بسیاری در مورد مذهب خرم سلطان با تردید صحبت می کنند و در این میان زمزمه های یهودی بودن روکسلانه جدی به نظر می رسد، و شایعه یهودی بودن سلطان سلیم دوم(جانشین سلطان سلیمان و فرزند خرم سلطان) و همچنین قطعیت یهودی بودن نوربانو سلطان(همسر سلیم دوم) بر قوت آن دامن می زند.

گروه گزارش ویژه مشرق؛‌ روزی که او را چون کنیزی به حرمسرای سلطان سلیمان اول(قانونی) آوردند اوضاع تغییر کرد. وی تمام توان خود را به کار بست تا خود را به مرکز قدرت یعنی دربار سلطان و کنار او برساند و برای افزایش نفوذ خود و انتقال قدرت به پسرش دست به هرکاری زد حتی قتل ولیعهد سلطان سلیمان؛ شاهزاده مصطفی.
سریال عصر با شکوه (حریم سلطان)
چند وقتی است، سریال «عصر باشکوه» یا «حریم سلطان» که یک سریال تاریخی ترک زبان است از شبکه های مختلف ماهواره پخش می شود و متأسفانه از محبوبیت زیادی در میان جوامع عرب و مسلمان برخوردار شده است. آمار نشان می دهد در حال حاضر بیش از دویست میلیون نفر در 44 کشور جهان این سریال را تماشا می کنند. داستان اين سريال برگرفته از زندگي خصوصي و اجتماعي سلطان سليمان اول است كه در طول سنوات 1520تا 1566 میلادی پادشاه امپراتور عثمانی بوده است.
اين سريال علاوه بر نمايش وقايع دوران سلطنت سليمان(مشهورترین پادشاه عثمانی) رابطه عاشقانه وي با روکسلانه یا خرم سلطان كه توسط سربازان عثماني به بردگي گرفته شده و به حرمسراي سلطان راه یافته است را نمایش می دهد. محوریت فیلم شخصیت مرموز روکسلانه معروف به خرم سلطان است که به گفته بسیاری از مورّخین با تحریکات خصمانه او آماج تهاجم عثمانی ها از اروپا به سمت ایران و شیعیان منحرف شد و با زمینه سازی او بود که امپراتوری قدرتمند عثمانی در سراشیبی افول قرار گرفت.

اما به نظر می رسد نیل به اهدافی از پیش تعیین شده باعث گردیده تا شاهد تحریفاتی گسترده در تاریخ مدوّن عثمانی در طول سکانس های سریال باشیم به طوری که شدت تحریفات تاریخی در این سریال ترکیه‌ای سرانجام رجب طیب اردوغان نخست وزیر و سایر مقامات سیاسی و مذهبی ترکیه را نیز به واکنشی سخت وا داشت تا آنجا که اردوغان اعلام کرد که ما چنین اجدادی نداریم و وی از قوه قضائیه ترکیه خواستار حرکتی قانونی علیه عوامل این سریال شد. هرچند این واکنش ها غالبا به جهت سکانس هایی است که نشان می دهد دربار عثمانی درباری فاسد از جهت زن بارگی، بدمستی و شهوت رانی بوده است و منظور ما از تحریفات تحریف در نشان دادن وارونه شخصیت ها چه از نظر ظاهر و چه از نظر باطن است. به عنوان نمونه می توان به مظلوم نشان دادن روکسلانه یا خرم سلطان در برابر دیگر زنان حرم سرا در طول سریال اشاره نمود.
روکسلانه(خرم سلطان) از بردگی تا سلطانگی
تاریخ پیرامون زندگانی خرم سلطان یا روکسلانه پیش از اسارتش و پیش از ورود به خاک امپراتوری عثمانی ساکت است و حتی در مورد اصل و تبار وی نیز ابهامات و تردیدات زیادی وجود دارد و اصل و نژاد خرم سلطان محل بحث و اختلاف بسیاری از مورّخین می باشد.


روکسلانه معروف به خرم سلطان

درواقع سلطان سلیمان شیفته و شیدای دختری ازحرمسرا به نام خرم سلطان شده بود. در غرب، دیپلمات های غربی که از شایعه هایی که پیرامون او می پیچید آگاه شده بودند، او را «روسلازی» یا «روکسلانا» نامیدند که به اصالت روتنیایی او اشاره داشت. خرم سلطان دختر یک کشیش ارتودوکس بود که توسط تاتار های کریمه به اسارت گرفته شد و در قسطنطنیه به عنوان برده فروخته شد.


«نوئل باربر» مورّخ و مستشرق انگلیسی روکسلانه را این گونه وصف می کند:
« تکاوران ترک در گالیسی گروهی از زنان را به اسارت گرفتند. در میان آنان یک دختر روسی هم وجود داشت که چنان خوش رو و خنده رو بود که بی درنگ وی را «خرم» یعنی خنده رو نامیدند و برای فرستادن به حرم سلطان در نظر گرفتند. در حرم وی به خاطر تبار روسی اش روکسلانه نامیده شد که تعریفی از کلمه «روسی لانه» می باشد»1


نوئل باربر: در حرم وی[روکسلانه] به خاطر تبار روسی اش روکسلانه نامیده شد
 که تعریفی از کلمه «روسی لانه» می باشد.


«لرد کین راس» مورّخ و مستشرق غربی نیز در مقام توصیف احوال روکسلانه اظهار می دارد:
« طی دو دهه میانی سلیمان بیش از پیش مفتون سوگلی اسلاوش شده بود، که عمدتا نزد اروپاییها به «زن روسی» یا روکسلانه معروف بود. او که در اصل اسیری از گالیسی و دختر یک کشیش یوکراینی بود توسط ترک ها به خورن یا«خندان» ملقب شده، در جلب علاقه سلطان جانشین سوگلی پیشینش گل بهار شده بود. در مشورت با سلیمان جانشین ابراهیم[ابراهیم پاشا، وزیر سلطان سلیمان] شد.»2

به هرحال روکسلانه با زیرکی و به کارگیری نیرنگ های فراوان نفوذ خود را به سرعت در دربار و نزد سلطان سلیمان افزایش داد و موانع خود را در این راه با بی رحمی تمام از سر راه برداشت. او از هیچ ظلم و ستمی برای نیل به اهدافش دریغ نکرد و درنهایت با زیرکی توانست به همسری سلطان سلیمان اول درآید؛ امری که تا آن زمان همه آن را بعید و غیرممکن می شمردند چون پادشاهان گذشته چنین رسمی نداشتند و تنها می توانستند دختران زیباروی را برای حرم سرای خود انتخاب کنند و آنها هرگز به عقد رسمی سلطان در نمی آمدند و کنیزان نیز تا آخر عمر تنها کنیز باقی می ماندند ولی چیزی که اتفاق افتاد رسم معمول آن زمان را شکست.


سلطان سلیمان اول معروف به سلطان سلیمان قانونی یا محتشم

روکسلانه مدتی بعد ماه دوران سلطان مشهور به گل بهار(همسر اول) سلطان سلیمان را هم با دسیسه و نیرنگ از پیش رو برداشت و عنوان سوگلی سلطان را ازآن خود کرد. سلطان سلیمان بیش از پیش مفتون و مجذوب روکسلانه شده بود و حتی در امور دولتی با او مشورت می کرد، امری که تا آن زمان در دربار عثمانی سابقه نداشت و ذهن هر انسان کنجکاو و حقیقت جویی را جولان می اندازد که چرا قدرتمندترین سلطان عثمانی از همسر غیر ترکش مشاوره دولتی دریافت می کند؟!.

نوئل باربر در کتاب فرمانروایان شاخ زرین بدین نکته به خوبی اشاره می نماید:
«سلطان به مصاحبت او علاقه داشت و ساعت های متمادی را با او به بحث و گفتگو درباره امور دولتی می پرداخت و درباغ های سرسبز ... با او گردش می کند»3


صحنه ای از مجموعه حریم سلطان:
 سلطان به مصاحبت او علاقه داشت و ساعت های متمادی را با او به بحث و گفتگو
 درباره امور دولتی می پرداخت و درباغ های سرسبز ... با او گردش می کندتبارشناسی روکسلانه(خرم سلطان)
همانطور که در اثنای مطلب بیان گردید آنچه مشهور است این است که روکسلانه کنیزی روسی بوده است و همچنین عده ای معدود او را فرزند کشیشی ارتدوکس می دانند ولی پیرامون تبار و مذهب روکسلانه اختلافات زیادی در میان تاریخ نگاران است.

« روکسلانه ظاهراً کنيزي روس بود که در اوائل سلطنت سليمان از طريق خان کريمه به دربار عثماني راه يافت. اين روايت مشهور است. معهذا، درباره نژاد و اصل او آنقدر ابهام وجود داشت که «مورخين فرانسوي» بتوانند او را «به ملت خود بسته، روکسلان بنامند.»»4بسیاری در مورد مذهب خرم سلطان با تردید صحبت می کنند
 و در این میان زمزمه های یهودی بودن روکسلانه جدی به نظر می رسد


بسیاری در مورد مذهب خرم سلطان با تردید صحبت می کنند و در این میان زمزمه های یهودی بودن روکسلانه جدی به نظر می رسد، و شایعه یهودی بودن سلطان سلیم دوم(جانشین سلطان سلیمان و فرزند خرم سلطان) و همچنین قطعیت یهودی بودن نوربانو سلطان(همسر سلیم دوم) بر قوت آن دامن می زند. هرچند این دلیل نمی تواند یهودی بودن روکسلانه را اثبات نماید ولی حداقل در میان گستره شبهات علامت سؤالی مقابل مسیحی بودن و یا مسلمان شدن وی قرار می دهد که نیازها برای واکاوی بیشتر را در این موضوع می طلبد.

« شاید رواج شايعه يهودي تبار بودن سليم دوم در ميان مردم عثماني ناظر به همين اصل مشکوک روکسلانه بود»5


سلطان سلیم ثانی، مورخان سلیم را فاسد و راحت طلب،
کاهل و تن آسا و دائم الخمری نالایق توصیف می‌کنندتحریک سلطان سلیمان برای نبرد با ایران
همانطور که در ابتدا مطرح شد برطبق شواهد و مدارک فراوان نقش اصلی در تحریک امپراتوری عثمانی و شخص سلطان سلیمان در حمله به ایران شیعی را خرم سلطان با عناد تمام بازی کرد. زیرا که سلطان سلیمان مخالف سرسخت جنگ با بلاد مسلمین بود و آن را جزء خطوط قرمز خود میدانست.

« روکسلانه و کانوني که در پيرامون او بود[منظور کانون یهودیان دربار]، نقش اصلي را در تحريکات خصمانه عليه ايران به‌دست داشتند و همينان بودند که از سال 1532 ميلادي چرخشي بنيادين در استراتژي نظامي سليمان پديد آوردند و با ترفندهاي گوناگون، از جمله ترويج شيعه ستيزي، آماج اصلي تهاجم عثماني را از اروپا به‌سوي ايران و دولت صفوي منحرف نمودند تا بدين ترتيب امپراتوري هابسبورگ را از زير ضربه خارج کنند.»6


تصویری از جنگ صفویان با امپراتوری عثمانی


خرم سلطان در این راه و برای انتقال قدرت به پسرانش با موانعی روبرو شد و با تمام توان مشکلات را یک به یک از پیش رو برداشت، از جمله این موانع ابرهیم پاشا صدراعظم عثمانی ها و مخالف سرسخت جنگ با ایران و طرفدار جانشینی مصطفی فرزند ماه دوران سلطان بود که روکسلانه با طرح ریزی سناریویی دسیسه قتل او را اجرا نمود.

« روکسلانه عقیده داشت ابراهیم اختیارات سلطان را غصب کرده است و بسیاری از درباریان هم با او هم عقیده بودند. روکسلانه و کانون هوادارش سناریویی را ترتیب دادند تا نشان دهند که ابراهیم دیوانه شده است و ده ها نفر شهادت دادند که او با لحن سرزنش باری گفته است:

« اگر او(سلطان) دستوری بدهد و من مخالفت کنم، آن دستور اجرا نخواهد شد. اما اگر من دستوری بدهم و او مخالفت کند به طور قطع اجرا خواهد شد»»7

با همه این اوصاف سلطان سلیمان حاضر به قتل ابراهیم پاشا نبود زیرا او قسم خورده بود که تا زنده است بر ابراهیم خشم نگیرد. تا این که یکی از مشاوران حقوقی اش به او پیشنهاد داد که دستور دهید وقتی در خواب هستید ابراهیم را خفه کنند زیرا انسان زمانی که در خواب است در حقیقت زنده نیست و تکلیف ندارد و شکستن قسم مطرح نمی شود. بدین ترتیب ابراهیم پاشا مخالف سرسخت جنگ با امپراتوری عثمانی با ایران و طرفدار جانشینی مصطفی کشته شد.

« و آنگاه که، به دليل انعقاد پيمان اتحاد سليمان و فرانسواي اوّل، پادشاه فرانسه، عليه کارل پنجم (1536)، اين ترفند[تحریک سلطان برای حمله به ایران و منحرف کردن آماج حمله عثمانی ها از غرب به شرق] به مخاطره افتاد، دسيسه قتل ابراهيم پاشا، صدراعظم عثماني، را اجرا کردند (15 مارس 1536) زيرا وي تمايل به تداوم جنگ با ايران نداشت.»8

صدارت رستم پاشا و تشدید سیاست ضد شیعی- ایرانی
« در سال 1543، هفت سال پس از قتل ابراهيم پاشا، سرداري از اهالي کرواسي بنام رستم پاشا، صدراعظم شد... [ او داماد روکسلانه بود]. بدينسان، دوران اقتدار مطلق روکسلانه و وابستگانش آغاز گرديد و دولت عثماني، همپاي تشديد سياست ضدشيعي- ضد ايراني، در سراشيب انحطاطي قرار گرفت که رواج روزافزون خويشاوندسالاري و دخالت فزاينده حرم در امور حکومتي و بهره‌گيري از مقام و منصب حکومتي براي انباشت ثروت شخصي از عوامل مهم مؤثر در آن بود.»9

«هامر پورگشتال» سرآغاز رواج فساد مالي و ارتشاء در دولت عثماني، بعنوان يکي از عوامل مهم انحطاط اين دولت، را در این دوران یعنی دوران صدارت رستم پاشا و اقتدار مطلق روکسلانه مي‌داند و بر نقش مهم يهوديان در پیدایش و گسترش آن تأکید می نماید:

«ثالثاً، فقره گرفتن رشوه بود که رستم پاشاي صدراعظم متداول و معمول نمود و حکومت‌هاي ولايات را به مبلغ معيني مي‌فروخت و همچنين خالصه‌هاي پادشاهي و املاک دولتي را به يهوديان و مردمان اراذل اجاره و مقاطعه مي‌داد تا همه را خراب و ويران کردند.»10

قتل مصطفی
«خرم سلطان برای از میان برداشتن شاهزاده مصطفی نیز نقشه ای طرح کرد و آرام آرام به اجرای آن پرداخت... دراجرای نقشه های طرح شده علیه شاهزاده مصطفی... نامه های ساختگی از سوی او برای شاه ایران تهیه کرده بود[امضای مصطفی توسط داماد رستم پاشا تقلید شده بود]»11

همچنین رستم پاشا نیز شایعه در مورد خیانت شاهزاده مصطفی و اقدامات وی برای جلوس بر تخت سلطنت و کنار زدن پدر منتشر کرد و بدین ترتیب سلطان سلیمان را متقاعد نمود تا به قتل مصطفی رضایت دهد. با قتل مصطفی در نهایت جانشینی و سلطنت به سلطان سلیم دوم فرزند خرم سلطان رسید.


قتل سلطان مصطفی به دست غلامان
(البته همانطور که در اثنای مطلب ذکر شد در حقیقت مصطفی را باریسمان خفه کردند.)


نفوذ در دربار سلطنتی کشورها، سنت تاریخی یهود
« پس از روکسلانه، دومين فرد که در تبديل حرمسراي سلطان به نهادي متنفذ در امور سياسي و شئون حکومتي نقش اساسي ايفا کرد، زني يهودي است که او را با نام نوربانو سلطان مي‌شناسيم. نوربانو در اوائل صدارت رستم پاشا به همسري سليم درآمد و مادر پسري از او شد که با نام سلطان مراد سوّم به سلطنت رسيد. «نوربانوي يهوديه» در دوران سلطنت سليم دوّم و مراد سوّم رياست حرمسرا را به‌دست داشت و بعنوان يکي از ارکان مهم سياست عثماني شناخته مي‌شد، و پس از مرگ روکسلانه (1556) رهبري جناح جنگ‌طلب دربار عثماني (عليه ايران) را به‌دست داشت.»12


استر، دخترک یهودی که با پنهان کردن هویت یهودی اش، به دربار خشایارشاه راه یافت و مقدمات کشتار ایرانیان را فراهم کرد

اقتدار سياسي بانوان حرم سلطان سلیمان قانونی و مداخله روزافزون آنان در شئون سیاسی و حکومتی که در زمان روکسلانه(و پس از وی)قوت می گیرد و اقدامات دسيسه گرانه و بيرحمانه او در این راه يادآور اسطوره استر در دربار هخامنشیان است.


ضیافت شام استر برای هامان در حضور خشایارشاه- نقاش: ژان ویکتور (قرن 17)
در این ضیافت استر خواستار مجازات هامان[وزیر خشایارشاه] بدلیل دشمنی با یهودیان شد.
این قضیه مارا به یاد دسیسه روکسلانه برای قتل ابراهیم پاشا وزیر سلطان سلیمان می اندازد.

در سال ۲۰۱۰ یک خاخام یهودی در اسرائیل با اشاره به واقعه پوریم و استر، اعلام کرد جاسوسان زن سازمان موساد مجاز به انجام هر گونه عمل جنسی با دشمنان برای انجام ماموریت خود هستند؛ همانگونه که استر هویت یهودی خود را پنهان کرد و با یک دشمن ایرانی یعنی اخشورش (خشایارشاه) ازدواج کرد و با این کار ملت یهود را نجات داد.

 این مورد هم همانند قضیه نفوذ یهود در دربار هخامنشیان یکی از موفق ترین عملیات نفوذ زنان جاسوس یهودی در میان مقامات کشورهای دیگر به شمار می رود که با استفاده از زیبایی ظاهر و به خدمت گرفتن جذابیت های جنسی، توطئه های قوم یهود را اجرا کردند و می کنند.
در پایان امیدوارم در جهت تنویر اذهان جامعه جهانی و خصوصا ایرانیان پژوهش هایی بس قوی تر در این حوزه صورت گیرد تا ازاین پس شاهد محبوبیت شخصیتهایی اینچنین بدسیرت همانند خرم سلطان که محرّک قتل عام شیعیان ایران بوده است نباشیم.

و در جهت اثبات گفته خود و این که این سریال رویکردی ضد ایرانی- ضد شیعی دارد به تمجید و استقبال دیکتاتور مستبد بحرین از بازیگران سریال حریم سلطان می توان اشاره نمود، البته این دیدار به بهانه رونق مسابقات فرمول یک صورت گرفته است ولی بر همگان روشن است که هدف تمجید از رویکرد ضدایرانی- ضد شیعی سریال است نه چیز دیگر.

منابع و ماخذ:


********************************
1-    باربر،نوئل(1372)، فرمانروایان شاخ زرین، هوشنگ مهدوی،عبدالرضا، تهران: نشر گفتار- ص30
2-    کین راس،لرد(1373)، قرون عثمانی، ستاری،پروانه، تهران: کیهان- ص244
3-    باربر،نوئل(1372)، همان، ص 31
4-    شهبازی، عبدالله(1377)، زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران، تهران: مؤسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی- ج4، ص302
5-    همان
6-    همان، ج4، ص302 و 303
7-    باربر،نوئل(1372)، همان، ص47
8-    شهبازی، عبدالله(1377)، همان، ج4، ص303
9-    همان، ص304
10-    همان، ص305
11-    حقی،اوزون چارشی لی(1369)، تاریخ عثمانی، نوبخت،ایرج، تهران: کیهان- ج2،ص432
12-    شهبازی، عبدالله(1377)، همان، ج4، ص306

منابع غیر مستقیم

1-    شهبازی، عبدالله(1377)، زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران، تهران: مؤسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی- ج 3،2،1 و5
2-    احمدیاقی،اسماعیل(1379)، دولت عثمانی از اقتدار تا انحلال، جعفریان،رسول، قم: پژوهشکده حوزه و دانشگاه

Sites
1-    http://www.antisharia.com/2011/07/24/roxelanafrom-slave-for-sexual-purposes-to-wife-of-the-ottoman-sultanher-life-and-times/
2-    http://www.forum.tehran98.com/thread34837.html
3-    http://www.ucalgary.ca/applied_history/tutor/islam/empires/ottoman/roxelana.html
4-    http://roxelanasule.blogspot.co.uk/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 95
 • در انتظار بررسی: 16
 • غیر قابل انتشار: 11
 • iran98 ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  14 2
  حیف کشور ما که تمدن های بزرگی مثل کوروش کبیر داره و ازش سریال در نمی کنه که حالا بعد انتظار دارن مردم این سریال تماشا نکن کشور ترکیه بیاد این چیز تزریق کنه تو جامعه
 • رضا ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  1 0
  اون عکس دوم که گذاشتین ماه دوران نیست . فیروزه خاتون هست که بعد از خرم آمده است.
 • میترا ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  8 0
  هر جا صحبت از خدعه و نیرنگ و اختلاف در بین مسلمانان است شک نکنید که پای یک یهودی یا یهودیه در میان است .
 • حامد ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  1 2
  خیلی زیبا بود که تیتر اول شرق فردای روز اعلام نتیجه انتخابات "خرم سلطان" بود ...حدس میزنم شرق دچار افول شده
 • ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  مشرق جان موضع خودتو مشخص کن:)))
 • ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  3 0
  به عنوان مدرس دانشگاه مقاله ای که نوشتید فوق العاده بود و در حد یک مقاله علمی ترویجی است.
 • سيب ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  آره داداش همينه ديگهف به نفعشون نباشه به همين سادگي مي پيچونن، 4 سال افول در راه است...
 • ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  2 0
  عالی بود
 • ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  آقا حامد پس بيايد عين ايام فتنه جناحها را بندازه جون هم همه كه عين شما نيستند اين رفتار عقلاني مشرق را نشان ميده
 • سوسان ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  1 0
  سوسان دخت دختر یهودی که زن اوزده گورد سوسانی بود و پسرش گوی آتا که در دوران حکومت سوسانیان مذهب مزدکی و خرم دینی را تشکیل دادند از قلم افتاده این نیز مثل خوررم سلطان وایستر
 • ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  شما پیام منو نذاشتید شما جاعلید شما...
 • ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  باریک
 • ANK ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  کلا خیلی آدمای جالبی هستین D:
 • ANK ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  زیاد پیش میاد اخوی خودت رو عصبانی نکن :((
 • آرش ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  ببخشيد ما ماهواره نداريم :(
 • مهدی ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  چقدر شما بدبین هستید من از خوانندگان پرو پا قرص گزارش های ویژه هستم یه چند ماهی میشد که خبری نبود فکر کنم به خاطر فضای انتخابات بوده حالا که انتخابات به خوبی و خوشی تموم شده بزارید مشرق کارشو بکنه
 • ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  4 0
  خرم سلطان دیگه کیه؟خرم باد ایران
 • سجاد ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  5 0
  همیشه پای یک یهودی در میان است
 • سجاد ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  7 0
  همیشه پای یک یهودی در میان است
 • سعید امامی ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  1 0
  مشرق نه، شرق... رئیس جمهورتون مال خودتون... عشق ما سعید جلیلی
 • ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  چه ربطی داشت الان؟!
 • ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  2 2
  هیچوقت به هیچ زنی اعتماد نکنید حتی اگر ده ها سال خادمی بی چون وچرا برای شما بوده باشد حتی اگر از خود گذشتگی ها برای شما کرده باشد....
 • ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  1 0
  برو ناقلا البته ماهم نداریم برم ناقلا؟!
 • ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  بهار باد خرم ایرانی مایه خیابان داریم اسمش خرمه نکنه نکنه .... نامردا..... یهودیا.... آدم کشا... واینک از کادر خارج می شود...
 • ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  کدوم عکسو می گی؟! عکسی نیست اینجا؟!
 • ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  خيلي بد بود.
 • ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  خدایی نکرده زن ستیز و مردگرا که نیستی؟ مسکیولینیسم نباش؟!
 • ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  راست می گه کدوم عکس عکس دوم که روکسلانه ست؟! رضا پی میگی؟!
 • ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  پس شما هم میبینین○
 • داریوش بهمنیار ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  2 1
  مشرق جان شما نوشتی : بر همگان روشن است که هدف تمجید از رویکرد ضدایرانی- ضد شیعی سریال است نه چیز دیگر - ولی زمانی میتوان این سخن را به صورت امروزی اش به همه شناساند که فیلمی هر چند کوتاه و بیست قسمتی در جواب این فیلم ساخته شود و یا مستندی ساخته شود که از سلیم اول شروع بشود و چالدران را هم معنی کند و بگوید که جنگ چالدران در ظاهر جنگ ایران و عثمانی بود ولی در واقع بین عثمانی و قسمتی از ترک های یئی چری ایرانی بود که کشور آذربایجان کنونی را هم شامل میشد که شاه اسماعیل صفوی را تا حد پرستش دوست داشتند و برایش جان میدادند در حقیقت شکست ایران در جنگ چالدران پیروزی فارسیان را در مرکز ایران رقم زد و باعث شد قدرت به فارسیان و به مرکز ایران منتقل شود صد البته کار صدا و سیما میباشد و کار سختی است منظورم جواب فیلم را باید با ساختن فیلم داد شاید اغراق آمیز نباشد اگر بگوییم که بعد از دیدن فیلم یوسف پیامبر و در میانه های مختار نامه در بین ملت های منطقه انقلاب های عربی شروع شد
 • haman ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  4 0
  اگر میخواهید مطمئن بشید که حداقل منضور سازندگان فیلم همان استر لعین است قسمتی که جشن عروسی سلیمان وخرم است را تماشا کنید تا بفهمید گردنبند خرم نماد یهود یا همان ستاره داوود(نماد تعادل) است ،(البته چیزهای دیگری هم هست اگر مایل بودید در اختیارتان قرار میدهم)
 • امین م ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  2 0
  ایران و ایرانی همیشه با اتحاد به دور از حب و بغضها پیروز و سر افراز است .
 • ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  1 0
  باز حداقل دعوت به اغتشاش خیابانی دعوت نمیکنه برید یکم جنبه باختن رو یاد بگیرید .
 • ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  1 1
  این جمله توهین به پیروان ادیان الهی است. شما مواظب اموالت باش تا همسایه را دزد نکنی. شاید هم پیرو مکتب دائی جان ناپلئون هستی اخوی؟!
 • ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  فتنه زن اشدّ نه شدید حتی اشدّ ولی خوب عمومیت و شمولیت نداره
 • ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  نامرد خوب چرا دلیل بد بودنش رو نمی گی؟! منم می گم خیلی مزخرفی؟! ولی خوب دلیل ندارم برا گفتنم
 • زهرا ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  1 0
  خوب بود مخصوصا اینکه در انتها مرجع داره خسته نباشید
 • ایمان ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
  0 0
  ببخشید درمورد چی حرف میزنید
 • a.p ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۷
  0 0
  chera hast. dovomin axe zan ... on firuzast
 • محسن ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۷
  0 0
  خودتو ناراحت نكن عزيزم برو بخواب
 • ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۷
  1 1
  جالب بود اما اون تیکه آخر که ماجرای استر رو بهش چسبوندید خیلی تو ذوق می زنه
 • ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۹
  0 0
  نه خودشه حالتون خوبه شماها! من می گم چی می گن!
 • ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۹
  0 0
  بیچاره اونا که منفی می دهند
 • طرفدار سعید امامی ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۹
  0 0
  منظور مجید جان نه منضور وای وای وای...
 • حالا ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۳۰
  1 0
  اطلاعاتی که در مورد حکومت عثمانی داده اید عالی است ممنون
 • ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۱
  0 0
  همون خرم نخود چی ؟؟!!!!!!!
 • آروین ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۱
  3 2
  اصلا فرض رو بر این میزاریم که کل فیلم خلاف واقعیت باشه. ما که مثل شما منتقد تاریخ نیستیم که بخوایم خرده بگیری. واللا دیگه به فرهنگ خودمونم نمی بالیم چونکه 50 درصد مملکت یا بچه قرتی شدن یا معتاد. به هنر فیلمساز های ترک باید احسنت گفت که مردم ما رو مخاطب اصلی خودشون کردن. ما اومدیم یه فیلم اط شاهنامه ساختیم(چند سال پیش، اینو که یادتونه) بس که بیخود و مسخره بود آدم از نگاه کردنش تگری میزد. حالا میاد واسه ما نقش دایه عزیز تر از مادر رو ایفا میکنه. بزار مردم توو این بد بختی ها یه سر گرمس داشته باشن. این خرم سلطان ملعون که تو میگی بد بود، درست. یادته 20 سال پیش عراق هم بد و اخ و پیف بود؟ ولی حالا شده "دوست و همسایه" متاسف براتون که تاریخی رو که ندیدین رو براش غصه میخورین و همش دنبال دشمن ستیزی هستین. عزیزم بیا یه کم به دنیا به چشم دوست نگاه کن. اصلا خرم سلطان کل کشور ما رو کشت . تو بیا جلو بیوفت و با کمک هم آباد کنیم. اون جسارت ویران کردن رو داشت و ویران کرد تو اگه عرضه درست گردن و ساختن رو داری بسم الله ...
 • sasan ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۳
  0 1
  affarin arvin ali bood
 • مهدی ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۴
  0 2
  جناب ناشناس یهودی یک دین نیست یک نژاد است!
 • ستاره ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۴
  1 1
  واقعا متاسفم کوروش داريم اونوقت بايد ترکا خرمشونو به رخما بکشن اين سلطان سليمان زمان کوروش کحا بود که همش ميگه من سلطان عالمم چقد خودشونو جدى گرفتن.نبايد خرم با اين همه گناهش رو مظلوم نشون بدن
 • Omg ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۶
  0 1
  روحانى متشكريم
 • صمد ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۰
  5 0
  در مورد این سریال مطالعه مطلب زیر که از منابع ترک استخراج شده را توصیه می نماید: 1- زنان سلطان سلیمان عبارت بودند از : آنا ماه دوران، لهستانی الاصل، مادر مصطفی که سلطان سلیمان وی را به قتل رساند. 2- روزالینا گلفم خاتون، از اسرای منتقل شده به خاک عثمانی از سسیل ایتالیا، مادر مراد و محمود که سلطان سلیمان وی را به قتل می رساند. 3- رکسانا خرم سلطان، دختری از اهالی کریمه روسیه، مادر محمت، عبداله، سلیم، بیازیت، جهانگیر و مهر ماه. خرم سلطان به طرز مشکوکی به قتل می رسد . برخی از مورخین قتل وی را به سلطان سلیمان نسبت داده اند، اما واقعیت موضوع هیچگاه مشخص نشد. 4- ابراهیم یا همان پارگالی با نام اصلی فرنک، برده رومی الاصل که با عنوان پاشا به صدر اعظمی رسید. سلطان سلیمان در پی فتنه های خرم و بلند پروازی فزاینده ابراهیم وی را به قتل رساند. 5- در واقع دوره تاریخی که در سریال حریم سلطان شاهد آن هستیم، دوره مربوط به سلطان سلیمان قانونی نبوده و تمرکز قصه روی خرم سلطان است، نویسنده سریال نیز سعی کرده است که نقش خرم سلطان را بیش از سلیمان برجسته نماید. سریال می خواهد جذابیت ها و قابلیت های خرم سلطان را به نمایش بگذارد و نشان دهد که وی به هر چه که خواست به واسطه تلاش خود و کسب نظر سلطان نائل آمد. 6- خرم سلطان ابتدا با تیزهوشی و سیاست و درایتی که به خرج می دهد زمینه قتل ابراهیم پارگالی را فراهم می آورد و سپس مانع از پادشاهی مصطفی، پسر آنا ماه دوران می شود و بعد با توطئه ای که طراحی می کند، سلطان سلیمان را در کاخ آماسیا به قتل آنا ماه دوران و مصطفی وادار می سازد. ( قتل این دو در مقابل چشمان سلطان سلیمان صورت می گیرد.) 7- روزالینا گلفم خاتون زن دوم شاه، تنها مانع موجود بر سر راه به قدرت رسیدن فرزند خرم سلطان به پادشاهی بود که وی نیز در داخل حرم بر اثر خفگی به قتل می رسد. 8- در این میان شاهزاده محمت و شاهزاده جهانگیر به علت بیماری فوت می کنند و سلیم پسر دیگر خرم سلطان وارث قانونی تخت و تاج شاه می شود تا خرم سلطان به آرزوی خود برسد. 9- خرم سلطان در اصل مایل بود که پسرش بایزیت جانشین سلطان سلیمان گردد، چرا که سلیم فردی عیاش، دائم الخمر و بیمار جنسی بود، اما خرم سلطان به طرز ناباورانه ای فوت نمود و در نتیجه سلیم به پادشاهی رسید. ( اینکه خرم سلطان چرا، چگونه و توسط و به دستورچه کسی به قتل رسید، مشخص نیست، برخی از مورخین نوشته اند: سلطان سلیمان که از خرم سلطان سیر و از فتنه های او خسته شده بود، در نهایت فرمان قتل وی را داده است.) 10- دوبرادر ( سلیم و بایزیت) برای رسیدن به تخت پادشاهی با یکدیگر حتی وارد جنگ نیز شدند، در نتیجه این جنگ، بایزیت شکست خورده به ایران گریخت و به شاه ایران پناه آورد. اما در ادامه سلطان سلیمان وی را در ایران به قتل می رساند. سلیمان به این نیز بسنده نکرده و تمام خانواده بایزیت از جمله زنان و فرزندان او را نیز به قتل رساند. 11- سقوط امپراطوری عثمانی در واقع با به قدرت رسیدن سلطان سلیمان قانونی آغاز شد. سلطان سلیمان برای زندگی در کاخ های اشرافی، نیازمند دریافت بیش از حد مالیات و باج و خراج بود. هدف عمده حملات به کشورهای خارج نیز کسب درآمد و دستیابی به منابع مالی برای اداره این کاخ ها بوده است. مورخین نوشته اند سلطان سلیمان از حمله به کشورها هدفی جز این دنبال نمی کرد و این حملات نفعی به حال مردم کشور عثمانی نداشته است. 12- مورخین ترک معتقدند که حملات عثمانی کوچکترین نفعی به حال مردم آن کشور نداشته است ولی آنها برای اینکه خود را طرفدار و ولی نعمت مردم نشان دهند، به ساخت مساجد و احیای چشمه ها و کانال ها و غیره همت گماشتند تا بتوانند در سایه عوام فریبی خویش سالیان دراز به زندگی اشرافی خود ادامه دادند. 13- کسانی که این مساجد را در خاک عثمانی بنا نهادند در اصل خود مسلمان نبوده اند، آنها حتی در این مساجد به آموزش فرزندان اقلیت های دینی نیز اقدام می کردند. سراسر سرزمین آناتولی شاهد مسجد، مدرسه ، پل و چشمه ای که عثمانی ها بنا نهاده باشند، نیست . سلطان سلیمان و اسلاف وی فقط در شهرهائی چون بورسا و ادیرنه برخی عملیات عمرانی را انجام داند که علت آن نیز پایتخت بودن این دو شهر در دو دوره تاریخی بوده است. 14- مورخان ترک معتقدند عثمانی هیچگاه یک دولت ترک نبوده است عثمانی حتی به دنبال این نیز نبوده است. تنها هدف عثمانی ها تشکیل یک کشور بالکانی بود. برای رسیدن به این واقعیت باید به اقداماتی که آنها در بالکان و آناتولی انجام دادند نگاه کرد تا بیشتر پی به ماجرا برد. 15- برخی مورخان ترک پا را از این هم فراتر گذشته و می گویند که عثمانی در واقع نه دولت ترک که در واقع دشمن ترک ها نیز بوده است، آنها می گویند غیر از این هم نمی شود، متصور شد چرا که هیچ کدام از سلاطین عثمانی، نه دارای مادر ترک بوده اند و نه دارای همسر ترک؟ دول ترک که ریشه در آسیای میانه داشتند، توسط ساجوقیان بر چیده شده بودند. سلجوقیان نیز به اندازه ای از زبان و ادبیات ترک دور شده بودند که حتی زبان نوشتاری خود را به زبان فارسی و عربی تغییر داده بودند. 16- لقب قانونی به سلطان سلیمان نیز از طرف اروپائی ها داده شده بود. سلطان سلیمان در آن دوره ملت خود را کلاً فراموش نمود و نهایت تلاش خود را به این نکته معطوف کرد که یهودیان مورد آزار قرار گرفته در سلانیک ( یونان) و قبرس را در شهر ادیرینه جای دهد. وی در همان حال امتیازات بزرگی را به فرانسه، واتیکان و لهستان اعطاء نمود، در نتیجه این امتیازها که در تاریخ عثمانی به کاپیتولاسیون معروف شده است، نسل فعلی ترکیه همچنان در حال پرداخت هزینه به اروپا است. 17- پادشاهان عثمانی با امتیازهائی که دادند و وجوهی که دریافت کردند به گسترش کاخ های خود همت گماشتند و صدها زن و کنیز را در این کاخ ها به اختیار خود در آوردند. 18- آنچه ما در سریال حریم سلطان شاهد آن هستیم در واقع بخشی از این تاریخ است که البته به دروغ با چاشنی اسلام طلبی و اسلام خواهی و تلاش برای فتوحات اسلامی توسط پادشاهان عثمانی همراه شده است. 19- بعد از سلطان سلیمان، سلاطین دیگر عثمانی یکی پس از دیگری بر تخت نشستند، اما آنچه از سوی سلطان سلیمان قانونی و خرم سلطان نهادینه شده بود ( صدراعظمی، مقام والده سلطان، استمرار موروثی حکومت و فتنه ها و جنایات و .... همچنان ادامه یافت. اگر چه همانند سریال پر زرق و برق خرم سلطان که با تجملات و پرداختن به فرع، اصل موضوع را فراموش کرده است، اقدامات پادشاهان عثمانی نیز با ترفند هائی که بکار بردند و فریب کاری های ناشی از گرایشات عوام پسندانه مخفی باقی ماندند. 20- سریال حریم سلطان نیز در واقع همان روندی را طی می کند که حیله کارساز پادشاهان عثمانی طی کرده است. این سریال با قلب واقعیات، خود را بر دل های مردم منطقه و حتی خارج از آن نشانده است که به این به معنی مطلق می گویند، هنر هفتم.
 • هدهد ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۱
  2 0
  تحقیق جالبی بود کشور ما اساطیر و تاریخ فاخری دارد که خیلی بهتر و بزرگتر از چنین سریالهای دورغ میباشد ولی متاسفانه هنوز نتواستیم در حد و اندازه آنان فیلم یا سریال بسازیم
 • sfd ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۱
  1 3
  واقعا ازیهودی ها بدم میاد
 • ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۲
  1 0
  چه ربطی داره به یهودی درسته اونا بدن اما دیگه نباید به اینجور چیزا ربط داده شه حالا خوبه نوشته دختر یه کشیش بوده خرم سلطان و میگم در ضمن وقتی زن سلطان سلیمان شده حتما مسلمون شده فهمیدی
 • ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۲
  1 0
  شما حالتون خوبه چی میگین خدا همتون شفا بده امین
 • ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۲
  1 0
  وای چه حوصله ای داری .
 • ماهان ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  1 0
  مطالب بسیارعالی بود ممنون کاش درکشور ما هم روی زندگی پادشاهان باستان کار می کردندوفیلم جذاب می ساختند
 • ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  1 0
  هلیم سلطان
 • ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۶
  0 0
  مشرق علی بود منو یاد افسانه استر انداخت برای اونهایی که بخوان بفهمند خیلی عالی بود
 • پرتقال ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۰
  2 0
  شماهایی که میگید چرااینقدر بدبین هستید اونامنظورشون این نیست از این قبیل حرفا ودارید خودتون رو توجیح میکنید خودتون خوب میدونید قصد از ساختن این فیلما چیه زدن ریشه ی اسلام/خانواده/فرهنگ ودین به فساد کشیدن جامعه و جوونا خوب وقتی یهود میبینه همه دارن به فیلمای ضداسلامیش چراغ سبز نشون میدن میگه تابیشتر از این فیلما بسازم درپایانم از مشرق نیوز تشکر میکنم چشممون رو بازکرد
 • بهار ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  2 0
  ماچقدربیچاره ایم که طرفدار یک فیلم ضدایرانی شدیم با این همه افتخاری که تو تاریخ خودمون داریم طرفداری یک آدم نانجیب رو میکنیم
 • مژده ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  1 0
  به نظر من جذابیت این فیلم به خاطر این هست که ما اون چیزی رو که دلمون میخواد میبینیم وصرفا به خاطر ندونستن حقیقت ماجراست.من که فقط به خاطر لباس پوشیدنشون فیلم رو میبینم.ممنون از مطالبی که نوشتین
 • رضا ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۴
  0 0
  خرم به هیچ وجه بد سیرت نبوده بلکه ابراهیم بد سیرت بود و در تبریز مردم را قتل عام کرد
 • ساسان ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۷
  1 0
  دست شما درد نکند از اینکه برای من تعریف کردید خیلی دوست داشتم این سریال را ببینم ولی ماهواره نداریم .و جو خانه ما مذهبی است از بس از زبان همه شنیدم خیلی دوست داشتم منم اطلاعاتی داشته باشم .ممنون که من را هم از این سریال تا حدودی مستفیظ کردید .
 • ابراهیم پاساژ ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۳۱
  1 0
  عالی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی بودددددددددددددددددددددددددد
 • ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۲
  3 0
  اونهایی که عقلشون کار می کنه این سریال مزخرف رو نگاه نمی کنن.
 • اشکان ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  1 0
  lمقاله ی خیلی خوب و مفیدی بود واقعا خوشم آمد
 • امپراطور ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۳
  1 0
  خوب است
 • ناشناس ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۳۰
  1 0
  بسیار خوب بود
 • ناشناس ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۰
  0 0
  جرات عنوان کردن حقایق معقوله است که هرکس ندارد آیا با این همه پیشین تاریخ کهن ایرانی کسی میتواند باساخت یک سریال ویک فلیم باعث معرفی پیشینه چندین هزار ساله تمدن ایرانی و سائدن سر بالندگی به فلک ایران و ایرانی را فراهم ساخت من که متعقدم هستند در درون ما جهت جلوگیری از احیای این امر که از هزاران یهودی بدتر و ستیزه جو تر .
 • ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
  0 0
  خوب است
 • ناشناس ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۲
  0 0
  در مورد موارد چرت و ÷رت بحس میکنید به خدا اخه مگه بیکارید
 • ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۳
  0 0
  مسخرست
 • مهدی ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  1 0
  سه راه نفوذ شیطان در انسان : مال - مقام - زن
 • ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۳
  0 0
  من خیلی خوشم امد
 • امیر ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  یهودی بوده یا نبوده آدمه پستی بوده. ببخشید اصلا آدم نبوده.
 • ی شمالی ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۶
  0 0
  وللش بچسب به زندگیت
 • ملیسا ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
  0 0
  عالی بود ولی بعضی مطالب خیلی تکرارشده حوصله ی آدم سرمیره.
 • شاه عبّاس ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۳
  0 0
  من شاه عباس صفوی عثمانیان رابه خاک وخون میکشم
 • به تو چه ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
  0 1
  من عاسق خرمم هر کاری هم که کرده باشه دنیا فقط خرم سلطان
 • ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۹
  0 0
  مسقره
 • صبا ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۷
  0 3
  بابازشته، این فقط یه سریاله جرا وصلش میکنین به ایران وشیعه ونمی دونم ازاین جیزای مسخره، شعورتون کجا رفت!!!
 • بدبختیتون ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۲
  0 1
  اخه چرا باید این فیلم هارو نگاه میکنید مگر شماها مسلمان نیستین داداشم اومده همه سریال و برام خلاصه کرد چرا نمیای سیری پیامبرانو براشون بنویسی
 • مسعود ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  1 0
  تا ریخ درخشان ایران عزیز ما روشن و پر افتخار است پس چرا دولت مردان ایران سعی نمیکنن که این. تاریخ. پر عظمت را به تصویر بکشند تا کشورهای دیگر بدانند که ایران و ایرانی چه قدرت وعطوفتی عظیمی بوده و هست و خواهد ماند
 • مسعود ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  1 0
  تا ریخ درخشان ایران عزیز ما روشن و پر افتخار است پس چرا دولت مردان ایران سعی نمیکنن که این. تاریخ. پر عظمت را به تصویر بکشند تا کشورهای دیگر بدانند که ایران و ایرانی چه قدرت وعطوفتی عظیمی بوده و هست و خواهد ماند
 • ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۸
  1 0
  اونایی که حرف از ایران و آریایی و کوروش می زنن می شینن همین فیلم ها رو می بینن
 • سعيد ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  آقا مارو چه ب سليمان و زنش سريال هاي خودمونو عشق س كه همه رو ميخندونن
 • ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۹
  0 0
  اشتباهی منفی دادم
 • ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۹
  0 0
  اشتباهی منفی دادم
 • عزیز الله ظفری ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۹
  0 0
  خوب وعالي
 • طاہر ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
  0 0
  تاحد معلومات خوب است اما برای مطالب ارزند در کتاب ھای تاریخی می توان حقیقت را پیدا کرد ۔
 • ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  2 0
  این یهودی های کثافت همیشه مشکل بودن
 • ناشناس ۰۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
  0 0
  به نظر من فیلم جذابی بود خیلی هم خوب است که بدی های سلطان خودشون (خرم سلطان)رو توی این سریال نشون دادن وگرنه میتوانستند خیلی راحت خرم را یک زن مظلوم و عادل نشان دهند وقتی خیلی از خارجی ها از دیدن من سالواردر نیستم لذت بردند ماهم میتونیم از دیدن این سریال ها لذت ببریم و به غیر از تاریخ خودمون تاریخ بقیه کشور هام فهمیده باشیم ولی یک نکته ی منفی که داشت اینه که خیلی طولانی شد
 • ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
  0 1
  متنفرم از کوثم سلطان و خرم السلطان و نوربانو سلطان ( جادوگر ) و قاتل

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس