سی‌ان‌ان: تهدید روسیه، عامل آماده‌باش پایگاه‌های آمریکا در اروپاست

شبکه سی‌ان‌ان مدعی شد: پایگاه‌های نظامی آمریکا در اروپا پس از دریافت اطلاعاتی مبنی بر اینکه عوامل وابسته به روسیه در حال بررسی انجام عملیات «خرابکارانه» علیه تاسیسات نظامی، به حالت آماده‌باش هستند.

به گزارش مشرق، چندین منبع مطلع از موضوع به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفتند هفته گذشته پایگاه‌های نظامی آمریکایی در سراسر اروپا اطلاعاتی را دریافت کردند که نشان می‌داد روسیه پایگاه‌ها و پرسنل نظامی ایالات متحده را به عنوان گزینه‌هایی برای حمله از طریق نیروهای نیابتی در نظر گرفته است، شبیه به عملیات‌هایی که در ماه‌های اخیر در سراسر اروپا انجام یا مختل شده است.

دستور حالت آماده‌باش پایگاه‌های آمریکا در کشورهایی مانند آلمان، رومانی، بلغارستان و ایتالیا صادر شده است.

دو شهروند آلمانی-روسی در ماه آوریل به اتهام برنامه‌ریزی برای بمبگذاری و حمله به اهدافی، از جمله به تأسیسات نظامی ایالات متحده از طرف روسیه دستگیر شدند.

به گفته این منابع آگاه، اطلاعاتی که ایالات متحده در ۲ هفته گذشته دریافت کرده و قبلا گزارش نشده بود برای اجرای پروتکل‌های ایمنی مضاعف به اندازه کافی هشداردهنده تلقی شده بود. به گفته ارتش ایالات متحده، چندین پایگاه نظامی آمریکا در اروپا سطح هشدار خود را به «شرایط حفاظت از نیرو» موسوم به «چارلی» افزایش دادند که در صورت وقوع حادثه یا دریافت اطلاعاتی که حاکی از محتمل بودن نوعی اقدام «تروریستی» یا هدف‌گیری علیه پرسنل یا تاسیسات است، اعمال می‌شود.

یک مقام ارشد ناتو روز سه‌شنبه گفت این ائتلاف به‌طور قابل‌توجهی اشتراک اطلاعاتی خود را در مورد آنچه کارزار فعالیت‌های «خرابکارانه مخفی» روسیه در اروپا خواند، افزایش داده است. بنا بر ادعای او، این اقدامات مسکو در ماه‌های اخیر و در بحبوحه انتخابات در سراسر غرب که فرصتی مناسب برای روسیه در راستای تضعیف حمایت غرب از اوکراین محسوب می‌شود، به‌طور فزاینده‌ای «بی‌مهابا و تهاجمی» شده‌اند.

فرماندهی اروپایی ایالات متحده از اظهار نظر مستقیم در مورد آنچه که باعث تغییر حفاظت از نیرو در هفته گذشته شد، خودداری کرد اما دن دِی، یک سخنگوی این مرکز گفت: «افزایش هوشیاری ما به هیچ تهدیدی مربوط نمی‌شود، بلکه به دلیل ترکیبی از عواملی است که به‌طور بالقوه بر ایمنی و امنیت نیروهای آمریکایی در سراسر اروپا تأثیر می‌گذارد.»

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس