کد خبر 203108
تاریخ انتشار: ۵ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۵:۰۳

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از کاهش قیمت عمده برخی میوه‌ها از امروز با باز شدن بازار‌ها خبر داد و گفت: مرحله دوم توزیع میوه ذخیره سازی شده در میادین 15 گانه استان تهران شروع شد.

به گزارش مشرق، ید الله صادقی در گفت‌وگو با تسنیم در مورد وضعیت قیمت و توزیع میوه در تهران ، اظهار داشت: از امروز با باز شدن کامل بازارهای عمده و خرده، قیمت برخی میوه‌ها در عمده فروشی کاهش پیدا کرده و این مسئله بر روی نرخ خرده فروشی نیز اثر خواهد گذاشت. 
 
بر این اساس در بازار عمده فروشی امروز قیمت پرتقال و خیار حدود 400 تومان کاهش و موز نیز نرخ آن اندکی نزولی بوده است. 
 
وی با بیان اینکه موجودی‌های باقی مانده از حجم میوه‌های ذخیره سازی شده نیز در 15 میادین بزرگ تهران در حال توزیع است، گفت: با توجه به اینکه طرح تنظیم بازار شب عید تمام شد و در حال حاضر مانده محصولات تنظیم بازار در حال توزیع است قیمت پرتقال 1800 و سیب 1500 تومان عرضه می‌شود. 
 
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در پاسخ به این سؤال که روز سال نو (30 اسفند ماه) قیمت پرتقال به 4 هزار تومان نیز رسیده بود دلیل این مسئله چیست، گفت:در تهران تا یک ساعت قبل از سال تحویل در مراکز توزیع میوه به خصوص سیب و پرتقال عرضه شد و نظارت نیز وجود داشت. به طوری که نسبت به سالهای گذشته استقبال خیلی خوب بوده و 80 درصد پرتقال ذخیره شده را شب عید توزیع کردیم. 
 
وی با بیان اینکه در سالهای گذشته 50 الی 60 درصد میوه ذخیره شده در شب عید توزیع می‌شد و باقی مانده آن بعد از سال جدید، خاطر نشان کرد: به طور طبیعی وقتی بازار‌های فروش به خصوص عمده بسته می‌شود، افراد که هنوز نیاز خود را برای میوه تأمین نکرده‌اند از برخی خرده فروشانی که وجود دارند اقدام به خرید می‌کنند و ریسک توزیع برای این فروشنده‌ها بالا می‌رود بنابراین قیمت ها را بالاتر می برند. 
 
صادقی تصریح کرد: با بسته بودن بازار‌ها عرضه کم و در تعطیلات نیز تقاضا کاهش می‌یابد و وقتی تقاضا محدود شود در سطح خرده فروشی قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند زیرا وقتی خرید کم است فروشنده یک کارتن پرتقال را باید کیلویی بفروشد  که به دلیل کاهش تقاضا ممکن است این میوه یا به فروش نرود یا ضایعات داشته باشد بنابراین در این شرایط هزینه خرده فروشی افزایش و وقتی بازار به طور کامل  فعال نباشد (ایام تعطیلات) قیمت‌های خرده فروشی افزایش پیدا می‌کند. 
 
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با اشاره به باز شدن بازار‌های عمده و خرده فروش از امروز و  توزیع باقی مانده میوه ذخیره سازی شده در میادین 15 گانه و اصلی استان تهران، ادامه داد: همان طور که گفته شده قیمت ها در سطح عمده فروشی کاهش یافته و پیش بینی می کنیم این روند نزولی در مورد کالا‌هایی که پشتوانه تولید دارند ادامه پیدا کند. اما در مورد برخی کالاها مثل پرتقال نباید خیلی خوش بین بود ولی انتظار داریم قیمت آن در حد طبیعی قرار گیرد و به 4 هزار تومان نرسد. 
 
وی با بیان اینکه فصل تولید پرتقال زمستان است و هر ساله پرتقال داخلی در شب عید توزیع و تمام می‌شد و برای سال جدید از پرتقال وارداتی استفاده می‌کردیم، بیان کرد: با توجه به اینکه امسال واردات پرتقال نداشتیم، تولید داخل باید آن را جبران کند، بنابراین وقتی عرضه و تقاضا هماهنگ نباشد قیمت ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد ولی امیدواریم قیمت‌آن بیش از حد افزایش نیابد و قیمت آن طبیعی باشد. 
 
صادقی در پایان در مورد تخلفاتی که طی این چند روز تعطیلی سال نو رخ داده است، گفت: تخلف بوده و در شبکه‌های صدا و سیما گزارش‌هایی که حاصل انعکاس گشت‌های مشترک بازرسین ما، تعزیرات و صدا سیما بود پخش می‌شد ولی درحال حاضر آمار دقیقی در دست ندارم. همچنین، واحد 124 در این مدت شیفت و بازرسان نیز در حال نظارت بودند که گزارش‌هایی نیز در این زمینه ارائه شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس