عريفي در اقدامي جنجالي كه واكنش مفتی‌های افراطی سعودي نظير صالح فوزان را برانگيخت، قرآن را به تمسخر گرفته و سوره‌اي به نام «تفاح» (سوره سيب) جعل نمود و آن را با لحن و آهنگ قرآني، قرائت کرد.

گروه گزارش ویژه مشرق - هرچند به تعبير يكي از انديشمندان مصري «علماي وهابي» در حد واندازه‌هاي «طلبه‌هاي الازهر» هم سواد ندارند، به همين خاطر اساساً شايد پرداختن به چنين شخصيت‌هاي چيزي جز اتلاف وقت نباشد، اما از آنجا كه برخي از همين به اصطلاح علماء سلفي بهتر است بگوييم علماي تكفيري وهابي- در جهت آتش‌افروزي ميان مسلمانان و دامن زدن به تفرقه و جنگ شيعه و سني و اعلام جهاد عليه مقاومت در راستاي نقشه‌هاي شوم دشمنان امت اسلامي گام برمي‌دارند، لازم است كه براي آگاه نمودن اذهان به صورت اجمالي با سابقه، تحصيلات، مواضع و رفتارهاي يكي از همين شيوخ به نام «محمد العريفي» آشنا شويم.

محمد عريفي كيست؟«محمد بن عبدالرحمن العريفي» مبلغ و عالم جوان سعودي است كه در 15 جولاي 1970 در شهر دمام واقع در استان شرقي عربستان به دنيا آمد.
 


عريفي در سنين نوجواني


وي ليسانس خود را در سال 1991 در رشته اصول دين از دانشگاه امام محمد بن سعود در رياض و فوق ليسانس خود را در سال 1996 در اصول دين با گرايش عقيده و مذاهب معاصر از همين دانشگاه اخذ كرد. عنوان پايان نامه وي پژوهش و بررسي «الكافية الشافية في الانتصار الفرقه الناجية ابن قيم» بود كه با رتبه ممتاز دفاع كرد. عريفي تحصيلات خود را ادامه داد و توانست در سال 2001 دكتراي خود را در اصول دين با گرايش عقيده و مذاهب معاصر از همان دانشگاه محمد بن سعود به پايان برساند. عنوان تز دكتري وي نيز «نظريات شيخ الاسلام بن تيمية درباره صوفيه» مي‌باشد. عريفي عضو هيات امناي كميته عالي رسانه‌هاي اسلامي وابسته به «رابطة العالم الاسلامي» و عضو تعدادي از دفاتر تبليغي و انجمن‌هاي اسلامي و مشاور در تعدادي از مراكز اسلامي و استاد مدعو تعدادي از دانشگاه‌ها در عربستان و خارج از آن است. 

علاوه بر اين عريفي عضو وزارت امور اسلامي است و با بخش‌هاي عقيدتي و ديني امنيت كشور، دفاع ملي، وزارت دفاع، دانشكده هوايي ملك فيصل و گارد ملي و وزارت آموزش و پرورش همكاري مي‌كند. عريفي كه خطيب مسجد جامع «بواردي» در جنوب رياض است، تفسير و فقه را نزد شيخ بن باز، فقه و توحيد را نزد شيخ عبدالله بن جبرين و توحيد را نزد شيخ عبدالله بن قعود و فقه را نزد شيخ عبدالرحمن بن ناصر براك گذرانده است. وي در زمينه تلاوت و قرائت قرآن و حديث از استادادن مصري و عربستاني اجازه‌نامه شرعي دارد. او همچنين در زمينه فقه، اصول، تفسير و سيره نبوي مشغول به تدريس مي‌باشد. عريفي در كنفرانس‌هاي متعددي در داخل و خارج عربستان شركت كرده است و تاكنون بيش از بيست عنوان كتاب و كتابچه با موضوعات ديني به رشته تحرير در آورده است.
 


كتاب «از زندگي‌ات لذت ببر» تاليف شيخ عريفي

عريفي همچنين بالغ بر 120 خطبه و بيش از پنجاه سخنراني ضبط شده در اينترنت دارد. وي مقالات متنوعي در روزنامه‌ها و مجلات عربي به چاپ رسانده و در كشورهاي امارات، قطر و عمان و كويت بويژه در ماه رمضان برنامه‌هاي تلويزيوني دارد. وي هم اكنون عضو هيات علمي بخش مطالعات اسلامي دانشكده معلمين در رياض و امام و خطيب مسجد دانشكده امنيتي ملك فهد مي‌باشد.  


عريفي كه حضور فعالي نيز در تويتر دارد و روز به روز بر طرفدارانش ‌افزوده مي‌شود، در ميان ساكنان كشورهاي حاشيه خليج فارس با 5 ميليون و ششصد هزار طرفدار جايگاه اول را به خود اختصاص داده است. پس از وي نيز سلمان العوده با 3 ميليون طرفدار قرار دارد.
 


عريفي عاشق فيسبوك و تويتر است.

عريفي متاهل بوده و پنج دختر و سه پسر و يك نوه دختري از دختر بزرگش دارد. عريفي در فتواهاي خود بر لزوم داشتن فرزندان زياد و عدم جلوگيري از بارداري زنان تاكيد مي‌ورزد.


عريفي در كنار فرزندانش

عريفي همچنين به همراه برخي از شيوخ عربستاني از جمله سلمان العوده، عائض القرني، محسن العوجي كه ذيل جريان موسوم به «الصحوة» تعريف مي‌شوند، به اتحاديه جهاني علماي مسلمانان به رياست يوسف قرضاوي پيوسته‌اند. اين اتحاديه ويترين رسانه‌اي سازمان بين المللي اخوان است. جريان الصحوة جريان فكري سعودي است كه در اوايل دهه هشتاد قرن گذشته ايجاد شد و به دنبال سازش ميان تفكر وهابي و تفكر اخواني بود، به گونه‌اي كه تفكر وهابي را در زمينه اعتقادي و تفكر اخواني را در زمينه سياسي پذيرفت.  


 
سلمان العوده و محمد العريفي از شيوخ الصحوة

از دهه نود قرن گذشته، علماي الصحوه كه خود را تحت سلطه علماي سنتي وابسته به نهاد ديني وهابيت مي‌ديدند، عليه آنان به پا خاستند. شيوخ الصحوة درون منظومه آموزشي سعودي تربيت يافته و از دانشكده‌هاي ديني وابسته به دانشگاه‌هاي سعودي فوق ليسانس و دكتراي خود را گرفته‌اند. اين روند نقش بازيگران مذهبي را درون عرصه ديني سعودي به آنان بخشيده و آنان توانسته‌اند خود را بر عرصه ديني تحميل نمايند. علماي الصحوه در دانشكده‌هاي ديني وابسته به دانشگاه‌هاي سعودي به تدريس پرداخته و در نظام آموزشي تاثيرگذار بوده و برخي پست‌هاي متوسط درون نهادهاي ديني مختلف نظير هيت‌هاي امر به معروف و نهي از منكر را در اختيار گرفته‌اند. اما با اين وجود، كانون عرصه ديني دور از دسترس اينان باقي مانده و همين مسأله نارضايتي علماي صحوه را برانگيخته است؛ چرا كه رياست تمامي نهادهاي مهم اسلامي نظير شوراي عالي قضايي، هيات علماي بزرگ و مجمع پژوهش‌هاي علمي و افتاء و دعوت و ارشاد بدون استنثاء همچنان در انحصار علماي سنتي وهابيون قرار دارد.   


صالح فوزان از علماي سنتي وهابيت و عريفي: شيوخ جوان الصحوة تلاش مي‌كنند تا جايگزين علماي سنتي شوند.

علماي سنتي از تمامي امتيازات و تشريفات برخودار هستند، اما شيوخ الصحوه در پروتكل ديني در جايگاه ثانويه قرار دارند. علماي الصحوه‌ مي‌خواهند كه رسيدن به قله عرصه‌هاي ديني براي همگان فراهم باشد، نه اينكه صرفاً علماي سنتي وهابيت شايسته چنين امتيازي باشند.  


از اين رو افرادي نظير العريفي و العوده تلاش مي‌كنند تا چهره‌‌اي جوان از خود به نمايش بگذارند، با جوانان نشست و برخاست كنند، براي جذب مخاطبان حضور گسترده‌اي در فضاي مجازي و نيز كانال‌هاي ماهواره‌اي و تلويزيوني داشته باشند تا بدين ترتيب زمينه افزايش طرفداران خود را فراهم نموده و جايگاه بالاتري را در نهادهاي ديني سعودي بدست آورند.


العريفي سعي مي‌كند به جوانان نزديك شود


فتواهاي عجيب/ از جهاد نكاح تا جعل سوره سيب و توهين به پيامبر (ص)
عريفي تاكنون چندين فتواي عجيب و غريب صادر كرده است كه جنجالي‌ترين فتواي وي همان است که در آن به شورشيان سوری، اجازه می‌دهد تا با زنان ازدواج کوتاه و چندساعته داشته باشند. شیخ عریفی در این فتوا گفته است که بهترين جهادها، جهاد نكاح است و ازدواج بین این مجاهدین و زنان می‌تواند تمایلات شهوانی این جنگجویان را برآورده کرده و عزم آنها را برای جنگ با دولت بشار اسد افزایش دهد.
 


فتواي جنجالي عريفي درباره جهاد نكاح در سوريه كه با واكنش‌هاي شديدي روبه رو شد.

 این ازدواج‌ها که وی آن را ازدواج‌های مناکحه یا موقتی می‌نامد، شامل زنان و دختران 14 سال به بالا، مطلقه‌ها و بيوه‌ها می‌شود. او همچنین در این فتوا، بهشت را به آن دسته از زنانی که به این نوع ازدواج با شبه نظامیان رضایت می‌دهند، وعده داده است. پس از اين فتوا موج عظيمي از خشم جهان اسلام را فراگرفت و حتي بسياري از  علماي حتي اهل سنت عليه اين فتوا موضع گرفتند و‌ آن را نوعي زنا و ترويج فساد و فحشا دانستند تا اينكه عريفي تحت فشارهاي اسلامي و عربي ناگزير شد فتواي خود را پس گرفته و اعلام كند كه اين فتوا از وي صادر نشده است. اما اين انكار عريفي مانع از آن نشد كه شورشيان سوري آن را تحريم كنند بلكه همچنان بسياري از آنها به اين فتوا عمل مي‌كنند.

 

اين فتوا منجر به گسترش فساد و فحشا در ميان شورشيان سوري گرديد و بسياري از آنان پدران سوري را مجبور مي‌كنند تا دخترانشان را در اختيار آنان قرار دهند وگرنه دشمن خدا بوده و مستحق مرگ هستند. اين فتوا تنها به نكاح موسوم به جهاد خلاصه نشد بلكه منجر به ظهور پديده‌ي لواط و همجنس‌بازي در ميان گردان‌هاي شورشي نيز گرديد. اخيرا تصاويري منشتر شده است كه نشان از گسترش اين پديده شوم در ميان شورشيان سوري دارد.
گسترش پديده شوم هم‌جنس‌بازي در ميان شورشيان سوري

از سوي ديگر، العریفی مدتی پیش در برنامه ای تحت عنوان «پایان جهان» ادعاهایی تعجب برانگیز مطرح کرد و گفت: حدیثی در مورد آخرالزمان و حوادث پایان جهان از «أبو هریره» وجود دارد که در آن نام افرادی همچون "جمال عبدالناصر" و "انور سادات" رؤسای جمهور سابق مصر و نیز "صدام حسین" دیکتاتور سابق عراق آمده است.

عريفي همچنين در اقدامي جنجالي كه واكنش مفتی‌های افراطی سعودي نظير صالح فوزان را برانگيخت، قرآن را به تمسخر گرفته و سوره‌اي به نام «تفاح» (سوره سيب) جعل نمود و آن را با لحن و آهنگ قرآني، قرائت نمود. وي در اين سوره جعلي به زبان عربي مي‌گويد: «ذهب احمد إلى السوق ، واشترى تفاحة ، ثم ركب الأتوبيس، ثم رجع إلى شقته وضيع المفتاح، ثم دخل إلى بيت جيرانهم ودخل إلى بيته و ارتاح» «احمد به بازار رفت، يك سيب خريد، سپس سوار اتوبوس شد، سپس به آپارلمان خود بازگشت و كليدش را گم كرد، سپس به خانه همسايگانش رفت و وارد منزل خود شد و به استراحت پرداخت».


فيلم تحريف قرآن از سوي عريفي (لینک دانلود)

وي به تمسخر قرآن اكتفا نكرده و در اظهاراتی توهین آمیز در یک شبکه تلويزيوني اماراتی، مدعی شد قبل از تحریم شراب افرادی به پیامبر شراب هدیه می دادند، پیامبر اسلام نیز این شراب را می فروخته و یا هدیه می داد. این مفتی وهابی همچنین مدعی شد شراب نجس نیست زیرا پس از تحریم شراب مردم بطری های شراب را در معابر و كوچه‌ها خالی مي‌كردند، به همین دلیل پای صحابه هنگام رفتن به مسجد برای نماز به شراب آغشته می شد، ولی با همین لباس آلوده به شراب به مسجد رفته و نماز می خواندند؛ این امر بیانگر آن است که شراب نجس نیست!.


عريفي به پيامبر (ص) توهين كرده و ايشان را تاجر شراب - نعوذ بالله - معرفي مي‌كند (لینک)

در اثر واكنش‌هاي شديد به اين اظهارات، محمد عریفی سرانجام در بیانیه ای با اعتراف به اینکه در اظهارات خود به پیامبر اسلام (ص) توهین کرده است، به خاطر این اشتباه عذرخواهی کرده و گفت: «پس از تأمل دریافتم که در اظهارات خود دچار اشتباه شدم، و به درگاه خداوند به خاطر این اظهارات توبه می کنم .. تأکید دارم که سنی ها به مقام پیامبر (ص) احترام می گذارند و قدر ایشان را می دانند».

همچنين شیخ محمد عریفي در اقدامي كم‌سابقه و عجيب در ميان علماي سعودي، از طريق تويتر احلام خواننده زن مشهور عرب را به ترک خوانندگی و پیوستن به راه دعوت فرا خواند.  شيخ به احلام گفته بود: آیا این روز را به عنوان نقطه تحولی در زندگیات قرار نمیدهی؟ تا رمضان این سال به جای احلام خواننده، احلام دعوتگر داشته باشیم؟ احلام نيز در پاسخ از خداوند براي وي درخواست پاداش كرد.

 
عريفي و احلام خواننده مشهور عرب

وي در فتواي عجيب ديگري در پاسخ به سوالي درباره آزار و اذيت دختر از سوي پدرش گفت دختر نبايد به تنهايي با پدرش بنشيند مگر آنكه مادر يا برادرانش نيز حضور داشته باشند. وي گفت: «هيچ دختري نبايد در برابر پدرش لباس نامناسب بپوشد، چرا كه برخي دختران داراي اندام زيبايي هستند ... لباس تنگ مي‌پوشند و با همين لباس در مقابل پدرشان ظاهر مي‌شوند و آنها را در معرض گناه قرار مي‌دهند». آنچه شگفتي‌آور است بقيه سخنان وي است كه مي‌‌گويد: «پدر ممكن است جوان باشد و هنگامي كه به دخترش سلام مي‌دهد يا او را مي‌بوسد يا در بغل مي‌گيرد شايد شيطان او را به گناه بياندازد». عريفي در نهايت خطاب به دختر مي‌گويد: «دختر نبايد با پدرش خلوت كند و به تنهايي با او بنشيند بلكه بايد مادر يا برادران وي حضور داشته باشند»


بازتاب فتواي عجيب عريفي در رسانه هاي عربي

كينه شديد عريفي نسبت به سوريه و حزب الله/ ملائكه در كنار شورشيان سوري مي‌جنگند!

عريفي كه روابط نزديكي با بندر بن سلطان دارد، تنها به صدور فتوا عليه سوريه اكتفا نكرده و در دو سال گذشته به امر سازماندهی جمع‌آوری کمک از سوی وهابی‌ها برای حمایت مالی از گروه‌های شورشي در سوریه مشغول بوده است. این مبلغ وهابی سعودی از حاميان سرسخت شورشي‌هاي سوريه است و درباره سوریه و نظامیان بشار اسد در اظهاراتي جنجالي مدعی شد که جنیان در کنار او هستند و با تروریست‌ها مبارزه می‌کنند و با مبارزه جنیان، فرشته‌های وهابی از ترس مبارزه با نظام سوریه پا به فرار گذاشته‌اند! این مفتی وهابی سعودی مدعی شد که جنیان سوار بر اسب سفید به کمک ارتش سوریه می آیند تا افراد مسلح را شکست دهند.
اين اظهارات باز با واكنش علماي وهابي همراه شد. عادل الکلبانی و صالح فوزان دو تن از علماي برجسته وهابي داستان روایت شده از سوی محمد العریفی درباره نزول فرشتگان و جنگ آنها در کنار کسانی که آنها را «انقلابیون» سوریه نامید، محكوم كردند. كلباني در واكنش به سخنان عريفي تأکید کرد: ای مردم فقط اندکی مغز خود را به کار بیندازید .. آیا ارتش سوریه تا آن حد قوی است که فرشتگان نیز در برابر آن ناتوانند.!!


كاريكاتور: فرشته ايهود باراك و فرشته نتانياهو در كنار شورشيان سوري عليه سوريه مي‌جنگند


العریفی حتي مدعی شده است؛ نقشی که دبیرکل حزب الله برای ایران ایفا می کرد، پایان یافته است، تاثیرگذاری عربی وی از بین رفته است، بعید نمی دانم ایران سید حسن نصرالله را ترور کند تا وی با اسرارش بمیرد! این شیخ وهابی با توهین بی شرمانه به سید حسن نصرالله ادعا کرده، او معتقد به کافر بودن ما و مباح دانستن خون ما است، امروز شام (در اشاره به سوریه) او را رسوا کرده است، کودکان را می کشد و نوامیس را هتک حرمت می کند و با این کارها به مجوس(اشاره به ایران) تقرب می جوید.


افترائات عريفي نسبت به تشیع/ از توهين به آيت الله سيستاني تا رفتن به نبرد با حوثي‌ها براي گرفتن عكس يادگاري

عريفي ديدگاهي منفي نسبت به شيعيان دارد و تاكنون چندين بار با الفاظ اهانت‌آميز شيعيان و مراجع شيعي را خطاب قرار داده است. وي هنگامي كه دولت يمن به شيعيان حوثي حمله برد، ضمن محكوم نمودن مقاومت حوثی‌هاي یمن در برابر حملات دولت آن کشور که با حمایت و دخالت مستقیم دولت عربستان صورت پذيرفت، اساس مذهب شیعه را مجوس نامید و آیت الله العظمی سیستانی را در جملاتی اهانت‌آمیز این گونه توصیف نمود: «شَیخٌ کَبیرٌ زِندِیقٌ وَ فَاسِقٌ فِی طَرَفٍ مِن أطرَافِ العِرَاقِ؛ پیر مرد کافر، فاسق و زندیقی که در گوشه‌ای از کشور عراق به سر می برد»  


 عريفي در تاريخ 14/1/1431هـ از سربازان عربستان واقع در مرزهاي جنوب كشور كه در حال نبرد با حوثي‌ها بودند، ديدن كرد. بسياري گفتند كه هدف وي از اين ديدار، گرفتن عكس يادگاري با سربازان و نشان دادن خود به عنوان يك فرد مبارز بوده است.
 شيخ در اين ديدار از اين قهرمانان! تشكر كرد و گفت كه  از صميم قلب دوست داشت كه يكي از اين سربازان باشد. شيخ عريفي در اين سفر اصرار كرد كه لباس نظامي بر تن كرده و سلاح به دست بگيرد و با سربازان و نيروهاي ارتش عكس يادگاري بگيرد.  


عريفي در خط مقدم: «با حوثي‌هاي گمراه مبارزه مي‌كنيم»

وي مانند اظهارات بي‌پايه ديگر خود، اساس مذهب تشيع را آيين «زردتشت» مي‌دانست و مدعي شد اين آيين قبل از اسلام در سرزمين ايران جاري بود. وي پيروان تشيع را «اهل بدعت» دانست كه امامان خود را  تا مرتبه نبوت و بلكه الوهيت بالا مي‌برند. وي در اظهاراتي سخيف مدعي شد شيعه در طول تاريخ عليه اسلام توطئه كرده است و براي اين كار مثلا با مغول‌ها عليه خلافت عباسي متحد شده است. وي درباره شيعيان سعودي نيز مدعي شد «اگر هوشياري دستگاه امنيتي نبود اين افراد چه كارهاي عجيبي كه نمي‌كردند» بسياري از شخصيت‌هاي اسلامي سني و شيعي به اين اظهارات عريفي واكنش نشان دادند و حتي شيعيان خليج فارس از دولت‌هاي خود خواستند تا مانع از ورود عريفي به كشورشان جهت ايراد سخنراني شود. وي بار ديگر تحت فشارهاي عربي و اسلامي مانند گذشته مجبور به عدول از سخنان خود شد و در اظهاراتي متفاوت گفت: «آيت الله سيستاني بر مدار فرمايشات الهي گام برمي‏دارد و به همين دليل است که ايشان را بر بسياري از علماي اهل‏سنت ترجيح مي‏دهم». وي با چرخشي آشکار نسبت به مواضع خود تاکيد کرده که شخصيت عالمان شيعه را نسبت به علماي اهل‏سنت، به هدايت رسول الله و فرمايشات ايشان در زهد، نزديک‏تر مي‏داند.  گفته مي‌شود وي به دليل ترس از واكنش شيعيان كشورهاي حاشيه خليج فارس و ترس از دست دادن تريبون‌ها و برنامه‌هاي تلويزيوني خود در اين كشورها از اظهارات پيشين خود عدول كرده است.


عريفي و تبليغ وهابيت در يمن: عريفي از تعيين ده مبلغ در روستاهاي حوثي نشين يمن براي تبليغ وهابيت و ميزان دستمزد هر يك از اين مبلغان خبر مي‌دهد.


عريفي؛ اولين شيخي كه درخواست سفر به سرزمين‌هاي اشغالي كرد

عريفي را اولين مبلغ ديني سعودي مي‌دانند كه اعلام كرد قصد دارد از بيت المقدس ديدن كند. وي چندي پيش در سخناني گفت: براي تاكيد بر اين مطلب كه بيت المقدس حق مسلمانان است، قصد دارم از اين مكان مقدس ديدن كنم.

اين اظهارات با استقبال گرم وزرات خارجه رژيم صهيونيستي و رسانه‌هاي اين رژيم همراه شد. روزنامه «اورشليم پست» اسرائيل به نقل از مقامات اسرائيلي گفت: «قدس متعلق به اسرائيل است و تمامي افراد از اديان مختلف مي‌توانند به اينجا بيايند و از آن لذت ببرند» وزارت خارجه اسرائيل نيز از اين درخواست عريفي استقبال كرد.


رژيم صهيونيستي از اظهارات عريفي استقبال كرد

اين اظهارات عريفي بار ديگر با واكنش شديد، انتقادات و حملات تندي مواجه شد. شيخ حامد بيتاوي رئيس انجمن علماي فلسطين و خطيب مسجد الاقصي در اين باره گفت: «اين ملاقات كه در چارچوب عادي‌سازي روابط با اشغالگران صورت مي‌گيرد، بدون هماهنگي با اشغالگران مهيا نيست و باعث مي‌شود كه ساير علما و مشايخ ديني به شيخ عريفي اقتدا نمايند. چنين ديداري زمينه را براي پذيرش حاكميت رژيم صهيونيستي بر قدس اشغالي فراهم نموده و سنت سيئة‌اي را بنيان مي‌گذارد». وي خطاب به شيخ عريفي تاكيد كرد: «اي شيخ ما اجتهاد كردي اما اجتهادت اشتباه بود»
عريفي همچنين در فتوايي بيان كرد كه هك سايت‌ها و پايگاه‌هاي صهيونيستي شرعاً جايز نيست و از اهل سنت و جماعت خواست كه در اين باره از ايرانيان و مجوسي‌هاي كافر تقليد نكنند.

 
فتواي عريفي در ممنوعيت هك سايت‌هاي صهيونيستي


عالم بي عمل/ حمله به عريفي در لندن/ عريفي عامل شكاف ميان اهل سنت و شيعيان در انگليس

چندي پيش برخي رسانه‌هاي عربي خبر دادند كه محمد عريفي هنگام خروج از رستوان مك دونالدز ( كه يك رستوران اسرائيلي است) در لندن مورد حمله شديد از سوي دو تن از جوانان شيعه عراقي قرار گرفت. كاربران شبكه اجتماعي توئيتر نيز تصويري از او در بيمارستان منتشر كردند كه بعداً مشخص شد آن عكس مربوط به چند سال قبل است. اين سايت‌ها با اشاره به تناقض موجود در فراخوان العريفي برای جهاد در سوريه و سفر وی به لندن، او را "عالم بي عمل" توصيف كردند. خبرهاي منتشر شده در رسانه هاي سعودي حاکي از آن بود که شيخ "محمد العريفي" براي گذراندن تعطيلات تابستاني خود، به لندن سفر کرده است. در پي انتشار خبر سفر العريفي به لندن،‌ هزاران تن از کاربران اينترنتي با انتشار مطالبي در اين باره در صفحات شخصي خود در سايت‌هاي اجتماعي، او و ديگر مفتي‌هاي وهابي را به باد تمسخر گرفتند.


كاربران اينترنتي عريفي را به باد تمسخر گرفته و گفتند كه وي براي جهاد نكاح به لندن سفر كرده است

يکي از جالب ترين مطالب نوشته شده در اين باره اين است که مي گويد: «جوانان براي جهاد به سوريه مي روند و العريفي براي "جهاد نکاح" به لندن مي رود! اکنون اين چند پرسش مطرح مي شود که آيا خود اين مفتي ها براي جهاد به سوريه مي روند؟! آيا اگر جهاد در سوريه واجب است، خودشان به اين واجب و وظيفه عمل مي کنند؟! چرا اين مفتي ها مانند محمد العريفي که جوان هم هستند و توانايي جنگيدن هم دارند، به سوريه نمي روند؟! چرا جوانان مردم را براي کشته شدن در سوريه دعوت مي کنند اما خودشان براي خوش گذراني به لندن مي روند؟» اين خبر در حالي مطرح شد كه تعدادي از سايت‌هاي خبري ديگر از قول شیخ تکفیری سعودي نوشتند كه مورد حمله هيچ كس قرار نگرفته است.


در همين راستا پس از سفر عريفي به لندن، روزنامه انگليسي "اينديپندنت" با انتشار گزارشي به موضوع شکاف ميان شيعه و سني در لندن پرداخت و "محمد العريفي" مفتي سرشناس وهابيت در عربستان را عامل دامن زدن به اختلاف و تفرقه ميان اهل سنت و شيعيان آنجا معرفي کرد. در اين گزارش مفصل، به اظهارنظرها، افکار، فتواها و اقدامات افراط‌گرايانه عريفي اين شيخ افراطي اشاره شده است. از جمله عوامل اصلي که در اين گزارش به آن اشاره شده، فتواهاي جهادي العريفي است.  اين گزارش در بخشي ديگر نيز به درگيري هاي رخ داده ميان شيعيان و اهل سنت در لندن و ديگر شهرهاي انگليس اشاره کرده و علت اصلي هر کدام را بيان کرده است. در بيشتر اين حوادث،‌ اظهارنظر مستقيم و گاهي غير مستقيم افرادي مانند محمد العريفي موجب رخ دادن درگيري ميان شيعه و سني شده است.

منتقدان درباره عريفي چه مي‌گويند؟ شيفته حضور در شبكه‌هاي ماهواره‌اي، خود بزرگ‌بين، علامه دهر!، سارق آثار ادبي

مخالفان عريفي معتقدند كه وي براي حضور در برنامه‌هاي مختلف ماهواره‌اي و تلويزيوني علاقه زيادي دارد و اين به خاطر كسب درآمد است. دكتر آل زلفه عضو هيات علمي دانشگاه ملك سعود مي‌گويد: «از عريفي بپرسيد در طول عمرش به جايي رفته است كه خبري از پول نبوده باشد»


عريفي شيفته حضور در تلويزيون و شبكه‌هاي ماهواره‌اي است

در عين حال بسياري عريفي را به خود بزرگ‌بيني و توهين به ديگران متهم مي‌كنند. در همين رابطه عمار بوقيس نويسنده سعودي از عريفي انتقاد كرد و گفت: «متاسفانه عريفي از اينكه با من در تلويزيون ظاهر شود، اجتناب ورزيد، به اين بهانه كه ظاهر من براي حضور در تلويزيون نامناسب است، من اين توهين وي را تحمل و تلاش كردم تا با وي وارد درگيري نشوم» وي افزود: «فكر كردم موضوع تمام شده است تا اينكه ديدم وي به صراحت مي‌گويد اشتباه نكرده است و من از اين رفتار وي شگفت‌زده شدم چرا كه وي مثلا مبلغ است در حالي كه با اين روش زشت با من برخورد مي‌كند».


عريفي از حضور در تلويزيون در كنار بوقيس به دليل ظاهر وي اجتناب ورزي

منتقدان عريفي را كسي مي‌دانند كه ادعا مي‌كند علامه دهر است و همه چيز را مي‌داند و به تمامي علوم احاطه دارد. خود را هم فقيه، هم شاعر، محدث، واعظ، انديشمند سياسي، كارشناس اقتصادي، جامعه شناس و عالمي كه در جهت ياري رساندن به ملت‌ها تلاش مي‌كند و در كنار آنان مي‌ايستد، مي‌پندارد. عريفي دچار بيماري خودبزرگ بيني و غرور است. يك جا ادعا مي‌كند كه افرادي را در كمتر از پنج دقيقه به راه راست هدايت كرده، جاي ديگر با لباس‌هاي نظامي در كوه‌هاي جنوب عربستان براي مبارزه با حوثي‌ها ظاهر مي‌شود و هدف وي نيز همان عكسي است كه مي‌گيرد و آن را در پايگاه‌هاي اينترنتي پخش مي‌كند و مي‌خواهد به مردم بگويد من تنها مرد حرف نيستم بلكه مردم عملم. وي فتواهاي عجيب و غريبي مي‌دهد كه توهين به اخلاق و ارزش‌هاي جامعه است.


عريفي و انتخاب مصر به عنوان زمين بازي جديد خود

با روي كار آمدن اخوان المسلمين مصر، عريفي فرصت را براي نشر افكار و ايده‌هاي مخرب وهابي خود و تبليغ عليه ايران و تشيع در مصر مناسب ديد و با ايراد چندين خطبه درباره فضايل مصر جاي پاي خود را در اين كشور مستحكم نمود. وي به بسيج سلفي‌ها عليه شيعيان پرداخت و با تلاش‌هاي خود چندين كنفرانس ضد شيعي و ضد ايراني و ضد سوري برگزار نمود.


عريفي هرگونه برقراري روابط با ايران را اشتباهي بزرگ مي‌داند


 اكنون عريفي به يك چهره شناخته شده در ميان مصري‌ها تبديل شده است و اين پس از آن بود كه در دسامبر گذشته وي در مسجد بورادي خطبه اي درباره فضايل مصر ايراد كرد و اين خطبه به سرعت برق در پايگاه‌هاي ارتباط جمعي پخش شد و مورد استقبال مصري‌ها قرار گرفت. وي در اوايل ژانويه گذشته براي ايراد چندين خطبه به مصر رفت.   البته گفته مي‌شود وي متن اين خطبه را از فرد ديگري به سرقت برده است.


منتقدان عريفي را فردي مي‌دانند كه آثار و افكار ديگران را به سرقت برده و به نام خودش منتشر مي‌كند. وي تاكنون چندين بار افكار و متون شعري و پژوهش‌ها و مقالاتي را از ديگران ربوده و به مخاطبان خود گفته است كه از ابداعات خودم است. حتي خطبه وي با عنوان «فضائل مصر» نيز از مقالات پژوهشگر سعودي دكتر محمد موسي شريف ربوده شده است كه در مجله سعودي «جامعه» تحت عنوان «فضائل مصر و مزاياي مردمان آن» منتشر مي‌شده است.


خطبه عريفي درباره مصر كه گفته مي‌شود متن آن را از يك انديشمند عربستاني به سرقت برده است.

يكي از همين كنفرانس‌هاي ضد ايراني در 10 ژانویه 2013 با عنوان "یاری مردم عرب اهواز"! در یکی از هتل های بزرگ مصر برگزار شد. العریفی، از سخنرانان اصلي اين کنفرانس بود که بیش از هر سخنران دیگری حرف های تند بر ضد عملکرد دولت ایران در داخل این کشور بر زبان آورد. او گفت: «فشار و موارد اعدام در ایران بالاتر از آن است که ما در فلسطین شاهد هستیم و آنچه یهودیها در حق برادران فلسطینی ما انجام می دهند، یا در بسیاری دیگر از کشورها که مسلمانان در آن رنج می برند».
وي همچنين در نشست علماي اسلامي در قاهره خواستار جهاد با مال و جان و سلاح عليه نظام بشار اسد و حزب الله لبنان شد.


عريفي در كنفرانس حمايت از سوريه، عليه حزب الله، سوريه و ايران اعلام جهاد كرد.


آيا شيوخ تندروي سلفي در نهاد معتدل الازهر نيز رسوخ پيدا كرده‌اند؟


متاسفانه در كشوري مانند مصر که دانشگاه ریشه دار «الازهر» در آن قرار دارد و نیازی به علما و مبلغان سلفی و وهابی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس ندارد، مي‌بينيم كه شيوخ وهابي در اين نهاد ميانه‌رو هم نفوذ كرده و جولان مي‌دهند. به ویژه که شيوخ وهابي نظير العريفي بر این باورند که به علت کاهش نقش نهادهای دینی مصر، این کشور فضای مناسبی برای انتشار افکار اندیشه های وهابیت و سلفی‌گری است.

البته سفرهاي العریفی به مصر و سخنرانی جنجالی و جوسازی وی علیه ایران با انتقادات زيادي از سوی محافل مصری و برخی منتقدین در عربستان روبرو شده است. يكي از مصري‌ها در اين باره مي‌گويد: «العریفی بعد از اتمام خطبه خود سوار بر اتومبیل آخرین مدل خود شده و به سوی قصرش حرکت کرد در حالی که از مسلمانان فقیر و عموم مردم خواست تا خود را برای جهاد آماده كنند».


عريفي در مصر تلاش مي‌كند تا بر تنش میان مسلمانان اهل تسنن و شیعیان بیفزاید.

جمع‌بندي

العريفي مبلغ تندروي وهابي اخواني وابسته به جريان الصحوة عربستان است كه تلاش مي‌كند با صدور برخي فتاواي جنجالي نظير فتواي جهاد نكاح و برخي اظهارات عجيب و غريب نظير جعل سوره سيب، توهين به پيامبر اكرم (ص) و ... توجهات را به سوي خود معطوف ساخته و بدين ترتيب جايگاه بالاتري را در ميان علماي وهابي سعودي براي خود دست و پا نمايد.

منتقدان عريفي را فردي خود بزرگ بين مي‌دانند كه ادعا مي‌كند به همه علوم تسلط دارد حال آنكه وي بسياري از آثار خود را از ديگران به سرقت برده است. وي ادعا مي‌كند در راستاي دفاع از حقوق ملت‌ها گام بر مي‌دارد حال آنكه با اظهارات و فتواهايش در جهت شعله‌ور نمودن آتش اختلاف ميان اهل سنت و شيعيان حركت مي‌كند. يكي از ويژگي‌هاي عريفي آن است كه وي بارها به انکار حرف‌های خود و پس‌گرفتن فتواهایش اقدام كرده است كه اين نشان از بي‌اساس بودن بسياري از اظهاراتش است. عريفي همچنين در جهت انتشار افکار فرقه گرایانه «وهابیت» در ميان ساير كشورهاي اسلامي نظير مصر و تونس فعاليت مي‌كند، حال آنكه این تفكرات سلفی افراطی خطر ویرانگری برای مردم اين كشورها به شمار می‌آیند.

منابع:

[1] http://www.arefe.com/

[1] http://www.rasid.com/?act=artc&id=595

[1] http://www.rasid.com/?act=artc&id=631

[1] http://www.rasid.com/?act=artc&id=646

[1] http://www.vetogate.com/345872

[1] http://arabi-press.com/?page=article&id=58450

[1] http://www.sharmlifeblog.com/2011/04/blog-post_210.html#axzz2XIp4awNC

[1] http://www.assakher.com/news-action-show-id-390.htm

[1] http://www.zahran.org/vb/zahran69133.html

[1] http://www.al-shia.org/html/far/14news/melal/113.htm

[1] http://arabic.cnn.com/2010/world/4/6/Wpress.Ap6/

[1] http://www.aawsat.com/details.asp?issueno=11700&article=564199

[1] http://www.shia-online.ir/article.asp?id=29300&cat=1

[1] http://www.al-madina.com/node/414157

[1] http://www.alriyadh.com/2013/01/16/article801958.html

[1] http://www.masrawy.com/ketabat/ArticlesDetails.aspx?AID=193436

[1] http://www.alriyadh.com/2013/01/16/article801958.html

[1] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13911027000764

[1] http://www.shia-online.ir/article.asp?id=29172

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 113
 • در انتظار بررسی: 7
 • غیر قابل انتشار: 19
 • مهرداد ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  5 0
  لعنت بر قیافه اش1!!
 • ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  2 0
  واقعا مقاله جالبی بود مشرق دستت درد نکنه.
 • علیرضا ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  ماه درخشنده چو پنهان شود شب پره بازيگر ميدان شود!
 • ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  عجب شیطانی!
 • محسن ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  خدا تمام گمراهان را هدایت کند.
 • احسان ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  1 0
  خدا لعنت كنه اين حرامي را ........ مشرق شيعه نيستي اگه نذاري روسايت
 • امیر ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  1 1
  عالی و کامل بود امثال این احمق به مراتب بیش از دشمنان خدا به دین ضربه میزنند
 • ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  1 0
  فقط میتونم بگم صد رحمت به الاغ
 • مجید ساویه ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  واقعا اینها باور های قلبی شونه یا برای تبلیغ و جذب مسلمانان این حرف ها و عمل ها را انجام میدن؟ مرگ بر وهابی تکفیری.
 • ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  این ملعون اگه راست میگه چرا زن و دختر خودشو برای جهاد النکاح نمیفرسته؟؟؟؟ چرا خودش برای جنگ نمیره؟؟ مگه نمیگه بهشتی هستن این تروریستهای سوریه یعنی این شیخ نمی خواد با زنو بچش بهشتی بشه؟؟؟؟ امام(ره) در وصیت نامه خودشون گفته بودند که وهابی ها در حال تبلیغ اسلام بنی امیه و ابو سفیانی هستند.
 • ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  یکی به من بگه چطور میشه که صیغه که نص قرآن هست حرامه ولی این عمل که زنا هست حلال؟؟؟؟ نه عده ای نه مهریه ای نه عقدی و نه خطبه ای
 • ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  اين احمق نيست يک دشمن خداست که هوشيارانه در حال خدمت به صهيونيسم جهانی است.
 • جواد اراکی ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  اگه خدا به حق مظلومیت شیعه توفیق بده و با دعای شما دوستان انشاالله خودم میفرستمش به درک. به اسفل السافلین
 • ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  فردای قیامت الاغ جلوتو میگیره میگه چه حق داشتی که منو با اینا مقایسه کردی؟؟؟؟ توبه کن
 • ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  تو روحش...!!!
 • ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  هو ولد الشیطان، یحذو حذو الیزید بن معاویه (علیهم اللعنة). هو امام الکفر فقاتلوا ائمة الکفر انهم لا ایمان لهم. استحوذ علیهم الشیطان ... . اف لهم ولم تعبدون من دون الله. لعنة الله علیه و علی الوهابیت التی یدعو بها. حروم لقمه کثیف! اگر دشمن تمام دنیای استکبار ما رو تا این حد مشغول خودش نکرده بود، چنان دهان نجست رو می بستیم که در آتش جهنم باز باشه.
 • ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  اين عريفي بين عربها خيلي معروفه... خدا لعنتش كنه
 • حیدر ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  اینا همون عرب جاهلیت اند و بس! بیش از صد هزار پیغمبر برا اینا اومد و کلی زجر کشید آخرش شدند این! آخه بی شرف جهاد نکاح دیگه چه صیغه ایه؟؟؟؟؟؟ این سلفیها ماری هستند که تو آستینتون بزرگ کردید فردا این بلا را سر همین عربستان و قطر میارند بعد معنی و مزهء جهاد نکاح را با تمام وجود لمس میکنی؟؟؟؟؟
 • محمد ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  اولئک اصحاب النار
 • ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  yes , why doesn't he send his daughters to Syria for Jihad al nikah?
 • ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  برای بخشهای فرهنگی , حوزوی رسانه یی بسیار متأسفم که تا به حال نتونسته اند به طور شایسته وبایسته یی جریان باطل وسست وهابیت را ازبین ببرند! بسیاری از علمای اهل سنت تا چندسال پیش وهابیت را کافرمیدانستند ! بنده شخصا با بسیاری از علمای سنی مصر وسوریه وآفریقایی صحبت داشتم وآنها صریحا وهابیت را کافر میدانستند! (البته تا چند سال پیش) اکنون هم در الازهر همان گونه که خودتون گفتید علمای الازهر آخوندهای وهابی را بیسواد میدانند که واقعیت هم همین است! شمارا به خدا بیائید علمای اهل سنت را بیدار وتحریک وتحریز کنند تا آنها به جنگ با وهابیت بروند!
 • مرتضي كريمي ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  من یقین دارم امثال این تکفیری ها به دست مهدی فاطمه به درک میرن ... به قول امام حسین عیلیه السلام که به عمر سعد فرمودند : تو به گندم ری هم نمیرسی چه برسد به ملک ری !!!! اینها بوی بهشت هم به مشامشان نمیرسد چه برسد به خود بهشت . قطعآ و یقینآ جایگاه این شیطان صفتان قعر جهنم است ... اللهم عجل لولیک الفرج
 • ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  2 0
  دمت گرم مشرق بازم از اين گزارش ها كار كن تا ماهيت كثيف اين وهابي‌هاي بي دين بيش از پيش بر ملا بشه
 • ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  نمیدونم چرا هروقت قیافه اینا رو میبینم دل پیچه میگیرم
 • ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  "ان الشیاطین لیوحون الی اولیائهم"
 • ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  خدا لعنتش کنه.
 • از جم ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  لعنت بر جو و ابادش
 • علی ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  اگه راست میگه اون ماشین اخرین سیستمش رو بذاره کنار و بره سوریه با فرشته ها بر ضد بشار اسد بجنگن دختر و زن خودشو ببره برای جهاد نکاح
 • سهیل بشردوست ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  انقدری که مشرق نوشته، یارو در مورد خودش نمیدونه!
 • ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  این وهابی رو خوب می شناسم ... کاش از شراب خوریش و هم چنین بغل کردن خواننده زن نامحرم می گفتید .
 • ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  حالا جالبه این فرزند یزید در سایت خودش یک نامه گذاشته که یک شیعه که از طرف وی سنی شده ...
 • ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  الجونوری واسه خوش!!!خخخخخخ میگم اینها با این فتوا دادنشون یه چیز دیگه رو هم ثابت می کنند و آون اینکه مخاطبین اینها واقعا ............. تشریف دارند. متاسفم برای ورود این جانوران به شمار مسلمانان.بعد مانند دیوانگان شیعیان را که از منطق بالاتر و ایمان راسخ تر برخوردارند - رافضی می نامند.
 • محمد ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  اینی که منفی میده معلومه وهابیه . ولی خیلی احمقه که از این شیطان طرف داری میکنه
 • صالح ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  تو ذاتش ...!!!
 • amin ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  1 0
  مرگ بر وهابیت مرگ بر آل سعود مرگ بر آمریکا
 • بنام خدا ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  0 0
  انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون .این وهابیون دین ساز که عددی نیستند تمسخر انان به قران مجید ریشه شان و تفکر تاریکشان را خواهد سوزاند .
 • ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  4 0
  ای کاش چشم برزخی داشتیم و قیافه ی برزخیش رو میدیدیم
 • lion2007 ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  یارو خود شیطانه...
 • کاظم ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  "ميگن مورچه که ميخواد بميره بال درمياره "حالا اين ملعون داره با اين حرفها و کارا راه هلاکتش رو هموارتر ميکنه. الهم العن الظالمين
 • ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  بر نطفه شوم این حرام زاده سگ سلفی لعنت. لعنت تمام لعن کننده ها به این حرام زاده
 • سلطانی ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  بهترین تعریف برای این فرد این آیه است: مثلهم کمثل الکلب ان تحمل علیه یلهث...
 • مجتبی ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  این طرف صددرصد حروم زاده است چون این سخنان فقط از زبان یک حرامزاده قابل گفتن است..... به نظر من جنگ با این ها ثوابش از جنگ با اسرائیل و امریکا بیشتر است چون اونا مشخصن چه کاره هستند ولی اینها به اسم اسلام دارند به اسلام هجوم میارند.خدا لعنتشون کنه. خدا کند که بیایی...
 • ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  واقعاً اگه شخصیت منافق در آیات قرآن کریم میخواست یک مصداق کامل داشته باشد همین خود عوضیشه. واقعاً الان بیشتر خباثت منافقان و علت لحن تند و غضب شدید خداوند در قرآن نسبت به منافقان را فهمیدم.
 • ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  کاش بتونیم حقانیت شیعه رو ثابت کنیم
 • محمد ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  اولئک اصحاب النار
 • علی اکبر ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  اگر کتاب مستر همفر جاسوس انگلستان را بخوانید که درچند صد سال قبل برای آخوند سازی وفرقه سازی چه می کردند آنوقت می فهمیم جاسوسی هم دویست سال پیشرفت کرده امروز شیطان با نیروها وسرمایه مسلمانان علیه اسلام می جنگد
 • سيده ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  الحمدلله الذي جعلني من المتمسكين بولاية اميرالمؤمنين والائمة المعصومين عليهم السلام خداياشكرت كه ماازباقيمانده گل ائمه وشيعه آفريده اي انشااله شيعه واقعي باشيم
 • ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  تو وجودش...!!!
 • ناشناس ۰۳:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  Tank you!!!
 • محمد ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  تو اعماقش
 • ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  کاش بتونیم ؟؟ حقانیت شیعه از روز روشنتر است و محال است کسی استدلالهای شیعه را بشنود و شیعه نشود مگر اینکه در دل بیمار باشد..
 • ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  نوشته خوبی بود زحمت کشیده بودید
 • رحمن ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  فقط برای یک گناهش در مسخره کردن قران خداوند او را در بین زمین و آسمان آتش بزند.آمین یا رب العالمین
 • ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  عالی بود عالی اللهم عجل ...
 • ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  هیهات
 • ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  اين فرد فقط يك گمراه نيست بلكه صهيونيستي است درپوست يك وهابي وشيطاني درلباس عربي بخداقتلش واجبه
 • ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  الا ان نصرالله قریب
 • عليرضا ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  متن جالب و كاملي بود. در بعضي از موارد اشتباهات كوچكي درج گشته كه ممكن است خواننده هاي دقيق را حساس نمايد.مثلا در مورد سفر به لندن فروشگاه مك دونالند اسرائيلي عنوان شده كه مالكيت صحيح آن آمريكائي و شايد صهيونسيتي بهتر وصحيحتر مي باشد.
 • ایرانی ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  لعنت بر عقایدش..
 • لیلا ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  لعنت خدا بر همه وهابیان و مفتی های مفتشان.خدایا تو را به خاطر بچه شیعه بودنم شکر
 • صابر ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  این شیطان قابل هدایت نیست. این موجود خبیث معاندی شده است در لباس اسلام. آنهم اسلام آمریکایی.
 • محمد ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  انسان وقتی امثال این ملعون را می بیند متوجه می شود چرا بعضی در جهنم فیها خالدونند
 • hasan ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  بزرگشون که ملک عبدالله و ادعاش میشه خادم حرمین شریفین با بوش و اوباما مشروب میخوره از این جوجه وهابی ها چه توقعی داریم خدا لعنتشون کنه که از نسل دومی لعنت الله هستند
 • مسلمان ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  وهابی جون باور کن دوزخ مشتاقانه منتظر قدومت می باشد. راستی درمقابل پیامبر اعظم صلوات الله علیه وآله میخای چی بگی !احتمالا یکی از افتخاراتت فتوای جهاد نکاح می باشد نه افتخار حمایت ار آدمخوارهای تروریست در سوریه نیز درکارنامه داری ! جهنم گوارای وجودت آقاشیخ!!
 • ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  وقتی الگوی آدم , یزید ومعاویه و امثالشان باشد همین میشه دیگه ...
 • ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  خاک برسر اون 5 میلیون نفرکه طرفدار این خوک کثیفن. بی شرف با دهن نجس میگه سوره تفاح و خودش میخنده خاک بر سرشون. اینا چین؟؟؟؟ هیچ واژه ای واسه توصیفشون پیدا نمیکنم.... به وقتش درسی بهتون بدیم که یادتون نره.
 • كيوان ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  اي كاش نظرات دوستان در facebook اين ملعون ثبت ميشد
 • yasin ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  این خودش بچه ی نامشروع صهیونیست و آمریکاست... امام صادق(ع): خداوند تبارک و تعالی موجودی نجس تر از سگ نیافریده است و دشمن خانواده ی ما از سگ نجس تر است.(وسائل الشیعه - جلد ۱ - صفحه ۱)
 • مرشد ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  به استناد اطلاعات مقاله فوق در پاراگراف محمد العریفی کیست شیخ مذکور در توئیتر پنج ملیون ششصد هزار نفر طرفدار در کشور های جنوب خلیج فارس داره برادران بجای موضع گیری در برابر این شیخ بهتر است کمی فکر کنیم و راه کاری پیدا کنیم که چطور می توان جلوی جذب این همه طرفدار را گرفت که جذب این شیخ واندیشه های وهابی نشوند چگونه؟ بیایید برای علت جذب شدن اون آدم ها فکری بکنیم .والسلام
 • مجید ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  اصل مطلبو ادا کردی!اینا همون پسرای ابوسفیان و ابو جهل و....هستن!
 • سیروس ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  این شیطان چرا پیروانش را برای جهاد!!! برای حمله به اسراییل و نجات فلسطین دعودت نمی کند
 • م م م ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  1 1
  به نظر من فتوای این یارو عجیبتراز این نیست که فتنه گران 88 را نماد اعتدال مینامند کدام عجیب تره؟
 • محمد ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  0 0
  اللهم نشكو إليك قلة عددنا وكثرة عدوّنا
 • ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  يه كم دقت كنيد ايشان ميوه سرمايه گذاري سالهاي خيلي قبل انگليسي هاست واقعا الان انگليسي ها دارن از اين تخم نحسي كشته اند دارند طبق ميلشان محصول برداشت ميكنند. ما بايد بيدار باشيم و دقيق كه گول جوسازيهاي روباه صفتانه انگليس نخوريم
 • ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  مشرق مردونگیتو با منتشر نکردن کامنتم ثابت کردی خوش باشید!!!!
 • سامان اسلامی ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  مشخص هست باباش کیه؟!!!
 • رضا ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  اشتباه كردي. اينها فرزندان اسرائيل و صهيونيست هستند. صهيونيست ها ميخوان مسلمانها با هم بجنگند هر چند اينها مسلمان نيستند اما در درجه دوم دشمني هستندو نبايد شيطان بزرگ و اسرائيل را در اولويت دوم قرار داد
 • امیر ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  شیطان رجیم هم طرفدار داره جای تعجب نیست خدا همشونو لعنت کنه
 • مرتضی ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  Yes!!!!!!!Yes!!!!!
 • مرتضی ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  هردوعجیب اند
 • مرتضی ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  زبون لاله که دروصف این هابگه!!!خدالعنتشون کنه!!!!!!!!!!!!خواهشابیاید توعیدباعظمت فطر که روزجمعه است ازصمیم قلب یه جمله رونودعای ندبه زمزمه کنیم: (أین مُعِّزالأولیاء.ومُذّل الاعداء)
 • کاظم ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  شاهد ایشان میوه ای از میوه های جهاد نکاح باشه احتمالا مادرش الان در سوریه رفته براش داداش کوچلو بیاره خواهراش هم به احتمال زیاد خودش هم احتمال زیاد مانند موالیش از لواط دهندگان به مجاهدان سوری میباشد تا پیروز شوند روش نشده جهاد لواط بده یا میخواسته این فظیلت برا خود و علماشون بمونه تا فقط خودشون در قعر بهشت باشند
 • ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  امیدوارم مرگش با شعله های اتش طوری دورو برش را بگیره و در میان عده عظیمی فریاد بزند به خاط غلطهایی که خورده کاش خودم کبریت این آتش بودم به حق قرآن
 • ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  تو روح پدرومادرش
 • حامد ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  چو بیشه تهی ماند از نره شیر شغالان بگردند آنجا دلیر
 • مجید ساویه ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  لعنت بر ذاتش...!
 • علی ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  کشته شدن چنین افرادی باعث میشه به عنوان قدیس مطرح بشن و عقایدشون به عنوان منابع تکثیر بشه. این افراد باید بمانند و خودشان خودشان را رسوا و نابود کنند. در مقابل چنین افرادی فقط باید دقیق بود و در هر مکان و زمانی به معرفی آنان پرداخت.
 • ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  0 0
  لعنت به خودش و حامیان صهیونیستش که میخواهند شیعه وسنی را بجان هم بندازند .
 • ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۸
  0 0
  تو روح اون سه نفری که این ازشو پیروی کرده و این شده.
 • علی ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۸
  0 0
  تو قبرش....
 • ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۹
  0 0
  Mufti means someone who talks cheap
 • سید ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  0 0
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  0 0
  برادران وخواهران محترم به توصیه پیغمبر حب وبغض مومن باید برای رضای خدا باشد شایسته نیست اینگونه در مورد سایرین قضاوت کرد مطالب رسانه ها راکه متاسفانه با غرایض سیاسی و گرایشهای قومی ومذهبی مطلب می نویسند را نباید مبنای قضاوتمان از دیگران قرار گیرد قبل از اظهار نظر خوب تحقیق کنیم تا قومی رابه جهالت محکوم نکنیم " عسی ان تصیبوا قوما" بجهاله" یک مسلمان فحش و سب وشتم نمی کند حتی اگر طرف کافر باشد بلکه برای دیگران طلب هدایت می کند حتی اگر مشرک باشد وخطاکار پیغمبر می گوید من شتم کننده و لعان نیستم بلکه رحمه للعالمینم و" لکم فی رسول الله اسوه حسنه "
 • سیدمحمدصادق ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۴
  0 0
  خاک تو اون سرش کنن.ای ملعون.الحق که پیرو اون سه تا هستی...
 • محمد امین ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
  0 0
  بزرگترین حدیثی که هیچ کس نمی تواند آن را انکار کند حدیث ثقلین هستش که این حدیث در کتاب اهل سنت به آدرس های زیر می باشد. صحیح ترمذی ج13 ص 200 صحیح مسلم ج7 ص 122و123 الاعتقاد للبیهقی ص 164 مستدرک حاکم ج3 ص 148و109 سنن البیهقی ج10 ص 113 و 147 مصابیح سنه ص 205 و 206 ذخاءر العقبی ص 15 تفسیر الخازن ج1 ص 4و ج6 ص 102 منهاج السنه ج4 ص 104 علم الکتاب ص 254و264 منتخب التاریخ ابن عساکر ج5 ص 436 التبیان ص 177 تفسیر ابن الکثیر ج9 ص 114 و ...
 • سید ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۰
  1 0
  مغسی بوکو!
 • محسن ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۰
  2 0
  ای برادر آیا برای شیطان هم شما و پیامبرت و قرآنت! طلب آمرزش میکنی؟! فرق است بین جاهل و این افراد مغرض. و بسیار فاصله است بین برادران اهل تسنن و این تکفیری. همان گونه که بسیار فاصله است بین ما و افراطیون از شیعه. قاطی نکن! پیامبر شتم کننده نیست؟! بشمار چند جای قرآن خدای محمد (ص) ملعونین راشمرده است، از جن و انس و حتی مسلمانان منافق!!!... بیشمار پس خدایا! بر دشمن خدا و رسول لعن بفرست. آمین و بیششمار
 • علی ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۸
  2 0
  اینها همون یهودیهای زمان رسول خدا هستند که نقشه های شیطانی برای قتل و اذیت پیامبر رو داشتند و موفق نشدند .... . اونجایی که یزید بعد از قضیه کربلا گفت نه پیامبری آمد و نه اسلامی وجود دارد .... و امروز هم که میبینی دستشون توی دست آمریکا و اسرائیل هست تعجب نکنید چون پسر عموی آنها هستند و پیمان برادری با آنها دارند و به هر نحوی با اسلام راستین که تشیع باشه میجنگند .دقت کنید این اراذل (وهابیت ،آمریکا و اسراءیل) با کشوری دشمنی میکنند که اثری از تشیع اونجا باشه.....
 • مسعود ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
  0 0
  سگ صفت اين است صفت پيروان يزيد
 • بووق ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  0 0
  بوووووق !!!
 • علیرضا رجاء ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  0 0
  این عریفی ملعون از اون مفتی های شکم پرسته لطفا اینو درج کنید
 • حامد ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  0 0
  خدا لعنتش کنه!
  • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
   0 0
   بدبخت ترازاین پیدانمیشه!!خدا لعنتش کنه
 • امیر1376 ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۷
  0 0
  آخه این مردک ارزش فحش و دشمنی هم نداره...! همون شراب به اصطلاح پاکش با بطریش بخوره تو سرش.
 • گمنام ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۷
  0 0
  این اینقدر بی ارزشه که نیاز به فحش نداره .... خاک بر سرش .... اینقدر ....
 • ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۶
  0 0
  لعنت خدا بر دروغگویان سلفی داعش واسراییلی...ما آنها را در زیر پایمان له می کنیم ....هنوز سلحشورهای فرزندان ایرانی ،از آرش تا صیاد زنده است ومقاومت و سلحشوری در خون ماست...
 • ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  واقعا که برخی از انسانها در پخش شایعات و تهمت ها،دست بالایی دارند و یک عده ادم احمق هم بدون اینکه تحقیق بکنن،که ایا درست یا غلط اون رو قبول و نشر میدهند.الله همه راهدایت کند.وای بر دروغ گویان و تهمت زنندگان در روز قیامت.
 • ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۳۰
  0 0
  لعنت خدا وانبیا بر قوم کاذب
 • هر کسی نشناسد باور کند ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۴
  0 0
  پس چرا فیس بوکشو فیلتر کردین بذارید رسوا تر بشه اگه راست میگین
 • ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
  0 0
  این خوک وهابی هدایت بشو نیست باید زودتر به وهابیونی که به درک واصل شدند بره ملحق بشه
 • علی ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۹
  0 0
  لعنت خدا بر آل سعود نجس
 • ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
  0 0
  اشتباهی مثبت زدم. این عوضی که گمراه نیست، کافره. یه کله شیطان همه چیزخوار.
 • شریفی IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
  0 0
  خیلی جامع و کامل بود ممنون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس