«عادل بن سالم الکلبانی» شیخ سیه‌چرده درشت‌هیکل ساختارشکن وهابی، اولین امام‌جماعت آفریقایی‏‌تبار مسجدالحرام است که از «رأس‌الخیمه» به عربستان سعودی مهاجرت کرده است. او در محافل فرهنگي عربستان به فقدان وزن علمي و نداشتن آگاهي‌هاي كافي مشهور بوده و به لحاظ شخصيتي، يك فرد متزلزل و فرصت‏‌طلب قلمداد مي‌شود.

گروه گزارش ویژه مشرق- «عادل بن سالم الکلبانی» شیخ سیه چرده درشت هیکل ساختارشکن وهابی، اولین امام جماعت آفریقایی ‏تبار مسجدالحرام که با صدایی بم و لحنی زیبا از «رأس الخیمه» به عربستان سعودی مهاجرت کرده است. او در محافل فرهنگي عربستان به فقدان وزن علمي و نداشتن آگاهي‌هاي كافي مشهور بوده و به لحاظ شخصيتي، يك فرد متزلزل و فرصت‏‌طلب قلمداد مي‌شود.
 


اوبامای سعودی!

کلبانی را که در 1378قمری به دنیا آمده، نیویورک‌تایمز در گزارش خود که ترجمه عربی آن در شماره روز یکشنبه 2009/4/12 روزنامه "الشرق‌الاوسط" منتشر شد «اوبامای سعودی» خواند. این مرد که فرزند مهاجر فقیری از منطقه خلیج می‌باشد خود را "اوبامای سعودی" می‌نامد.

 به تصریح خودش در ریاض به دنیا آمده و در مدارس سعید بن جبیر (ابتدایی) و ابن زیدون (متوسطه) تحصیلاتی کاملا معمولی داشته و هیچ خاطره‌ای دوران تحصیل نداشته و تنها نام یکي از معلمانش را بیشتر به خاطر نمی آورد.

در گزارش یاد شده آمده است: «هنگامی که شيخ عادل الكلباني در ماه سپتامبر گذشته به تلفن منزلش پاسخ داد، شخصی به وی گفت: خادم حرمین شریفین، ملك عبد الله بن عبدالعزيز، شما را به عنوان امام جماعت مکه مکرمه برگزیده است. شنیدن این خبر وی را کاملاً غافلگیر کرد.

به نوشته نیویورک‌تایمز، شیخ عادل الكلبانی پس از دو روز به ملاقات خادم حرمین شریفين شتافت و شاهزاده خالد الفصیل به پیشواز وی آمد، هنگامی که می‌خواست خود را به او معرفی کند، شاهزاده با لبخند حرف او را قطع کرد و گفت: «شما مشهور هستید.»

 

عکس نیویورک تایمز از کلبانی

پس از آن شیخ عادل به ملک عبدالله معرفی شد و در مکانی که پادشاه و جمعی از وزرا نشسته بودند جای گرفت. وی که با ادب و تواضع آمیخته به شرم با پادشاه صحبت می‌کرد - به شیوه سنتی عرب‌ها در منطقه خلیج‌فارس - به منظور احترام و قدردانی به ملک عبدالله بر بینی وی بوسه زد. و پس از چند روز شیخ عادل با چهره کاملا آفریقایی و صدای بم خود مشغول تلاوت قرآن مجید از پشت بلندگوهای مسجدالحرام شد که از طریق ایستگاه‌های تلویزیونی در سراسر جهان پخش می‌شود.»

نیویورک تایمز در گزارش خود افزود: شیخ عادل برای شوخی با اشاره به باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا خود را "اوبامای سعودی" می‌نامد.


سه دهه بی‌نمازی و لهو و لعب امام‌جماعت آینده مسجدالحرام

در بخش دیگری از گزارش نیویورک‌تایمز درباره او آمده است: پوست سیاه شیخ عادل تنها مانع اجتماعی وی نبوده است، از سوی دیگر پدر وی که در دهه پنجاه از رأس‌الخیمه که هم اکنون یکی از امارات متحده عربی است به کشور سعودی مهاجرت کرد و به عنوان یک کارمند ساده دولتی کم‌درآمد مشغول به کار شد، شیخ عادل نیز پس از گذراندن مرحله دبیرستان به استخدام هواپیمایی پادشاهی سعودی در آمد و همزمان با آن تحصیلات شبانه را در دانشگاه ملک سعود آغاز کرد، ولی سپس به تحصیل علوم شرعی، حفظ قرآن مجید و علوم فقه اسلامی روی آورد.
 


او خود در مصاحبه با  سايت "المنتدي الاسلامي العالمي" مي‌گويد: «من در دوران جواني، يک آدم گمراهي بودم و نمي‌فهميدم که دين و خدا و نماز يعني چه؟ کارم، در کوچه و بازار گشتن و سينما رفتن بود. حتي تا سن 27 سالگي براي يک‌بار هم نماز نخوانده بودم. تا اين که روزي در خودرو، راديو را باز کردم و ديدم که کسي قرآن مي‌خواند و بعد متوجه شدم که صداي آقاي منشاوي است.

آيه‌اي را خواند: وجاءت سکرة الموت. مقداري تکان خوردم. بعد از اين به فکر افتادم که ببينم دين و خدا و نماز، يعني چه؟ گاهي به مسجد مي‌رفتم و يک‌روز نماز مي‌خواندم و يک‌روز نمي‌خواندم. به مسائل عبادي، توجهي نداشتم و از نماز فرار مي‌کردم.

تا اينکه تعدادی نوار قرآن گوش دادم و تعدادي از آيات را حفظ کردم. به خاطر اين که صداي خوبي داشتم، مرا معين کردند به عنوان امام جماعت در مسجد جامع صلاح‌الدين در سليمانيه. در سال 1405 از روي قرآن، براي مردم نماز تراويح مي‌خواندم و مردم هم پشت سر من نماز مي‌خواندند. ولي با اين حال، خيلي زياد آدم مذهبی نبودم.»
مهاجرت به عربستان
وی ابتدا به عنوان کارمند شرکت هواپیمایی سعودی در عربستان مشغول به کار شد، تا اینکه در سال 1984 ميلادي در امتحان اداره اوقاف برای تصدی امامت جماعت قبول و به عنوان پیش‏نماز "مسجد فرودگاه رياض" تعیین گردید.

او کارش را به عنوان امام جماعت "مسجد صلاح‌الدين" در منطقه "سليمانيه" رياض پایتخت عربستان ادامه داد در حالی که بر خلاف ائمه جماعت این‌گونه مساجد، حافظ قرآن نبود و باید سوره‏‌ها را از روی قرآن می‏‌خواند.

اخراج از امامت جماعت

وی پس از چهار سال به عنوان امام جماعت "مسجد جامع ملك خالد" در شهر رياض منصوب شد اما با دستوری که از سوی "دختران ملک خالد" صادر گردید از این منصب عزل شد! دلیل این برکناری، همچنان نامعلوم است!
 


امامت مسجدالحرام
کلبانی فاقد تحصیلات دینی، سپس از سوي پادشاه سعودي به امامت جمعه و جماعت مسجدالحرام در شهر مقدس مکه منصوب گشت. او تا پیش از این تنها به شکل غیر رسمی از درس‏ برخی شیوخ وهابی استفاده کرده است.

«بن‌جبرين» از مهم‏‌ترین اساتید وی بوده و تأثیرپذیری کلبانی از او در سخنرانی‏‌ها و خطبه‏‌هایش واضح است. عبدالله بن عبدالرحمن الجبرین از متعصب‏‌ترین شیوخ سلفی است که به خاطر فتاوای خشونت‏‌طلبانه و گمراه‏‌کننده‏‌اش علیه پیروان دیگر مذاهب اسلامی ـ از جمله شیعیان ـ حتی تحت تعقیب دستگاه‏‌های قضایی اروپا نیز قرار دارد. بن‌جبرین همان شخصی است که فتوای وجوب انهدام حرم ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ را نیز صادر کرده بود.
به دلیل همین بی‏‌سوادی و بی‏‌اطلاعی، منصوب‌شدن کلبانی به عنوان امام مسجدالحرام، که به غیر از صوت و لحن شرایط دیگری مانند عالم بودن را نیز می‏طلبد، عکس‏‌العمل‏‌ها و واکنش‏های زیادی را در خود محافل علمی وهابی نیز برانگیخت.

خودِ وی در همان مصاحبه معروف با بی‌بی‌سی، منصوب‌شدنش به عنوان امام مسجدالحرام را دليلی بر "شجاعت ملك عبدالله" دانست چرا که علاوه بر برخوردار نبودن از تحصیلات متناسب با این مقام، دارای پوست سیاه نیز هست و سياه‌پوستان در جامعه عربستان در جايگاه اجتماعي پاييني به سر می‏‌برند!

دوست و همسفر بن‌لادن
کلباني همچنین از دوستان و هم‌فكران نزديك «اسامه بن‌لادن» است و در دهه هشتاد ميلادي به منظور همراهي با بن‌لادن به افغانستان هم سفر كرد اما پس از آنکه از سوی وزارت كشور سعودي جذب شد از طرفداران حاكميت گردید. وی دو همسر وحداقل 12 فرزند دارد.
 افشاگری درباره نفاق و وقاحت‌های وهابیون

بنا به نقل شبکه العالم، کلبانی در برنامه‌ای تلویزیونی لو داد «برخی مبلغان سعودی یک بام و دو هوا هستند؛ در داخل کشور چیزی می‌گویند و در خارج چیز دیگر.»
 


وی افزود: «به همراه گروهی از علمای افراطی که حتی دست‌زدن را تحریم کرده‌اند در مراسمی در خارج از عربستان شرکت کردم؛ اما دیدم که آنها موسیقی گوش کرده و در مراسم رقص شرکت کردند.»

کلبانی ادامه داد: «عبدالرحمن العشماوی که در این مراسم همراه من بود به من گفت، چرا نرقصیم..؟!»تکفیر شیعیان
کلبانی در مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی شیعیان را تکفیر کرد و گفت من نمی‌توانم بپذیرم کسی که جایگاه خلیفه اول را می‌داند، او را ناسزا می‌گوید و با بغض و عداوت او، به خداوند تقرب می‌جوید و او را لعن می‌کند، من به چنین فردی، نمی‌توانم مسلمان بگویم و شکی در کفر او نیست.

وی در این مصاحبه که شامگاه دوشنبه 14 اردیبهشت 1388 پخش شد گفت: «در حالی که شیعیان بیشتر از حق‌شان را دریافت کرده‏‌اند، دائماً از وضعیت موجود شکایت می‏‌کنند!»

او در استدلال این اظهارات، به دیدار «عبدالله بن‌عبدالعزیز» پادشاه عربستان با بازداشت‌شدگان شیعه که در پی حوادث مدینه بازداشت شده بودند اشاره کرد و افزود: «شیعیان در اقلیت قرار دارند و باید از وضع موجود راضی باشند.»
 


وی این اظهارات تفرقه‏‌افکنانه را در روز 30 اردیبهشت 1388 تکرار کرد و گفت: «چرا تعجب می‏‌کنید؟ این موضوع به هیچ وجه جدید نیست. پیش از من نیز بسیاری از علمای اهل سنت و خلفای راشدین حکم به تکفیر شیعیان داده بودند.»

وی در روز 23 خرداد هم با تکفیر سه‏ باره شیعیان، از مسلمانان خواست آنها را مانند مسیحیان بدانند.

کلبانی در اظهاراتی که در چند سایت وهابی منتشر شده گفته است: «بر من واجب است که رای و عقیده خود را درمورد کفر علمای گمراه‏‌کننده رافضیان تبیین و اظهار کنم!»


پیشنهاد افزایش محدودیت‌ها برای تشیع

شیعیان، حق ورود در هیئت کبار علماء ـ هیئت سیاست‌گذاری امور فرهنگی و دینی ـ عربستان سعودی را ندارند. با این که شیعیان در عربستان سعودی، جزء هموطنان ما هستند، ولی منهج و سیاست عربستان سعودی، همان سیاست دوران گذشته و بر اساس عدم مشروعیت آزادی دینی است و به شیعیان اجازه نمی‌دهیم که در عربستان سعودی فعالیت کنند یا در مراکز تصمیم‌گیری فرهنگی و دینی داخل شوند.
 
 

صدور حکم کفر همه علمای شیعه


در مصاحبه یاد شده وقتی خبرنگار از او می پرسد: آیا برنامه‌ای که شما در عربستان سعودی دارید و شیعیان را محدود می‌کنید، مخالف سیاست‌های جهانی و اسلام نیست؟

کلبانی جواب می دهد: آیا در واتیکان اجازه می‌دهند که مسلمانان در آنجا مسجد بسازند؟ همان‌طوری که در واتیکان، اجازه مسجد ساختن نمی‌دهند، ما هم در عربستان سعودی، شیعیان را در محذوریت قرار می‌دهیم.

خبرنگار مجددا از او می پرسد: برخورد واتیکان نسبت به مسلمانان، برخورد دو دین است، ولی برخورد شما با شیعیان، برخورد یک دین با دو مذهب است. او می گوید: مگر واتیکان به مسیحیت پروتستان اجازه می‌دهد که در آنجا کلیسا بسازد؟ نه، ما هم با این که شیعیان، خودشان را مسلمان می‌دانند، اجازه نمی‌دهیم هیچ فعالیتی در عربستان سعودی داشته باشند.

وی ادامه می‌دهد: ما نسبت به تکفیر عوام‌شان، باید مقداری دقت و بررسی کنیم که ملاک کفر، در عوام شیعه هست یا نه. ولی در خصوص تکفیر علماء شیعه، نظر من این است که تمام علماء شیعه، کافر هستند!

این در حالی است که علمای اهل سنت و شیعه برخلاف وهابیان همدیگر را صراحتاً برادر می‌دانند و علمای شیعه مانند حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی می‌فرمایند: «لا تقولوا إخواننا أهل السنة، بل قولوا أنفسنا أهل السنة.» نگویید برادران اهل سنت، بلکه بگویید عزیزان و جان ما: اهل سنت.

پاسخ جامع به گفت‌وگوی یادشده را در اینجا بخوانید.


بیانیه در پاسخ به اعتراض علمای جهان اسلام به تکفیر علمای شیعه

 وی پس از اعتراض عمومی علمای شیعه و بعضاً اهل سنت نسبت به این صحبت‌ها، عکس العمل شیعیان نسبت به سخنانش را نامعقول و عجیب دانست!

او در بیانیه اش  گفت: در حقیقت من عکس‌العمل بعضی از شیعیان را عجیب می دانم زیرا حرفی که من گفتم جدید نیست، و این حکمی است که خود آنان درباره علماء سنت و -خصوصا- ائمه اربعه (ابوحنیفه و مالک و شافعی و احمد) می‌دهند، مسلمانان می توانند به مقاله دانشگاهی مهمی به نام «دیدگاه ائمه اربعه و اطلاع از مذاهب آنان از نظر رافضی‌ها» نوشته دکتور "عبدالرزاق الارو" رجوع کنند، تا اقوال علماء را درباره کسانی بخوانند که عقیده شیعه رافضه را با آغوش باز می پذیرند.»
 


او گفت: «این افراد را باید متوجه دو موضوع مهم کرد تا گمراهان به تلاش برای گمراه کردنشان ادامه ندهند: علماء شیعه ای که من به آنها حکم کافر دادم، کسانی هستند که قائل به این عقیده باطلند:
 • تکفیر صحابه و در رأس آنان ابوبکر و عمر و عثمان؛ و اینکه آنها پس از وفات پیامبر (ص) مرتد شدند.
 • اتهام زنا به ام‌المؤمنین عایشه
 •  اعتقاد به تحریف قرآن یا غیر کامل بودن آن، و اینکه صحابه مقداری از آن را مخفی کرده‌اند.
 •  عدم اطمینان به سنت، به دلیل آنکه علماء آن، سنت را منتقل نکرده‌اند.
 • غلو درباره ائمه‌شان، تا آنجا که ادعا می‌کنند آنها دارای علم غیب بوده و معصوم هستند.آیا شش هفتم قرآن از بین رفته است؟!

حمله شیران حیدری به سایت کلبانی
کلبانی مفتی بیسواد و کتاب و مقاله وهابی که تنها بهره اش از علم و دانش سایت فتواهایش بود در پی این گستاخیها سايت www.aalkalbani.com متعلق به کلباني به طور کامل از دسترسي خارج شده و محتويات آن از بين برده شد.

 جالب است بدانیم محتویات سایت فتواهای عجیب و غیر وهابی و حتی غیر اسلامی و عجیب و غریب در حلال کردن رقص و غنا و .... بود و مورد اعتراض بسیاری از اهل سنت و وهابیان نیز قرار گرفته بود.

هکرها که با نام "انجمن شيرهاي حيدري(ع)" اين سايت را از کار انداخته‏اند، در بالاي صفحه آن عکسي از کودکان مظلوم شيعه بحريني که پيشاني‏بند "ياأباعبدالله الحسين(ع)" را بر سر دارد، قرار داده‏اند.

 

از جمله گزاره‏‌هايي که در سايت هک‏‌شده کلباني ديده مي‏‌شود، جملاتي چون: «هک سايت‎‏‏هاي وهابيون براي کمک به مردم بحرين»، «شهادت هديه‏‌اي است از طرف خداوند براي ما» و نيز احاديث شريف و آيات شريفه‏‌اي از قرآن کريم در بيان حرمت ريختن خون مظلوم و مسلمان از روي ظلم و تعدي در اين سايت هک‏‌شده به چشم مي‏‌خورد.

جمله مشهور شيعي و اعتقادي ـ سياسي شيعيان جهان ـ "لبيک يا حسين(ع)" ـ از ديگر گزاره‏‌هاي اصلي موجود در پايگاه کلباني است.


فرار از همایش‌های تقریب مسلمانان

شیخ سعود الشریم، امام مسجد الحرام كه برای شرکت در ھمایش امن به هندوستان سفر كرده است نماز جمعہ اين هفته شهر بمبئي را برگزار كرد.

پدر همايش امن بنیاد تحقیقات اسلامی ھند (آبان ماه1389) در شهر بمبئ قرار بود شیخ عبدالرحمن السدیس و کلبانی شركت كنند اما به علل نامعلوم آنها به هند نيامدند و شیخ سعود الشریم يكي ديگر از ائمه جماعت مسجدالحرام به بمبئي سفر كرده بود.

در ھمایش یاد شده اغلب علماي شركت‌كننده بر وحدت و یک پارچگی امت اسلامی و اجراي قوانین اسلامی تأکید داشتند.
 


نماز 2010 به همراه موسیقی و اعتراض وهابیون به او
روزنامه "الوطن" عربستان نوشت کلبانی فتوا داده که مانعی از اقامه نماز در محیطی که موسیقی نواخته می‌شود نیست.

"شیخ صالح الفوزان" عضو هیئت مرکزی علمای عربستان به‌شدت در مقابل او ایستاده و او را متجاهر به فسق (فاسق علنی) خوانده و افزود: چگونه می‌توان نماز را به امامت کسی که اینچنین فتوایی صادر کرده، اقامه کرد و من فتوا می دهم که نماز او و نمازگزارن به امامت او باطل است!

"حمود الشمری" دیگر عضو هیئت علمای عربستان نیز گفت: از فتوای تحریم نماز به امامت کلبانی دفاع می‌کنم زیرا هیچ دلیل شرعی برای همزمانی نماز و موسیقی نمی‌بینم.


ادامه دعوای عریفی و کلبانی


وقتی عریفی دیگر وهابی سعودی مدعی شد که جنیان سوار بر اسب سفید به کمک ارتش سوریه می‌آیند تا افراد مسلح را شکست دهند! کلبانی و صالح فوزان داستان روایت شده از سوی محمد العریفی درباره نزول فرشتگان و جنگ آنها در کنار کسانی که آنها را «انقلابیون» سوریه نامید، محکوم کردند.

کلبانی در جواب این شیخ وهابی گفته بود یعنی ارتش بشار اسد آن قدر قوی هستند که ملائکه خداوند هم نمی‌توانند شکستشان بدهند؟ کمی عقلت را به کار بینداز. درست است که مردم به سوی چیزهای عجیب و غریب تمایل دارند ولی چرا این ملائکه مثلا در لیبی و بر ضد "ناتو" کاری نکردند؟ یا در مصر و یمن و ...
 ادامه تمایل کلبانی به لهو و لعب و رقص


کلبانی در گفت‎و گو با یک شبکه تلویزیونی عربی درباره حکم گوش‌دادن به موسیقی گفت: نظرات متفاوتی درباره گوش کردن به موسیقی وجود دارد ولی این مسأله آنقدر مهم نیست که این همه جنجال و تنش درباره آن ایجاد شود.

وی افزود: علمای بزرگی از عربستان گوش‌دادن به موسیقی را حلال می‌دانند و دلایلی برای گوش کردن به موسیقی دارند که قابل توجه است.

کلبانی ادامه می‌دهد: من یکی از دموکرات‌ترین پدران هستم. فرزندانم مانند دیگران به موسیقی گوش می‎دهند، نوارهای موسیقی را در خودروهای آنها می بینم و رادیو را برای گوش کردن به موسیقی روشن می‎کنند. من آنان را به آموختن مسائل دینی هم اجبار نکرده‌ام بالاخره مملکت دکتر و مهندس هم می‌خواهد!

وی ادامه داد: من در جوانی به اموری مانند نماز اهمیت نمی‌دادم اما بعدها توبه کردم!

درپایان مصاحبه وی التماس می‌کند به ممنوعیت 13ماهه سخنرانی‌هایش خاتمه دهند.
 مریدپروري با تجویز و دفاع از خواسته‌های زنان

روزنامه الحیات به نقل از پایگاه اینترنتی سعودیون نوشت: بسیاری از مراجعه‌کنندگان به پایگاه اطلاع‌رسانی کلبانی استفتاهایی درباره جواز غنا مطرح می‌کنند که لحن برخی از آنان تمسخرآمیز است.

کلبانی در پاسخ به استفتاهای تمسخرآمیز از لحن طنز و در پاسخ به مخالفان خود از زبانی آتشین بهره می‌جوید.

در این میان زنی که خود را " فتون " نامیده است، برای کلبانی نوشته بود: فتوای تو را درباره مباح دانستن غنا شنیدم. من استعداد فراوانی در رقص دارم و می‌خواهم بدانم آیا رقص همراه با شنیدن ترانه مجاز است، خواهشمندم به این سؤال من پاسخ گویید.

کلبانی در پاسخ به این زن فتوا داده است که همه انواع رقص حرام نیست و برخی از انواع آن مجاز و برخی غیرمجاز است.

کلبانی که از امامت مسجدالحرام عزل شده بود در پاسخ خبرنگاران گفت: من به امامت مسجدالحرام انتخاب نشدم تا عزل شوم و من فقط برای اقامه نماز تراویح در ماه رمضان سال جاری انتخاب شدم.

وی که زنان را ابزار سوء استفاده دشمنان لیبرال نظام سعودی خوانده بود، چندی بعد برای به دست‌آوردن جایگاه از دست رفته‌اش، پس از دفاع از آزادی ورزش و شنای زنان در گفت‌وگوهایی، با اشاره به رانندگی چند زن در خیابان‌های این کشور طی روزهای اخیر(آبان92)، خاطرنشان کرد: احساس می کنم که دیوار فتواهای صادر شده برای تحریم رانندگی زنان به لرزه افتاده، و به زودی فرو برزید و زنان بتوانند در خیابان‌ها رانندگی کنند.


اختلاف نظر با مفتی‌های وهابی درباره پخش کارتون

وی که در پاسخ به مقاله‌ای درباره وجود احادیث جعلی علمای بزرگ سعودی را به واکنش دعوت کرده بود. کلبانی با محمد العریفی مبلغ وهابی درباره فسادبرانگیز بودن یا نبودن یک شبکه کارتونی، دچار اختلاف نظر شدند.

 ماجرا از این قرار است که کلبانی در مطلبی در تويیتر در پاسخ به عریفی نوشت: «در صورتی که شبکه MBC شبکه فساد باشد، پس شبکه‌هایی مانند روتانا، دریم، LBC و ... (که همه آن‌ها عربستانی هستند یا با اموال آن کشور اداره می‌شوند) چه خواهند بود؟ واقعاً از این‌که به اختلافات شخصی رنگ و بوی دینی بدهیم بیزارم.»
 


این شبکه‌ها به صورت 24 ساعته در حال پخش ویدئوها، تصاویر، فیلم‌ها و برنامه‌های غربی، و کاملاً مخالف با عقاید اسلامی، برای مخاطبان عرب‌زبان در دنیا هستند.

 یادداشت‌ کلبانی با واکنش‌های گسترده‌ای به ویژه از سوی طرفداران العریفی مواجه و باعث شد تا کلبانی که زمانی امام جماعت مسجد الحرام بود اعلام کند که: این بار پیام‌های هیچ کس را حذف نکرده‌ام، تا راه و روش نصیحت‌کنندگان مشخص شود و اخلاق افرادی که با شبکه‌های ماهواره‌ای به بهانه فاسد کردن اخلاق مردم مبارزه می‌کنند، برملا شود از کدام اخلاق سخن می‌گویید؟

چندی بعد محمد عریفی نیز در صفحه شخصی‌اش در تويیتر نوشت که موضع وی درباره شبکه MBC3  مسأله‌ای قدیمی بوده، و به هیچ‌وجه به دلیل خصومت شخصی نیست.تام وجری هم وهابی شدند...

دخالت در همه امور حتی با درخواست مایو!


کلبانی در سفر پارسالش به امارات در واکنش به ناکارامدی اقدامات سازمان امداد و نجات عربستان در کمک به سیل‌زدگان شهر تبوک، در صفحه تویيتر خود نوشت: من امروز در رأس‌الخیمه (امارات) هستم و منتظر فرصتی تا برای خرید مایو به دبی بروم؛ زیرا ممکن است این بار در ریاض نیز باران بگیرد و (سازمان امداد و نجات) نتواند ما را نجات دهد.
 


وی با انتقاد از ناکارامدی سازمان امداد و نجات پیشنهاد کرد برای هر یک از امدادگران سعودی، یک مایو اختصاص یابد.

این اظهارات خشم سازمان امدادرسانی را برانگیخت به حدی که او را شهروندی عادی خواند و از او خواست به عنوان یک شهروند عادی جایگاه خود را بشناسد و در کار دیگران دخالت نکند.
 فهرست منابع فارسی، عربی و انگلیسی

1.    http://www.nytimes.com/2009/04/11/world/middleeast/11saudi.html?pagewanted=all&_r=0

2.    http://en.islamzoom.com/Saudi-Arabia/adel-al-kalbani/adel-al-kalbani-44.htm

3.    http://www.khabarpu.com/h.php?t=174-xAR-xNEWS-x2716-xar-mrbau-joi-jtqjaz-jor%D8%A3uwo-jdj-mo%D8%A3bua-bwo-jldt-ovuorra-dau-jo_n_bam-iaw-vh-ve

4.    http://www.afghanpaper.com/nbody.php?id=47526

5.    http://tashaio-news.ir/middle-east-news/item/1146-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D9%85%D9%81%D8%AA%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D9%87%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%BE%D8%AE%D8%B4-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%88%D9%86.html

6.    http://www.abna.ir/data.asp?lang=1&Id=160975

7.    http://mnshor.net/socialmedia/u/abuabdelelah/s/269909

8.    http://www.taghribnews.com/vdchq-ni.23nwkdftt2.html

9.    http://www.sedayeshia.com/showdata.aspx?dataid=393

10.    http://united-arab-emirates.culturefile.com/watch/%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D9%84-%D8%A7%D9%84%D9%83%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%8A-%D9%8A%D9%83%D9%81%D8%B1%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85-%D8%B9%D9%84%D9%85%D8%A7%D8%A1-%D8%A7%D9%84%D8%B4%D9%8A%D8%B9%D8%A9---bbc-arabic-news/565593

11.    http://www.bintjbeil.org/index.php?show=news&action=article&id=13035

12.    http://www.kn19.com/news.php?action=show&id=28665

13.    http://ar.shafaqna.com/all-newsarabic/item/34763-%D8%A7%D9%84%D9%83%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%8A-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%84%D8%A5%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D9%8A-%D9%88%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%8A%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%84%D9%8A-%D9%8A%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%AC%D9%88%D8%B1-%D9%81%D9%89-%D8%A7%D9%84%D8%AE%D8%B5%D9%88%D9%85%D8%A9-%D9%88%D9%8A%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B1%D8%A3%D8%A9-%D9%84%D9%83%D8%B3%D8%A8-%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%83%D8%A9.html

14.    http://www.qanaa.com/news.php?action=show&id=5325

15.    http://tawwater.com/news-action-show-id-4234.htm

16.    http://www.m-mahdi.info/forum/showthread.php?6953-%E3%C7%E5%E6-%C7%E1%DF%E1%C8%C7%E4%ED-%BF

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 112
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 47
 • از اهواز ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  12 0
  فقط باید به اینها بگویم کلب ابن کلب و حمار ابن حمار
 • محمدحسین ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  4 0
  وعده خداوند نزدیک است . آل سعود نابود خواهد شد .
 • ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  3 0
  خداوند به حق صاحب الزمان روی سیاهش را سیاهتر کند
 • نیما ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  4 0
  اسمش روشه کلب=سگ
 • ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  2 0
  لعنت الله عليهم اجمعين
 • محسن ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  2 1
  خدا این ملعون که شهرتش نیز بیانگر حقیقت وجودی اش است یعنی«کلب» الکلبابی را لعنت کند که بی پرده و بدون شرم با گستاخی به تمامی علمای شیعه اهانت می کند. خدا جزای عملش را خواهد داد. مردم در همین دنیا شاید نتیجه هتاکی این مزدور وهابی را به بینند.
 • شاهین ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  4 1
  این کیه عکسشو گذاشتین اول سایت آدم زهر ترک میشه؟؟؟ :)))
 • احمدخواجوند ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  1 0
  قيافه اين ابن ملجم ميباشد .لعنت الله
 • ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  1 0
  الکلب
 • alo ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  1 1
  خدایا به مظلومیت زهرای مرضیه ریشیه وهابیت را برکن
 • ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  1 0
  خدا بشما خير بدهد سلسله گزارش هايي از اين دست بسيار روشنگرانه است .اگر به زبان هاي ديگر هم ترجمه بشود نيكوتر
 • محمد ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  1 0
  بلا به دور این چه خر زشتیه دیگه
 • ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  1 0
  خدا نسل این حرومزاده ها رو ایشالا از روی زمین برداره
 • ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 1
  شیعیان در عربستان و سوریه و مصر در اقلیت هستند . اما در ایران در اکثریت هستند . چظور میتونیم هم انتظارات اکثریت را برآورده کنیم و هم اقلیت ؟
 • رضا ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  احسنت!واقعا گل گفتی.
 • رضا ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  1 0
  خدا راشکرکه دشمنان آل الله آنقدر بیسواد و احمقند که درجه یکهاشون نمیتونن در بحث علمی با یک طلبه جوان سال اولی شیعه مباحثه کنند. بیچاره های بدبخت همه اهل دوزخند انشاء الله
 • علی رحمانی ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  عجبم از صبر خداست که هرچه این جانوران به ناف اسلام می بندند و هر کاری که دلشان می خواهد و می کنند اما خدا وعده عذاب این جرثومه ها را به قیامت موکول کرده .....
 • رضا ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  انشاءالله با مریدانش و درجهنم درحضور پیشگامان خبیث تر ازخودش
 • ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  جد پیامبرفقط شترهایش را از ابرهه خواست.
 • ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  خداوند دل سیاهش را سیاهتر کند
 • رضا ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  عزیز دلم اینها اینقدر بی مغز و نادان هستند که جز خودشان هیچکس دیگر را آدم نمی دانند و برای بر ملا نشدن حماقت خود با هیچکس مناظره نمی کنند.
 • رضا ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  علی جان الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم. عاقبت ظلم فناست. صدام در عصر من و شما مجسمه ظلم بود و فنایش را نظاره کردیم. خدا با صابران است.
 • رضا ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  به خدا آدم این موجودات را می بیند با تمام وجود معنای آیات مبارکه قران ( اولئک کالانعام بل هم اضل) را با تمام وجود می فهمد. ادعای افتا و مرجعیت بکنی کیلن شعورت در بی شعوری خلاصه شود.
 • مهدي ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  7 0
  چرا از كلمه خليج استفاده كرده ايد؟ بنويسيد خليج فارس.
 • رضا ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  به خدا آدم این موجودات را می بیند با تمام وجود معنای آیات مبارکه قران ( اولئک کالانعام بل هم اضل) را با تمام وجود می فهمد. ادعای افتا و مرجعیت بکنی کیلن شعورت در بی شعوری خلاصه شود.
 • حسین ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  اسمش روشه، "کلب"
 • رضا ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  به خدا آدم این موجودات را می بیند با تمام وجود معنای آیات مبارکه قران ( اولئک کالانعام بل هم اضل) را با تمام وجود می فهمد. ادعای افتا و مرجعیت بکنی کیلن شعورت در بی شعوری خلاصه شود.
 • ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  عادل الکلبانی کیست خوب این که سوال نداره یه کلبیست مثل کلبهای دیگر وهابی
 • ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  آخه این آقا چه ارزشی داره که این همه رفتین واسش این همه منبع سرچ کردین وگزارش تهیه کردین وخودتون خسته کردین,
 • ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  آخه این آقا چه ارزشی داره که این همه رفتین واسش این همه منبع سرچ کردین وگزارش تهیه کردین وخودتون به زحمت انداختین,
 • ناشناس ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  مشرق جان!منظورت از منطقه خایج میشه بگی کجاست؟ نکنه خلیج همیشه پارسو میگی؟
 • آدمیزاد ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  وهابی ها حتی مردانشان هم روسری میپوشند و با حجابند .
 • امیر طالبی ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  2 0
  مشرق جان به جای واژه خلیج بنویسید خلیج فارس... اوبامای سعودی! کلبانی را که در 1378قمری به دنیا آمده، نیویورک‌تایمز در گزارش خود که ترجمه عربی آن در شماره روز یکشنبه 2009/4/12 روزنامه "الشرق‌الاوسط" منتشر شد «اوبامای سعودی» خواند. این مرد که فرزند مهاجر فقیری از منطقه خلیج می‌باشد خود را "اوبامای سعودی" می‌نامد.
 • سیدمهدی موسوی ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  دوستان خواهشا " به خدا جدی می گم به سگ و حیوانات توهین نکنید ایم موجود فضله شیطان است سگ هرچند نجس است اما سگ کلا" شرافت دارد به تمامی وهابیان و طرفدارن ایشان که به کامنت های ما منفی می دهند حتی فضله مرغ هم برای گیاه خیر است اما این لعین ها از آب بینی بز هم بی ارزش ترند
 • رضا یاراحمدی ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  ترجمه فارسی اسمش میشه : کلب = سگ بنابراین کلبان = سگان خواهد بود.
 • ایرانی ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  قشنگ قیافش مثل نیم رخ خوک می مونه.
 • سهیل ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  این فرد و افراد جاهل و نادان دیگر مانند وی هستند که با به اصطلاح فتوا های کذایی خود این وضعیت را در جهان اسلام بوجود آورده اند . این حرام زاده و سایر مفتی های پلید وهابی سربازان خط مقدم آمریکا و صهیونیسم بین الملل برای اختلاف افکنی و کشتار در بین مسلمانان هستند . خداوند انشاء الله ریشه این ها را از روی زمین محو نماید
 • ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  وقتی عکس این وهابیا رو نگا می کنم حالم بهم می خوره.!!! اووووووووووووووق
 • ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  وااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااای چه هیووووووووووووووووووووولایی بوده این خدایااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا اللهم عجـــــــــــــــــــــــــــل لولیک الفرج
 • 313 ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  بدون شک حضرت محمد(ص) پیامبر همه جهانیان است که خدا ایشان را مامور کرد تا اعراب حجاز را به دین دعوت کند؛ چون اگر آنان آدم می شدند و دین باور، مسلمان کردن بقیه جهانیان کار ساده ای بود. ولی معلوم شد که ریشه های حماقت و بی دینی ، حماقت و نفهمی آنان این قدر است که هنوز هم ادامه دارد.
 • افشردی ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  حیف اسم سگ اینا آبروی سگ رو هم بردند
 • از شیراز ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 1
  کدوم احمقی منفی داده؟
 • ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  1 0
  جون می دهد برای کمر بند انفجاری القاعده و آن روز دور نیست - این وهابی ها هنوز هم در عهد زنده به گور کردن دختران و شکم گنده های گنده و ... خوش هستند هنوز نمی دانند دردنیای امروز فکرت و عقل کار ساز است جسم بزرگ مصرف ندارد /
 • ali ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
  0 0
  فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِن تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ أَوْ تَتْرُكْهُ يَلْهَث
 • ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  0 0
  همگی دعا کنیدهرچه زودتر پادشاه عربستان بمیردوآقا امام زمان زودترظهورکند
 • ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  0 0
  نکته تاسف بار اینجاست که عربها از میادین مشترک بسرعت برداشت میکنند و با دلارش میرند اسلحه های مدرن میخرند و به نیروهای مخالف ایران میدهند درحالیکه سربازای وظیفه مملکتمون دارند در پادگانها با تمیز کردن اسلحه های 30 سال پیش وقتشون رو به بطالت میگذرونند. سازمان آموزش فنی و حرفه دوره های ویژه ای در زمینه غواصی و جوشکاری زیر آب داره که در طی دو ماه میتونه از یک کارآموز ساده، یک نیروی ماهر تربیت کنه و به میادین مشترک بفرسته و این یعنی ایجاد جهش فوق العاده در برداشت از میادین مشترک البته بنفع سربازان هم میشه چون درنهایت میتونن براحتی در کارخانجات مختلف جذب بشوند. در زمینه صنعت خودرو و معدن و جاده سازی و کشاورزی نیز میشه با ترکیب سازمان فنی و حرفه ای و نیروهای مسلح یک حماسه اقتصادی به معنای واقعی خلق کرد که متاسفانه مسئولین هنوز دوره های فنی و حرفه ای رو جدی نمی گیرند. دوره های فنی و حرفه ای توسط هیتلر در جنگ جهانی دوم جهت تسریع در تربیت نیروهای ماهر جهت ساخت تسلیحات نظامی بوجود اومد و بعدها زمینه تبدیل شدن آلمان به قطب اقتصادی دنیا رو بوجود آورد. مسئله دیگه ای که باید به اون توجه کرد اینه که ما در حال حاضر در حال جنگ نیستیم بلکه در حالت نیمه جنگ به معنی در معرض تهدید بودن هستیم و این بهترین زمان برای استفاده از سربازن وظیفه جهت بکارگیری در صنایع مختلف و ایجاد حماسه اقتصادیه.
 • ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  0 0
  اه اه مررررررتیکه وهابی بی دین حالا چرا فامیلش الکلبانی هستش؟ کلب که یعنی سگ واقعا هم به ذات پلید و چهره کریهش میاد
 • ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  0 0
  اینکه خودش داره میگه اهل خدا و پیغمبر نبودم و نیستم
 • اسم من هم عادل هستش ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  0 0
  یارو میگه تا 27 سالگی نمی دونستم نماز چندتا نقطه داره ! چطور کردنش امام جماعت !بدبخت ادم هایی که پشت این ماده سگ نماز خواندن خدارو شکر امام جماعت های ما به بیست سال هم نرسیده ان دارای مقامات و درجات در نماز هستند
 • محمدمهدی ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  0 0
  اتفاقا خیلی خوبه که مردم غیرتمند شیعه کشورمون بدونن چه سگ ها و خوک های کثیف بی سواد و خودفروشی شدن دایه دار دین توی عربستان و ملک عبداله (که انشاله به زودی به درک واصل خواهد شد) چه کسانی رو گذاشته امام جماعت مسجدالحرام مرگ بر وهابیت مرگ بر آل سعود و ملک عبداله
 • ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  0 0
  واقعا پیغمبر از دست این احمقهای بیشعور چی کشیده
 • reza ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  0 0
  سلام علیکم حقیر چندین سال است که به مطالعه و پیگیری فتاوایشان مشغول هستم. شاید بتوان گفت که جمود فکری اینها در سه سال اخیر به حدّی رسیده است که فکر می کنم عمرم را هدر داده ام.
 • سعید ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  0 0
  مردک شیطان صفت نجس این ها از نسل یزید و شمر و ...ملعون هستند خدا لعنتشون کنه پیروان کثیفشون هم همه جا هستند و اینجا هم حضور دارند و به کامنت هایی که علیه خودشونه منفی میدن بی غیرتا خدا لعنتشون کنه
 • ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  0 0
  چقدر شبیه فیلم جدید کینگ کنگ می مونه.
 • ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  0 0
  سگ سیاه
 • رضا ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  1 0
  كاش مي شد يه مناظره در صدا وسيما برگذار بشه تا حق براي مردم معلوم بشه
 • ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  0 0
  چرا این مفتی های وهابی هریکی از اون یکی شون زشت تره؟
 • ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  0 0
  دیییییییییییییییییییییییییییییو
 • ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  0 0
  سایت خبری باید پژوهشگر و مولد خبر باشه . آفرین
 • مهدی ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۵
  0 0
  ببین مشرق جان این حرکت تو هیچی نداره به جز اینکه بچه های بیشتری تو سوریه عراق یا یمن کشته بشن اونم از بچه شیعه های خانم فاطمه زهرا نکن انتریک نکن عزیز.انتقاد کن ولی مسخره نکن.
 • ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۵
  0 0
  سه تا از طرفداران این حرامی اینجا منفی داده اند
 • ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۵
  0 0
  از اسمش پيداست كه ادم خوبي هست ايشان وهابي مسلمان است نه سلفي تكفيري
 • sarbaz vatn ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۵
  0 0
  تمام ايه قران همين است به قران حرف يزدان اين چنين است به كوري دو چشم مريدان وهابيت فقط حيدر اميرالمومنين است
 • دوست ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
  0 0
  با سلام خدمت دوستان من یک سنی هستم و شیعیان نور چشم ما هستند حالا این آقایان هرچه می گویند برای خودشان است یعنی چه شیعه کافر است مگر کور هستند سجده به روی قبله و خواندن قران را در ایران نمی بینند . شیعه و سنی برادر هستند.
 • ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
  0 0
  گوریل انگوری مدل احمقش.
 • امیر ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۵
  0 0
  شیر مادرت حلالت.... شیعه و سنی باهم برادرن
 • کاپیتان ۰۳:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۷
  0 0
  آقا کلی به اون عکس که میخوان یه گاو رو بخورند خندیدم خیلی عکس شاخی بود دمتون گرم
 • بیسوادم ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
  0 0
  العین ابن اللعین
 • ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
  0 0
  بسمالله چه قیافه انکری
 • ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۴
  0 0
  خیلی بدم میاد ازشون
 • ایمان ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۹
  0 0
  مرگ بر وهابیت
 • حسن ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۹
  0 0
  مطالبتون خوب بود دیگه حرفی واسه گفتن نمیمونه با این اطلاعاتی که دادید
 • میهمان ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۳
  0 0
  یک مقایسه بکنید بین علمای شیعه و علمای سنی وهابی ببینید فرق از آسمان تا به زمین است. حتی در چهره آنها.
 • بنده ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۳
  0 0
  اگر قدر نعمت های خدا را ندانیم ممکن است این مدل وهابی ها بر سر ما هم مسلط بشوند.
 • ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۳
  0 0
  سلام: از شما دوستان عزیز میخوام از منطق و عقل استفاده کنید که مورد پسند ذات همه ادمها هست. از مسخره کردن دیگران استفاده نکنید که به خودتان برمیگردد. ممنون
 • نادر ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۶
  0 0
  بتمام وهابیها پیشنهاد میشود بروند کتاب شبهای پیشاور را بخوانند تا واقعیتهارا بفهمند
 • ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۲
  0 0
  از امام حسن نقل هست که فرمودند دعا برای ظهور امام مهدی واجب عینی هست
 • ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۲
  0 0
  واجب عینی بودن برای ظهور حضرت مهدی برای اینست که یک روز هم شده ظلم وفساد ریشه کن میشود
 • ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۲
  0 0
  واجب عینی بودن یعنی مثل نماز وروزه بر هر انسان مکلفی واجب هست که برای ظهور حضرت دعا کنیم
 • ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۲
  0 0
  متاسفانه در رسانه های ما این واجب عینی بودن برای ظهور حضرت شاید کمتر اشاره شده
 • ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۲
  0 0
  امید واریم یکی از مولفه های نامگذاری این سال یعنی فرهنگ این فرهنگ دعا نهادینه بشه
 • ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۲
  0 0
  شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت نعمتت محروم کند
 • ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۳
  0 0
  بعضی ها یا خیلی هامون این نعمت ها رو ازمون بگیرند تا گریه و زاری کنیم
 • ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۳
  0 0
  حالا یکی بگه تخم مرغ چنده گوشت چنده بعضی ها اگه که اینقدر به فکر شکمشون بودند به فکر فرهنگشون بودند خودم هم همین طور کشور خیلی رشد میکرد
 • ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۳
  0 0
  بت شاید خیلی هامون شده شهوت و مدرک شده خبر هم نداریم که به شرک رو اوردیم
 • ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۳
  0 0
  با کنار خیابون و کوچه وایسادن کشور رشد نمیکنه بلکه با مطالعه و ورزش و اصلاح خودمون کشور رشد میکنه الیته بعضی جوونها برا وقتشون ارزش میذارند
 • ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  0 0
  ممنون از اطلاع رسانی تشکر اینقدر اینها ابوجهل واحمق ای به فدا ی دل خانم فاطمه الزهرا ص از دست این ابلهان چی می کشید ؟ خدایا خودت کمکمان کن وبه شیعیان عزت عطا بفرما
 • pvbqgsuo ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۷
  0 0
  20
 • ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  0 0
  مهدی لایق میخواد ما باید به سمت حضرت بریم نه حضرت بیان سراغ ما
 • ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۳
  0 0
  اولئك كالانعام بل هم اضل
 • حسین ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
  0 0
  خداوند ریشه وهابیت را برچیند
 • ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
  0 0
  خدایا قهرت نیاد چقدم زشته
 • ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
  0 0
  صورتشو دیدید؟ سگ با مهرتر ازاین وهابیه. البته بلانسبت سگ
 • ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
  0 0
  بلا به نسبت خر
 • مریم سراوانی ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۲
  0 0
  صورتشو دیدید؟ سگ با مهرتر ازاین وهابیه. البته بلانسبت سگ
 • مرصاد ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۳
  0 0
  وزغ پسر وزغ و ملعون پسر ملعون
 • ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۳
  0 0
  انگوری انگوری.
 • بیگدلی ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
  0 0
  فقط میگم خدالعنت کنه هرچی سعودی و آل وهابیت هست . تازه از مکه اومدم . قبلاً میگفتم یکبار برم کافیه ولی حالا میگم هرموقع فرصت شد بارها و بارها میرم و از خدامی خوام که بهم هم پولشو بده و هم فرصتشو . چون پیامبر ص و ائمه اطهار علیهم السلام و مکه اونجا خیلی غریبن . باید شیعیان بیشتر حضور داشته باشند . تا انشاءا... آقا امام زمان عج که تشریف بیارن و حکومت اصلی را تشکیل دهند . اللهم عجل لولیک الفرج
 • سودابه ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  0 0
  منم تازه از مکه اومدم، اولین باری بود که میرم، خدا لعنتشون کند. خیلی کثافت هستند.
 • رحمن ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  0 0
  آقای مشرق نمی خواهید عکس کریه و شیطانی این مرد را از صفحه اول مشرق بردارید
 • سامي ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۸
  0 0
  نقد علمي هميشه محترم و قابل دفاع است. اما اهانت.. توهين حتي به سرسخترين دشمنان ما نشانه ضعف ادله است. دوستان ما شيعيان حيدر كراريم آخر تا به كي نميتوانيم دو كلام نقد محكم بنويسيم آيا فحاشي واهانت وتمسخر ظاهر افراد مسلك اميرمؤمنان است
 • محمد110 ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  سلام عزیزان اگرسیدعلی عزیز حکم دهدبرای نابودی وهابیت خودم وابالفضل 8سالم ورقیه 2سالم روفدامیکنم اما عزیزان پیامبربه یارانشان فرمودندبه خدایان بت پرستان توهین نکنیدکه انهابه خدای شما توهین میکنندحالاعزیزان نفرین بکنید اما توهین نکنیدکه به مقدساتمان بیشتر توهین میکنند
 • [lhgd ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۱
  0 0
  الکلب ابن کلب
 • دادیار ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۱
  0 0
  سگ دوزخ است که درلباس ادمی جیره خوار ال سعود وهابی حلقه بگوش صهیونیزم ال سعود ملعون حلقه بگوش صهیون
 • ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  0 0
  من هر وقت این ملعون را میبینم یاد سگ سیاه میفتم سگ سیاه وهابی
 • ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  0 0
  لقبشم از کلب میاد کلبانی یعنی منسوب به سگها
 • سیدقاسم ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۷
  0 0
  میگن یه روز یه جنی از کنار کلبانی میگزره میگه بسم الله این دیگه کی بود
 • نیکو ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۰
  0 0
  وای آفرین چه قدر عالی گفتید درود بر شما من اول با ترس اومدم
 • ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۱
  0 0
  لعین و بن لعین هستند. اینان دل پیامبر را خون کردند، اینان به زور شمشیر پیامبر و علی مسلمان شدند. اینان عده ای دروغ گو هستند . اینان به دستورات پیامبر توجه نکردند و خود سر عمل کردند حالا این وهابیون کافر دم از اسلام وهابیت می زندد.
 • آنتی وهابیت ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۳
  0 0
  الله اکبر پناه به خدا.آدم وقتی دستش از علم اهلبیت کوتاه بشه چقدر تنزل پیدا میکنه چقدر پست و بیچاره میشه
 • محمد ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  2 0
  بدبخت اونی که این به خوابش بیاد همونجا سکته میکنه
 • ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۹
  1 0
  عادل کلبانی از خوش صدا ترین قاریاست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس