ماجراهایی مثل اظهار نظرهای رئیس جمهور درباره درصد انقلابی‌تر بودن دولت آینده، پر تحرک شدن خزنده شخصی به نام اسفندیار رحیم‌مشایی و صحبت‌ها و نوشته‌های برخی حامیان رئیس جمهور در زمینه اینکه احمدی نژاد در حال "مخفی کاری عرفانی" است و یا "شاید دولت برود" همگی حاکی از پر اهمیت شدن برخی سؤالات در قبال عملکرد انتخاباتی احمدی‌نژاد است.

گروه سیاسی مشرق ــ رئیس جمهور احمدی نژاد طی ماه‌های اخیر بارها درباره انتخابات صحبت کرده و از این گفته است که دولت به انتخابات فکر نمی‌کند.

او در حاشیه یکی از جلسات اخیر هیئت دولت در پاسخ به سؤال خبرنگاران گفته بود: "ما در دولت در مورد اینکه چه کسی کاندیدا می‌شود یا بشود و چه کسی رای می‌آورد یا بیاورد حتی یک دقیقه هم فکر نمی کنیم چرا که در حیطه کاری ما نیست."

احمدی‌نژاد اما در عین حال در مصاحبه تلویزیونی خود خطاب به مجری برنامه اینطور می‌گوید که "از کجا می‌دانید امسال سال آخر دولت است؟"

این در حالی است که صحبت‌های اخیر اقتصادی و مدیریتی رئیس جمهور مثل تأکید بر اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، طرح‌های بزرگ اقتصادی در سال آینده، استخدام چندصد هزار نفر در دولت و ... به هیچ وجه در قامت دولتی که حدود 100 روز بیشتر یا کمتر تا پایان عمر آن باقی نیست مطرح نمی‌شود بلکه بیشتر شبیه صحبت‌های رئیس دولتی است که قرار است یک هشت سال دیگر نیز طعم شیرین ساختمان پاستور را زیر دندانش حس کند.به تمام این مقولات باید دو چیز دیگر را نیز افزود. نخست، پر تحرک شدن خزنده شخصی به نام اسفندیار رحیم‌مشایی و در ادامه اظهار نظرهایی منتسب به او نظیر "موجیم که آسودگی ما عدم ماست" و دوم صحبت‌ها و نوشته‌های برخی حامیان رئیس جمهور در زمینه اینکه احمدی نژاد در حال "مخفی کاری عرفانی" است و یا "شاید! دولت برود".

با این اوصاف به نظر نمی‌رسد که بتوان تطبیقی منطقی میان صحبت‌های رئیس جمهور درباره انتخابات و اعمال و کنایه‌های فعلی او برقرار کرد؛ بلکه باید در حالتی خوشبینانه اینطور نتیجه‌گیری کرد که احمدی نژاد در کنار انجام کارهای روزانه‌اش به عنوان رئیس دولت؛ نیم‌نگاهی جدی نیز به مقوله انتخابات دارد.

*کاندیدای دولت کیست؟

رئیس جمهور احمدی نژاد چندی قبل در دیدار با استاندارانش از این گفت که اگر خدای متعال دوباره توفیق خدمتگذاری به مردم را به او! داد شکرگذار خواهد بود.

در واقع باید این اشاره رئیس جمهور را به مقوله توفیق در انتخابات فرض کنیم (که راهی هم غیر از این نداریم) و البته زمانی هم در روزنامه ایران درباره دوران پسا انتخابات اینطور خواندیم که اگر بر فرض محال کسی غیر از گفتمان احمدی نژاد رأی بیاورد؛ اجتماع! به سرعت اشتباه خود را تصحیح می‌کند؛ اما به هر روی باید دانست که ایستگاه و قرارگاه این روزهای رئیس جمهور به دلیل اینکه تمایلی به کنار رفتن از قامت مدیریت اجرایی در کشور ندارد؛ بر روی کاندیدایی است که از سوی او به انتخابات دولت یازدهم معرفی خواهد شد.

این انگاره عقلایی و اینکه رئیس جمهور به چه کسی فکر می‌کند، البته توانسته است نظر بسیاری از تحلیلگران سیاسی اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب را به خود جلب کند و بارها نیز گزارشگران رسانه‌ای را به محفل گیرای موضوع خود بکشاند.

اینکه دولت دست آخر پرچم انتخاباتی خود را به دست چه کسی خواهد داد؟

مشایی، ثمره هاشمی یا کس دیگری...؟!

در کنار علاقه‌هایی که برای کشف پاسخ این سؤال وجود دارد همچنین باید افزود گمانه‌هایی را که درباره رد یا تأیید فردی به نام اسفندیار رحیم‌مشایی بعنوان مطرح‌ترین فرد لیست بالا مطرح می‌شوند.

اینکه او تأیید نمی‌شود مگر به حکم حکومتی و یا از اساس احتمال کمی برای عدم تأییدش به عنوان یک رجل سیاسی و مذهبی وجود دارد و غیره...

*سؤالی مهمتر از "کاندیدا کیست؟"

باید به این حقیقت اشاره کرد که همه آنهایی که طی ماه‌های گذشته درباره کاندیداتوری چهره‌هایی مثل آیت‌الله هاشمی و یا اسفندیار رحیم‌مشایی به بحث و تحلیل و پیش‌بینی نشسته‌اند؛ هیچگاه نخواهند توانست نظرات خود را اثبات کنند مگر تا آخرین لحظه قانونی ثبت‌نام کاندیداها و البته لحظه پایانی اعلام نتایج تأیید یا رد صلاحیت‌های کاندیداهای ثبت نام کرده در شورای نگهبان.

با در نظر گرفتن تمام این رهیافت‌ها اما باید به این نکته هم توجه کرد که به هر حال دولتی‌ها در انتخابات آینده با یک کاندیدا وارد صحنه خواهند شد و این کاندیدا هم هرکسی می‌تواند باشد. این نکته بارز است. اما چیزی که می‌تواند و باید به عنوان سؤال مطرح شود نحوه رفتار دولت در انتخابات ریاست جمهوری دولت یازدهم است.

*حقیقت واضح، سؤال پنهان

بر اساس آنچه که رئیس جمهور مبنی بر دعا به درگاه الهی برای دریافت موقعیت دوباره خدمت مطرح می‌کند و یا آنچه که هواداران دولت در رسانه‌های وابسته به آن می‌نویسند مبنی بر اینکه این دولت احتمالاً رفتنی نیست و همینطور با رصد آنچه که این روزها از رصد برنامه‌های بلند مدت! اقتصادی و مدیریتی دولت احمدی نژاد به دست می‌آید؛ می‌توان به آسانی فهمید که پاستور نشینان کنونی به هیچ وجهی معتقد به خداحافظی تفکرشان از ساختمان پاستور نیستند.رئیس جمهور احمدی نژاد تا آن اندازه از این قضیه مطمئن است که به راحتی نسبت به این واقعیت که امسال سال آخر حکومت دولت احمدی نژاد است ابراز تشکیک می‌کند و یا مهدی کلهر، حامی رئیس جمهور در روزنامه ایران از این می‌نویسد که احمدی نژاد یک "گلوبال پرزیدنت" است که راه او باید ادامه پیدا کند.

جالب آنکه شاید خیلی از ما از خاطرمان رفته باشد که رئیس جمهور احمدی نژاد در یکی از سفرهای استانی‌اش پس از انتخابات سال 88 از این گفت که "دولت آینده از دولت کنونی انقلابی‌تر است"!

*به پاسخ سؤال مهمتر فکر می‌کنیم؟

شاید نیازی به توضیحات و خبرهای بیشتری در این رابطه نباشد که سوال "چه کسی بودن کاندیدای دولت در انتخابات آتی" سوال مهمی نیست. بلکه سؤال مهمتر چیستی و چگونگی رفتار دولت در قبال انتخابات آتی است که مراحل مختلفی اعم از واکنش آنها نسبت به رد یا تأیید صلاحیت کاندیدایشان و یا نحوه عکس‌العمل رئیس جمهور کنونی نسبت به نتایج دور از انتظار انتخابات دولت یازدهم است.

پاسخ به این "سؤالِ مهمتر" است که می‌تواند طیف‌هایی از نور را به سرنوشت مبهم آینده بتاباند و احیاناً راه کج‌روی‌های احتمالی را ببندد.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  هر دولتی دوست دارد گفتمان او دوباره تکرار شود .اما این مردم هستند که انتخاب می کنند نه گروههای سیاسی که این روزها به خاطر نگرفتن پست در دولت نهم ودهم دادوفریاد می کنند .قطعا این افراد در دولت یازدهم هم جایی ندارند .زیاد شلوغ نکنند.
 • ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  فعلا برای انتخابات زوده! هرچند برخی سیاسیون جلو جلو مشق هاشون رو مینویسن!
 • ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  گزینه مورد نظر دولت نیکزاد است
 • ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  هاشمی می آید، هاشمی نمی آید، هاشمی آمده بود، هاشمی در باران خواهد آمد، زاکانی چه گفت چه نگفت، مشایی چیکار کرد و نکرد، جریان انحرافی صاف شد یا منحرف ترتیتر اول اکثر سایت ها و سخنرانان اصولگرا
 • سیدامیر ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  البته قانون هم نمی گذارد هرکس هرکار دلش خواست بکند.
 • ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  قطعاً همينطور است؛ هر مدير اجرايی بدنبال نيروهايی است که بيشتر کار کنند و کمتر اهل سر و صدا باشند نه نيروهايی که فقط اهل سر و صدا باشند و اصلاً حاضر به کار کردن نيستند. احمدی نژاد بدنبال چنين نيروهايی بوده و قطعاً رؤسای جمهور بعدی هم بدنبال چنين نيروها خواهند بود، حال اسم آنها را هر چه می‌خواهند، بگذارند
 • آیدا ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  واقعا که آقای ناشناس... انقد نمی فهمی که وظیفه رسانه ها همینه... که واسه افکار عمومی اطلاعات تهیه کنن.
 • سید ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  طوری نوشتید که انگار در مورد دولت اسراییل حرف می زنید اصلاح کنید این بد بینی را تقوی تقوی تقوی صبر صبر
 • مشایی چی ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  این همه بافتید که بگید احمدی نژاد می خواهد یکی از دولتمردانش رئیس جمهور شود. قالیباف 8 ساله که اره فعالیت تبلیغاتی میکنه ولی شما هیچ چیز به او نمی گویید اما رئیس جمهور و دولتمردانش درحالی که دائم میگن کار تبلیغاتی نمی کنیم و شما هم هیچ سندی بر این ادعا ندارین، هی دارید آتها را متهم به کار تبلیغاتی می کنید. درست مثل قضیه هسته ای! آمریکا درحالی که سلاح هسته ای داره و از او استفاده هم کرده، ما را متهم می کند که می خواهید به سلاح هسته ای دست پیدا کنید در حالی که حتی یک سند از این مدعا هم ندارد و فقط می گوید ایران باید به ما اطمینان بدهد که سلاح هسته ای نمی سازد. موضع ایران هم روشنه، ما نمی خواهیم سلاح هسته ای تولید کنیم ولی اگر می خواستیم هم کنیم به شما مربوط نمی شد. راتس چرا جمله پایانی مشایی را حذف کردید. او بعد از شعر «ما موجیم که آسودگی ما عدم ماست.» تاکید کرد که «ما باید برویم.» راستی یکی کمی هم اخلاق داشته باشید
 • حب مسکو ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  مشکل اصلی این است که آقای رئیس جمهور منتقدین خود را خصم می بیند و ایشان بخوبی یاد گرفته است که چگونه توریه( اصطلاحی در متون دینی بدین معنا که متکلم معنایی از کلام خود را که مرادش نیست به مخاطب منتقل کند. )کند لذا هرگز نمی توان از ظاهر کلمات تحلیلی صحیح ارائه کرد اما اگر حلقه های بعض اقدامات سابق را در مقایسه با اقدامات کنونی و تحرکات نزدیکانش کنار هم بگذارید نیت های واقعی بر ملا می شود.اما آنان نمی دانند که«وَ مَكَرُوا وَ مَكَرَ اللَّهُ وَ اللَّهُ خَيْرُ الْماكِرينَ» در فاصله 50روز تا انتخابات تحولات شگفت انگیزی حتما رخ خواهد داد
 • ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  ایدا خانم وظیفه 1 سایت اصولگرا !!! خبر رسانیه نه خبر سازی . مگه درسهای مشرقو توزمینه خیر و اصول روانی اون و جنگ نرم نمیخونی ؟؟؟
 • تنگیل ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  خنگ خدا منظورش از "ما باید برویم" این بوده که "ما حالا که جلسه تموم شده باید بریم و کار داریم"...
 • ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  دولت آینده از دولت کنونی انقلابی‌تر است............ خب که چی ؟؟ مشرق دوست داری لنقلابی تر نباشه ؟؟ عجیبه ها
 • میترا ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  حب مسکو ! تو مسکوجوونت درس پیشگویی میخونی ؟؟ یا درسشو بهت میدن؟؟این تحولات شگفت انگیز به زعم شما !!!هرچی باشه قطعا خیره و به نفع ایران و اسلام عزیز خواهد بود
 • ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  مهم این بوده که این دولت اجازه داده هرکس حرفشو بزنه و هر توهینی بخواد به اون و دولتش بکنه مثلا نطق علی مطهری در مچلس: علی مطهری طی نطقی با ادعای این که رئیس جمهور تحریک جنسی را در جامعه آزاد کرده است ، مدعی شد:وضعیت پوشش فعلی موجب ایجاد عقده های روانی در جامعه شده ولذا احمدی نژاد باید به فکر تاسیس کاباره و کلوپ های شبانه باشد!
 • آیدا ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  آقای ناشناسی که پاسخ دادی... از نظر شما احمدی نژادیستا کل خبرای عالم خبرسازی ان اِلا خبرایی که شماها به نفع احمدی نژاد منتشر می کنین. با شماها کاری نمی شه کرد جز اینکه از خدا بخوایم هدایتتون کنه.
 • ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  تقوی ... صبر ...
 • ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  دولتمردا باید یادشون باشه این حرف زیبارو : " تقوا تقوا صبر صبر " وگرنه مردم با مقاومت در برابر فشارهای اقتصادی و ... و وفاداری به نظام تقوای خود را ثابت کردن
 • ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  کسی که اعتقادی به رهبری ندارد و اصلا رهبری را برای خود رقیب می داند و می گوید باید قدرت رهبری را بشکنیم تا بتوانیم ایران را سربلند کنیم، طبیعتا به چنین افرادی نیز نمی توانیم اعتماد کنیم.
 • مهدی ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  اگر کارهای بزرگ را ادامه ندهد میگوید قصد دارد وضع مردم خراب شود تا مردم به یارانه ها وابسته شوند و محبوبیت دولت بالا برود اگر طرح های بزرگ را ادامه بدهد این اراجیف بالا را مینویسید.بعد هم میشه به ماهم بگید که این نزدیکان ریس جمهور که گفتند احمدی نژاد مخفی کاری عرفانی میکند کیا هستند؟خودتون میبرید و میدوزید.واقعا شما به زندگی پس از مرگ ایمان دارید که اینقدر راحت تهمت میزنید؟
 • پویا ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  چند صدهزار شغل در دولت چندتا صدهزارتا آخر مشرق عزیز به خدا این یک تهمت بزرگ است تمام ادارات کشور روی هم منهای آموزش وپرورش چندصدهزارتا کارمند ندارد ازاینجامعلوم میشود که مقداری بی تقوائی دارد صورت می گیرد مثل همین کارها که تا حال چندین بار نظرما به مذاقتان خوش نیامده وسانسور می کنید درحالیکه همواره جزو مودب ترین نظردهندگان بوده ام ویا گاها سیاسی کاری می کنید وممکنه همین نظر را چاپ کنید این طریقه ی اطلاع رسانی نیست به خدا هرچه باشد احمدی نژاد کارهائی را شروع کرده که کمترین دولتی جرات آن را داشته بیائید این آخر کار دولت کمتر از بدی ها بنویسید ادبیات هم مهم است راستی یک پیشنهاد هرگاه نظری را منتشر نمی کنید دلیل آن را به ایمیل افراد بفرستید کارخوبی هم هست حداقل طرف می داند چرا حرفش معلق شده
 • ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  پيش فرض شما اينه كه خدمت كردن فقط در نقش رياست جمهوري ممكنه اما احمدي نژاد فرصت خدمت به مردم رو در هر نقشي ممكن مي دونه ومنظورش رياست جمهوري آينده نيست.
 • ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  0 0
  شما با اين مطالب داريد شائبه تقلب در انتخابات رو كليد ميزنيد مگه تو انتخابات مجلس هشتم وانتخابات قبلي تقلبي صورت گرفته يا دولت تخلفاتي كرده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  0 0
  حالا مردم هم شاید همین رو بخوان مشکل شما چیه؟ چرا صبر نمیکنید تا انتخاب مردم رو ببینید و بهش احترام بذارید؟
 • ۰۳:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  0 0
  دقت می کنید این روزها یک لشگر کامنت گذار خاص در سایتها می چرخند؟
 • یاران ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  0 0
  از اینکه می بینم احمدی نزاد خواب را از چشماتون گرفته تعجب نمی کنم. سالها تعریف کردن نظام با خودش ما خیلی خوش گذشته و از اینکه هشت سال دیگر هم احمدی نژاد باشد و رویکرد مردمی اش اینچنین به هم ریخته اید. برنده انتخابات دولت است، شک نکنید
 • ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  0 0
  یه بار جملتو بخون ببین میفهمی چی نوشتی
 • ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  0 0
  سلام بنازم قدرت رهبر فرزانه انقلاب را انان که سردر گم هستند هنوز قدرت ولایت فقیه را نشناخته اند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس