کد خبر 190356
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۷:۱۷

ریحانه طباطبایی در منزل خود دستگیر و روانه بازداشتگاه شد. وی شانزدهمین نفر از عناصری است كه از روز شنبه تاكنون با حکم قضایی بازداشت شده‌اند.

به گزارش مشرق، طباطبايي كه سابقه كار در مجلات چلچراغ و ايران فردا،‌ شبكه خبري سينا و روزنامه‌هاي فرهيختگان، كلمه سبز، بهار و شرق را دارد، در سال 84 جزو حاميان مصطفي معين و از امضا كنندگان بيانيه‌ي 161 نفره زناني بود كه با نگاه فمينيستي از شعار برابري جنسيتي كانديداي حزب مشاركت حمايت كردند. وي در دور دوم انتخابات سال 84 نيز به صف حاميان هاشمي رفسنجاني پيوست و با امضاي بيانيه‌اي كه در كمين بودن يك فاجعه خطرناك و بسيار نزديك را گوشزد مي‌كرد، براي رأي دادن به هاشمي دعوت كرد.

در عين حال، وي در سال 87 معتقد بود كه "بهتر است محمد خاتمي كانديدا نشود و بار ديگر به صحنه اجرايي كشور بازنگردد، بلكه بعنوان يك تئوريسين و روشنفكر باقي بماند." طباطبايي اين نظر خود را در ديدار شب يلداي اعضاي هيئت تحريريه نشريه چلچراغ با خاتمي بيان كرد.

وي قبل از انتخابات سال 88 از ايران خارج شد و در زمان برگزاري انتخابات در ايران حضور نداشت اما با آغاز ناآرامي‌ها و آشوب‌هاي خياباني به كشور بازگشت. در مقطع آشوب‌هاي سال 88، نام ریحانه طباطبایی در ذیل تعدادي از نامه‌ها و بیانیه‌ها در حمایت از جریان ساختارشکن و عناصر آن به چشم می‌خورد.

نامه سرگشاده به دادستان تهران مبني بر ضرورت رفع توقيف از روزنامه‌هاي موثر در فتنه نظير ياس نو، صداي عدالت و اعتماد ملي و تمام رسانه‌هاي توقيف شده ديگر در جريان حوادث پس از انتخابات، بيانيه 151 نفره در حمايت از شهاب طباطبايي از مجرمان حوادث پس از انتخابات، نامه 90 نفره در حمايت از رضا تاجيك از مجرمان فتنه و اعتراض به ادعاي جعلي هتك حرمت او، بخشي از نامه‌ها و بيانيه‌هاي با امضاي طباطبايي در سال 88 است.

وي در سال 89 به گروه سياسي روزنامه شرق رفت و در 20 آذر سال 89 نيز كه خبرنگار گروه سياسي اين روزنامه بود، بازداشت و 36 روز بعد با قرار وثيقه آزاد شد.

نكته قابل توجه پس از بازداشت ريحانه طباطبايي، حجم انبوه بيانيه‌ها و نامه‌ها و همچنين گزارش‌هايي بود كه از سوي عناصر مرتبط با جريان فتنه و يا رسانه‌هاي اين جريان در حمايت از او منتشر شد. بيانيه شاخه جوانان حزب مشاركت، بيانيه‌اي با عنوان "170 كنشگر سياسي و مطبوعاتي: دختران فيروزه‌اي را آزاد كنيد" و همچنين پيگيري‌هاي فخر السادات محتشمي‌پور همسر مصطفي تاج‌زاده در خصوص طباطبايي كه حتي به سفر او و تعداد ديگري از زنان به قم نيز منجر شد، بخشي از اقدامات صورت گرفته پس از بازداشت ريحانه طباطبايي بود كه البته بدليل بازداشت هم‌زمان چند نفر ديگر، اين پيگيري‌ها و اقدامات منحصر به طباطبايي نبود.

طباطبايي در 27 دي 89 با قرار وثيقه آزاد شد و به روزنامه شرق بازگشت اما هنوز چند روز از ترخيص او از بازداشتگاه نگذشته بود كه نام وي بار ديگر در ذيل نامه‌اي با 132 امضا كه در آن بر ضرورت آزادي مجرمان فتنه و بوي‍ژه ابراهيم يزدي تأكيد شده بود، نقش بست. او همچنين نامه ديگري با عنوان كميته دانشجويي دفاع از زندانيان سياسي را امضا كرد كه در آن نامه نسبت به وضعيت سلامتي يكي از متهمان فتنه ابراز نگراني شده بود.

ريحانه طباطبايي كه پس از آزادي مشروط با وثيقه به گروه سياسي روزنامه شرق بازگشته بود، در سال 90 نيز نامه‌ها و بيانيه‌هاي متعددي را همسو با جريان فتنه و عوامل داخلي و خارجي آن امضا كرد. امضاي بيانيه در حمايت از خبر جعلي اعتصاب غذاي گسترده در زندان‌هاي اوين و رجايي شهر يكي از اين بيانيه‌ها بود.

همچنين در شهريور ماه سال 90 نيز كه جريان فتنه از موضوع خشك شدن درياچه اروميه درصدد بهره‌برداري براي تحريك احساسات قومي و تجزيه طلبانه بود و اميدوار بود كه با شكل دادن يك اعتراض اجتماعي پيرامون اين قضيه بتواند جمعي از هموطنان آذري زبان مرزنشين در شمالغرب كشور را رو در روي حاكميت قرار دهد، بيانيه‌اي با عنوان جمعي از حاميان جنبش سبز منتشر شد كه در ذيل اين بيانيه نام عناصر ضد انقلاب و فراري نظير علي افشاري، نوشابه اميري، رضا عليجاني، مرتضي كاظميان، محسن كديور، عباس معروفي، علي اكبر موسوي خوئيني و حسن يوسفي اشكوري ديده مي‌شد. ريحانه طباطبايي نيز اين بيانيه را امضا كرده بود.

پس از گذشت حدود يك سال و سه ماه از بازداشت ريحانه طباطبايي در آذر 89، دادگاه انقلاب در حكمي كه اوايل سال 91 خبر آن منتشر شد، طباطبايي را به يك سال حبس تعزيري محكوم كرد كه با اعتراض وي، اين حكم در دادگاه تجديدنظر به پنج ماه تقليل يافت، اما تاكنون اين حكم اجرا نشده است.

پس از صدور اين حكم و همچنين در شهريور ماه پس از انتشار خبري مبني بر احضار ريحانه طباطبايي به اوين براي تحمل مجازات حبس، مشابه زمان بازداشت او در سال 89، نامه‌هاي گروهي و فردي زيادي (نظير نامه مجيد دري و حسين زمان) در حمايت از او منتشر شد.

طباطبايي در سال 91 نيز نامه‌هايي خطاب به برخي مجرمان و مرتبطان با جريان فتنه از جمله اسماعيل صحابه و مصطفي تاج زاده نوشت و در نامه‌اش به تاج‌زاده از او بعنوان يك پدر براي خود و از فخرالسادات محتشمي‌پور (همسر تاج زاده) بعنوان فردي كه حق مادري بر او دارد، ياد كرد.

وي همچنين در ارديبهشت ماه سال جاري نامه‌اي كه امضاي 126 نفر را داشت، خطاب به روساي قواي مقننه و قضائيه امضا كرد كه در اين نامه به وضعيت آزادي بيان و برخورد با عناصر رسانه‌اي مرتبط با جريان فتنه بشدت اعتراض شده بود.

ريحانه طباطبايي كه هم اكنون خبرنگار روزنامه بهار است، شانزدهمين نفر از عناصری است كه از روز شنبه تاكنون بازداشت شده‌اند. جواد دلیری، نسرین تخیری، ساسان آقایی (از روزنامه اعتماد) میلاد فدایی اصل (دبیر سیاسی ایلنا)، سلیمان محمودی، پژمان موسوی، امیلی امرایی (از روزنامه بهار)، مطهره شفیعی و نرگس جودکی (از روزنامه آرمان)، پوریا عالمی و علی دهقان (از روزنامه شرق)، اکبر منتجبی (سردبیر هفته نامه آسمان)، حسین یاغچی (از مهرنامه) و صبا آذرپیک و كيوان مهرگان ترکیب بازداشت شدگان را تشکیل می‌دهند. همچنين براي تعداد ديگري از عناصر رسانه‌اي احضاريه صادر شده است كه هفته آينده بايد در دادسرا حاضر شوند.

چهارشنبه شب وزارت اطلاعات با صدور اطلاعيه‌اي خبر داد که این وزارت‌خانه در چارچوب وظایف و مسئولیت‌های قانون خویش در مبارزه با هرگونه نفوذ و دخالت بیگانگان و بدخواهان ملّت آزاده ایران اسلامی، موفق به کشف یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های رسانه‌ای متصل به اردوگاه رسانه‌ای استکبار شده است.

در اين اطلاعيه تصريح شده بود: «این شبکه که توسط سازمان عملیات روانی دولت انگلیس (موسوم به بی‌بی‌سی) با بهره‌برداری از تجارب مقطع فتنه 88 احداث و با همکاری چند دولت غربی اداره می‌شد، بدلیل چند لایه بودن، گستردگی، بهره‌برداری از ابزار و روشهای خاص ارتباطی در ارسال اخبار و دریافت خطوط کاری از عوامل بیگانه، ماه‌ها تحت نظر و تعقیب سربازان گمنام امام زمان(عج) قرار داشت تا سرانجام با تکمیل چرخه شناسایی عوامل داخلی، عوامل مستقر در خارج از کشور، گردآوری اطلاعات و فراهم نمودن مستندات قضایی لازم، مورد اقدام قانونی قرار گرفت.»


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • خادم ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  1 2
  الحمدلله از تمام عواملی که این شبکه رو متلاشی کردند تشکر میکنم.
 • خادم الحسین ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  1 1
  انشالله به حق حضرت ارباب علیه السلام به سزای عملش برسه به برکت . عظمت صلوات بر محمدو ال محمد
 • yaser ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  1 1
  ایول بچه های وزارت
 • ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  1 1
  درود بر سربازان گمنام امام زمان(عجل الله) که این بار هوشیار تر عمل می کنند
 • ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  1 0
  دستتون درد نکنه.خدا یاورتون....
 • مهدی ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  0 0
  مشرق عزیز واقعا نمیدونم این خبرا چیه که گاه به گاه منتشر میکنی،آخه این خانم کیه که اینقد بزرگش میکنین وبراش شانی قائل میشین،در نظر داشته باشین که شما یک پایگاه خبری پر مخاطبین
 • ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  0 0
  امیدوارم این مزدوران هر چه زدوتر محاکمه شوند
 • ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  0 0
  نصر من الله و فتح قریب
 • علی ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
  0 0
  سلام اگر اختلاف و اشکالی هست باید توسط خود ایرانی ها و در داخل حل کرد نه اخبار و اطلاعات رو به بیگانگان داد آخه اون ها کی دلسوز ایرانی ها بودن که این بار هم باشند تاریخ رو بررسی کنید فقط در پی تجزیه و چاپیدن ما بودن.کسانی که به اون ها کمک می کنند خاءنن وحقشونه که دستگیر بشن.
 • ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۴
  0 0
  شاه مهره آزاد هنوز؟
 • دانا ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۴
  0 0
  البته اینها خورده ریزن رئیس را دستگیر کنید.
 • یک بی وطن ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۴
  0 0
  نمی شه چشم پوشی کرد اخه بی بی سی خوب پول می دهد.
 • ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۴
  0 0
  ما فقط و فقط با اعدام این افراد در ملا عام احساس رضایت میکنیم و لاغیر . با دستگیری و زندان این افراد چیزی عوض نمیشود و سطح توقعات ما هم پائین نمیآید .
 • ناظر ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۴
  0 0
  ریحانه خانم و همدستهاش احساس بزرگی می کنند دیگر نمی دانند که این را به قیمت وطن فروشی بدست اوردن.
 • ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۴
  0 0
  به كار بردن كلمه متلاشي، بي مزه است چون هنوز سران فتنه در منزل لميده اند و از بيت المال ارتزاق مي كنند و به ريش ملت مي خندند ...
 • محمد ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۴
  0 0
  آفرین... فقط جهت اطلاع دوستان: مهدی هاشمی هنوز محاکمه نشده.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس