پدر افسانه ای آمریکا چگونه فردی بود؟ دانشمندی فرهیخته یا طماعی هوسران؟رفتار او بومیان سرزمین هایی که کشف کرد،چگونه بود؟یهودیان در سفر او چه نقشی داشتند؟ هولوکاست بومیان آمریکا را چه کسی بنیان نهاد؟جمله معروف «یک سرخ پوست خوب، سرخ پوست مرده است» را اولین بار چه کسی بر زبان آورد؟

گروه گزارش ویژه مشرق؛ شاید در میان چهره های سرشناس جهان کسی به مانند کریستف کلمب نباشد که اصالت وی، آیین و مذهبش این چنین محل بحث و اختلاف مورّخان و کارشناسان قرار گرفته باشد. به هرحال پیگیری و یافتن سرنخ حقیقت در میان گستره ی این شبهات از مجال این نوشتار خارج است و در این گزارش تنها به طرح اهمّ مباحث واختلافات پیرامون کلمب بسنده می شود و در پایان قضاوت به خوانندگان فهیم مشرق واگذار می گردد.


صحنه ورود کلمب به سرزمینی که بعدها آمریکا نام گرفت

 
کریستف کلمب؛
به راستی او چگونه انسانی بود؟


کریستف کلمب (Christopher Columbus) در سال 1451 در جمهوری ژنوا(جنوب غربی ایتالیای امروزی) متولد شد. برخی نیز معتقدند او یک اسپانیایی تبار است و در نزدیکی های شهر «پانته ودرا» در اسپانیا متولد شده است. عده ای دیگر سفر اول دریایی کلمب تحت پرچم پرتغال و وجود شواهدی دالّ بر زندگی وی در آنجا را دلیل بر پرتغالی بودن وی می دانند. به هرحال در اصالت کلمب و محل تولد وی اختلافاتی وجود دارد ولی آنچه غالبا مطرح می گردد و قوت بیشتری دارد ایتالیایی تبار بودن کلمب است.


گراور چوبی از جمهوری ژنوا (قرن پانزدهم میلادی)
 
کلمب مردی طمّاع، حریص، پول دوست و هوس ران بود، وی در تمام طول عمرش به دنبال کسب ثروت و مال اندوزی بود، از این رو به سفرات دریایی تجاری متعدد  می رود.

نخستین دریانوردی های کلمب
کریستف کلمب از دوران نوجوانی دریانوردی را آغاز نمود و در چندین سفر دریایی تجاری در دریای مدیترانه و دریای اژه شرکت نمود. نخستین تجربه اقیانوس نوردی اش ممکن بود به ازدست دادن جانش منجر شود. وی در سال 1476 میلادی برای اولین بار پا به عرصه اقیانوس نوردی گذاشت و با یک کشتی تجاری راهی اقیانوس اطلس شد، کشتی در نزدیکی پرتغال مورد حمله دزدان دریایی قرار گرفت و غرق شد، کلمب به طرز عجیبی نجات یافت و مجبور شد در حدود 6 مایل شنا کند تا به سواحل پرتغال برسد. بعد از این واقعه کلمب بارها به منظور تجارت و یافتن طلا به سفرهای دریایی می رود.


کریستف کلمب در ایام نوجوانی دریانوردی را آغاز نمودکریستف کلمب در ایام جوانی
به اعنقاد مورخین کلمب مردی طمّاع، حریص، پول دوست و هوس ران بود،
 وی در تمام طول عمرش به دنبال کسب ثروت و مال اندوزی بود


ایده سفر به هند از راه غرب
از دیرباز و به ویژه در عصر استعمار، هندوستان در کانون توجه استعمارگران بوده است. در قرن پانزدهم نیز از طرفی دستیابی به ثروت این منطقه در رأس اهداف پادشاهان اروپایی قرار داشته است و از طرف دیگر امپراتوری عثمانی(که در آن دوران در اوج قدرت خود بود) به دلیل سیطره کاملی که بر راه های ارتباطی منتهی به هندوستان داشت مانع رسیدن اروپاییان به هند می شد و یا حداقل هزینه های سفر را برای آنان بسیار بالا می برد.

کریستف کلمب طرحی ارائه کرد که طبق آن اروپاییان با سفر دریایی(به سمت غرب) و پیمودن عرض اقیانوس اطلس می توانستند سریع تر و ایمن تر به منطقه هندوستان برسند. کلمب زمین را به صورت یک کره تقریبا 63درصد ارزیابی نمود و فاصله جزایر قناری تا ژاپن را حدود 2300 مایل تخمین زد.

کلمب در حال مطالعه محیط جغرافیایی زمین (قرن پانزدهم)کلمب سفر به سمت غرب را چاره کار می داند
  
بسیاری از کارشناسان دریایی معاصر وی با نظرش مخالف بودند و به ارزیابی که دو قرن پیش از میلاد درمورد محیط و پیرامون کره زمین شده بود، معتقد بودند. ارزیابی آن دوران محیط زمین را 25000 مایل بیان می نمود، با این وضعیت فاصله میان جزایر قناری و ژاپن 12200 مایل ارزیابی می شد و درنتیجه هرگونه سفر دریایی در آن زمان را کاملا غیر ممکن می نمود.


یکی از نقشه های جهان در قرن پانزدهم که کریستف کلمب در اختیار داشت.

 

تلاش کلمب برای جلب رضایت پادشاهان برای سفر دریایی به غرب
کریستف کلمب در پی جلب حمایت مالی برای این سفر برآمد، وی ابتدا طرح خود را به پادشاه پرتغال ارائه داد و سپس آن را به ژنو و ونیس برد ولی به دلیل هزینه بالای سفر و احتمال زیاد ناکامی آن، مورد پذیرش هیچ یک قرار نگرفت. کلمب به اسپانیا و نزد ایزابل ملکه کاستیل و فردیناند رفت و طرح خود را بازگو نمود، در ابتدا طرح رد شد اما با پادرمیانی یک یهودی سرشناس به نام لویی دوسانتانگل(وزیر مالیه فردیناند) ایزابل موافقت نمود.


تلاش کریستف کلمب برای جلب رضایت ملکه کاستیل(اسپانیا)
او با وساطت یک یهودی موفق به جلب رضایت ملکه شد
فردیناند، در زمان درخواست کلمب،
 پادشاه آراگون ، کاستیا و لئون، سیسیل بود
لویی دوسانتانگل(وزیر مالیه فردیناند)

سه کشتی سانتاماریا، نینیا و پینتا همراه با نود نفر خدمه
 به فرماندهی کلمب از سواحل اسپانیا حرکت می کنند
کریستف کلمب در آگوست 1492 میلادی اسپانیا را با سه کشتی ترک کرد.
حدود ده هفته بعد، جزیره ای مرجانی رؤیت شد و کلمب و همراهانش در دوازدهم اکتبر 1492 میلادی وارد این جزیره شدند که بعدها به باهاماس(Bahamas) شناخته شد.تصاویر متعدد ترسیم شده از ورود کلمب و همراهانش به باهاماسآنها در ابتدا گمان می کردند که به منطقه هندوستان رسیده اند و اهالی بومی آن منطقه را هندی(Indian)  نامیدند. کلمب از باهاماس خارج شد و به سفر خود ادامه داد و چندین جزیره دیگر در منطقه شناسایی و کشف نمود که از جمله آنان می توان به هیسپانیولا(Hispaniola) (قسمتی از هائیتی و جمهوری دومنیکن امروزی) اشاره کرد.

علت اشتباه کلمب را نمی توان به محاسبات وی مربوط دانست بلکه علت واقعی این است که کلمب از وجود جزایری دیگر قبل از جزیره ژاپن و سواحل چین با خبر نبود.


نقشه جهان تا قبل از سفر کلمب
مسیر  سفر دریایی کلمب به غرب و رسیدن به باهاماس
 و حرکت به سمت هیسپانیولا و سپس مسیر بازگشت به اسپانیا


کریستف کلمب به همراه جواهراتی که از سرزمین های آمریکا بدست آورده بود راهی اسپانیا شد. جواهرات را نزد ملکه ایزابل تقدیم نمود.


کریستف کلمب به همراه دوازده نفر از بومیان آمریکا و طلا و جواهر فراوان
وارد اسپانیا می شود و به ملکه ایزابل ادای احترام می کند. 


گزارش کلمب به دربار پادشاه اسپانیا نیمی حقیقی و نیمی جعلی بود و شاید حتی خودش هم به جعلی بودن ادعایش نزد ملکه تا پایان عمرش واقف نشد زیرا که او ادعا کرد به آسیا و سواحل چین رسیده است در حالی که چنین نبود و درواقع او به قاره ای جدید دست یافته بود. کلمب در توصیف هیسپانیولا چنین می نویسد:

«هیسپانیولا یک معجزه است، کوه ها و تپه ها، دشت ها و چراگاه ها حاصلخیز و زیبایند... لنگرها به طور غیرقابل باوری خوبند و درآنجا رودخانه های وسیع بسیاری وجود دارد که اغلبشان طلا دارند... ادویه های متنوع و معادن بزرگ طلا و سایر فلزات در آنجاست...» 1

کلمب اعلام داشت که اگر ملکه حمایت لازم را از وی بنماید این بار با طلای بیشتر و هرتعداد برده که نیاز است باز می گردد. وعده های کلمب باعث شد تا در سفر دوم با هفده کشتی و 1200 خدمه به سوی جزایر دریای کارائیب حرکت کند.


کریستف کلمب: [بومیان] نوکران خوبی هستند...
تنها پنج نفر کافی بود که آنها را مطیع خود کنیم تا هرچه می خواستیم انجام دهند.

کلمب و همراهانش به هر جزیره ای که پا می گذاشتند بومیان را اسیر می کردند تا هم با مزاحمت آنها روبرو نشوند و هم در جستجوی طلا به آنها کمک نمایند. جستجوی طلا ناکام ماند و زمان بازگشت برخی کشتی ها رسیده بود و لذا کلمب برای اینکه کشتی ها خالی روانه اسپانیا نشوند، به هجوم بی سابقه ای دست زد و 500 نفر از بومیان را اسیر نمود و به اسپانیا فرستاد، 200 نفر از آنان در راه جان سپردند و 300 نفر باقیمانده نیز به عنوان برده در شهرهای اسپانیا فروخته شدند.


مأموران کلمب با بی رحمی تمام در حال بریدم گوش های یک سرخپوست(بومی)
سفرهای متعدد کلمب و اروپاییان به جزایر کارائیب و قاره جدید بعد از سفر اول
هجوم به بومیان منطقه و اسارت و بردگی آنهاکلمب گفتاری دارد که از فرایند تطهیر سازی شخصیتش پرده بر می دارد و چهره واقعی و طمّاع او را نمایان می سازد:

«بیایید به نام تثلیث مقدس به فرستادن همه بردگانی که قابل فروش هستند ادمه دهیم.»(2)
کلمب که به تدریج از یافتن طلا نا امید شد، دستور داد در یک منطقه که احتمال وجود طلا زیاد بود هر فردی که بالای 13 سال سن داشت به جستجوی طلا بپردازد، بومیانی که با این تصمیم مخالفت می نمودند سر خودرا از دست می دادند.

در سفر اول بومیان منطقه مهربانانه به استقبال کلمب و همراهانش رفتند، آتالی(Attali) نویسنده یهودی فرانسوی در این باره می گوید:

«بومیان آرام و بی آزار جزیره، برای استقبال از آنها[کلمب و همراهانش] آمده بودند، اما کلمب انها را به عنوان انسان، به حضور نپذیرفت.» (3)

 و حتی خود کلمب در خاطراتش به توصیف آنان می پردازد:
«...آنها اندامی تنومند، جثه هایی قوی و چهره هایی جذاب داشتند...آنها سلاح به دست نمی گیرند و آن را هم نمی شناسند، چون یک بار شمشیری نشان آن ها دادم، آن را از لبه برنده اش گرفتند و از روی ناآشنایی خود را زخمی کردند، آهن هم نداشتند، نیزه هایشان از ساقه نی شکر درست شده... نوکران خوبی هستند...تنها پنج نفر کافی بود که آنها را مطیع خود کنیم تا هرچه می خواستیم انجام دهند.» (4)

از جملات پایانی کلمب در توصیف بومیان منطقه باهاماس در همان ابتدا به اندیشه های استثمارگرانه و فرومایگی کریستف کلمب و همراهانش پی می بریم ولی فرومایگی آنان تنها در جملات باقی نماند و از این پس دوران فلاکت و مظلومیت بومیان بی دفاع منطقه باهاماس و دیگر مناطق یا به اصطلاح دنیای جدید(New World) آغاز می شود.

نسل کشی بومیان منطقه
همانطور که بیان شد، با موفق بودن سفر اول کلمب، در سفر دوم تعداد زیادی ناوگان با جمعیت عظیم اروپاییان به سمت جزایر کشف شده سفر نمودند. اروپاییان در هجوم خود به قاره جدید و جزایر آن، به منظور تأمین سلطه بلامعارض خویش، سیاست نسل کشی و امحاء جمعی سکنه بومی را پیش گرفتند.

به نوشته ارنست ماندل(Ernest Mandel):
«وحشیگری هولناک "کانکویستادورها(فاتحان و کشورگشایان اسپانیایی)"[Conquistadors] اسپانیایی را در آمریکا همه می دانند. اینان در یک فاصله زمانی پنجاه ساله...15 میلیون سرخ پوست را نابود کردند و این رقم بنا به عقیده مورّخین محافظه کار بر 12 میلیون نفر بالغ می شود. مناطقی مانند هائیتی، کوبا، نیکاراگوئه و سواحل ونزوئلا، که تراکم جمعیت زیادی داشت، کاملا از جمعیت خالی شد.» (5)


ارنست ماندل :
 در یک فاصله زمانی پنجاه ساله 15 میلیون سرخ پوست را نابود کردند


در فیلم های اخیری که درباره کریستف کلمب ساخته شده است، سعی فراوانی شده است تا وی را فردی نشان دهند که با بومیان منطقه آمریکا رفتاری مسالمت آمیز و دوستانه داشته است و تنها بخشی از همراهان وی دچار خطا شده اند و آن اقدامات وحشیانه را در قبال بومیان صورت داده اند. اما واقعیت این است که زمانی که کلمب قاره آمریکا را کشف نمود جمعیت بومیان آن بالغ بر 30 میلیون نفر بود در حالی که هم اکنون با یک جمعیت دو میلیونی مواجه هستیم. واقعیت این است که شعار «یک سرخ پوست(بومی) خوب، یک سرخ پوست(بومی) مرده است» توسط کلمب مطرح شد.


سعی فراوانی شده است تا کلمب را فردی نشان دهند که با بومیان رفتاری دوستانه داشته است
 و تنها بخشی از همراهان وی دچار خطا شده اند!
هولوکاست کلمب
نسل کشی در قاره آمریکا از سده پانزدهم (کشف قاره آمریکا) تا به امروز


1) هائیتی
آن جزیره ای است که کریستف کلمب در 6 دسامبر 1492 میلادی برآن پای نهاد و آن را "هیسپانیولا" (البته در واقع هیسپانیولا هائیتی و جمهوری دومنیکن امروزی را در بر می گیرد)نامید. هیسپانیولا جزیره ای پرجمعیت بود که در زمان کلمب تعداد سکنه بومی آن را 900 هزار نفر تخمین می زنند. یورش اروپاییان برای یافتن طلا به این جزیره آغاز شد و در سال 1508 میلادی تنها 60 هزار نفر از این مردم زنده بودند. در سال 1533 میلادی تعداد سکنه بومی تنها 4000 نفر گزارش شد، در سال 1550 میلادی تنها 500 نفر باقی ماندند و در نیمه سده هجدهم هیچ نشانی از آنان برجای نماند.6

2) کوبا
براین جزیره پرجمعیت نیز در سال 1492 میلادی جغدی شوم به نام کریستف کلمب پای نهاد و سه سده بعد نشانی ناچیز از نسل مردم بومی آن برجای ماند. سکنه کنونی کوبا معجونی است از اعقاب اسپانیایی ها، فرانسوی ها، آلمانی ها و بردگان آفریقایی و چینی.(7)

نوشته برتولومه لاکاساس (Bartolome de Las Casas) تا حدودی بیانگر جنایات اسپانیایی ها در کوبا است. وی در شرح رفتار اسپانیایی ها با بومیان می نویسد:

«نوزادان تازه متولد شده زود می مردند چون مادرانشان به دلیل کار سخت و جانفرسا و گرسنگی شدید برای تغذیه آنان شیری نداشتند. به همین خاطر طی اقامت من در کوبا هفت هزار کودک ظرف سه ماه جان سپردند. حتی برخی مادران از شدت نومیدی بچه های خود را غرق کردند... به این صورت شوهران در معادن، زنان بر اثر کار شدید و بچه ها به خاطر کمبود شیر مردند...چشمان من شاهد چنان اعمال خلاف سرشت انسانی بود که هم اکنون که قلم در دست دارم تمام بدنم می لرزد...» (8)


برتولومه لاکاساس

همانند عملکرد کلمب، قتل عام های کانکویستادورها (فاتحان و کشورگشایان اسپانیایی) نیز ابعاد گسترده و باورنکردنی داشت.

3) مکزیک
کورتس(Cortes) مشهورترین کانکویستادور بود که در سال 1519 میلادی با هفتصد نفر وارد مکزیک شد. جمعیت سرخ پوستان مکزیک در آن سال بالغ بر 25 میلیون نفر بود که در سال 1605 به یک میلیون نفر کاهش یافت. روی هم رفته کانکویستادورها در مدت زمانی بالغ بر نیم قرن 75 میلیون سرخ پوست را نیست و نابود کرده و 240 هزار اسپانیایی را جایگزین آنها نمودند.(9)


هرنان کرتس، با ورود خود به مکزیک
 نسل کشی عظیمی از بومیان آن منطقه به راه انداخت.


آمار از سایر نسل کشی ها و جنایات ضد بومیان در سایر مناطق قاره آمریکا وجود دارد که مجال ذکر آنان نیست ولی در درک ژرفای این جنایات همین بس که آمار سی.ولز (تاریخ نگار) بیان می کند که پس از گام نهادن کریستف کلمب به قاره آمریکا در مدت کمتر از یک قرن 95 میلیون نفر از مردم بومی به دست استعمارگران وحشی قتل عام شدند.


کریستف کلمب سرانجام در 20 مه 1506 میلادی درحالی که به گفته بسیاری از عظمت کشف خود بی خبر بود در اسپانیا مرد. کلمب وصیت کرده بود که در هسپانیولا دفن شود ولی در آن زمان به خاطر نبود کلیسای مناسب در اسپانیا دفن شد و در سال 1542 میلادی از قبر بیرون آورده شد و در هسپانیولا دفن شد.


کریستف کلمب در بستر مرگ


فاجعه سرخپوستان آمریکا
قتل عام سرخ پوستان و بومیان منطقه تنها محدود به قرون 15 و 16 نبود بلکه به طور کاملا گسترده  و وحشیانه تر از قرن 17ام آغاز می گردد و قرن 17 میلادی را بایستی نقطه اوج قتل عام ها دانست. در سال 1637 میلادی در اثر قتل عام های فجیع و گسترده «سرخ پوستان پیکوت» کاملا نابود شدند. در توجیه این امحاء نسل بیانیه هایی منتشر شد و این نسل کشی را خواست خداوند دانستند.

در سال 1643 میلادی در مورد قتل عام سرخپوستان الگون کویین (Algon Koein)، ساکنان جنوب منهتن (Manhattan) به دست سربازان هلندی چنین ذکر شده است:

«سربازان بسیاری از سرخپوستان را درحالی که خواب بودند به قتل رساندند. کودکان از سینه های مادرشان جدا می شدند و در برابر چشمان آکنده از اشک و ناباوری والدینشان با شمشیر به دو نیم شده و آنها را به آتش می انداختند. نوزادان در گهواره ها ی خود تکه تکه شده، و سرهای آنها را در هم می کوبیدند و به فجیع ترین وضعیتی که حتی وجدان افراد سنگدل را نیز به درد می آورد، وحشیانه به قتل می رسیدند. بعضی از کودکان را هم به رودخانه می انداختند و به دنبال آن پدرومادرهایشان برای نجات آنان به رودخانه می پریدند ولی نظامیان نه به کودکان و نه به والدین آنها هرگز اجازه ندادند که از آب خارج شوند تا همه آنها غرق شدند.» (10)

لویز لابلت (Louise la-Bellette)، سرخپوست آمریکایی درمورد چگونگی حمله سفیدپوستان به اردوگاهشان می گوید: «سعی کردیم فرار کنیم ولی آنها[سربازان] چنان به روی ما تیر اندازی می کردند که انگار ما گاوان وحشی(Buffalo) هستیم.» (11)

چه تصویر گیرا و گویایی! موجودات انسانی را حیوان انگاشتن! آن هم نه هر حیوانی بلکه گاو وحشی، همان بوفالو که به قول آمریکاییان شاید در زمان اولین حضور کلمب در قاره امریکا 75 میلیون رأس بودند، حال آنکه بعد از کشتار عظیمی که از این حیوان زبان بسته شد یعنی در سال 1890 میلادی تنها چند رأس از آن بیشتر باقی نماند. گاهی تنها در عوض گرفتن چند سنت یک بوفالو شکار می کردند. پوست و گوشت آن به قیمت بسیار گزاف فروخته می شد.


در تصویر چپ یک جفت بوفالوی آمریکایی و در تصویر سمت راست گله ای از آنان را مشاهده می نمایید
 که امروزه دیگر اثر قابل توجهی از آنان وجود ندارد.با دیدن جملات زیر شاید اندکی مظلومیت سرخپوستان و فرومایگی اروپاییان(تازه واردان به قاره آمریکا) درک شود.

ژنرال شریدان(Sheridan) در مورد رفتار با سرخپوستان بیان می کند: «تنها سرخپوستان خوبی که من دیدم همان ها بودند که مرده بودند.» (12)
یادآور جمله کریستف کلمب است که بیان شد: «سرخپوست خوب سرخپوست مرده است.»
ژنرال کانر (Conner) :  «به همه سرخپوستان از جنس نر که بیش از دوازده سال دارند حمله کنید و ایشان را بکشید.» (13)ژنرال شریدان(فرمانده نظامی در خلال جنگ داخلی آمریکا):
تنها سرخپوستان خوبی که من دیدم همان ها بودند که مرده بودندژنرال کانر (فرمانده نظامی در خلال جنگ داخلی آمریکا)
:
به همه سرخپوستان از جنس نر که بیش از دوازده سال دارند حمله کنید و ایشان را بکشید

درپایان این قسمت دلنوشته ای از تکومسه(Tecumseh) از قبیله شاونی(Shawnee) در وصف جنایات اروپاییان بیان شده است:

«امروز کجاست قبیله پکوت(Pequot)؟ کجا هستند قبایل ناراگانست(Narragansett)، موهیکان(Mohican)، پوکانوکت (Pokanoket) و بسیاری از قبایل دیگر ملت ما که پیش از این آن همه نیرومند بودند؟ آنان در زیر یوغ سفیدپوستان چنان ناپدید شدند که برف در برابر خورشید آب می شود. آیا بی آنکه به مقابله برخیزیم و مقاومت کنیم خواهیم گذاشت که ملت ما از بین برود؟ آیا خانه و زندگی خود و سرزمین خود را که «روح بزرگ» به ما عطا فرموده است، و نیز گور مردگان خود و آنچه را برای ما عزیز و مقدس است رها خواهیم کرد؟ می دانم که شما هم همصدا با من فریاد برخواهید آورد، «هرگز! هرگز!» » (14)تکومسه از قبیله شاونی


به راستی چه کسانی هزینه سفر کلمب را پرداختند؟

دایرة المعارف یهود، از اسحاق آبرابانل، لویی سانتانگل و گابریل سانچز به عنوان سرمایه گذاران سفر کلمب نام می برد و می افزاید کلمب گزارش معروف سفر خود را خطاب به سانتانگل و سانچز نوشت که بلافاصله چاپ و در سراسر اروپا توزیع شد. این امر نشان می دهد که این دو متولیان سفر او بودند. سفر او به کمک نقشه هایی صورت گرفت که این دو یهودی فراهم آورده بودند. (15)اسحاق آبرابانل
یهودی و دو یهودی دیگر
هزینه سفر کلمب را پرداختند


توصیف ویل دورانت "شاعرانه" ولی گویاست و روشن می کند که سرمایه گذاران و حامیان سفر کلمب چه کسانی بودند؟ (16)

«در این لحظه مهم و قاطع، یک یهودی تعمید یافته چرخ تاریخ را به گردش افکند. لویی دوسانتانگل(وزیر مالیه فردیناند)، ایزابل را به نداشتن قوه تخیل و جرأت مبادرت به کارهای خطیر ملامت کرد، وی را با نوید مسیحی کردن مردم آسیا برانگیخت؛ و پیشنهاد کرد که خود به یاری عده ای از دوستان، هزینه مالی سفر را تأمین کند. چند تن یهودی دیگر، چون دن اسحاق آبرابانل، خوان کابررو و آبراهام سنئور از نظر وی پشتیبانی کردند. ایزابل برانگیخته شد و جواهرات خود را برای تدارکات پول لازم عرضه داشت، سانتانگل احتیاجی بدان ندید. از انجمن برادری که خود خزانه دارش بود، 1400000 مَراودی[سکه دینار طلای سلسله مرابطین مراکش و اندلس، برابر با 34/1 ریال اسپانیای مسیحی] وام گرفت، از جیب خود مبلغ 350000 مراودی برآن افزود؛ کریستف کلمب این مبلغ را به اضافه 250000 مراودی دیگر دریافت داشت. شاه در هفدهم آوریل سال 1492 اوراق لازم را امضا کرد.» (17)

آنچه در روایت ویل دورانت جالب است دو چیز است: نخست علاقه شدید سانتانگل به "مسیحی کردن مردم آسیا" و دوم "انجمن برادری" که وی خزانه دار آن بوده است. حال این سؤالات در ذهن هر انسان حقیقت جویی جولان می یابد که چرا نقش یهودیان در سفر کریستف کلمب و برداشتن موانع پیش روی وی تا این قدر پررنگ است؟!


جلسه کریستف کلمب با پادشاه فردیناند و ملکه ایزابل

ملکه ایزابل در حال تقدیم جواهرات خود برای تأمین هزینه سفر کریستف کلمب است
(هرچند طبق گفته وبل دورانت آن از سوی سانتانگل پذیرفته نمی شود)برای پاسخ به سؤال مطرح شده بایستی به بیان اختلاف نظرات در تبار و دین کلمب بپردازیم.

تبارشناسی کریستف کلمب
هرچند که در تاریخ مشهور و فیلم ها و کتابهای متعددی که درباره کریستف کلمب ساخته و نوشته شده، او را به عنوان یک میسیونر مسیحی و مبلّغ دین مسیح معرفی نموده اند، ولی برخی از محققین او را از زمره "یهودیان مخفی" می دانند.

دیوید م. ایچورن نویسنده یهودی در این باره می گوید:
«نه نام حقیقی او کلمب(Colombus) و نه یک ایتالیایی متولد ژنو بوده؛ بلکه نام حقیقی او جان کولن(Jancolon) بود که در نزدیکیهای شهر پانته ودرا(Pantevedra) در اسپانیا به دنیا آمده بود و او در واقع یک یهودی اسپانیایی بوده است.»18

بخش هایی از مقاله ای که با عنوان «آیا کریستف کلمب حقیقتا یک یهودی بود؟» به قلم دالیا سایاه(Dalia Sayah)  که در روزنامه «شالوم»، ارگان یهودیان ترکیه، در این رابطه بیان شده، بسیار قابل ملاحظه است:

« نکته مهم این است که در گوشه سمت چپ بالای کلیه نامه هایی که کلمب برای خانواده خود ارسال می داشت، مونوگرامی به چشم می خورد که مفهوم آن پنجاه سال قبل توسط موریس دیوید(Maurice David) کشف شد. این مونوگرام از دو حرف تشکیل شده است، که هر یهودیی آن را در بالای تمامی نوشته های خود می نوشت. این دو حرف عبارت بودند از دو کلمه Beth و ha : که امروزه معلوم شده که برعبارت ezrat ha cham Be  و یا Baruch chem (یعنی مقدس است خداوند یهود) دلالت دارد. (19)


نکته دیگری که کمی بدین نظریه قوت می بخشد، نامه ای است که از سوی راهب هرناندود تالاورا (Hernando de Talavera)  چند روز قبل از آغاز سفر کلمب برای ملکه ایزابل نوشته شده است:
«... اگر روح القدس خواستار بازشدن پای فرزندان خود به دریاهای ناشناخته بود، جهت انجام این کار منتظر فردی مجهول الهویه و خارجی نمی شد.... چگونه ممکن است در نتیجه سفر نفرت انگیز کلمب سرزمین های مقدس به دست یهودیان بیفتد؟...» (20)

موارد دیگری نیز در جهت اثبات یهودیت آیین کلمب بیان شده است که مجال ذکر آن نیست ولی به هرحال آنچه مطرح شد اگر یهودی بودن کریستف کلمب را اثبات ننماید لاأقل علامت سؤالی در مقابل مسیحی بودن وی قرار می دهد و مطالعات و پژوهش های بیشتر را می طلبد.


****

در پایان سؤالاتی را که در طول تهیه گزارش به جواب آنها نرسیدیم یا مدارک و مستندات متقنی در جهت اثبات پاسخ آنها نیافتیم، مطرح می کنیم؛ شاید انگیزه ای شود که پژوهش هایی بس قوی تر در این زمینه صورت گیرد.

سؤال اول: اگر به گفته ویل دورانت و سایر مستندات هدف سانتانگل یهودی و ملکه ایزابل گسترش مسیحیت بوده و اگر کلمب تا پایان عمرش گمان می کرده به آسیا رسیده است، پس چرا کلمب و اسپانیایی ها به قتل عام بومیان منطقه(آن هم با چنان طرز فجیعی) پرداختند؟

سؤال دوم: چرا یهودیان برای مسیحی کردن ملل جهان این طور سرمایه گذاری کردند، حتی دراین جهت حاضر شدند کل هزینه سفر کلمب را از انجمن برادری خود بپردازند؟

سؤال سوم: کریستف کلمب طبق مستندات زیادی خود را منتسب به حضرت داوود می داند و اولین کتابی هم که پس از سال ها بعد از وی در آمریکا چاپ می شود، داوود نبی است، اینها دالّ بر چه می تواند باشد؟

سؤال چهارم: با رسیدن کلمب به جزیره های کارائیب، در سفرهای بعدی خیل یهودیان به سمت این سرزمین ها حرکت می کنند؟ در طول یک صد سال، بسیاری از یهودیان از سرتاسر جهان به این منطقه کوچ می کنند؟ علت چیست؟!

سؤال پنجم: طبق مستنداتی که بدست آوردم، کلمب عهد عتیق را کامل از حفظ بوده است و این برای یک فرد منسوب به جامعه مسیحیت کاتولیک نمی تواند موضوعیتی داشته باشد؟ برخی فجایعی که در حق بومیان صورت می گیرد در تورات تحریف شده نسبت به کنعانیان(غاصبان سرزمین موعود) امرشده است؟ ازاین همه دلایل به چه می توان نائل شد؟

سؤال ششم: کریستف کلمب درخاطراتش می نویسد که آنقدر بومیان منطقه بدوی بودند که حاضر بودند جواهرات و اشیاء گرانبهای خود را بدهند و به جای آن اجسام بی ارزشی مثل زنگوله یا تیله و... دریافت کنند، سؤالی که مطرح می شود این است که قوم مایاها که قومی سرخپوست بوده (به گفته کارشناسان در برخی علوم همچون نجوم تبحّر خاصی داشتند، 2600 سال پیش از میلاد مسیح) چطور می توانند در قرن پانزده میلادی این قدر بدوی باشند؟ یا بومیان نزدیک این تمدن چنین بدوی باشند؟


*********************************************

منابع مستقیم

1- زین، هاوارد(1389)، رؤیای آمریکایی؛ روایتی دیگر از تاریخ مردم آمریکا، شفیعی سروستانی، فاطمه، تهران: عابد – ص 20
2- همان، ص21
3- صاحب خلق، نصیر(1384)، تاریخ ناگفته و پنهان آمریکا، تهران: هلال-  ص32
4- زین، هاوارد(1389)، همان، ص17
5- شهبازی، عبدالله(1377)، زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران، تهران: مؤسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، ج1 -  ص 220
6- همان، ج1-  ص220
7- همان،ج1-  ص 221
8- زین، هاوارد(1389)، همان، ص23
9- صاحب خلق، نصیر(1384)، همان، ص33
10- همان، ص43
11-  براون، دی(1353)، فاجعه سرخپوستان آمریکا؛ دلم را به خاک بسپار،قاضی، محمد، تهران: خوارزمی- ص13
12- براون، دی(1353)، همان، ص15
13- همان، ص15
14- همان،  ص23
15- شهبازی، عبدالله(1377)، زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران، تهران: مؤسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، ج2-  ص43
16- همان، ج2- ص 43و44
17- دورانت، ویل(1365)، تاریخ تمدن، آرام، احمد و... ، تهران: آموزش انقلاب اسلامی، ج1، ص316
18- صاحب خلق، نصیر(1384)، همان، ص20
19- همان، ص20 و 21
20- همان، ص21 و 22

******************************************
منابع غیرمستقیم

1- شهبازی، عبدالله(1377)، زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران، تهران: مؤسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، ج3 و 4 و 5
2- ورلندن، شارل(1373)، کریستف کلمب، موسوی شیرازی، سیدجمال، تهران: شرکت توسعه کتابخانه های ایران

Sites
1- http://www.mit.edu/~thistle/v9/9.11/1columbus.html
2- http://www.americanheritage.com/content/columbus-and-genocide
3- http://en.wikipedia.org/wiki/Joint_defense_privilege
4- http://allaboutexplorers.com/explorers/columbus/
5- http://www.bbc.co.uk/history/historic_figures/columbus_christopher.shtml
6-http://www.bbc.co.uk/schools/primaryhistory/famouspeople/christopher_columbus/
7-http://renaissance.academic.ru/130/Columbus,_Christopher
8- http://www.newadvent.org/cathen/04140a.htm
9- http://www.history.com/topics/christopher-columbus
10- http://www.rmg.co.uk/columbus
11- http://www.biography.com/people/christopher-columbus-9254209
12- http://www.orangejuiceblog.com/2010/10/christopher-columbus-was-a-murderer-a-terrorist-and-a-pirate/
13-https://www.customessaymeister.com/customessays/History:%20European/3612.htm

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 74
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  انصافا گزارش های ویژه تان، هر کدام تحقیق وزین و مستدلی است که برخی مانند همین میتوانند منشا و انگیزه تحقیقات بسیط دیگری شوند. به عنوان یک مدرس به نوبه خودم از شما تشکر می کنم.
 • حب مسکو ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  بزرگترین دروغ تاریخ بشریت کشف قاره آمریکاست؛این دروغ بزرگ سرپوش بر قتل و عام بومیان قاره آمریکاست
 • شناس ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  درود بر شما لطفا به روشنگری ادامه دهید
 • ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  1 0
  کریم پوست کلفت!
 • مشرق نیوز دات آی آر ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  غلامم
 • ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  what?
 • مشرق نیوز دات آی آر ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  چشم
 • ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  فعلا دارم فوتبال دستی آنلاین بازی میکنم.فردا صبح میام میخونمش.
 • ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  عاشقتم مشرق، همين كارها رو ميكني كه تو مدت زمان كم به يكي از بهترين و معتبرترين سايت هاي خبري تبديل شدي! مشرق جان دوستت دارم،فقط اينكه هواي بچه هاي پايداري رو هم داشته باش!
 • زیتون ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  پشت سرهرجنایتی درطول تاریخ ردپای این یهودیان رامیشودپیداکرد.براستی جواب اینهمه جنایتهاچگونه داده خواهدشد؟ دیاری ونامی برخون وخونریزی بناشده وهنوزهم هولاکاست امریکایی درهرنقطه ای ازدنیادرحال انجام شدنه.
 • ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  خدا قوت
 • ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  سلام پاسخ سوال اول تا پنجم من فکر می کنم یهودیان از همان ابتدا دنبال کشف سرزمین موعود بودند
 • علی ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  این یهودیهای صهیونیست می خواستند ابتدا آمریکا را سرزمین خودشون کنند ولی انگار نشده بد نبود به این موضوع هم می پرداختید
 • ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  آیه صریح قرآنه: «..لتجدن اشد الناس عداوة الیهود...» خدا مشکل داراشونو لعنت کنه
 • کارشناس ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  سلام بد نبود به مباحث کودک آزاری، همجنس بازی، فراماسونری و... کلمب هم می پرداختید درضمن بد نبود عکس از اسکناس های آمریکایی می ذاشتید و به افرادی مثل جرج واشنگتن و... هم اشاره می کردید ولی درکل خیلی لذت بردم از گزارشتون
 • ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  راست می گه چرا تو این گزارش به این موضوع نپرداختید؟!!!!!! شما که ثابت کردید قاره آمریکا رو کلمب کشف کرده است.
 • حسین ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  این همه تحلیل کردید ولی‌ نشان ملی‌ آمریکا که فلسفه وجودی و عمق فکری این کشور را نشان میده را فراموش کردید بالای سر عقاب در نشان ملی‌ آمریکا دقت کردید؟ ۱۳ ستاره به نشان ۱۳ ایالت اولّیه آمریکا همه جمع شدند و ستاره داود که همان ستاره مشهور یهود و صهیونیسم هست را تشکیل دادن ،یعنی‌ اتحاد همه سرزمین آمریکا برای یک هدف مشترک که اون هدف در قالب ستاره داود به وجود آمده
 • وحید ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  مشرق گزارش فوق العاده بود. بهرحال خیلی از کشورها اساسشون روی نسل کشی بنا شده و این یه چیزه انکارناپذیره، ولی چیزی که خیلی برام جالب بود اینه که یهودی ها یه نقش تاریخی توی تاسیس امریکا داشتند.
 • ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  سلام نه عزیز ما که در ابندای گزارش عرض کردیم مطالبی گفته می شه که سند متقنی داشته باشه تفاسیر زیادی شده که خیلی از آنها هم واقعیت داره ولی خوب سند محکمی نداره ولی به هرحال حق باشماست جای اضافه کردن این مطلب در سوالات پایان گزارش کم بود باتشکر
 • ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  عزیزان دستتون درد نکنه خیلی خوب بود
 • ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  بدک نبود نه بهتون بر نخوره خوب بود فقط یه سوال منم یهودی ام؟!
 • ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  سوالاتون یه کار قشنگ بود منم چندتا می خوام اضافه کنم ویکی شم جواب بدم سوال: چرا یهودی ها به سرزمین کنعان(فلسطین امروزی) در همان زمان کلمب حمله نمی کردند؟ چرا 60 سال پیش؟ چرا اون موقع نه؟! واما جواب سوال آخریتون دروغ محضه که بومی ها ببخشید با یک زنگوله یا تیله خر بشند اگه اونا را بدوی نشون بدیم بعدا که فهمیدیم اونا به طرز فجیعی کشته شدند می تونیم با نشون دادن عکس های نیمه لخت اونا احساسات مردم را کمتر تحت تاثیر قرار بدیم مردم امریکا همیشه سرخپوستا را نیمه لخت و وحشی تصور می کنند درحالی که به عقیده من چنین نیست
 • ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  بابا دارم دیوونه می شم چرا اینقدر نقش یهودیا جدی اه؟! یا گزارش ننویسید یا نوشتید جواب اینا رو بدبد
 • شناس ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  بابا ایول فیلم نداشتید گزارشاتون عشقش به فیلمه
 • ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  گزارشهای تحلیلی مشرق روز به روز قوی تر و مستدل تر از دیروز. دستتون طلا.
 • ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  خوب بود ممنون
 • ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  خدا لعنت کنه کلمب و همه یهودیانو بیچاره دلم برا سرخپوستا می سوزه وای بر ما! که ساکتیم سرخپوستا رو کمتر می شناسیم
 • ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  درسته عزیز ولی تو تورات تحریف شده کشور اورشلیم بدون هیچ شبهه ای برای سرزمین موعود هست به نظرم اگه بگیم یه جایی برای آزمودن مفاهیم تورات تحریف شده می خواستند درستتر باشه
 • ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  بیشین بینیم بابا پس تو چی کاره ای؟! همه رو که نباید مشرق انجام بده از توهم برکتی لااقل حرکتی
 • ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  گزارش شما قابل تقدیر است ولی به اطلاع شما میرسانم بر اساس اسناد و شواهد موجود قبل از همه این آقایان سربازان ایرانی در زمان هخامنشی به این سرزمین سفر کرده اند ولی از آن سرزمین برنگشته اند که ایم سرزمین را به جهان معرفی کنند مطلبی در این خصوص در وبلاگ nameghi.persianblog.ir درج شده است
 • سید امین ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  آمریکا را از کریستف کلمب نمی شه شناخت
 • صادق ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  آقا یکی این سوالات رو پاسخ بده
 • ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  گور بابای کلمب الان آمریکا تو چه وضعیه بابا چرا پس نشستید؟!
 • ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  معلومه یهودیا آدمکشند
 • ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  چشم حسین جان
 • ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  به نظر میاد تو خودت از عوامل مشرق باشی منافق
 • سرباز ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  این غربیها به هیچکس رحم نخواهند کرد .از رومیها گرفته تا عصر حاضر .تنها کشوری که از قدیم الایام تا حالا مقابل اینا مثل کوه ایستاده همین ایرانه .
 • حسین ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  در عر ض 50 سال کشتن 75 میلیون نفر کمی اغراق آمیز نیست؟
 • طرفدار مشرق ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  تا کور شود هر آنکه نتواند دید!
 • ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  کسی که مسخره بازی در میاره معمولا قدرت درک کمی داره و حتی اگر کل این گزارش عالی رو بخونه چیزی ازش سر درنمیاره
 • حسیت جون گوش بده ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  اولا نگفته پنجاه سال، بلکه آمار مختلفی ارائه شده دوما محض اطلاع جنابعالی تو جنگ جهانی دوم در عرض 4 سال حداقل طبق آمار رسمی هفتاد میلیون نفر کشته شدند آمار شوروی: 50 میلیون نفر فرانسه: پنج میلیون نفر آلمان: شش میلیون نفر و...
 • ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  راست میگه زنده باد ایران
 • ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  تو یا پنجاه سال و نفهمیدی چقدره یا 75 میلیون نفر رو تو هر سال 1.5 میلیون نفر به طور یانگین کشته شده
 • ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  بابا خیلیشون با بیماری مردند خیلی شون هم قتل عام شدند به این بگید تا هنگ نکرده
 • ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  خائن این اسطوره آمریکایی هاست من که نیستم هرساله برایش جشن می گیرند روز کلمب و عید کلمب دارن امریکایی ها وای بر تو
 • ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  عزیز این سؤالات برای شماست شمایید که از این پس هر مسئله تاریخی می خونید نباید باور کنید صرفا چون منبع دارد باید فکر کنید مثلا یهودیا می گند برای گسترش مسیحیت یهود = مسیحیت ؟ چرا؟ و... ببخشید دیگه از این پس از عهده ما خارجه
 • ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  0 0
  سلام من بالا هم به یه نفر جواب دادم مدارک منسجم و محکمی نیست و نداریم ببینید مطلب یهودی بودن کلمب از سوی بسیاری از کارشناسان و حتی یهودیان مطرح شده ما هم بیان کردیم ولی به هرحال کار ما علمی است باید دلیل متقن بیاوریم ببخشید دیگه...
 • ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  1 0
  سلام جوابش معلومه توان حمله کردن به امپراتوری قدرتمند عثمانی را نداشتند درضمن اورشلیم منطقه حساس برای مسلمانان هم بود و آن زمان در دست اونا بود اگه بهش حمله می شد همه مسلمانان برای آزادی ش سبیج می شدند
 • حامد ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
  0 0
  عزیز توی آیه قرآن اومده یهود ( یعنی همشون) نه مشکل داراشون. یهودی = مشکل
 • فدائی مشرق ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
  0 0
  ناشناس خان دلیل نمیشه چون شما از منحرفین تشریف دارید پس بقیه بد باشن! منافق هم لیدرتونه!
 • ۰۲:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
  0 0
  یهودی به تو شرف داره!
 • سروش ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
  0 0
  همون كاري كه با سرخپوست ها كردند . در جنگ جهاني اول هم با ما كردند اما به شكلي ديگر . حدود نيمي از جمعيت ما را گرفتند و اگر هم مي توانستند جان تمام كشور ما را مي گرفتند
 • حسین ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
  0 0
  بسمه تعالی از مسئولین سایت از بابت این مقاله تشکر می کنم. چرا شما این موضوع مفصل را اینقدر خلاصه کرده اید؟ خوب موضوعاتی از این قبیل را که علاقه مندان و خوانندگان زیادی هم پیدا کرده اند ، بهتر نیست در دو یا چند فصل و شاید با بریده هایی از فیلم های مستندی در این مورد با غنای بالاتری ارائه می دادید؟ در سایت های دیگر فارسی که اصلا چنین مقالاتی وجود ندارند. چگونه می شود از مخاطبان انتظار درک درست مسایل سیاسی روز را داشت ، در حالیکه اکثریت آنها فرصت و مجال کسب یک حداقلی از مبای تاریخی و منشاء تشکیل این پدیده ها نداشت اند و بالطبع نمی دانند که مثلا آمریکا چگونه بوجود آمده است. صهیونیزم چیست و چگونه پیدا شده است. تاریخ معاصر اروپا را ، حتی ابتدایی ترین مطالب آنرا نمی دانند ، بعد انتظار داریم که در مورد مسایل سیاسی روز درست قظاوت کنند. نمونه دیگر پیدایش شیخ نشین های حاشیه جنوبی خلیج فارس است. مثال دیگر تاریخ تشکیل و تکامل "اخوان المسلمین" در منطقه ما است. تاریخ معاصر و سیر تکاملی گروه بندی های ترکیه و ... خلاصه اینکه مخاطبان اکثرا بنا بر مقضایات شغلی یا سابقه تحصیلی ، همانند حقیر از داشتن چنین اطلاعات پایه ای و با ارزشی محروم بوده اند اما برای قضاوت درست درباره مسایل سیاسی روز به آنها نیاز دارند. بدین جهت است که بنده تمام این نوع مقالات سایت شما را خوانده و بعضی راهم در رایانه ام ذخیره میکنم و امیدوارم از این نوع مقالات بیشتر و بهترش را در آینده در سایت شما ببینم. موفق باشید. التماس دعا حسین
 • محمد ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
  0 0
  بابا شما هم شورش رو در آوردید. همه چیز رو ربط میدید به یهودیها.
 • ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
  0 0
  shoma ham mituni chesmet ro mesle kheili ha bebandi vali bedun ke bayad bishtar deghat koni
 • محمودی ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
  0 0
  برادر عزیز قدرت تعقل خودتو تقویت کن به استدلال های طرف مقابل دقت کن و اگر دیدی ضعیفه اون دلایل رو زیر سوال ببر و اگر دیدی قویه از مطلب استفاده کن و فهم و شعورت رو بالا ببر این طوری رشد می کنی یا علی
 • حسن ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
  0 0
  فیلم بذارید یعنی کلمب با این هیکلش یه دونه فیلم ازش نساختند خودم چندتا دیدم اونوقت شما ندیدید جالبه
 • ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
  0 0
  بیانات مهم رهبر انقلاب اسلامی در مشهد؛ آنچه که برای رئیس جمهور آینده نیاز داریم، امتیازات امروز منهای ضعف های موجود است /
 • ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
  0 0
  رهبر فرمودند ملت بداند رییس‌جمهور آینده باید امتیازات رییس‌جمهور فعلی را داشته باشد
 • ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  0 0
  اگر میخواهید درباره موضوعی مقاله بدید بیرون یه صفحه باز کنید وازبینندگان! هم بخواهید موضوعات مورد نظرشون با منابع معتبر که میشناسن را به شما ارائه کنند(مثلا درباره فلان موضوع تا آخر خردادماه) تا کارهاتون جامع تر وکامل تر باشد
 • ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  0 0
  چه ربطی به موضوع داره ما همش دردمون همینه که جایگاه های بحث ها رو تشخیص نمی دیم
 • ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  0 0
  البته نقص های وی را هم نداشته باشد
 • ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  0 0
  مشرق عشق منی!
 • مجید ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۴
  0 1
  یادمون باشه به قولی از پیامبر به این مضمون که بزرگترین دشمن شیعه یهود است ، میدونید چرا : چون طریق و سلوک شیعه طوری است که فریب نمیخوره و نمیشه هیچ جوری به شریعت وسلوک شیعه کلک زد، پس افتخار کنیم که شیعه هستیم.
 • ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۵
  0 0
  حسین جون بارک اله خوب زدی تو خال اصلا یهودیان در قالب یه کشور قدرتمند درآمدند
 • عماره ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۵
  0 0
  سلام بچه ها بحثتون خیلی جالبه. البته هنوز مطلبو نخوندم آخه باید سایت به روز کنم. اما هر چی در مورد آمریکا و اسرائیل نوشته باشید خوبه. موفق باشید
 • ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۰
  0 0
  آره خوبه مشرق یه گزارش جدا درباره نشانه های روی دلار های آمریکا بنویسه .
 • زهرا ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  0 0
  سلام بذارید بگم که اولا دستتون خیلی درد نکنه بخاطر نوشتن این گزارش بسیار مستند و کامل دوما اشکال مطلب اینه که ما همواره داریم به همه مسائل با دید بدبینی نگاه می کنیم ما خیلی داریم زود درمورد افراد قضاوت می کنیم شاید یه جا خونده باشیم کلمب هوس ران و طماع بود باید اینقدر راحت به یه مسیحی حالا به قول شما یهودی تهمت بزنیم که هوس ران بوده یکم بیشتر دقت کنید رسانه جای خطرناکیه
 • زهرا ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  0 0
  نه بابا این چه حرفیه تو نباید مثل عوام باشی هرچی بخونی ولو از بهترین سایت حزب الهی باور کنی
 • بروجنی ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۱
  0 0
  عکسی که زیر آن نوشته اید نقشه جهان قبل از کشف آمریکا توسط کلمب، جدیدا ترسیم شده و یا نصف النهارهای آن جدیدا کشیده شده اند. چون انتخاب گرینویچ انگلستان بعنوان مبدا نصف النهار در کمتر از 100 سال اخیر اتفاق افتاده است.
 • ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۲
  0 0
  بزن دست قشنگنه رو به افتخار بروجنی
 • ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۶
  0 0
  اخوي حالت خوبه ان شاء الله نکنه هخامنشيان به ماه هم رفته اند اما چون بر نگشتند کسي خبر دار نشده است راست راستي خودت فکر نمي‌کني که اگر برنگشتند تو از کجا فهميدي که رفته اند و به قاره آمريکا رسيده اند بابا توهم بابا ايران گرايي بابا جريان انحرافي بابا تخيل بابا پنجلي
 • ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۷
  1 0
  آفرین بر مشرق دلاور
 • پدر مشرق ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۲
  0 1
  برو بچه بازیت بکن فکر کردی همه مثل خودت هستند!!؟؟ هاااا؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس