1

رادیکال‌های جریان اصلاحات به دنبال آن هستند که وزارتخانه های اقتصادی و سیاسی و علوم را برای پیشبرد اهداف خود و احیای تشکیلات و بدنه اجتماعی خود در دست گیرند.

سرویس سیاست مشرق- در میان انبوهی از گزارش‌ها و تیترهای خبری، در یک بسته کامل با نام «ویژه‌های مشرق» شما را در جریان مسائل مهم و اثرگذار از نگاه روزنامه‌های کشور قرار می‌دهیم.

در این ویژه‌نامه، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی، خارجی، اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان بامطالعه آن به رهیافت‌های مهم، نکات و تأملات از سیر وقایع اثرگذار دست خواهند یافت، در این بخش با ما همراه باشید.

**********

روزنامه‌های امروز سه شنبه ۱۹ تیرماه در حالی چاپ و منتشر شد که ترکیب آرا و چالش‌های پزشکیان، نامه مهم رئیس‌جمهور منتخب به سیدحسن نصرالله، هجوم تقاضای مسکن به جنوب تهران و انتخاب کابینه در اتاق شیشه‌ای در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.

پس از اعلام شکل گیری شورای راهبردی برای انتخاب اعضای کابینه دولت چهاردهم برخی از رسانه‌های اصلاح طلب از انتقادات احزاب جبهه اصلاحات نسبت به این شورا خبر دادند، روزنامه هم میهن در گزارشی نوشت:

مسعود پزشکیان در زمینه انتخاب وزرای پیشنهادی خود به مجلس تصمیم به تشکیل شورای موقت راهبردی دارد که مقرر است اعضای پنج کمیته را به او معرفی کنند. کمیته‌های سیاست داخلی و خارجی به ریاست محمدجواد ظریف، اقتصادی به ریاست علی طیب‌نیا، اجتماعی به ریاست علی ربیعی، زیربنایی به ریاست علی عبدالعلی‌زاده، فرهنگی به ریاست سیدرضا صالحی‌امیری پنج گزینه پیشنهادی برای وزارتخانه‌های مختلف را به پزشکیان معرفی خواهند کرد تا رئیس‌جمهور بتواند از میان آنها وزرای پیشنهادی به مجلس را انتخاب کند؛ علاوه بر این پنج نفر محمدجعفر قائم‌پناه، معاون پیشین پزشکیان در وزارت بهداشت، حسین علایی، فرمانده اسبق نیروی دریایی سپاه، محمد صدوقی، فرزند امام جمعه فقید یزد به عنوان نماینده سیدمحمد خاتمی و آذری‌جهرمی وزیر سابق ارتباطات اعضای این شورای راهبردی هستند تا اعضای کمیته‌های پنج‌گانه را تعیین و معرفی کنند.

بنا بر تاکید این روزنامه، این کمیته‌ها نیز برای هر وزارتخانه یک کارگروه تشکیل خواهند داد تا برای انتخاب افراد پیشنهادی شاخص‌های مبتنی بر تخصص و شایسته‌سالاری را تبیین کنند و براساس این شاخصه‌ها افراد مدنظر را معرفی کنند. در عین حال پزشکیان دو شرط مهم برای افراد پیشنهادی مطرح کرده است؛ نخست اینکه سه نفر از میان پنج گزینه پیشنهادی برای هر وزارتخانه باید از چهره‌های جدید و بدون سابقه وزارت باشند و همچنین میانگین سنی کابینه پیشنهادی از ۵۵ بیشتر نباشد.

در این میان اما هم میهن تصریح می کند که انتصاب اعضای این شورا با انتقاداتی نیز از سوی احزاب جبهه اصلاحات روبه‌رو شده است، این روزنامه در این خصوص می نویسد:

در نخستین مسئله به نظر می‌رسد جدا از شرط پزشکیان برای میانگین سنی وزیران پیشنهادی، خود شورای راهبردی میانگین سنی بالایی دارد و جوانان و حتی میانسالان در آن سهمی ندارند و زنان نیز هیچ سهمی در این شورا پیدا نکرده‌اند.

روزنامه اعتماد: پزشکیان از سوی چپ‌های رادیکال تهدید شده است! / اصلاح‌طلبان: شورای سیاست‌گذاری پزشکیان را تعطیل کنید

گفتنی است انتقاد برخی احزاب اصلاح طلب در خصوص شورای راهبردی در شرایطی است که اخبار بدست آمده حکایت از آن دارد که اصلاح طلبان فشارهای زیادی را به پزشکیان برای معرفی افراد مورد نظر خود برای تصدی وزارتخانه ها و سازمان های دولتی آغاز کرده اند.

در این میان گفته می شود رادیکال‌های جریان اصلاحات به دنبال آن هستند که وزارتخانه های اقتصادی و سیاسی و علوم را برای پیشبرد اهداف خود و احیای تشکیلات و بدنه اجتماعی خود در دست گیرند.

خبر روزنامه اعتماد از تهدید پزشکیان از سوی اصلاح طلبان برای سهم خواهی از کابینه

روزنامه اعتماد ضمن اذعان به فشارهای اصلاح طلبان به پزشکیان در خصوص انتخابات اعضای کابینه نسبت امر و نهی ها به رئیس جمهور منتخب انتقاد کرد.

این روزنامه با بیان اینکه در زمینه انتخاب کابینه چهاردهم نه‌تنها ما شهروندان بلکه حامیان درجه یک آقای دکتر پزشکیان نمی‌توانند برای رییس‌جمهور منتخب تعیین تکلیف کنند، نوشت، همه می‌توانند به او توصیه کنند، پیشنهاد بدهند و خواستار عمل به وعده‌های حداقلی که داده است، باشند ولی مجاب کردن وی به برخی امور که بعضا ناشدنی هستند، عدم بلوغ سیاسی را نشان می‌دهد. دلیلش هم کاملا روشن است؛ متاسفانه در کشور ما عرف رایج و بعضا قانونی تحزب وجود ندارد و بر همین اساس ائتلاف‌ها و حمایت‌ها ضمانت اجرا ندارند و تابع اخلاق و منش شخصی افراد است.

اعتماد در ادامه حتی از تهدید پزشکیان از سوی برخی اصلاح طلبان درخصوص تعیین کابینه نیز انتقاد کرده و نوشت، هنوز آقای پزشکیان خود را در قامت ریاست‌جمهوری نیافته و مجال فکر و مشورت‌های جدی را پیدا نکرده که سیل مجاب کردن‌ها و امرها و نهی‌ها حتی از سوی برخی اصلاح‌طلبان تا حد خط و نشان کشیدن پیش رفته و کارزاری شکل گرفته که او باید روند تعیین کابینه و همکارانش را شفاف کند! اولا آِیا او حق دارد که بخواهد کمی امانش بدهیم تا در آرامش اوضاع را بسنجد.

این روزنامه در ادامه نوشته است:

گزارش‌های مهم کشوری که بعضا محرمانه و سری هستند را ببیند با سران کشور و مجلس استمزاج کند و بعد در اندیشه کابینه و هزار مساله دیگر فرو برود؟ برای اثبات تکالیف مالایطاقی که برای تازه مهمان پاستور می‌تراشیم کافی است موضوع انتخاب چند وزیر کلیدی کابینه که خوب می‌دانیم روند خاص خود را دارد در نظر بیاوریم. آیا از هم اکنون می‌خواهیم وی با اعلام عدم توانایی و اختیار کامل در برخی امور با ارکان نظام اصطکاک پیدا کند و استارت عدم موفقیت خود را بزند!

روزنامه اعتماد: پزشکیان از سوی چپ‌های رادیکال تهدید شده است! / اصلاح‌طلبان: شورای سیاست‌گذاری پزشکیان را تعطیل کنید

بیان این مطالب نشان می دهد که عطش کسب قدرت و سهم خواهی از سوی لایه هایی از جریان اصلاحات به حدی است که به نظر می رسد پزشکیان شرایط سختی را در دولت خود در برابر مطالبات اصلاح طلبان داشته باشد. هر چند که باید از جانب دیگر باید تاکید داشت این اصلاح طلبان هستند که حاشیه ها برای دولت چهاردهم را از اکنون آغاز کرده اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 15
 • دیسک کمر و گردن! IR ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  17 4
  خراب بشه این رادیکالیسم خراب بشه این چپ و راست و بالا و پایین وداخل رادیکال بس کنید ای فریاد ای داد ای بیداد بس کنید به مردم فکرکنید
  • ارشا IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
   9 4
   هههه کدام مردم میخواستی یکم درست تر فکر کنی بعد رای بد بدی دولت حسن روحانی میخواد به شماها فکر کنه الان اینجا نبودیم حالا تازه شروع کار دولت سوم است حالتون جا میاره
 • IR ۲۱:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  10 3
  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها
  • IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
   13 10
   یادمان هست تابستان ۱۴۰۰ سدهای مناطق خشک حتی را خالی کردن و تحویل رییسی مظلوم دادن تابستان رودخانه‌ خشک قم پر آب بود! این به بی وجدانی ربط دارد نه باریدن با نباریدن باران چون خودشان این کاره بودن الان به دولت رییسی تهمت میزنن که می‌خوان سد رو‌ خالی تحول بدن
 • صادق IR ۲۱:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  19 17
  باز هم ظریف ؟! شورای داخلی و خارجی ؟! چه شود
 • IR ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  19 21
  بدبخت خاتمی فتنه‌گر چقدر برای دیده شدن داره گدایی دوربین میکنه
  • IR ۲۲:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
   17 14
   فتنه گر احمدی نژاد و دار و دسته اش هستن که هنوز بعد بیست سال دست از سرمون بر نمیدارن
  • IR ۰۸:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
   9 3
   باز هم سیاست خارجی ایران در دوره پزشکیان بر پایه سیاست دریوزگی و التماس از سوی وی و ادا و اطوار و ناز و بی محلی از سوی کدخدا خواهدچرخید! چه اندازه بی مقدار و زبون هستند این اصلاح طلبان تهوع آور!!!!
 • IR ۲۱:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  17 18
  یک عده رای دادند و یک عده باید تحمل کنند بعضی مسخره بازی های سبز و بنفش رو !!!!
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  14 12
  به قول قدیمی ها ماستی که ترشه از تغارش پیداست!
 • IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  13 10
  با انتشار آمار رای‌های جلیلی و پزشکیان به تفکیک هر استان، نتیجه جالبی به دست آمد. اینکه طرفین تقریبا به صورت برابر فاتح استان‌ها شده اند (در ۱۶ استان پزشکیان رای اول را آورده و در ۱۵ استان جلیلی)، اما به خاطر رای قومیتی پررنگ در ۴ استان اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان، پزشکیان توانست با فاصله کمتر از ۳ میلیون رای رئیس جمهور شود.
 • IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  11 4
  چپ رادیکال با این حرکات تکراری نشان داده است خدای فریب است دوزار کشور و آینده و مردم براشون مهم نیست
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
  12 11
  همونطور که زاکانی گفت
 • IR ۰۱:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
  8 13
  مطمئن باشید تا پایان همین سال ۱۴۰۳ از رای که به پزشکیان دادید پشیمان خواهید شد،تا پایان سال دلار به ۱۰۰ هزار تومان میرسه،تورم اوج میگیره،قیمت نفت ایران میاد پایین،خریداران نفت ایران کم میشن،ساخت مسکن تعطیل میشه،قیمت مسکن میره بالا،قیمت کالاها افزایش پیدا میکنه،قیمت برق گاز و بنزین افزایش پیدا میکنه و دولت پزشکیان هیچ تعهدی و هیچ قولی نداده که کاری انجام بده،خلاصه خودتون را برای یک شرایط سخت اقتصادی آماده کنید،و بزودی کسانی که رای دادن به پزشکیان پشیمان خواهند شد اما دود انتخاب پزشکیان به چشم همه میره،صبر کنید تا آخر همین سال متوجه میشید.
  • محمدی نسب IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
   13 4
   طرفدار ایشان نیستم و به آقای جلیلی رای دادم ولی نباید مردم بترسانیم .
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
   4 5
   درسته. اوضاع تو خراب میشه و اوضاع مردم بهتر.
 • IR ۰۲:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
  6 5
  اگر فقط از بخش دینفعان ساختمان سازی سوال پرسیده بشه یکی بدتر از اخوندی وزیر راه میشه ... پدر بخش مسکن را در میاره . و پرسیدن از پزشکان برای بخش بهداشتم که غلطه اما وزارت علوم هم خطرماکه اقتصادم بانکها .... نگرانی هستمد این طوری دینفاع بر جامعه حکومت می کنند یکم از اقای پزشکیان اینو بپرسه امکان حکومت دینفعان فعلی به کشور درسته ایا ...
 • IR ۰۲:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
  8 6
  اگر عراقچی وزیر امور خارجهدبشه فقط به ظریف گزارش میده ..... عرلقچی وزیر نشه ... اینها عرصه ندارند .. لطفا ...
 • IR ۰۳:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
  7 2
  این به درد ریاست جمهوری نمیخوره ، ره
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
  0 0
  ای کاش محید شاکری می تونست وزیر اقتصاد بشه ...
 • FI ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
  8 3
  خدا آخر و عاقبت این کشور بخیر کند، وقتی که خائنین همچون ظریف در آن تصمیم گیری میکنند
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
  4 0
  بنا به تجربه تاریخی و وقایع اتفاق افتاده دهه اول انقلاب واقعا باید نسبت به اقای پزشکیان از طرف بعضی تندرو های ... اطراف ایشان احساس خطر کرد . اگر اقای پزشکیان تسلیم مطالبات انان نشود خطر ایشان را تهدید میکند .لذا میطلبد که نیروهای اط و امنینی کاملا مراقب ایشان باشند .
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
  2 1
  هل من ناصرینصرنی-
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
  11 0
  ارعاب و تهدید و اعمال خشونت و زیاده طلبی و انحصار گرایی رویه معروف جریان چپگرا و رادیکال جبهه اصلاحات است
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
  2 2
  دروع می گند تمام ...
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
  6 0
  اقایون افساد طلب بهتر بین خودشون برای غارت بیت المال پشت میز نشینی وقدرت به توافق برسن چون با این وضع اقتصاد واشتباهی که بعضی از همو طنان کردند مردم اعصابی براشون نمونده 👎🤧😏
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۱
  6 0
  رئیس جمهور 25 درصدی
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۱
  0 0
  ظاهرا این امتیاز راپزشکیان برخلاف روحانی دارد .کههیچکس امید نوشتن یادگاری روی دیوارش راندارد .پیداکنید جهت باد را.اگرازطرف سرمایههای اسراعیل بوزد میشود نه غزه نه لبنان .اگر ازطرف انقلابیون بوزد از انقلابیون هم جلوتر میافتد .پس به پیش
 • IR ۲۱:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۱
  0 0
  دلم برای روحانی تنگ شده اگراینروزها بود امار مرگومیر گرما وبی ابی ازکرونا جلو میزدیم وحقوق بگیرها کاهش ووضع اقتصادی خوب میشد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس