تقاطع

برنامه تلویزیونی «تقاطع» با موضوع برنامه‌ریزی فرهنگی و با حضور نمایندگان کاندیداها برگزار شد.

به گزارش مشرق، در برنامه تلویزیونی «تقاطع» که با موضوع فرهنگ در دولت چهاردهم و با حضور نمایندگان کاندیداها برگزار شد، مهدی شیرزاد نماینده مسعود پزشکیان، اظهار کرد: من از عاملیت جامعه و عقل آن حمایت می‌کنم، جامعه موم در دست سیاستمداران نیست که با مهندسی اجتماعی به شکل مکانیکی تلاش کنند آن را کنترل کنند. نگاه کنترل‌گرایانه به فرهنگ و مناسبات اجتماعی را داشته‌ایم. سیاست‌هایی برای اجرای قوانین از جمله در فرزندآوری داشته‌ایم.

شیرزاد: تکثر را به رسمیت بشناسیم

وی افزود: باید تکثر را به رسمیت بشناسیم. نگاه کنترل‌گرایانه جامعه را دوقطبی کرده و نمود آن در پیمایش‌های ملی دیده شده است.

سیدمصطفی ابطحی نماینده حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدیدر ادامه اظهار کرد: انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است و نظام برآمده از آن هم مزیت نسبی فرهنگی را داشت. ما چندپارگی و شکاف‌هایی را در جامعه از جمله در سنت و تجدد، مذهبی، قومی، سیاسی، فرهنگی و تاریخی شاهد هستیم.

ابطحی: چندپارگی و شکاف‌هایی را در جامعه شاهدیم

وی افزود: اینکه چه کسانی باید این چندپارگی را مدیریت کنند و به نتیجه برسانند و اینکه باید ویژگی‌ آنان چطور باشد ما را به این نتیجه می‌رساند که بسیاری از عرصه‌های فرهنگی دست کسانی بود که نخبه فرهنگی نبوده و نیستند که از آسیب‌های جدی حکمرانی فرهنگی ماست.

ابطحی گفت: مهندسی‌زدایی از عرصه فرهنگ از موارد بحث است. واقعیت مسائل فرهنگی این است که این مسائل خاکستری هستند و باید از چند وجه آنها را مورد بررسی قرار داد.

همایون: فرهنگ مورد توجه دولت چهاردهم باشد

محمدهادی همایون نماینده جلیلی نیز در ادامه این برنامه تأکید کرد: در مدیریت فرهنگی باید چند موضوع را بررسی کرد. از جمله اهمیت دادن به خود فرهنگ و مدیریت فرهنگی است. فرهنگ مسئله عمیقی است و مواجهه با آن باید جدی باشد. اهمیت فرهنگ باید مورد توجه دولت چهاردهم باشد.

وی افزود: ما کشور را به سمت مسیری اداره می‌کنیم که از روز اول انقلاب مطرح بوده و آن تمدن نوین اسلامی است. بقیه کشورها به ایران که قوم پیشران در این زمینه هستند توجه می‌کنند.

همایون اظهار کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه نقش اساسی ایفا می‌کند. باید نسبتی بین این شورا و دولت برقرار باشد و پیشنهاد ما این است که دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همزمان معاون فرهنگی رئیس‌جمهوری باشد که با هردو بخش تعامل کند.

علیرضا نادعلی نماینده زاکانی هم گفت: امر فرهنگی یک امر بطئی و زیرپوستی است که البته نیاز به قانون و مقررات و خط‌مشی دارد. اسناد خوبی در این زمینه داریم اما در محور زمان چیزی را نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم و دستخوش رخدادها می‌شویم.

وی افزود: اگر آقای زاکانی رئیس‌جمهور شود در برنامه‌ریزی فرهنگی به هرچیز غیرفرهنگی هم فرهنگی نگاه خواهد کرد تا هم تفکر را به رسمیت بشناسد و هم مردم را به رسمیت بشناسیم که آنچه آنان در این حوزه انجام می‌دهند تاثیرگذار است. اگر می‌خواهیم تنظیم‌گری کنیم باید نگاه به حال و آینده آنان داشته باشیم و بدون نگاه پوپولیستی نیمی از جمعیت کشور که زنان هستند را به رسمیت می‌شناسیم.

مهدی کلهر نماینده قاضی‌زاده هاشمی هم در این نشست اظهار کرد: فرهنگ درباره آداب و رسوم است. ریشه فرهنگ چیز دیگری است. باورها و اعتقادات و آرزوهای افراد است. فرهنگ درباره انسان اجتماعی است. فرهنگ زمانی لازم است که انسان در اجتماع هستند. برخی فرهنگ‌ها هم‌خانواده هستند.

دولت منتخب نگاه مسئله‌شناسانه به فرهنگ داشته باشد

مرتضی کامل نواب نماینده قالیباف هم یادآور شد: ضرورت نگاه جامع و فراگیر به مسائل فرهنگی وجود دارد. برخی موضوعات در جامعه در اولویت رسیدگی هستند و نامزدها بر برخی موضوعات بیشتر اشاره می‌کنند چون اولویت و دغدغه مردم است، اما رئیس جمهوری باید نگاه فراگیر و جامع به عموم مسائل کشور داشته باشد و موضوعات به گونه‌ای پیش نرود که از مسائل فرهنگی غفلت شود.

وی افزود: به یک نگاه فراگیر در دیدگاه رئیس‌جمهوری کشور به موضوعات نیازمندیم. دولت منتخب باید نگاه مسئله‌شناسانه به فرهنگ داشته باشد و مسائل بنیادین جامعه را در این بخش مورد توجه و بررسی قرار دهد. اگر این اتفاق نیفتد ممکن است کارایی دولت در پایان چهارساله شکلی کاریکاتوری به خود بگیرد.

نواب ادامه داد: دیدگاه صاحبان نظر و اصحاب فرهنگ باید شنیده شود و از این منظر باید وارد موضوع شویم که آقای قالیباف دارای این دیدگاه است.

کلهر در بخش دیگری از این نشست اظهار کرد: ما کشوری صاحب فرهنگ در جهان هستیم که این فرهنگ ویژگی‌هایی دارد. زن در ایران مظهر زندگی است و مرد مظهر مرگ است. خطوط مشرکانه هیچوقت به فرهنگ ما پیوند نخورده است.

شیرزاد نیز در بخش دیگری از این نشست یادآور شد: نگاه کنترل گرایانه به عرصه فرهنگ یکی از نمودهایش این است که تصمیمات حوزه فرهنگ بیش از اینکه توسط نمایندگان منتخب مردم اتخاذ شود به شوراهای عالی ارجاع می‌شود. مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی که متولی فیلترینگ است یا اینکه در مجلس یازدهم که طرح صیانت را در کمیسیون دربسته بردند و به صحن نیاوردند.

وی افزود: باور ما این است که مجلس در رأس امور است و سیاست‌گذاری کلان فرهنگی بعد از سیاست‌های کلی نظام که از سوی رهبری انقلاب مطرح می‌شود، مجلس شورای اسلامی است که قانون‌گذاری می‌کند. صراحت قانون اساسی این است که تنها مرجع قانونگذاری مجلس است و بقیه دستگاه‌ها و شوراهای عالی باید منشاء اثر باشند که کسی منکر آن نیست.

ابطحی نیز در واکنش یادآور شد: برای اینکه بدانیم گره فرهنگی جامعه کجاست باید به حکمرانی فرهنگی توجه کنیم. در این بخش نباید همه تقصیرها را گردن دولت و حکومت بیندازیم. آیا خانواده و نهادهای جامعه‌پذیری نقش خود را ایفا می‌کنند؟ ما در این نهادها مشکل داریم.

کلهر: شخصیت‌های فرهنگی ما واقعاً در شورای عالی فرهنگ حضور ندارند

کلهر هم در واکنش تاکید کرد: شخصیت‌های فرهنگی ما واقعاً در شورای عالی فرهنگ حضور ندارند.

وی تاکید کرد: دو فرهنگ وجود دارد یک فرهنگ توحیدمحور و یک فرهنگ مادی‌محور است که باهم پیوند نمی‌خورند و ما چهار قرن است که گرفتار این موضوع هستیم.

در ادامه شیرزاد در بخش دیگری از این نشست اظهار کرد: تصوری درباره خانواده ایرانی وجود دارد و موجود پرسروصدا و مدعی به نام دولت نیز هست که تلاش می‌کند به جای آنکه مسئله‌شناسی کند می‌خواهد جامعه را به یک مسیر مشخصی برساند که مقاومت اجتماعی ایجاد می‌کند و سرمنشاء مشکلات می‌شود.

وی تصریح کرد: راجع به سینما تصور می‌شود اگر اجازه کار به یک هنرمند داده شود یک لطف است درحالی که یک حق است. ما با باران کوثری و ترانه علیدوستی و پگاه آهنگرانی بزرگ شدیم و این‌ها سرمایه‌های این کشور هستند. این امر در رابطه با کتاب و نویسنده‌ها و اصحاب رسانه هم همین است.

شیرزاد ادامه داد: یک نگاه تنگ‌نظرانه بر عرصه فرهنگ حاکم شده که به جای اینکه سعی در شکوفایی استعدادها داشته باشد نگران این جامعه است که مبادا از اصلی تخطی کند.

ابطحی نیز گفت: من مثل آقای شیرزاد به نظام فرهنگی بدبین نیستم. مدیران کشور باید راه‌حل ارائه دهند. بسیاری از مشکلات اقتصادی ما ریشه در فرهنگ دارد و اگر مشکل فرهنگی حل شود این مشکلات هم حل می‌شود.

وی افزود: ما در عرصه فرهنگی با نظام‌مسائلی مواجه هستیم که رئیس‌جمهوری باید برای آن راه‌حل ارائه کند. رئیس‌جمهوری فرهنگی بهتر می‌تواند از نظام جمهوری اسلامی به عنوان نظام فرهنگی دفاع کند.

همایون: دوگانه درست کردن بین مردم و دولت، درست نیست

همایون هم در این نشست اظهار کرد: موضوعاتی که ما درگیر آن هستیم فرهنگی است و اگر در مشکلاتی افتاده‌ایم به دلیل این است که فرهنگ را جدی نگرفتیم. دوگانه درست کردن بین مردم و دولت اصلأ درست نیست.

وی یادآور شد: مجلس یک نهاد قانونگذاری مردمی گسترده در کشور است و اینکه در خود مجلس کارگروه فرهنگ به شدت حاشیه‌ای تلقی می‌شود، مسئله ماست.

نادعلی: دولت باید نقد منصفانه فرهنگی داشته باشد

نادعلی نیز یادآور شد: دولت باید نقد منصفانه فرهنگی داشته باشد. آنچه درباره بحث انتخاب مسیر در خصوص بحث حجاب مطرح شد باید گفت که جامعه یک طیف نیست و اگر جامعه همه در یک شکل بودند که خاصیتی پیدا نمی‌کرد. ما حکومت اسلامی تشکیل دادیم و قرار است برای آن برنامه‌ریزی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی انجام شود. ما به تجربه دنیا نگاه می‌کنیم اما به اندیشه بالادستی هم نگاه می‌کنیم.

کلهر هم در بخشی دیگر از این نشست یادآور شد: اگر ما خلقت را بیهوده ندانیم به ریشه‌های فرهنگی می‌رسیم که نگاه توحیدی دارند و در مقابل مشرکین قرار دارد که بی‌صبری دارند. کسی که می‌خواهد زود قضیه را حل کند صبر ندارد و مثل نوح صبر نمی‌کند و با بگیر و ببند و زدن در خیابان برخورد نمی‌کند.

وی افزود: اگر ما بدانیم فرهنگ توحیدمحور جنس خشونت ندارد و این آخرین مرحله آن است به دو فرهنگ می‌رسیم. ما زمانی گرفتار خشونت شدیم که فرهنگ بت‌پرستی وارد ما شد. این فرهنگ الان ما این پرسش را پیش می‌آورد که چرا پیش از انقلاب سعدی و مولانا که جزو آموزش ما بود الان کم شده است. این‌ها پایه‌های فرهنگ ما هستند و الان کم شده‌اند. باید به این جنبه‌های فرهنگ توجه داشته باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 0
  • DE ۰۵:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
    0 0
    زن در ایران مظهر زندگی است و مرد مظهر مرگ است. -------------------------------------------------------------------------- هردو کفه یک طرف ترازو هستند. به باور بنده طبق اعتقادات قرانی ، منطق وعقل هم زن هم مرد هردو مظهر زندگی هستند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس