پس از شش قرن برای نخستین بار یك پاپ از مقام خود استعفا داد. بندیکت شانزدهم دلیل استعفای خود را بیماری عنوان کرد. عذری که بر اساس شواهد و قراین برای بسیاری قابل پذیرش نبوده و جای تامل دارد. با گزارش ویژه مشرق همراه شوید تا به علل احتمالی استعفای وی پی ببرید.

گروه بین‌الملل مشرق-- پس از شش قرن برای نخستین بار یك پاپ از مقام خود استعفا داد. در سال 1415 گریگوری دوازدهم از مقام خود کناره گیری کرد. پاپ بندكیت شانزدهم دویست و شصت و پنجمین رهبر کلیسای كاتولیك‌ بود و در سن 78 سالگی در سال 2005 میلادی جانشین پاپ ژان پل دوم شد. بندیکت شانزدهم دلیل استعفای خود را بیماری عنوان کرد. عذری که بر اساس شواهد و قراین برای بسیاری قابل پذیرش نبوده و جای تامل دارد.


پس از چندین قرن دنیای مسیحیت با استعفای یک پاپ مواجه شد.


بندکیت شانزدهم که بود؟
جوزف راتزینگر؛ که با عنوان پاپ بندیکت شانزدهم شناخته می ‏شد، در شانزدهم آوریل ۱۹۲۷ در باواریاى آلمان به دنیا آمد. پدرش افسر ارتش آلمان بود. جوزف در 14 سالگی عضو انجمن جوانان هیتلری شد و به خدمت ارتش هیتلر درآمد. در همان سنین در کنار کشاورزی به تحصیل در مدرسه علوم دینی پرداخت و در ۱۶ سالگى همزمان با تحصیل به عنوان خدمه پدافند هوایى آلمان در زمان جنگ دوم جهانی به خدمت فراخوانده شد و به عنوان یک نظامی آلمانی برای دفاع از کشورش به نیروی ضدهوایی مونیخ پیوست. با شکست آلمان در جنگ مدتی در اردوگاه زندانیان جنگی متفقین اسیر بود.

پس از پایان جنگ، در شهر مونیخ تحصیلات خود را در رشته‌ فلسفه و الهیات ادامه داد. در ۲۹ ژوئن ۱۹۵۱به مقام کشیشى رسید و پس از آن به تدریس در مدارس علوم دینى منطقه پرداخت. او در مارس سال ۱۹۷۷ هنگامی که 50 سال سن داشت؛ به مقام سراسقفى شهر مونیخ منصوب شد و حدود سه ماه بعد نیز با حکم پاپ پل ششم به مقام کاردینالی مونیخ رسید. او ۲۸سال در این مقام باقی ماند. کاردینال راتزینگر از سال ۱۹۸۱ سرپرستى نهاد «مدافعان اصل ایمان» (دادگاه تفتیش عقاید پیشین) را برعهده داشت. جوزف آلویس راتزینگر در سال ۲۰۰۵ از سوی شورای انتخاب پاپ، به عنوان پاپ دویست و شصت و پنجم انتخاب شد و در نهایت در مارس 2013 مسئولیت خود در واتیکان را با استعفا به اتمام رساند.


راتزینگر از سال ۱۹۸۱ سرپرستى نهاد
 «مدافعان اصل ایمان» (دادگاه تفتیش عقاید پیشین) را برعهده داشت.


خبر تصمیم به استعفا

این خبر در فوریه 2013 به سرعت از طریق رسانه‌ها منتشر و سبب شگفتنی جهانیان شد. برخی از آن به زمین لرزه تعبیر کردند و در میان عموم مردم، سیاستمداران و نخبگان ایجاد شگفتی بسیار کرد. در متن استعفانامه بندیکت شانزدهم آمده بود: «بارها به وجدان خود مراجعه کرده و بالاخره پس از اندیشه و فکر زیاد، به این اطمینان رسیدم که به علت کهولت سن و ضعف جسمانی، روحی و ذهنی و شرایط بسیار متغیر جهانی، قابلیت هدایت کلیسای کاتولیک را ندارم».

افکار عمومی به دلایل مربوط به بیماری پاپ با شک نگریستند و برخی معتقد بودند دلیل این اتفاق عمیق تر از چیزی است که اعلام شده و توضیح ژوزف راتزینگر در مورد کاهش قوای جسمانی، روحی و فکری را نپذیرفتند. در زیر دلایل احتمالی استعفای بندکیت شانزدهم را مرور می کنیم.


دلیلی که پاپ برای استعفای خود ذکر کرد
 چندان مورد قبول افکار عمومی قرار نگرفت.

ناتوانی جسمی
اکثر مومنین مسیحی ضعف بدنی و خستگی روحی بندیکت شانزدهم را برای اقدام به استعفا قبول کردند. مسیحیان معتقد فارغ از پرداختن به دلایل سیاسی و یا مشکلات داخلی واتیکان حتی برای باورپذیر بودن ضعف جسمی پاپ اتفاقاتی را نیز نقل کردند. از نظر این باورمندان پاپ در ماه ‌های اخیر آن‌گونه که دیده می شد در نشست ‌ها و برخواست ‌ها و راه رفتن دچار ضعف مشهودی بود و در سفر به مکزیک نیز در هتل محل اقامت خود هنگام برخاستن برای روشن کردن چراغ اتاقش در تاریکی سرش به جسم سختی برخورد کرده و آسیب جدی دیده بود. با این وجود ضعف جسمی و بیماری برای بسیاری از مسیحیان دیگر دلیل قانع کننده ای برای استعفای پاپ به نظر نرسید.

رسوایی های مالی و اخلاقی واتیکان
عده ای دلیل اصلی شانه خالی کردن بندیکت شانزدهم از رهبری کلیسای کاتولیک را در مشکلات و رسوایی های اقتصادی واتیکان جستجو می کنند. برخی معتقدند واتیکان میلیاردها دلار بودجه دارد و در این میان سوء استفاده های مالی بسیاری انجام می گیرد که رو شدن و یا احتمال افشای بعضی از آنها پاپ سابق را مجبور به استعفا کرده است. فساد اقتصادی و پولشویی در بانك واتیكان از جمله پرونده هایی بود که برخی از نزدیکان پاپ در آن درگیر شده بودند.


مسیحیان معتقد تنها کسانی بودند که
 خستگی پاپ را بدون اما و اگر قبول کردند.


برخی دیگر فساد اخلاقی كشیش ‎های كاتولیك را عامل اصلی رسوایی بزرگی می دانند که پاپ را به سمت استعفا سوق داد. پاپ از قربانیان فساد جنسی کشیشان کاتولیک عذرخواهی کرد اما اقدامی نکرد که موجب اقناع افکار عمومی شود. او حتی یک مقام کلیسایی را نیز در این مورد تنبیه نکرد و تصمیمات واتیکان نزد افکار عمومی به نوعی پناه دادن به مجرمان تعبیر شد. برای مثال یک کشیش در آمریکا به جرم تجاوز به کودکان محکوم شده بود اما با این وجود اجازه داشت به کار خود در کلیسا ادامه دهد. برملا شدن اقدامات پاپ در سرپوش گذاری روی فساد اخلاقی و به ویژه کودک آزاری کشیش‌ های کاتولیک و عدم مجازات عاملین این سوء استفاده‌های جنسی چیزی نیست که بتوان گفت در تصمیم بندیکت بی تاثیر بوده است.

بندیکت شانزدهم در سال 1981 مسؤل نهاد «مدافعان اصل ایمان» شد که از جمله وظایف او در این سازمان رسیدگی به حدود سه هزار پرونده سوء استفاده جنسی مبلغان مسیحیت بود. بسیاری از تجاوزهای جنسی کشیش‌های کاتولیک به کودکان و نوجوان طی چند دهه اخیر اتفاق افتاده ولی شواهد مربوط به آن‌ها چند سالی است که برملا شده است. اتهام ‌هایی که در پرونده رسوایی اخلاقی متوجه بندیکت شانزدهم بود ریشه در دوران مسؤلیت او در رسیدگی به این پرونده ها دارد در واقع او نزد افکار عمومی متهم به این بود که درد و رنجی که کشیش‌ های کودک آزار در طول چند دهه به کودکان بی‌ گناه تحمیل کرده اند را نادیده گرفته و برای حفظ آبروی واتیکان شواهد و اسناد سوء استفاده ‌های جنسی را مخفی کرده، روی جنایات جنسی کشیش‌ ها سرپوش گذاشته و به جای این که بسیاری از آنها را مجازات و خلع لباس کند؛ صرفا آنها را از یک ناحیه به جای دیگر منتقل کرده است.


فساد مالی و اخلاقی در واتیکان از علل استعفای بندکیت شانزدهم عنوان شد.

 
عدم برآورده شدن انتظارات سیاسی یهود از بندیکت شانزدهم
اما در میان دلایل مختلف مطرح شده برای کناره گیری بندیکت شانزدهم از مقام خود چشمان تیزبین پشت پرده های دیگری را نیز می بینند. در سال 2005 و به محض دستیابی راتزینگر به کرسی پاپی حامیان یهودیان خوش آمدگویی درخوری برای او ترتیب دادند. این حامیان که بزرگترین دغدغه آنها تاریخ یهود و هولوکاست است انتظار داشتند که بندیکت شانزدهم همکاری و همراهی بزرگی با آنها انجام دهد. پس از انتخاب شدن راتزینگر به عنوان پاپی، خاخام بزرگ یهودیان انگلستان جاناتان ساکز آرزو کرده بود که پاپ بندیکت شانزدهم همانند پیشینیان خود یوحنای بیست و سوم و ژان پل دوم در مسیر رشد یهود گام بردارد و ارتباط خود را با مردم یهود و دولت یهودی مستحکم کند!


رهبران یهود انتظارات ویژه ای از بندیکت شانزدهم داشتند.


در همان سال با توجه به روی خوش نشان دادن اولیه پاپ بندیکت شانزدهم، وزارت خارجه دولت یهودی نیز با تقدیم هدایایی به پاپ از او خواست که با توجه به تجربیات تاریخی، کسانی که در کلیسا یهود ستیزی می‏کرده ‏اند به سختی مجازات شوند. درخواستی که نه تنها بدون پاسخ ماند بلکه تا حدودی برعکس آن هم رخ داد. بدین ترتیب کم کم بحث هایی که در مورد پیشینه راتزینگر در ارتش آلمان نازی به پیش کشیده شده بود داغتر شد. سایه این سابقه از نظر یهود تاریک، همواره بر سر پاپ بندیکت شانزدهم سنگینی می کرد هرچند پاپ حضور خود در سازمان جوانان هیتلری را یک عمل اجباری می دانست. سلسله اتفاقاتی که در چند سال اخیر روی داد یهود را هرچه بیشتر نسبت به سابقه بندیکت شانزدهم بدبین تر کرد.

در ماه می 2005 پاپ بنديكت شانزدهم از اردوگاه آشوويتس در لهستان بازديد كرد. در آن ديدار اگرچه پاپ جنايات آلمان نازي و سرسپردگان رايش سوم را محكوم کرد اما هیچ اشاره مستقيمي به مسئله هولوكاست نكرد. در صحبت هايي كه پاپ در اين اردوگاه بر زبان راند چنين برمي‌آمد كه تنها يهوديان هدف هيتلر نبوده بلكه تمام اديان قرباني حوادث تلخ جنگ جهاني دوم شدند. این نوع موضع گیری بندیکت اصلا به مذاق یهود خوش نیامد و كلاديو مورپورگو، رئيس اتحاديه مركزي جامعه يهوديان جهان سخنان پاپ را بي‌ محتوا ارزيابي كرده و ريكاردو دي سگني، خاخام بزرگ رم اظهارات پاپ را حمايت و طرفداري از مردم كشورش آلمان دانست و گفت: «پاپ مي‌خواهد مردم آلمان را قرباني قلمداد كند».

روزنامه كوريور فرانسه در باره گفته ‌هاي در آشوویتس نوشت: «بنديكت شانزدهم از محكوم كردن تمام مردم آلمان اجتناب كرد چرا كه نمي‌خواهد موجب تفرقه‌افكني ميان پيروان اديان مختلف شود. اگرچه اين محافظه‌كاري پاپ از سوي رهبران يهود با واكنش منفي روبرو شده است». در همین سفر بود که بندیکت اظهاراتش را با یک اقدام دیگر کامل کرد و آن لغو حکم تکفیر اسقف ریچارد ویلیامسون بود که اعتقادی به هولوکاست و اتاق‌ های گاز برای کشتار یهودیان نداشت.


برخی گفته ها و اعمال پاپ به مذاق رهبران دینی و سیاسی یهود خوش نمی آمد.


در اکتبر 2007 رهبران کنگره جهانی یهود در دیدار با پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان، خواهان کمک وی برای مقابله با «دشمنی و خصومت ایران نسبت به یهودیان و اسرائیل» شدند. هیات کنگره جهانی یهودیان در واتیکان به پاپ بندیکت شانزدهم گفتند که ایران، تهدیدی برای ثبات جهان است.  در مقابل گویا رهبر کاتولیک های جهان فقط به آنها قول داده بود که برای تغییر رفتار رهبری ایران نسبت به یهودیان و اسرائیل تلاش کند. باز در عمل یهود دست خالی بود.

در سپتامبر 2007 دو تن از رهبران یهودی اتریش از پاپ بندیکت شانزدهم رهبر کاتولیک های جهان خواستند که با استفاده از قدرت معنوی خود ایران را از توسعه برنامه هسته ای بازدارد و از وقوع یک تراژدی برای کل بشریت جلوگیری نماید! «آریل موزیکانت»، رییس جامعه یهودیان وین و «پل ایزنبرگ»، خاخام ارشد وین با تقدیم نامه ای به پاپ از وی خواستند مانع از توسعه برنامه هسته ای ایران برای تولید سلاح اتمی شود. این رهبران یهودی در نامه خود به پاپ نوشتند: «پس از گذشت بیش از 60 سال از واقعه هولوکاست یهودیان عمیقا نگرانند که ایران رسما سرزمین اسرائیل را به نابودی و محو از نقشه تهدید کرده است». رییس جامعه یهودیان وین در نامه خود نوشته بود که زمان رو به پایان است و ایران ظرف یک سال آینده قادر به تولید مواد هسته ای برای دستیابی به سلاح اتمی خواهد بود». اما باز بندیکت ساکت بود و موضعی علیه ایران نداشت.


بندیکت شانزدهم در سفر به فلسطین


در سال 2009، اعلام شد پاپ بندیکت شانزدهم قصد دارد فرآیند تقدیس پاپ پیوس دوازدهم، رهبر کاتولیک‌های جهان در زمان جنگ جهانی دوم، را تسریع کند. نقش پاپ پیوس دوازدهم در جریان جنگ جهانی دوم یکی از مسائل مجادله‌ برانگیز در روابط بین یهود و واتیکان در دوران پاپ ژان پل دوم و پاپ بندیکت دوازدهم بود. پیوس دوازدهم در اقدامی که به شدت مورد اعتراض یهودیان قرار دارد، از امضاء بیانیه نیروهای متفقین در نکوهش به اصطلاح نسل‌کشی و یهودستیزی آلمان نازی خودداری کرده بود. پاپ بندیکت شانزدهم پیوس را قدیس اعلام کرد.

در ژانویه سال 2009 پاپ بندیکت حکم تکفیر چهار اسقف «جامعه سنت پیوس دهم» را لغو کرد. این جامعه هر گونه گفتگوی بین ادیانی با یهودیت را رد می‌کند. ریچاد ویلیامسون یکی از چهار اسقفی بود که توسط کلیسای کاتولیک بار دیگر مورد پذیرش قرار گرفت. این اسقف اهل انگلستان بر این باور است که در اردوگاه‌های کار اجباری آلمان نازی هیچ اتاق گازی وجود نداشت. اسقف ریچارد ویلیامسون دوباره هولوكاست را رد كرد. یهود و دولتش انتظار داشت برخورد بسیار سختی از سوی واتیکان با او انجام گیرد اما پاپ هیچ گونه موضع گیری رسمی ای در این مورد ابراز نداشت.


یهودیان خواستار باز شدن گردن بند صلیب رهبر مسیحیان جهان در کنار دیوار بودند!


در ماه می 2009 بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي در جمع خبرنگاران از درخواست خود از پاپ بنديكت شانزدهم براي سخنراني عليه محمود احمدي نژاد رئيس جمهوري اسلامي ايران خبر داد. او گفت: «از پاپ خواسته ام تا سخنان رئيس جمهوري ايران درباره محو اسرائيل از نقشه جهان را محكوم كند». اما این درخواست نتانیاهو پاسخی از سوی بندیکت نداشت.

در فوریه 2009 پاپ بنديكت شانزدهم در آمريكا و در آستانه سفر به سرزمین های اشغالی ضمن تاييد هولوكاست اعلام كرد كه انكار اين موضوع غير قابل تحمل است. اما گفته ها و رفتارش در طی سفر دلخوشی یهود از این حرف پاپ را به یاس بدل کرد. بندیکت شانزدهم طی روزهای 9 تا 15 ماه می 2009 به اردن، فلسطین و سرزمینهای اشغال شده فلسطین سفر کرد. او از احداث دیوار حائل امنیتی توسط اسرائیلی‌ ها انتقاد کرد و خواستار لغو محدودیت‌ هایی شد که علیه نوار غزه اعمال می‌شود! رویارویی یهود با بندیکت حتی به امور ویژه نیز سرایت کرد. برای تمامی جهانیان منطقی می نماید که رهبر کلیسای کاتولیک همیشه صلیب به همراه داشته باشد. اما یهود از رهبر کاتولیک های جهان خواست که در روز 12 ماه می هنگام حضور کنار دیوار غربی صلیب خود را از گردنش باز کند! مسئول امور رسانه‌ای پاپ هنگام سفر وی به سرزمین های اشغالی گفت: «در روزهای آینده این امر را با مسئولان واتیکان در میان می‌گذارم، نمی‌توان زمانی را متصور شد که پاپ صلیب را از خود جدا می‌کند».


پاپ بندیکت ساختن دیوار حایل را محکوم کرده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 49
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • صادق ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 2
  علت استعفای پاپ: به مکالمه ی این دو نفر دقت کنید: پرسش اول هاوکينگ: چه کسي جهان را به وجود آورده؟ پاپ : خدا پرسش دوم هاوکينگ: چه کسي خدا را به وجود آورده است؟ پاپ : خدا نيازي به «به وجود آورنده» ندارد. استيون هاوکينگ: نتيجه: پس ما قبول کرديم که چيزي ميتواند وجود داشته باشد که نيازي به خالق ندارد. حال به پرسش اول بر ميگرديم
 • ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 0
  زمانی که جهان خلقت وجود داره... حتما توی این زنجیره موجودی حضور داره که برای تحققش نیازی به شرط نداره ...چون اگه همه موجودات مشروط باشن این جهان خلق نمیشد ...حالا که شده حتما کسی هست که خدای تعالی و قادر مطلق میباشد
 • ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  1 0
  سلام 1. یک ترازو که هر دو کفش برابره فقط در صورتی یک کفه میره پایین که یه عاملی روی اون تاثیر گذاشته باشه ... و اگه دیدیم که یک کفه ترازو پایین هست ... یقین داریم که عاملی روی اون اثر کرده ... 2. همه موجوداتی که میبینیم از انس و جن و پری گرفته تا زمین و اسمان و... همه هم میتونن باشن هم میتونن نباشن ... یعنی اگه فرض بگیریم که هیچ اسمانی نباشه یا هیچ حیوانی نباشه یا هیچ سیاره ای نباشه باز هم دچار تناقض عقلی نمیشیم ...به این موجودات میگیم ممکن الوجود ... یعنی هم میتونن باشن هم میتونن نباشن ...این موجودات عین اون ترازو هستن ...بود و نبودشون مساویه ... 3. حالا که این موجوداتی که بود و نبودشون مساویه تحقق پیدا کردن حتما یک عاملی باعث شده کفه این ترازو بره پایین و این موجودات تحقق پیدا کنن. 4.حالا اگه همه موجودات نیاز داشته باشن که عاملی باعث تحقق اونها بشه نباید هیچوقت چیزی خلق بشه ...چون هر موجود به یه موجود دیگه نیاز داره و این تا بینهایت ادامه داره ....مثلا ...10 فوتبالیست رو فرض بگیرین که وقتی از اولی می پرسن چرا شوت نمی کنی میگه تا شماره 2 شوت نکنه من شوت نمی زنم و شماره 2 میگه تا شماره 3 شوت نزنه من نمی زنم و همینجور ادامه پیدا کنه تا شماره 10 و اون هم شرط کنه تا شماره 1 شوت نکنه من نمی زنم ... در نتیجه هیچ وقت کسی شوت نمی کنه چون همشون یک شرطی برای شوت کردن دارن ...حالا اگه دیدیم کسی توپ رو شوت کرد معنیش این میشه که حتما یکی از این فوتبالیستا شرطی نداشته ... 5. وقتی می بینیم جهان خلقت وجود داره... حتما توی این زنجیره موجودی حضور داره که برای تحققش نیازی به شرط نداره ...چون اگه همه موجودات مشروط باشن این جهان خلق نمیشد ...حالا که شده حتما کسی هست بدون شرط که اسمشو میزاریم خدا
 • زهرا ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 2
  جناب آقای بی سواد عزیز تورو خدا اول برو چند خط مطلب بخون بعدا بیا تو این زمینه ها تشکیک کن. تو که هنوز فرق واجب الوجود و ممکن الوجود رو نمیدونی چرا میایی نظر عالمانه میدی؟
 • ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  1 1
  آقای صادق خان برو چهار تا کتاب بخون بعد بیا نظر بده.. اگه نظر ندی کسی ناراحت نمی شه
 • حسین ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 2
  همچین پاپی واقعا باید استعفا بده . این یکی از شبهه های خیلی قدیمیه و مخصوص آدمهای عوام که سواد فلسفی ندارن و در این زمینه تعقل و مطالعه نداشتن. انواع پاسخها به این ایراد داده شده در کلام مسیحی که اگه پاپ جوابی نداشته واقعا باید استعفا می کرد چون سواد لازم رو نداشته .البته داستان شما بیشتر داستانه تا واقعیت
 • یک دیپلمه ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 1
  بی سواد هنوز فرق واجب الوجود و ممکن الوجود رو نمیدونی
 • جواد ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 1
  عزیزان دقت بفرمایید این که صادق میگه دلیل استعفای پاپ هست ، من بعید میدونم خودش با موضوع موافق باشه و برای جهان خالقی را متصور نباشه پاپ بی سواد بود که نتونست جواب هاوکینگ را بده
 • جواد ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 0
  منظور شما چه کسی هست؟
 • جواد ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 1
  این بندیکت شانزدهم جزء ماسون های اعلی بوده (گروه فراماسونی order of malta) در تشکیلات فراماسونی ، اینگونه عزل و نسب ها زیاد اتفاق می افته و علت استعفای این دوست عزیز هم دستور از بالا بوده!!!!
 • محمد ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  1 0
  «از پاپ خواسته ام تا سخنان رئيس جمهوري ايران درباره محو اسرائيل از نقشه جهان را محكوم كند». اما این درخواست نتانیاهو پاسخی از سوی بندیکت نداشت! همین دلیل برای استعفا کافی بوده!
 • سید رضا ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  1 0
  با سلام و تشکر از گزارش ارزشمندتان، 1- در بین نظریات ذکر شده، نظریه آخر (اعمال نفوذ و فشار لابی صهیونیستی) از همه محتملتر است . 2- لطفا در ترجمه مطالبی که در تحقیق خود استفاده می کنید، دقت بیشتری برای انطباق مطلب با عقاید خودمان به خرج دهید. مثلا اصطلاح "دولت یهودی" که در رسانه های غربی (و عربی) به کار می رود، ساخته خود صهیونیست هاست که برای صبغه مذهبی بخشیدن به صهیونیسم، رژیم جعلی صهیونیستی را به این نام می نامند. 3- در تحقیق توالی زمانی بر اساس سال به شکل مرتب صورت گرفته ولی ماههای میلادی پس و پیش آمده اند (مثلا فوریه پس از آوریل و غیره) که به اصل مطلب لطمه ای نمی زند ولی بهتر است رعایت شود.
 • علی ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 0
  سردبیر محترم مشرق در درج نظرات شبهه هایی که پاسخ دقیق فلسفی نیاز دارد باید احتیاط نمود درضمن درکتاب دلایل گرایش به مادیگری وسایر نوشته های فلسفی استادپاسخ این شبهه داده شده واستادازضعف الهیات مسیحی درپاسخ به شبهات انتقادکرده است
 • كيا ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  1 0
  در كنار واجب الوجود و ممكن الوجود بايد گزينه "اشتباه الوجود" را اضافه كنيم كه مصداق بارز آن همين نظر دهنده اول " صادق" است
 • ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  1 0
  خیلی بی مزه بود ! ما در مورد خدا فقط به نفی تشبیه و نفی تعطیل قائلیم و شناختمون از خدا فطریه نه برهانی! نفی تشبیه یعنی خدا مثل ما نیست. یعنی مثل ما آفریده نشده و آفریننده ای نداشته و هیچ شباهتی به مخلوقات نداره چون اگر اینطور بود نیازمند بود! نفی تعطیل هم یعنی نامحدود بودن قدرت خالق در زمان و مکان
 • ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 0
  گزارش خوبی بود
 • ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 0
  مشرق جون چرا همه چیز رو میندازی گردن رئیس جمهور خدمتگذار؟!! یاد شعار قم میافتم: چپ، راست، کارگزار/ علیه خدمتگذار! خجالت بکش با این تیتر زدنت! زنده باد احمدی نژاد.
 • ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 0
  اوصیکم به تقوی الله و دقتا فی فلسفتنا
 • ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 0
  خزان باد بهار انحرافی
 • حسام ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 0
  البته هاوکینک در کتاب طرح بزرگش منکر وجود خداوند میشه که با واکنش دوستانش مواجهه می شود.حالا صادق یه حرفی زده که نشان از ایدئولوژی اون میده.به ما ربطی نداره
 • حسام ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 0
  البته هاوکینک در کتاب طرح بزرگش منکر وجود خداوند میشه که با واکنش دوستانش مواجهه می شود.حالا صادق یه حرفی زده که نشان از ایدئولوژی اون میده.به ما ربطی نداره
 • صادق ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 1
  خوانندگان فهیم مشرق.من که منکر خدا و قبول نداشتن اون نشدم.من گفتم احتمال زیاد دلیل استعفای پاپ این بود.مطلب رو چند وقت پیش جایی خونده بودم.من با تمام وجودم به خداوند یکتا اعتقاد داشته و خواهم داشت.شما هم هی واجب الوجود و...رو به خورد من ندهید.
 • بنده خدا ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 1
  پاپ فرمايش مولا علي عليه السلام را عمل كدر كه هر كسي در هر پست و مقامي توان خدمت به مردم و خدا را نداشت استعفاء دهد
 • ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 0
  خدایی که مثله تو و چهار تا ..... دیگه مثه خودت مخلوق باشن که خدا نیست خدا در یک کلام احد مصنوع نیست و خدایی خدا هم در احدیتش هست
 • محمد رضا ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 0
  باریکلا به تو که می دونی!
 • هرمز ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 0
  در این باره مقاله سرمایه داری جهانی به دنبال چیست ، را که برای روزنامه ایران نوشته ام و در هفته آینده منتشر می شود مطالعه کنید
 • ... ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  0 0
  عزیز من قبل از ارائه هر مطلبی اول با دید متفاوت خوانندگان مطلب خودت را برانداز کن اگر دیدی بر داشت مورد نظر شما را دارند ارائه کن وگرنه در نحوه ارائه مطلب تجدید نظر کن شما با وجود مسلمانی مطلب را بگونه ای بیان کرده اید که از ان انکار حق تعالی مستفاد میشود که قطعا چنین منظوری نداشته اید . منصور باشید
 • ANK ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۲
  0 1
  اگه نمدونستین بدونین که حدودا 2 ماه پیش هاوکینگ از حرفش در مورد خدا برگشت و گفت که جهان بدون خدا محال بوده به وجود بیاد
 • ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۲
  0 0
  آقای هاوکینگ: شما نطریه حودتان را بر چه اساسی بیان میکنید ؟ هاوکینگ: با اعتماد به دریافت حواس پنجگانه از محیط اطرافم ، هوش ، حافظه ،قدرت تحلیل مغزم میگویم . پاپ : آنکه این قابلیت ها را بشما داده خدای شماست .
 • جواد ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۲
  0 1
  منم گفتم احتمالا همین طوره آخه بد فرم گفتی ملت خیال کردن نظر خودته کاش یه تحلیل کنارش میذاشتی
 • ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۲
  1 0
  حالا که تو مثلا 4تا کتاب خوندی چ نظری دادی ؟!! کو نظر
 • جواد ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۲
  0 1
  توان خدمت چیه برادر؟ این عزل و نسب ها درون گروهی هست تازه خودش گفته بیماری شما از کجا به این نتیجه رسیدی؟
 • جواد ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۲
  0 1
  عزیزانی که منفی دادن ، یه ذره تحقیق کردن دیگه انشالله؟
 • جواد ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۲
  0 1
  توروخدا بنده خدارو ول کنید این برادرمون خودش به خدا اعتقاد داره ، فقط دلیل احتمالی استعفای پاپ رو گفته
 • ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۲
  1 0
  عزیزانی که در موزد خدا و اثبات و انکارش و مسئله حادث و قدیم و.... این برنامه ها صحبت میکنن حتی با ادله فلسفی در دور باطل قرار میگیرن وو به نظرم باید مارد ذیل رو مد نظر نظر داشته باشند: ۱. اولا خداوند احتایجی با دفاع ما در اثباتش نداره چون اگر داشت نیازمند و فاقد خصوصیت خدا بودن بود. ۲. با دفاع از خدا ما جهلمون رو بهش اثبات میکنیم چون نعوذ بالله خدا رو یک موجود عاجز و ناتوان میپنداریم که قدرت دفاع از خود را ندارد و ما خود را قیم وی و موظف به حفاظتش میدانیم که در اثر جهلمان به ذات پ قدرت و علم خداوند است. در واقع این ماییم که نیاز به دفاع خداوند از خود داریم نه وی به دفاع ما. ۳. اگر سعی در اثبات ذات الهی داریم٬ اگر چه ذاتش از این کرده ما بی نیاز است و از آنچه ما او را تصور و تعریف میداریم منزه است اما باید دانست که زمانی مسئله اثبات خدا پیش میاید که در مقابل انکاری وجود داشته باشد. در این صورت شخص منکر خدا را نفی میکند بنابراین هر دلیلی که ما از آیات و کتب و پیامبران برا اثبات ذات الوهیت برای منکر بیاوریم باطل است و وی بواسطه نفی خداوند همه دلایل ما را که بخداوند متسب هستند نیز نفی میکند. بنابر این اگر با منکری سخن میگویید از کتب دینی و آیات و از منظر دینی استدلال نکنید چون اگر وی میتوانست اینگونه دلایل را بپذیرد که دیگر منکر نبود. مگر میشود به منکری گفت: چون خداوند جنین میفرماید پس چنان. منکر از اساس دین را بول ندارد مثل کسی که پی و دیوارهای خانه ای را منکر میشود و شما بوی بگویید وجود سقف نشانه وجود پی و دیوار است. آنگاه وی خواهد گفت کدام دیوار؟ و راست میگوید چون ما نتوانسته ایم پی و دیوار را اثبات کنیم بنابراین وجود سقف بر چیزی که از نظر وی وجود ندارد وحال است. شماها باید بتوانید با چنین افرادی از استدلال عقلی استفاده کنید. البته خداوند نیازی به آن ندارد. بنده برای اثبات خداوند برای خودم و نه برای دیگران از استلال عقل و فطری اسفاده میکنم. اگر خداوند نیز نور ایمان را بر دل من بتاباند انگاه بنده از مومنان خواهم بود. اما چگونه میتوانی دلی را که خداوند نور ایمان بر ان نتابیده را حتی با بهترین استدلالها مومن نمود؟ پس براداران خود را صداع مدهید و آ ب در هاون مکوبید. بیاد بیاورید قران را که میفرماید: قل یا ایهالکافرون... کسی رو که خدا نخواسته هدایت بکنه شما چه اسرار بیجایی در هدایتش دارید؟ از خدا عاقل ترید یا دلسوزتر ... پاپ هم وظیه قانع کردن و هدایت منکرانی چون هاوکینز را ندارد او رهبر جهان کاتولیکیست که به خداوند باور دارند و رهبر گمراهان. بنابر این اگر من بجای پاپ باشم اصلا به هاوکینز احساس نیاز به دادن جواب نمیکنم چه رسد به استعفا بخاطر سئوالش. مثل این است که پیامبری بگوید چون من نمیتوانم ابلیس را هدایت کنم پس استعفا میدهم یا انشتین بگوید چون من نمیتوانم طفل کوچکی را که بویی از علم و منطق نبرده در مورد نظریه نسبیت خود قانع کنم پس از سمت خود استعفا میدهم. والسلام.
 • ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۲
  0 0
  دوست گرامی با استدلالی چنین ساده چزی را نه میتوان اثبات کرد نه رد.. او مکوید خدا را قبول ندارد بعد شما میگویید خداوند به شما فلان چیز و بهمان چیز را داده؟ او هم در جواب میگوید کدام خدا نم او را قبول ندارم و حتما شما میخواهید پاسخ فوق را دوباره ارائه دهید تا در یک دور و تسلسل باطل قرار گیرید. با این گونه استدلال شما فقط بصورت فطری خود را مجاب میکنید نه منکر را!!!
 • مهدی ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۲
  0 0
  بله ممکن هست که «چیز»ی وجود داشته باشه که نیاز به خدا نداشته باشه و اون هم خود خداست اما... چرا دنیا اون «چیز» نیست ؟ 1- برهان علیت 2-برهان نظم 3-برهان صانع و قریب به ده ها برهان فلسفی دیگر و همچنین براهین نقلی ناشی از قرآن و احادیث و ...
 • علی ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۲
  0 0
  آدم چی بت بگه آخه این چه ربطی بعه احمدی نژ اد داره
 • ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۲
  0 0
  vhsj ld'i ii ii! .... یعنی راست میگه هه هه ....
 • مهدی ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۳
  0 1
  طرف رهبر و مرشد گروه اهل تثلیثه یعینی که هنوز نفهمیده یا نمی خواد بفهمه که اصلا خدا یعنی کی و یعنی چی اونوقت شما افتادید به جون هم من اصلا از فلسفه هیچی حالیم نمیشه اما فکر کنم نظریه پردازی یکی و مسخره کردن یکی دیگه که هردو می خوان بجای حل مسئله علمشون رو به رخ همدیگه بکشن تنها باعث گمراهی امثال بنده میشن.
 • علیرضا ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۳
  0 0
  1سوال! چرا روش انتخاب پاپ سری هست و هر کدوم از کاردینال ها این روش رو لو بدن از طرف واتیکان تکفیر میشن؟ این روش چیه؟فقط یه رای گیری ساده بین کاردینال ها؟!
 • جواد ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۳
  0 0
  گود پوینت!!
 • حسین ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۴
  0 0
  بابا ولش کنید ، فقط یک جوک بود که تعریف کرد!
 • ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۴
  0 0
  مشرق خودش بلده چیکار کنه ممنون از راهنماییتون مشرق یه چراغ سبز منو روشن کن
 • علي ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۴
  0 1
  همچنین قبول کردیم که چیزی می تواند وجود داشته باشد که بدون نیاز به وجود آمدن چیز دیگری را بوجود اورد مثل خدا همچنین مشخص می شود که مخ آقای هاوکینگ آنقدر گرد هست که از علائمی که ذرات داخل اتم بروز می دهند وجود انها را استدلال می کند و اگر از او بپرسی کو ببینم می گوید دیده نمی شود ولی از علائمی که بروز می دهد مشخص می شود! اگر این آقای مثلا دانشمند با همین استدلال که برای نبود خدا آورده بخواهد برای وجود الکترون و پروتون هم استدلال کند پس باید تمام موجودیت خود را منکر شود
 • بهار ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۴
  0 0
  نه عزیزان صرفا مخالفن حالا وقت زیاده واسه تحقیق!!!!!!!!!!!!1
 • حسن حمید ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۵
  0 0
  درتاریخ واتیکان برای اولین بار . گرارش جامع بود . افرین بچه ها
 • دوستداروطن ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۸
  0 1
  باسلام بجای این شاخه واون شاخه پریدنها بهتر ازبزرگترین منابع اسلامی یعنی قرآن درخصوص خلقت وآفرینش مطالعاتی داشته باشید به نتیجه بهتری میرسید درضمن موضوع استعفای بندیگت چه ربطی به موضوع آفرینش داره یه کمی به موضوعات ومفاهیم توجه کنیم خیلی بهترازاین می تونیم نظر بدیم واگرنشد اصلا نظری ندیم به جایی برنمیخوره
 • مستضعف ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
  0 0
  براینکه کامنتهای چاپ شده در مورداثبات وجود خدا ست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس