگه سرچ کردی سیب هرچی سیب پیدا کردی شیطانیش کردی . بغور دگوری
 • ۰۵:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  2 0
  اینهمه همت و تلاشی که غربی ها در راه هدفشون میکنند قابل تحسین هست.
 • Salman ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  كاتوليكتر إز پاپ،مسلمانتر إز محمد(ص)وشيعه تر ازعلي شايد لازمه نويسندگان و منتشركنندگان اين مقاله هم گازي به سيب معرفت بزنن٠
 • ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 0
  به جای سر و هم کردن این چرندیات، یه ذره تنبلی رو بذارین کنارو فکرتون رو بکار بندازین تا مثل اپل ، نماد تکنولوژی بشین. لیس للانسان الا ما سعی
 • ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 0
  مشرق مچکریم پسر!
 • ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  2 0
  کار خوبی میکنند. عرضه دارند میکنند ....شما هم اگر میتونی انجام بده.
 • ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 0
  شما پول هم برای این مقالات میگیرید
 • محسن ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  2 0
  خیلی رمانتیک واحساسی بود به نظر من در عین جالب بودن مقاله می توانست بهتر از این نگاشته شود ظوری که مخاطب بار بیشتری را درک کند
 • ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 1
  باز هم توهم
 • هم وطن ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 2
  شماهم دیگه خیلی توهم زدید
 • ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 1
  پس با این اوصاف دیگه سیب نخوریم؟!! خخخخ
 • ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 0
  در حالیکه او نا با محصولات جذاب و با تکنولوژی بالا هر روز بیشتر جوونای این مملکت رو غرق در فرهنگ خودشون میکنن شما هم نشستید و این گزارش مسخره رو نوشتی؟؟؟؟؟/ احتمالا پول خرید اپل رو نداشتی وگرنه سامسونگ و ال جی و بقیه اینا هم مثل همینن واقعا که سطح شعورتون در حد کرم توی سیب هم نیس
 • ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  2 0
  مشرق همه ی اینا رو گفتیا ولی اپلو عشق است.
 • ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 1
  مشرق جان خیلی زور زدی تا این جفنگیات را سرهم کنی و به خورد یک عده بی اطلاع بدهی!
 • ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 0
  مشرق همه ی اینا رو گفتیا ولی اپلو عشق است.
 • صرفا جهت اطلاع ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 1
  اپل هم افول مثل سایر برندهای دیگر میکنه!خواهید دید!
 • سلمانی ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  خوب است نماد ها را بشناسیم و خوب تر که سعی کنیم خودمان را از این کفرستانی که ایجاد نموده اند دو رکنیم و دامان همت را فراگیریم تا روزی از این همه چیزی که به زور و به نامردمی علیه ما و خدای ما به خوردمان می دهند کمی دور شویم ان رو شدنی است ...
 • ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  2 0
  خیلی عالی دیوونه ی این مطالبتونم خسته نباشید
 • ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 2
  با تشکر از مقاله عالی شما ، از این قبیل کارها در خیلی جاها انجام می دهند و می خواهند بدی را به جای خوبی جا بزنند مثلا بی حجابی زن را نماد آزادی اندیشه و رهای او ازقید وبند جا می زنند غافل از اینکه بی حجابی خود بزرگترین قید و بند برای زن است .
 • بهزاد ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 1
  بوي سيب در اعتقاد ما نماد حضرت اباعبدالله ع است هر مكاني بوي سيب استشمام شود گويند حضرت در آن مكان بوده و سفارش شده قبل از ميل آن را بو كنيد و سلامي به آن حضرت بكنيد لازم نيست دوستان به خاطر اين تحليل عصبي اظهار نظر كنند بلكه وجه مثبت موضوع را بيان كنند
 • اهوازی ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  2 0
  اگر خاطرتان باشه در دهه هفتاد یک مسابقه بنام سیب از تلویزیون ایران پخش میشد.احتمالا اسمش راز سیب بود و سبک کاملا غربی داشت.
 • کاظم ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 1
  اینهمه گفتی خودت هم مطمئن نیستی که استیو جابز خدا بیامرز قصد خاصی داشته. من قبول دارم صهیونیسم و فراماسونها و شیطانپرستان تمام مدیا جهان را تحت سلطه دارن که انسان رو از خدا دور کنند اما این مقاله شما دیگه خیلی توهم توطئه است.
 • ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 1
  بیکاری هم بد دردیه.ببین آدمو مجبور می کنه چی بنویسه !!!!
 • علي ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 1
  من فكر ميكنم اين مقاله از طرف شركت هاي كامپيوتري امثال سامسنونگ نوشته شده تا از اين ترفند استفاده كرده تا جلوي فروش اپل را در ايران و كشور هاي ساده انديش بگيرد.
 • ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 0
  احسنت
 • ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  2 0
  آفرین ... ماملت بی حال هم از تکنولوژی غرب استفاده میکنیم و هم اونهارو شیطانی و خودمونو فرشته میدونیم ... واقعا اونایی که به روز آخرت ایمان دارید ... بابت این همه توهم و توهین باید جواب پس بدینا ...
 • ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 1
  واقعا که دیوانه ای
 • ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  2 0
  عجب ... این هم خبرنگار افتخاری مشرق
 • علیا ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  خیال پردازی شماها؟ این مطالبی که خوندی رو قبل از اینکه مسلمان ها بگند خود مسیحی ها میگفتند و جنجال های زیادی بر سر سیب گاز زده ی اپل در همون آمریکا به وجود اومده.
 • ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  نه پشتش کله وطن فروشا رو میذاریم ...
 • ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  باز هم گودرز رو ربط دادین به شقایق ( مودبانه ضرب المثل معروف)
 • ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  متاسفانه فعلا تنها توجیه ضعف و عقب ماندگی اسلام و جهان اسلام این نوع حمله کردن به غرب هست در حالی که بر همه روشنه هر کسی که علم قدرت پول رسانه و فرهنگ داشته باشه تلاش می کنه بر اساس فطرت حریص انسان دنیا رو بگیره واقعا اگر ایران قدرت امریکا رو داشت !!؟
 • ALI ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  طغیان انسان علیه خدا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کجای قران همچین چیزی گفته؟ در مورد شیطان گفته و آدمی که غنی بشه! اگر طغیان بود که نمی بخشید. فقط خدا گفته گول خوردن"فدلیهما بغرور". ضمنا استیو جابز اصالتا فرزند یکی از برادران مسلمان سوری بوده : استیو جابز در ۲۴ فوریه سال ۱۹۵۵ در سان‌فرانسیسکو از مادری به نام خوان کارول شیبل[واژه‌نامه ۱] که یک آلمانی-سوییسی بود[۵][۶] و پدری سوری[۷] و مسلمان[۷] به نام عبدالفتاح جان جندلی[واژه‌نامه ۲] که هردو دانشجو بودند زاده شد. منبع: ویکیپدیا واسه اطلاع عموم، سانسور نکن لطفا. مرسی
 • حسین ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  در مورد نماد دوسیب (قلیان) چیزی نفرموده بودین!
 • ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  خودت فهمیدی چی بلغور کردی ؟
 • ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  استدلالهای شما که خیلی علمی بود واقعا....! محض اطلاع سیب در آموزه های ادیان دیگر و در انواع و اقسام فیلمهایی که خودشان درباره داستان آدم و حوا ساخته اند میوه ممنوعه نمایش داده شده. ضمنا در داستانهای اساطیر یونان و... نیز آن میوه ای که باعث گمراهی حوا معرفی میشه سیبه. در قرآن اما این اسم اون میوه ذکر نشده چون سرکشی در برابر ا... انقدر گناه بزرگی بوده که نوع میوه در برابرش بی اهمیته. اما وقتی محتوا نباشه نماد مهم میشه. و البته طبق آنچه که در قرآن اومده شیطان هر دوی آدم و حوا را فریب داد نه فقط حوا رو بعد حوا آدم را فریب داده باشه. اما همانهایی که نقاب فمینیست دارن خودشون عامل فریب رو حوا و میوه ممنوعه را سیب معرفی میکنند. و طبق همین نمادپردازی خود اونهاست که در فیلمهاشون خیلی زیاد این صحنه رو میبینید که زنی با حالتی اغواگرانه، سیب به دست داره. بهتره شما هم با مطالعه اظهار نظر بفرمایین
 • ALI ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  طغیان انسان علیه خدا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کجای قران همچین چیزی گفته؟ در مورد شیطان گفته و آدمی که غنی بشه! اگر طغیان بود که نمی بخشید. فقط خدا گفته گول خوردن"فدلیهما بغرور". ضمنا استیو جابز اصالتا فرزند یکی از برادران مسلمان سوری بوده : استیو جابز در ۲۴ فوریه سال ۱۹۵۵ در سان‌فرانسیسکو از مادری به نام خوان کارول شیبل[واژه‌نامه ۱] که یک آلمانی-سوییسی بود[۵][۶] و پدری سوری[۷] و مسلمان[۷] به نام عبدالفتاح جان جندلی[واژه‌نامه ۲] که هردو دانشجو بودند زاده شد. منبع: ویکیپدیا واسه اطلاع عموم، سانسور نکن لطفا. مرسی
 • سین ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  لااقل میذاشتی چند دقیقه بگذره بعد میامدی دوباره نظر میذاشتی جناب ناشناس!
 • ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  یعنی واقعا تا حالا ندیدی دو تا شریک دعواشون شه؟!!
 • ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  خرماااا؟؟؟؟؟؟؟؟ مردم از خنده مرسی حسین خیلی قشنگ بود
 • خاکی ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  سلام: آیا توهین، درشت گوئی در نقد این مقاله کار علمی است؟ شما بزرگواران منتقد مقاله فوق، بجای اینکه با عصبانی شدن خود را مخاطب (آیه "موتوا بغیظیکم"119-آل عمران)قرار دهید بیایید نقد عالمانه کنید تا هر مراجعه کننده به نقد شما، روشن و آگاه شود نه اینکه متوجه برخورد احساسی وکمی دانش شما شوند
 • ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  ماه رو ببین نه نوک انگشت رو! البته از اون کلمه بی سواد که گفتی متوجه شدم که چقد عصبانی هستی!
 • ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  به این میگن گزارش! خیلی عالی بود. من این مطلب رو تا حدی میدونستم از بس تو کارتونها و فیلمهای آمریکایی دیده بودم اما اینکه اومدین همه اینها رو کنار هم قرار دادین خیلی کار جالبی بود. ممنون
 • ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  واقعا سردبير محترم چي فكر كرده اينو گذاشته مطلب اول سايت؟؟!؟!؟!؟!؟! نويسنده يا اسكيزوفرني داشته يا چيزي مصرف كرده!
 • علی اکبر ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  حسین باید قیام کند وبه تکنولوژی بر تر برسد ...آقای حسین
 • مهدی90085 ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  دوست عزیز لطفاً به جای توهین مطالعه کنید ضمناًاگر کشورهایی مانند ایران نتوانستند پیشرفت علمی بکنند دلیلش در کتابهای تاریخ هست که دانستن آن باز هم مطالعه میخواهد
 • علی ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  در این دنیای تکنولوژی زده، کسی نمی تواند منکر این واقعیت شود که کشورهای غربی و به ویژه صهیونیستها با تمام توان از کوچکترین نمادهای دینی و فرقه ای خود استفاده ابزاری می کنند تا فرهنگ منحط و سراسر گناه آلود خود را به دیگر کشورها و به ویژه کشورهای اسلامی القاء کنند. این واقعیت نه تنها خیال پردازی نیست، بلکه یک واقعیت عریان است که همه می دانند. اگر شما هم درست نگاه کنی و چشمهایت را باز کنی الی ماشاءالله در جایی که زندگی می کنی از این نمادها باید خیلی زیاد ببینی. هر چند به نظرم در آمریکا سر شما به چیزهای دیگری مشغول است و واقعیت ها را نمی بینی
 • سعید ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  خدا ستیز مائیم که بعد از 50 سال یه ماشین نساختیم ... خدا ستیز مائیم که یکارمون بدون پارتی و رشوه جلو نمیره
 • علی ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  آقا من می خام بدونم قبل از نوشتن این مقاله ها نویسنده چی میزنه ما هم بدونیم بعضی اوقات لازم میشه
 • محمد ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  مشرق از شرکت های رقیبش چقدر پول گرفتی
 • hdvhk ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  پس اگر منم بخوام بر اساس توهم توطئه نگاه کنم، اکثر نمادها و لگوهای انقلابی ما توش اثر پررنگی از گندم هست، پس اینم نماد عصیانه
 • علی اکبر ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  این آقای ناشناس فکر نکرده با عجله خواسته جوابی سرهم کنه اما 1- دراین مقاله ضمن ضعفهایی که در روش دارد خواسته گزاره ای از نگاه مسیحت در مورد انسان ودلیل عصیان ارایه دهد ولی نخواسته ریشه شیطان پرستی را دراین مقاله درنگاه مسیحت قلمداد کند 2- منتقد عزیز توجه نکردند که مقاله می گوید از نظر انجیل میوه ممنوعه نام ندارد ولی از نظر مسیحیان سیب سمبل میویه ممنوعه است اینج می گویید « بیشتر روایات گندم دانسته اند » این نظر اسلام است 3- داستان نیوتن یک افسانه بیش نیست جاذبه زمین را مسلمانان کشف کرده اند 4- دراین مقاله هیچ دشمنی با تکنولوژی دیده نمیشود ولی اینکه علم وتکنولوژی در گگگه.اره غرب رشد کرده یک دوروغ شاختار است 5- کشور مورد علاقه مقاله اگر ایران باشد الحمدلله به کوری چشم شیطان علیرغم کار شکنی ها از جنگ تا تحریم توانسته رشد قابل ملاحظه ای را به دست آورد ودر علم وفناوری در منطقه اول ودر دنیا جزء کشورهای مطرح است وانشاء الله جهش علمی را تمقریب شاهد خواهید بود 6- مقایسه تکنولوژی نوپای ایران ودنیای چند ساله غرب یک مقایسه احمقانه است آنچه مهم است نرخ شتاب درتوسعه هست که ایران از غرب جلوست واگر نمی دانید نرخ شتاب چیست از اهلش سؤال کنید
 • علی اکبر ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  عنوان ناشناس خوبیش اینه که میشه تا هرچه دلت خواست منفی بزنی وخواننده خیال کنه چند نفر هستند
 • ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  خداييش هرچي ميكشيم از اين آدم و حوا است.
 • علی اکبر ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  مخصوصا همت غربی ها در راه اندختن جنگ وسرکیسه کردن ملتها
 • علی اکبر ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  ما عرضه داریم انجام هم میدیم ولی آدم نمایاهای تن لش ونق زن بی عرضه همش منفی می زنند برو کارنامه ات را نگاه کن خجالت می کشی نظر بدی اما یه عده جوون دانشمند دارن برای کشور افتخار ایجلد می کنند
 • ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  خود سیب فی نفسه دارای اشکال نیست ، گاز روی آن سمبل از چیست؟ ------------------------------------- در اینکه جابز دارای ذهنی خلاق و باهوش بوده شکی نیست و ولی در تاریخ و دنیای فناوری بسیار افراد بوده اند که اگر از جابز بهتر نبوده اند کمتر هم نبودند. در تاریخ 12 اکتبر 2011 یعنی یک هفته بعد از مرگ استیو جابز، از حوزه IT مردی از دنیا رفت که خبر مرگش در هیایوی تبلیغاتی مرگ جابز گم شد. اسمش دنیس ریچی و ابداع کننده زبان برنامه نویسی C بود که به اتفاق اکثر سیستم عاملها از UNIX گرفته تا OSX و Windows و ... و نرم افزارهای مطرح و غیر مطرح دنیا با این زبان ایجاد شده و میشوند. امروزه اپل با IOS و OSXش ، مایکروسافت با Windowsش و کمپانیهای بزرگ سخت افزار و نرم افزار دنیا، وجود و اعتبارشان مدیون اوست. شاید اگر او نبود به این اعتباری که اکنون دارند دست پیدا نمیکردند. حال چرا اینگونه تبعیض در هیاهو و تبلیغات وجود دارد خدا عالم است. http://en.wikipedia.org/wiki/Dennis_Ritchie
 • 101 ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  خب شما خودت شروع کن، برو مستند بساز... والا!
 • علی اکبر ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  2 1
  ناشناس چند باره برو از غربی ها به پرس ببین برای سطح شعور تو چقدر ارزش قائلند اونا به مثل تو به دیده تحقیر نگاه می کنند ولی به ملت ایران که امروز در دنیا نقش خودش را ازهمه جته پیدا کرده به دیده احترام نگاه می کنند اگر چه نخوان
 • hdvhk ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  ایول منم خیلی خندیدم
 • اکبر ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  سیب میوه بهشته هرکی ندونه زشته وقتی پیامبر اکرم (ص) به معراج رفتند در آنجا سیبی تناول کردند و شاکله وجود حضرت فاطمه زهرا (س) از سیب ایجاد شد . حالا اینکه فراماسون ها این همه آسمون ریسمون میبافند که تمام نماد های مقدس رو به اسم خودشون بزنند ، مابایستی عاقل باشیم و به دامشون نیفتیم .
 • hdvhk ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  احسنت به این جواب
 • ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  البته همانطور که واضح و مبرهن است الان نماد واقعي شيطان و شيطان پرستي در ميوه فروشي ها به خوبي اجرا ميشود . به اين صورت که آنها را دستمال کشي ميکنند و برق ميندازن و بنده به عنوان يک کارمند ساده لوح و از همه جا بي خبر و صد البته جيبهاي سوراخ با ديدن سرخي فريبنده اين سيب ها دچار توهم ميشوم و گول شيطان را ميخورم که بعله من هم ميتوانم بخرم . اما خدارو شکر بعد از خواندن اين مقاله آگاهي بخش شما اشک در چشمانم حلقه زد و به اشتباه خودم پي بردم و قول ميدم ديگه از اين غلطا نکنم. به جان کاترين اشتون قسم ...
 • hdvhk ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  داداش یه ضرب المثل هست که میگه " اگه برا ما آب نداره برا خیلیا نون داره!!"
 • ناشناس ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  بسمه تعالی اون شخصی که خودشوsalmanمعرفی کردی علی نگو بی معرفت بگو امیرالمومنین علی علیه السلام روحی روحی روحی ارواح العالمین لتراب مقدمه الفدا ببین چقدرزیباست
 • ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  من چیزی برای گفتن ندارم
 • ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  خود سیب فی نفسه دارای اشکال نیست ، گاز روی آن سمبل از چیست؟ ------------------------------------- در اینکه جابز دارای ذهنی خلاق و باهوش بوده شکی نیست و ولی در تاریخ و دنیای فناوری بسیار افراد بوده اند که اگر از جابز بهتر نبوده اند کمتر هم نبودند. در تاریخ 12 اکتبر 2011 یعنی یک هفته بعد از مرگ استیو جابز، از حوزه IT مردی از دنیا رفت که خبر مرگش در هیایوی تبلیغاتی مرگ جابز گم شد. اسمش دنیس ریچی و ابداع کننده زبان برنامه نویسی C بود که به اتفاق اکثر سیستم عاملها از UNIX گرفته تا OSX و Windows و ... و نرم افزارهای مطرح و غیر مطرح دنیا با این زبان ایجاد شده و میشوند. امروزه اپل با IOS و OSXش ، مایکروسافت با Windowsش و کمپانیهای بزرگ سخت افزار و نرم افزار دنیا، وجود و اعتبارشان مدیون اوست. شاید اگر او نبود به این اعتباری که اکنون دارند دست پیدا نمیکردند. حال چرا اینگونه تبعیض در هیاهو و تبلیغات وجود دارد خدا عالم است. http://en.wikipedia.org/wiki/Dennis_Ritchie
 • مصطفی ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  کلا حسن عباسی و رائفی پور ماسون نیستن. همه از دم ماسون هستند و دنبال تحریف دین و خراب کردن افکار آدمها و جوانان. راستی مسعود ده نمکی رو یادم رفت.
 • ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  هاونگ
 • ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  در جواب اونایی که منفی دادن: اعوذ باالله من الشیطان الرجیم
 • ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  امثال شما مثل بچه‌هایی هستید که وقتی یه کتاب بهشون میدن فقط عسکهاشو تماشا میکنند و اصلا مطالب نوشته شده رو نمیخونند سعی کن یکمی بزرگ شی و نوشته‌های یه کتاب رو هم بخونی
 • ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  بابا!! مطلع!! آگاه!! دانشمند!! جلبک!!
 • ماهور ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  اونی که از کشور خارج میشه نخبه نیست یه مهاجره ،باب شده هر کس از ایران میخواد بره اسم نخبه رو خودش میزاره شما به اسامی که میبرم میگین نخبه مهاجرانی اکبر گنجی علیرضا نوریزاده و تیر و طایفش شاه و ایل و تبارش خواننده ها و ایل و تبارشون مخصوصا ایل مردک مزخرف شاهین نجفی
 • ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  هیچم دچار دروغگویی نشده نشون به اون نشون که امریکا تا زمانی که یه مهره براش فایده داشته باشه ازش بهره برداری میکنه و زمانیکه شد یه مهره سوخته دیگه .......... حالا میخوای هزار تا مثال برات ردیف کنم
 • ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  تلاش اونا در راه باطله اینم قابل تحسین داره ؟ واقعا که
 • ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  این توهم مال ذهن معیوب شماست که دست واضح دشمن رو نمی تونین ببینین
 • ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  سطح شعور شما اگه در حد کرم توی سیب هم بود که اینقدر طرفداری از دشمن نمی کردین و اب به اسیاب دشمن نمی ریختین خدا هدایتتون کنه
 • ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  مشرق ساقیت کیه؟
 • ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  تا شماها به این درک و بصیرت برسین شاید فرسنگها فاصله باشه اما مشرق جون مقاله بسیار جالبی بود باز هم ازین روشنگریها داشته باش تا به وظیفه رسانه ایت عمل کرده باشی و هرگز با این حرفهای نا امید کننده دوستان و ........ نا امید نشو چون خیلی از بزرگان تو مسیر تو حید و خدا شناسی لطمه دیدند
 • ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  اگه فراماسونها غرض نداشتن چرا به جای سیب از یه میوه دیگه اصتفاده نکردن مثل orang که خیلی بامسماست و هم شبیه سیبه یه ذره واقع بینی و یه ذره دشمن شناسی بد نیست
 • ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  آفرین بهترین جواب برای کسانی که فقط حرف می زنند و از تکنولوژی دیگران به نا حق استفاده می کنند.
 • ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  ان شاءالله
 • ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  حالا معلوم شد اونایی که مخالف این مقاله بسیار زیبا هستن طرفدارای جلبک سبز و مخالف اقایان حسن عباسی و رائفی پور هستن براتون متا سفیم خدا هدایتتون کنه
 • متین ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  افکار جوونای مملکت رو شما طرفدارای فراماسون تخریب می کنین که هر روز تو این مملکت اسلامی دارین یه گندی به ارزشها ی دینی میزنین ولی مردم ما بصیر و اگاهن وتناقضها و فریبکاری رو خوب رصد می کنن
 • ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  چرت نگو باشه افرین
 • ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  خدایا فرج عاجل برای همه مردم فطرت جوی دنیا بفرست. اللهم عجل لولیک الفرج
 • بی طرف ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  اگر شما 30 سال پیش ادعا میکردی که این نظر یه عده عقده ای می شد گفت شما ساده ای و الان مه خودشون دارند این مطالب رو فریاد میزنن فقط میشه گفت شما گوشهات رو هم گرفتی
 • ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  بازم توهم زدین
 • ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  چه جالب من نمی دونستم سیب نماد گمراهی شیطان( از نظر غربی )هاست
 • ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  من ادم دینی هستم و اهل تحقیق و پژوهش نمی دونم تا کی می خواهید با ادبیات توراتی ، قرآن رو تفسیر و تاویل کنید. در قرآن نه سیب آمده و نه موز و آناناس. سیب هم میوه سلامتیه خوردن یک دونه اش در روز هم سفارش شده. در قرآن شجره آمده است. آن هم شجره ملعونه در جای دیگری اشاره شده. شجره معلونه همان صفت کبریایی است که خداوند فقط مخصوص خودش گردانیده و بر همگان حرام شده است. و لعن کرده هرکسی که سودای تکبر را داشته باشد. شیطان هم بخاطر همین مورد لعن قرار گرفته است. علت حرام کردن صفت کبریایی بر دیگران نیز اینست که بزرگی فقط سزاوار خداست. معنای الله اکبر این نیست که خدا بزرگتر است. بلکه آنست که فقط خداست که بزرگ است. بقیه اساسا عددی محسوب نمی شود. حالا تورات تحریف شده که مبنای تفسیر قرآن نمی شود. سیب خیلی هم خوب است( البته حلالش، منشاء تهییه اش نیز حلال باشد مانند همه چیزها) . من فکر می کنم اینکار اتفاقا به این دلیل انجام شده که ما سیب نخوریم و سلامت باشیم. بجای این ها، روشنگری گنید که میوه ممونه همان بزرگی ورزیدن و تکبر است که باید از آن دوری کرد.
 • بی طرف ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  هر کی هر چی میگه یه عده ای همیشه هستند که میگن بجای اینکه اینو بگی برو پشرفت کن ....یکی نیست بگه خود تو چه نقشی داشتی شایید بدنباشه یه بار به خوتدت بگی بجای اینکه اینقدر دیگران رو تحسین کنی چیکار بلدی؟؟؟؟
 • ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  ساقیا! بده جامی، زان شراب روحانی تا دمی براساییم زین حجاب جسمانی . . . ما سیه گلیمان را جز بلا نمی‌شاید بر دل بهایی نه هر بلا که بتوانی
 • حمید ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  عجب!!!!!!!
 • 666 ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  ایول
 • ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  واقعا بعضی مواقع با خودم فکر می کنم که چطور می خوام جواب حضرت حق رو روز قیامت بدم بابت وقتی که صرف خوندن "مطالب گوهربار" شما می کنم؟!؟!
 • ALI ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  سانسور کردیا!
 • ali ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  خدايا امام زمانت را زود تر بفرست كه ميان دو راهي كه نه صد راهي گير كرده ايم.هر كي واسه خودش يه چيز ميگه.اللهم عجل لوليك الفرج.انشا الله
 • ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  اگر خبر نداشتی بدون که اصلیت استیو جابز سوریه ای بوده. مقاله هم بسیار جالب است. خیلی ها نمی خواهند قبول کنند و خودشون رو در برابر واقعیات به خواب میزنند. پاشو عمو
 • ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  حالا تو چرا خودتو ناراحت می کنی؟ نگفت کار تو بوده که! تا اونجایی که میدونیم اپل مال تو نیست.
 • ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  از کجا می دانی جنسیت مشرق چیه شاید دختره
 • ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  به دیوانه گفتند خرمن را آتش نزنی، گفت خوب شد یادم انداختید!
 • ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  زیر خاک بخندی
 • ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  جمع کن کاسه کوزتو
 • ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  بافته ها و یافته های افراد مختلف رو لطفا پای علما ننویسین !
 • ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  این عکسی که از انیمه Death Note گذاشته شده برای تیتراژ آغازینش هست و توی متن شعر تیتراژ نیز صراحتاً از میوه ی ممنوعه یاد می شه
 • ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  اين لوگو قبلش به هنران نيوتوتن بود كه سيبي روي سرش افتاد و مواردي مثل نبوغ و نوآوري رو نشون مي داد. بعدا ديدن بودن انسان تو لوگو جالب نيست حذف كردند و فقط سيبش موند
 • یک ایرانی ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  خیلی مسخره بود می خواهیدچه چیزی را ثابت کنید هزاران عیب در مملکت خودمان است هزاران مشکل دینی داریم ،به یک مسئله بی پایه واساس گیر داده اید که بگویید آمریکایی ها همه کارهایشان درست است ،نخیر حتی به ذهن اپل هم آنچه شما می پندارید نمی آید
 • ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  یعنی الآن یک گوشی آیفون بهتون بدن می اندازینش تو سطل ؟ ...... خدایی ؟
 • ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  لطفا لیست میوه هایی که مشکل شیطانی ندارند و شما قول می دهید بعدها هم به آنها برچسب ماسون و شیطانی نزنید را اعلام بفرمائید لازم داریم
 • ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  مرگ بر سیب ! از فردا سیبهارو گاز نزنیم !
 • ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  مشرق هذیون زیاد میگه .
 • ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  مادر جابز وقتی بچه بودن بهشون سیب میداده و تیکه تیکه میکرده براشون . بخاطر همین نمادش سیبه .
 • علی ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 0
  سیب نخورده و دهن سوخته ! به ما میگن ! سیب رو یکی دیگه خورده ، مارو هم مجازات کردند ! شانس نداریم به مولا ...
 • ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  اخه مردم از بسه به زور مسائل دینی رو تحمل کردن و بعضی به اسم دین خدا جیبشون رو خالی کردن، دین زده شدن و این برنامه ها رو نگاه نمیکنن
 • ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  اگه ادم و حوا نبودن که ما هم نبودیم
 • سلمانی ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  دوست در غربت من سلام ! کسی مخالف تکنولوژی نیست ما در وطن خود که از تاراج علمی، فکری سیاسی و اقتصادی امثال آمریکاها از را به دور مانده است مانده ایم و تلاش می کنیم برای تکنولوژی و اندیشه و همه ی چیزهای خوب برای مردم دنیا روزگار بهتر و حرف تازه تری هدیه دهیم پس اگر هم وطن هستید، پز داشته های دیگران را ندهید اگر "دیگران" هستید و از ایرانی بودن خود استعفا داده اید، به نداشته های آنها (آمریکایی ها) از لحاظ آزادی های انسانی و معنوی و حیات واقعی که خداوند شما را برای آن ساخته است هم فکر کنید حرف این نیست سیب میوه ی بهشتی است یا نه ؟ حرف جریانی است که سال ها اندیشه و معدن ها را غارت کرده است و راه حکومت بر دنیا را خوب فهمیده است و یکی از جنبه های آن سوء استفاده از همه چیز و دزدی همه چیز به نفع قدرت خود است ... خیلی از چیزهایی که غرب با آن به من و شما پز می دهد و بر من و شما می تازد مال خودمان است که دزدیده است مثل خود شما که از دانش شما در آن جا استفاده می کند با همان دانش به شما حقوق خوبی برای یک نفر می دهد ولی از شما برای به بردگی کشیدن میلیاردها انسان بهره می گیرد ... شناختن آگاهی از نظر آمریکایی ها جرمی نبخشودنی است دوست آمریکایی و یا ایرانی من! آن ساخته است باشید. آمریکا اولین کشور ماسونی دنیا است و مردم آن به ادعای ماسون ها ببخشید ...
 • ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  نگاه کن در جاهایی که سیب میکارن گناه هم بیشتره، یه بار شب برو باغ سیب خودت میبنی!
 • ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  اونایی که خارج میشن یا ارزوی خروج دارن کسانین که دیگه تحمل نمیکنن کسی واسه تک تک کاراشون قانون بذاره و حقوق مسلمشون رو با منت بگیرن
 • ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  هاونگ دسته دار
 • ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  البته 4 سال سرطان داشت
 • ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  نه بابا زنه
 • ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  نه اقا اینا قربن عند الله مینویسن!
 • ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  به ایران با احترام نگاه میکنن؟ زیاد تلویزیون دولتی نگاه کردی
 • ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  به خاطر نفرین شما و سایر مسلمین؟
 • وحید ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  با توجه به این گزارش کاشت سیب و خوردن سیب از مصادیق تهاجم فرهنگی هست.
 • وحید ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  با توجه به این گزارش کاشت سیب و خوردن سیب از مصادیق تهاجم فرهنگی هست.
 • ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  1 0
  والا اگه خیار رو هم انتخاب می کردن واسشون یه حرفی در میاوردید.
 • ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  مشرق از این جوک ها بیشتر بزار دلمون باز بشه : دی
 • حامد ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  یه لطیفه بگم لذت ببرید مَرده میره خواستگاری ، ازش می پرسن شغلت چیه ؟ میگه تو شرکت اپل کار می کنم میگن کدوم قسمتش فعالیت می کنی؟ میگه سیب ها رو من گاز می زنم
 • ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  مسخره
 • ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  توهین به علما هرگز
 • ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  شاید از دید عده ای وطن فروش که زیست انگلی دارند بعضی نوشتجات چرت باشد ...اما واقعیت چیز دیگری است ...
 • ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
  0 0
  از لحاظ فکاهی بسیار کار عالی بود کلی خندیدم
 • ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۱
  0 0
  ناشناس 13:40 واقعا برای این طرز تفکرت متاسفم ! حتما در اولین فرصت به یک روانپزشک مراجعه کن
 • یاسین ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۱
  0 0
  از فردا سیب ارزون میشه ، دیگه هیچ کس سیب نمیخوره ! یعنی میخوای بگی داستان نیوتون هم از عمد میوه اش سیب بوده یا تحریفش کردن ؟؟؟!!!! یا به جای سیب نارگیل بوده ؟ به نظرت این مثال جاش اینجا بود ؟؟؟!!!!!!!!!!
 • ایمان ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۲
  0 0
  اییی نا شناس هیچی نوفهی........
 • ایمان ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۲
  0 0
  یعنی من خراب برداشت سطح بالای تو یکی هستم
 • سالی ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۲
  0 0
  ثابت شد بعضی ها مثل شما نوک دماغتم نمیبینی....
 • ایمان ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۲
  0 0
  خوب عزیز برو بخواب چرا میای تو فضای مجازی
 • ایمان ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۲
  0 0
  برو بخواب
 • ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۲
  0 0
  شما که مطلعی بفرما
 • مهدی ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۳
  0 0
  خدا همه بیماران را شفا دهد انشالله علی الخصوص متوهمین را
 • سرباز ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۹
  0 0
  سلام ثبت نظرات سركاريه؟
 • ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۳
  0 0
  آفرین و ممنون.
 • Tirdad ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  1 0
  دلیل سیب گاز زده اپ برای اینکه با میوه دیگه ای قاطی نشه
 • امید ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۷
  0 0
  پولشو نداری بخری چرندیات ننویس خواهشا
 • امیرغلام ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۷
  0 0
  با سلام به همه بحث جالبیه : )) مورد داشتیم که فقط سیب نبوده بلکه با اسکن و تدابیر امنیتی به این رسیدند که در آن سیب ، کیوی نیز نهفته بوده... مشاهده بفرمایید : ! http://www.ideyab.com/images/contents/1209234816-galleries.jpg در جای دیگه ، از اسکن طرح اپل و سیب توانسته اند قیافه حضرت آدم رو هم پیدا کنند در حین گاز زدن! مشاهده بفرمایید : ! https://lh6.googleusercontent.com/-JxLs81SPOJw/Ttunn0wTMiI/AAAAAAAAAB8/h_5Ay8qQC4M/s150-c/photo.jpg
 • امیرغلام ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۷
  0 0
  با سلام به همه بحث جالبیه : )) مورد داشتیم که فقط سیب نبوده بلکه با اسکن و تدابیر امنیتی به این رسیدند که در آن سیب ، کیوی نیز نهفته بوده... مشاهده بفرمایید : ! http://www.ideyab.com/images/contents/1209234816-galleries.jpg در جای دیگه ، از اسکن طرح اپل و سیب توانسته اند قیافه حضرت آدم رو هم پیدا کنند در حین گاز زدن! مشاهده بفرمایید : ! https://lh6.googleusercontent.com/-JxLs81SPOJw/Ttunn0wTMiI/AAAAAAAAAB8/h_5Ay8qQC4M/s150-c/photo.jpg
 • ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۵
  0 2
  این مطالب بیشتر تخیلات بلاوجه وفاقد ادله واستدلال منطقی وخردپسندانه است بیشتر به عناد ودشمنی که درتمام واژه ها مشهوداست به خواننده اینگونه القا میشود که بجای پرداختن به جهات علمی وفرهنگی.تاریخی که اساس تشکیلات یک رسانه با یستی به روشنی ریشه باورهای جامعه را مورد نظر داشته باشد که این مهم دراینجا مراعات نشده
 • ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۶
  0 0
  واقعا مشرقی، احسنت مغرب نشی یه وقت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس