امیر امامی راد تاکید کرد: حرف من با آن گروه از افراد که مي گويند درجه اميري را به اهل سنت نمي دهند اين است که خيلي از شيعه ها هم به درجه اميري نمي رسند. چون تعداد نظاميان اهل سنت در مقايسه با اهل تشيع کمتر است تعداد افرادي هم که از بين اهل تسنن به درجه اميري مي رسند کمتر از شيعيان است و اين هيچ ارتباطي با سياست هاي نظام ندارد.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، پيش از پيروزي انقلاب وقتي ديپلمش را گرفت با وجود اين که در رشته بيولوژي دانشگاه تهران هم پذيرفته شده بود وارد ارتش شد.چند ماهي از ورودش به دانشگاه نگذشته بود که انقلاب مردم ايران به ثمر نشست و طاغوت براي هميشه از ميان رفت و جمهوري اسلامي به سان نهالي مبارک قد کشيد.

در آن ايام با وجود اذيت و آزارهايي که گروهک هاي ضد انقلاب به وفاداران نظام روا مي داشتند پاي آرمان هاي نظام و امام خميني(ره) ايستاد و تمام سختي ها را به جان خريد و 8 سال ابتدايي خدمتش در ارتش را به دفاع از خاک وطن پرداخت.زيباترين خاطره نظامي اش آزاد سازي خرمشهر است و البته تلخ ترين خاطره اش هم سقوط اين شهر...او توانسته است درجات عاليه نظامي را طي کند و با درجه سرتيپ دومي بازنشسته شود.

آري او يک کرد است؛ سربازي وفادار از برادران اهل سنت که امروز با وجود بازنشستگي به روايت روزهاي جنگ در دانشگاه هاي استان کردستان مشغول است. امير سرتيپ دوم «خالد امامي راد» را برای گفتگو با ویژه نامه پلاک عزت روزنامه خراسان در باغ موزه دفاع مقدس شهر سنندج ملاقات کردیم. مکاني که تا پيش از انقلاب محل خوشگذراني افسران شاهنشاهي بود و امروز مفتخر است به ميزباني پيکرهاي شهداي گمنام استان کردستان.

*از معرفي خودتان و نحوه ورودتان به ارتش شروع کنيد. چطور شد که تصميم گرفتيد لباس نظامي بر تن کنيد؟

خالد امامي راد هستم. متولد سال 1337.در شهر سنندج و در خانواده اي اهل تسنن متولد شدم.پدر کشاورزي ساده بود اما به واسطه ارتباطي که با برخي دوستان ارتشي اش داشت علاقه مند بود من هم مفتخر به پوشيدن لباس نظامي شوم.سرانجام در مهر ماه سال 57درست 4ماه پيش از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي وارد دانشگاه افسري شدم.

با پيروزي انقلاب در 22بهمن ماه همان سال برخي از دانشجوها از ارتش جدا شدند اما من با افتخار لباس ارتش جمهوري اسلامي ايران را برتن کردم و به تحصيلم در دانشگاه افسري امام علي (ع)در تهران ادامه دادم. تحصيل در دانشگاه ادامه داشت و ما به روزهاي پاياني سال دوم تحصيل مان نزديک شده بوديم.

يک سال ديگر بيشتر تا جشن فارغ التحصيلي مان نمانده بود چون آن روزها دانشگاه افسري 3 ساله بود و يکسال ديگر با درجه ستوان دومي فارغ التحصيل مي شدم.به خاطر دارم در روز سي ويکم شهريور ماه سال 59وقتي مشغول تمرين مراسم فارغ التحصيلي سال سومي ها بوديم، ناگهان هواپيما هاي عراق فرودگاه مهرآباد تهران را بمباران کردند و از آنجا بود که جنگ برايمان شروع شد.

* اطرافيان نسبت به پيوستن شما به ارتش موضع نداشتند؟

خير پدرم يکي از مشوق هاي من بود و به خاطر دارم وقتي براي دريافت گواهي تحصيلي به مدرسه رفتم مدير مدرسه جلوي پايم قيام کردو گفت موفق باشي جناب سروان.اين حرکت باعث شد بيش از گذشته به کارم عشق داشته باشم.البته بعضي از هم کلاسي ها با خدمت ما به انقلاب و نظام مشکل داشتند ولي من به راهي که انتخاب کرده بودم ايمان داشتم.تمام سختي ها و زخم زبان ها و آزارها را به جان خريدم تا باري از دوش انقلاب بردارم.

*از روزهاي آغاز جنگ بگوييد.چه زماني و به کدام جبهه اعزام شديد؟

وقتي 192فروند هواپيماي عراقي نقاط حساس و استراتژيک کشور رابمباران کردند جنگ تحميلي به طور رسمي شروع شد.در آن ايام شهيد موسي نامجو فرمانده دانشگاه افسري امام علي بود و ما به فرمان امير شهيد نامجو به وسيله چند فروند هواپيماي سي 130راهي فرودگاه اهواز شديم واز اهواز هم در گروه هاي مختلف به خرمشهر،دزفول و انديمشک و سوسنگرد اعزام شديم.

گروه ما به سوسنگرد اعزام شد و45روز ابتدايي جنگ را همراه با لشگر 92در سوسنگرد بوديم . آن روزها متاسفانه با روشن شدن هوا آسمان خوزستان به اتوباني براي جنگنده هاي عراقي بدل مي شد و پس از تاريکي هوا هم يگان هاي پياده دشمن، کيلومتر ها در خاک ما پيشروي مي کردند.

*از وضعيت آن روزهاي کردستان و مشکلاتي که ضد انقلاب براي تان ايجاد مي کرد بگوييد. ضد انقلاب مشکلي براي شما ايجاد نمي کردند؟

-ضدانقلاب ما اهل تسنن را که به نظام جمهوري اسلامي ايران خدمت مي کرديم خائن مي دانستند و بيش از ديگران با ما مشکل داشتند.در ايام دانشجويي سالي ۲بار بيشتر به مرخصي نمي آمدم و در هر بار به مرخصي آمدن با مشکلات بسياري براي رفت و آمد روبرو مي شدم.آن زمان جاده همدان سنندج به شکل امروزي اش نبود و مجبور بودم از مسير کرمانشاه به سنندج بيايم.

در طول مسير هم گروهک هاي مختلف مستقر بودند و به هر نحوي که مي توانستند ما را آزار مي دادند و اگر مي فهميدند نظامي هستيم بي شک ما را مي کشتند.

خانواده ام هم مشکلات خاص خودشان راداشتند از تهديد گرفته تا تحقير و ايجاد مزاحمت.اما من تصميمم را گرفته بودم.ما عاشق کشور و مهم تر از آن امام راحل وانقلاب بوديم و براي حفاظت از اين نظام و انقلاب و آن چه برايمان هدف بود هر مشکلي را به جان مي خريديم.*برخي ها مي گويند در نظام جمهوري اسلامي کسي از نظاميان غيرشيعه موفق به دريافت درجه سرتيپي يا همان اميري نمي شوند.اما شما با درجه سرتيپ دومي بازنشسته شده ايد. در اين مورد توضيح مي دهيد.

-هرکسي من را مي بيند و از درجه ام مطلع مي شود همين سوال را مي پرسد.حتي خيلي ها مي گويند تو بلوف مي زني و درجه اميري نگرفته اي و تا کارت شناسايي ام را نبينند باورشان نمي شود.بايد بگويم چنين چيزي صحت ندارد و ما در ارتش و نيروهاي مسلح قانوني مبني بر اين که نبايد درجه اي بالاتر از سرهنگي به اهل تسنن داده شود نداريم.

چرا که من نمونه يک سني کرد هستم که زير سايه اين نظام موفق به دريافت درجه سرتيپ دومي شده ام.حرف من با آن گروه از افراد که مي گويند درجه اميري را به اهل سنت نمي دهند اين است که خيلي از شيعه ها هم به درجه اميري نمي رسند.دريک پادگان شايد ۱۰ نفر سرهنگ باشند و تنها يک نفر سرتيپ وجود داشته باشد.اما چون تعداد نظاميان اهل سنت در مقايسه با اهل تشيع کمتر است تعداد افرادي هم که از بين اهل تسنن به درجه اميري مي رسند کمتر از شيعيان است و اين هيچ ارتباطي با سياست هاي نظام ندارد.

يک امير ارتش بايد سوابق علمي و فرماندهي داشته باشد.دوره دافوس را گذرانده باشد و در ارزيابي ها به قولي شاگرد اول باشد.

ماندگار ترين خاطره ايام دفاع مقدس براي شما چيست؟

خاطرات تلخ و شيرين دارد.خاطرات تلخ من نگاه آخر شهدايي است که با پرکشيدن شان بار سنگيني را به دوش ما گذاشتند و امروز مطمئن نيستم که اين امانت را به درستي حفاظت کرده باشيم.من افسر توپخانه بودم و به ياد دارم که در روزهاي دفاع از خرمشهر پشت خط مستقر بوديم و با گزارش ديده بان ها هر بار سوزن توپخانه را عقب مي برديم چون دشمن در خاک ما پيشروي مي کرد ناچار بوديم سوزن توپخانه را به عقب ببريم تا مسافت کمتري را هدف قرار دهيم.هر بار عقب بردن سوزن توپخانه سخت ترين کاري بود که در ايام دفاع از خرمشهر انجام مي دادم.

اما بالعکس اين کار را هنگام انجام عمليات بيت المقدس انجام مي داديم.يعني هر بار سوزن را جلو مي برديم يا حتي مجبور بوديم يک خيز به جلو برويم که اين به معناي پيشروي نيروهاي خودي و پيروزي قريب الوقوع شان بود. که البته اين خوشحالي با پا گذاشتن به خاک خرمشهر در روز چهارم خرداد به اوج خود رسيد.

* از اهالي کردستان در زمان دفاع مقدس خاطره اي داريد؟

در طول سال هاي جنگ همه جور سرباز داشتم.از سرباز اهل تسنن گرفته تا زرتشتي و ارمني.نکته مهم و جالب هم اين بود که همه اين سربازان با عشق به خدمت سربازي آمده بودند و بادل و جان از خاک وطن شان دفاع مي کردند.

به ياد دارم زماني که عراق شهرهاي ما را آماج گلوله هاي خود قرار مي داد فرماندهان تصميم گرفتند مقابله به مثل کنيم.با تعدادي از سربازان چند قبضه توپ را به ايستگاه حسيني در حوالي خرمشهر منتقل و شروع به شليک به سمت بصره عراق کرديم.بعد از شليک 4يا 5گلوله توپ عراقي ها موقعيت ما را رصد و شروع به ريختن آتش بر سر نيروها کردند.خوب به ياد دارم در آن عمليات همه سربازانم اهل سنندج بودند و کرد اهل تسنن.

تا آخرين توان خود به شليک گلوله ها پرداختند.درهمان اثنا يک گلوله کنار پاي نعمت که يکي از سربازان خوب کرد واهل سنت بود اصابت کردو چند لحظه بعد هم به شهادت رسيد. اين لحظه را هيچ گاه فراموش نمي کنم.

*و کلام آخر...

-من و ديگر همرزمان کرد اهل سنت که افتخار دفاع از کشور و انقلاب در دوران جنگ نصيب مان شد به خود افتخار مي کنيم که توانستيم انقلاب ،آرمان هاي امام(ره) و دفاع مقدس را درک کنيم و بار سنگين اين انقلاب و جنگ را بردوش بکشيم.الان وقتي به گذشته مي نگرم احساس سبکبالي مي کنم و زماني که براي تدريس درس دفاع مقدس به دانشگاه مي روم بسيار خرسندم که عمر را به جانفشاني در راه اسلام و وطن گذراندم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 11
 • غیر قابل انتشار: 11
 • حمید ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  11 4
  درود براین امیر جوانمرد انشاءالله که خدا حافظ خودش و خانواده اش باشه
 • رضا ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  7 0
  دمت گرم امیر. ایول . دم مشرق هم گرم ممنون
 • اهل تسنن ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  6 0
  امیدواریم تندروی های بین شیعه و سنی پایان پذیرد و اتحاد مسلمان ها بیشترو بیشتر شود الهی آمین
 • رزمنده دوران دفاع مقدس ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  4 0
  ایران اسلامی متعلق به همه اقوام و ادیان الهی است که در آن زندگی می کنند. افراط گرایان شیعه و سنی، نه شیعه هستند و نه سنی. تعدادشان اینقدر کم است که قابل ملاحظه نیستند و البته خطرناکند. وهابیون و تکفیری ها می خواهند به نام اهل تسنن، بین شیعیان و سنی ها اختلاف ایجاد نمایند ولی این مردم هستند که باید آگاه باشند. سردار جمیل بابایی هم از برادران پاسدار کردستان است که به درجه بالای نظامی رسیده است. خداوند به همه اشان توفیق عنایت نماید.
 • علی بشیری ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  4 0
  سلام تو نیروی دریایی هم یک نفرهست بنام ایرانی که امیر هستند وجالب اینه که ایشان از اهل سنت هستند و مدتی فرمانده منطقه یکم دریایی بندرعباس بودند بسیار انسان شریفی بودند
 • علی ترابی ۰۲:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  3 0
  جناب آقای جمیل بابایی از مسئولان سپاه پاوه که از برادران اهل سنت پاوه و یا بعبارتی قم کردستان نیز به درجه سرتیپ دومی رسید که از جانبازان و ایثارگران سپاه پاوه بودند و هستند
 • رامهرمز ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۶
  5 0
  یادم کوچک که بودم شعار این بود چه شیعه چه سنی رهبر فقط خمینی
 • رامهرمز ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۶
  2 1
  جه شیعه جه سنی رهبر فقط خمینی
 • آریوبرزن ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
  6 2
  درود به شرف این سربازان جان برکف ایران عزیزمان که فارغ از تفاوتهای بی اهمیت زبانی یا قومیتی و یا عقیدتی ، مانند بنیان مرصوص در مقابل متعرضان به حریم ایران بزرگ صف کشیده اند و درود به شما عزیزان مشرق که با معرفی این شیردلان، بذر وحدت و همدلی رو در بین هم میهنان مان آباری میکنید و ای کاش مشرق بیشتر به معرفی شهدا و جانبازان و آزادگان غیر شیعه ( و حتی غیر مسلمان- زرتشتی، کلیمی، آسوری و ...) دفاع مقدس میپرداخت
 • احسان ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  3 1
  بابا من دوستام اهل تسنن یاسدار هستن خیلی باهم صمیمی هستیم این بگو مگو های کوچه بازاری اصلا معنی نداره سالها باهم تو سیاه بوذیم
 • عطایی ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۹
  3 1
  دورودبرامیرسرافراز ارتش امامی رادمن در دوران دفاع مقدس افتخار خدمت در رکاب ایشان را داشتم وکاملا به ایمان وشخسیت والای وی واقفم
 • سرمستی ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  3 1
  امیر سلام و درودبرشما . درجه امیری مبارکت باد من در رکاب ایشان بوده ام و از توان مدیریت ایشان لدت میبردم خدا ایشان را برای کشور نکهدارد.
 • امینی ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۶
  0 2
  سلام و درود بر امیر . انصافا امیری حقتون بود
 • سرباز شیخ الاسلام ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۱
  1 0
  سلام بر ارتشیان دلاور که مردان توانا وکم ادعایی بودن
 • مهرداد گروسچی ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  4 1
  سلام بر امیر امامی راد شما درجه امیری را خیلی وقت پیش گرفتید شما امیر شخصیت .و فرماندهی نمونه . در کنار شما بودن پر از افتخاره
 • ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۳
  4 1
  یادتان نرود کرد های کردستان شافعی مذهب هستند که بیشترین نزدیکی را به مذهب تشیع دارد،وقتی می گویند سنی مذهب ذهنتان نرود سمت عربستان، تازه خود عربستان هم همه وهابی مسلک نیستند و چه بسیارند اهل سنت واقعی، و یادتان باشد که گروهک های کرد ضد انقلاب هیچکدام سنی مذهب نیستند و همه کمونیست و بی خدا می باشند
 • مهران ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۱
  9 0
  فرقی بین سنی و شیعه وجود نداره. من خودم اهل سنت حنفی و بلوچ هستم و می گویم فرقی وجود نداره. فقط تعداد کمی افراد سمی و افراطی در کشور وجود دارند که بسیار هم خطرناک هستند این بحث اختلافی رو به وجود آوردن.... شیعه و سنی هر دوتاشان یک خدا یک کتاب و یک پیامبر دارند. بقیه بحث های الکی و مفتی است. روزی که از دنیا بروید آن دنیا سوال نمی کنند که چقدر برای امام حسین سینه زدید یا برای عثمان قرآن خواندید. فقط اگر انسان خوبی بوده باشید و میزان خوبی های شما بیشتر از بدی های شما باشد و یکتا پرست بوده باشید می روید بهشت. و از همه مهمتر مردم آزاری نکرده باشید.
 • ناشناسنا ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
  2 0
  درود فراوان برتمام کسانی که با تمام وجود به این مملکت خدمت کرده و میکنند وهدفشان رضای خدا و ولایت مداریست.ولی بینی بین الله ازخود تا حالا پرسیده ایم , اگر خدا یکی.قرآن یکی.پیامبریکی.بهشت یکی.جهنم یکی.که قطعاهدف یکیست
 • ناشناسنا ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
  0 0
  درود فراوان برتمام کسانی که با تمام وجود به این مملکت خدمت کرده و میکنند وهدفشان رضای خدا و ولایت مداریست.ولی بینی بین الله ازخود تا حالا پرسیده ایم , اگر خدا یکی.قرآن یکی.پیامبریکی.بهشت یکی.جهنم یکی.که قطعاهدف یکیست.چرا اختلاف?
 • غلامرضاعطایی IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  0 0
  سال نو راخدمت حضرتعالی تبریک عرض میکنم
 • جواد IR ۰۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۸
  0 0
  درودبرامیر خالدامامی رادمن سرباز بی نظمی بودم هیچ وقت خوبی هاودرسها ی امیر رافرااموش نمیکنم
 • بنیامین IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
  1 1
  چرت پرت نوشتی اصلا سنی راه نمیدن دیدگاهشونم متفاوته من خودم سنیم و میدونم والله بخدا
 • حسین ازهمدان IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  1 0
  سلام برامیر من 15سال پیش سرباز شما درسنندج بودم خیلی باابوهت بودی خدانگهدارت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس