1

برای بخشی از جریان اصلاحات موضوع تحریم انتخابات همچنان مساله بوده و رفتارهای سینوسی جریان اصلاحات در مشارکت و یا عدم مشارکت امری نهادینه است.

سرویس سیاست مشرق- در میان انبوهی از گزارش‌ها و تیترهای خبری، در یک بسته کامل با نام «ویژه‌های مشرق» شما را در جریان مسائل مهم و اثرگذار از نگاه روزنامه‌های کشور قرار می‌دهیم.

در این ویژه‌نامه، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی، خارجی، اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان بامطالعه آن به رهیافت‌های مهم، نکات و تأملات از سیر وقایع اثرگذار دست خواهند یافت، در این بخش با ما همراه باشید.

************

روزنامه‌های امروز شنبه دوم تیرماه در حالی چاپ و منتشر شد که رخدادهای هشتمین انتخابات مناظره ۴ دقیقه‌ای زیر سایه فوتبال ۹۰ دقیقه‌ای و اتصال ریلی خلیج فارس تا خزر در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.

روزنامه اصلاح طلب هم میهن با انتقاد از مواضع تحریمی ها اذعان می کند که امروز تحریم انتخابات به بخشی از هویت و ایدئولوژی برخی اصلاح طلبان تبدیل شده است.

این روزنامه با بیان اینکه تحریم انتخابات دیگر حتی تاکتیکی برای افزایش قدرت چانه‌زنی در آتیه نیست، بلکه به نوعی استراتژی و حتی ایدئولوژی بدل شده است، می نویسد، امروز اما می‌توان در کارآیی این الگو تردید کرد و پرسید تحریم انتخابات چه تاثیر مثبتی داشته است؟

هم میهن در ادامه با بیان اینکه در آستانه انتخابات ۱۴۰۳، برخی همچنان بر طبل تحریم می‌کوبند و برآنند که مشارکت در انتخابات هیچ وجهی ندارد، تصریح می کند، مبلغان تحریم در پی چه هدف عینی و ملموسی هستند و گمان می‌کنند با رأی‌ندادن چه به دست می‌آورند؟ برای گروهی از تحریمی‌ها، تحریم انگار دیگر تاکتیکی برای تغییر موازنه قوا نیست، بلکه به هویت بدل شده و به همین دلیل آنها به‌طور کلی از پاسخگویی جزئی و فنی به این پرسش امتناع می‌ورزند. شاید هم برآوردی ندارند.

این روزنامه همچنین با بیان اینکه سیاست چیزی جز موازنه قوا نیست، خطاب به تحریمی ها می نویسد، لااقل در انتخابات ۱۴۰۳، بنا به شواهد و قرائن متقن، آمار مشارکت بالای ۵۰ درصد خواهد بود، بنابراین تحریم این انتخابات نمی‌تواند کلی، منسجم و گسترده باشد.

تحریم برای بخشی از اصلاح‌طلبان تبدیل به ایدئولوژی شده است! / روزنامه همدلی: برخی اصلاح طلبان به جای دستگیری از پزشکیان مچ‌گیری می‌کنند!

این اما همه ماجرا نیست، از سوی دیگر اما روزنامه همدلی نیز طی یادداشتی با انتقاد از برخی اصلاح طلبان تحریمی تصریح کرد حال که یک چهره اصلاح طلب برای انتخابات ریاست جمهوری تایید شده، انتظار آن بود (و همچنان هست) حداقل کسانی که متصف به صفت اصلاح طلبی هستند از این امر حمایت کنند! این رونامه نوشته است:

بعضا دیده می‌شود که برخی خلاف ویژگی‌های اولیه اصلاح‌طلبی که همانا نسبی‌نگری، ناامید نشدن، قدم به قدم گام برداشتن، استفاده صحیح از موقعیت‌های پیش آمده و... است، رقیب را اشتباه گرفته‌اند و نه تنها از مواضع جبهه اصلاح‌طلبان و کاندیدای آنان حمایت نمی‌کنند که این مواضع را مورد تهاجم هم قرار می‌دهند.

این روزنامه در ادامه با به چالش کشیدن قهر و کناره گیری مستمر بخشی از جریان اصلاحات از انتخابات تاکید می کند، این کناره گیری، ضمن محروم شدن از یک کنش کم هزینه اجتماعی - سیاسی، باعث می‌گردد که آدمی یا به بی تفاوتی و دلسردی کشانده شود و یا به خشونت طلبی گرایش پیدا کند که اتفاقا هر دوی آنان در تناقض با اندیشه اصلاح طلبی هستند.

همدلی اما در بخش دیگری از یادداشت خود از در نظر گرفتن اهداف «ایده آل گرایانه خوب» بجای در نظر گرفتن «اهداف واقع گرایانه خوب» به عنوان یکی از مشکلات اصلاح طلبان تحریمی یاد کرده و از جانب دیگر ضمن انتقاد از حداکثری کردن مطالبات از سوی آنان می نویسد، متاسفانه یکی از کارهایی که برخی اصلاح طلبان مخالف می‌کنند این است که انتظارات از ریاست جمهوری را آنقدر بالا می‌برند که از حد توانائیهای واقعی رئیس جمهور خارج است. قطعا ثمره این عمل با توجه به مولفه‌های قدرت در ایران تنها وتنها ناامیدی خواهد بود و روشن است که این خلاف اندیشه سیاست گام به گام اصلاح طلبان است.

این روزنامه اما در خاتمه می نویسد:

حال که گروهی از اصلاح طلبان دوباره وارد کارزار مبارزه انتخاباتی شدند و امید می‌رود که نامزد آنان رای بیاورد از دوستان دیگر شان انتظار دست گیری و کمک دارند نه مقابله و مچ گیری!

تحریم برای بخشی از اصلاح‌طلبان تبدیل به ایدئولوژی شده است! / روزنامه همدلی: برخی اصلاح طلبان به جای دستگیری از پزشکیان مچ‌گیری می‌کنند!

بیان این مطالب از سوی این رسانه اصلاح طلب نشان می‌دهد که برای بخشی از جریان اصلاحات موضوع تحریم انتخابات همچنان مساله بوده و رفتارهای سینوسی جریان اصلاحات در مشارکت و یا عدم مشارکت در انتخابات نه تنها برای بدنه این جریان حل نشده بلکه برای برخی از تصمیم سازان در این جریان تبدیل به یک هویت شده است. هویتی که بر اساس منش مبارزه بوده و آنقدر محفلی شده که قابل توضیح و توجیه برای بدنه جریان اصلاحات نیست.

مردم دیگر ارجاعی رای نمی‌دهند

برخی رسانه های اصلاح طلب با اشاره به حمایت های محمدجواد ظریف از مسعود پزشکیان اعتراف می کنند که دیگر مردم رای ارجاعی نمی‌دهند.

روزنامه آرمان ملی در این رابطه و طی یادداشتی با بیان اینکه برخی سخنرانی‌ها یا صحبت‌ها می‌تواند نقش موثری در جامعه داشته باشد و نگاه جامعه را تغییر دهد، می نویسد:

اما تلاش ها به این اندازه موثر نیست که بخواهد یک نفر را به جایگاهی برساند. مناسبات و ساختار قدرت در ایران به گونه دیگری است و افراد صرفا می‌توانند بر نظر مردم تاثیر بگذارند و به آنها جهت‌دهی کنند.

این روزنامه اصلاح طلب اما با اشاره تلویحی به عدم توانمندی پزشکیان تصریح می کند، نباید اینگونه به مساله بنگریم که چون صرفا آقای ظریف بگویند من به فلان نامزد رای می‌دهم مردم هم به نامزد مدنظر رای دهند. به عبارت دیگر مردم رای ارجاعی نمی‌دهند و باید از شخص نامزد انتخاباتی نیز چیزهایی ببینند که اقناع شوند تا از او حمایت کنند.

تحریم برای بخشی از اصلاح‌طلبان تبدیل به ایدئولوژی شده است! / روزنامه همدلی: برخی اصلاح طلبان به جای دستگیری از پزشکیان مچ‌گیری می‌کنند!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۹:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  8 4
  پزشکیان واقعاچیزی نداردانگارخودش هم نمیداندبرای چه امده وچکارقراراست انجام دهد درکل پزشکیان نمیتوانددرقامت رییس جمهورظاهرشود ونهایتا قدرت اودست امثال ظریف وخاتمی خواهدبود وضعیفترین دولت راخواهدداشت
  • IR ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
   1 1
   خب این مدلی است که میشه محبوب برعندازان یعنی اونها هم دنبال همچین کسی هستند که بیاید قدرت را بگیرد و با بی ارادگی که از خودش نشان میده آن را به فتنه‌گران و سرمایه های اسرائیل در ایران منتقل کند و آنها هم برجام های موشکی و منطقه ای را با گروگان گرفتن آب و نان مردم به جمهوری اسلامی تحمیل کنند
  • IR ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
   0 1
   تحریم انتخابات مجلس به مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری لطمه زد! بزرگترین قربانی آن پزشکیان است! این چاهی است که اصلاحات خودش کند! #چاهکن_ته_چاهه
  • IR ۰۱:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۱
   0 0
   مستند زالو رو حتما ببینید خیانت این قماش افساد طلب براتون رو میشه
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  3 6
  چرا دکتر قالیباف؟! افتخار ایرانی افتخار جهانی 🇮🇷🥇🌍 دکتر قالیباف در سال ۱۳۸۷ برابر با سال ۲۰۰۸ میلادی از طرف سایت شهرداری‌های جهان به عنوان هشتمین شهردار برتر دنیا معرفی شدند . دوست عزیز اگه باور نکردین میتونین در گوگل سرچ کنین... سردار عزیز امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ : اگر امروز موشکی به اینجا رسیده...کسان زیادی زحمت کشیدن تلاش کردند...نماد اونها شهید طهرانی مقدم...ولی من امروز باید اینو عرض بکنم کسی که باعث شد موشکی تا این حد گسترش پیدا کند و نام او هیچ کجا برده نشد و هم اکنون هم گمنام است آقای دکتر قالیباف است دوره فرماندهی دکتر قالیباف تدبیری اندیشیده و بنیانی نهاده شد که ما امروز در هر شهر یک پایگاه _موشکی_ داشته باشیم . دکتر قالیباف پس ورود به مجلس طرح های بزرگی را تصویب کردند یکی از این طرح ها افزایش حقوق سربازان عزیز نظام وظیفه از چند صد هزار تومان به ۵ تا ۹ میلیون تومان برای اطلاع بیشتر میتوانید ( ۴۰ اقدام مهم مجلس یازدهم در ۴۴ ماه فعالیتش ) را در گوگل سرچ کنید 🙋‍♂️💚
 • IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  2 0
  راهبرد گهواره ای را نی خواهند مطرح کنند
 • FR ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  4 2
  نمیشه یک باره از پروژه براندازی و سیرک ازچاهزاده تا تاجزاده سویچ کرد روی اجرای برنامه های گام دوم انقلاب و سیاست های نظام !
 • FR ۲۰:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  1 1
  از دوم خرداد سیاست باج خواهی و چانه زنی اصل ایدئولوژی اصلاح طلبان بوده است تحریم انتخابات هم دنباله انست
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  0 2
  قالیباف حرف خودش را بزند کاملا در مناطره بعدی اقای جلیلی دیگه هیچ جایگاهی ندارد مناطره بعدی بهدی موصوع جدیست ....
  • احمد شکری IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
   0 0
   اگر آقای قالیباف را متقاعد نمایند آقای جلیلی نفر اول تک مرحله است چرا که آقای قالیباف چایگاهی کمتر از رییس جمهور که ندارد برایش خیلی هم سخت نمیست کناربرود
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  2 3
  ما طرفدار آقای مسعود پزشکیان هستیم و تمام سعی و تلاش خودمان را برای رییس جمهورشدن ایشان خواهیم کرد
 • IR ۲۲:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  0 2
  اگر قالیباف انصراف دهد آنگاه معتدل های قالیبافی به پزشکی رای میدهند
 • فهیم IR ۲۳:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  1 1
  به این هم میهن بگویید دوران سیاه خاتمی فقط توسعه سیاسی به قصد براندازی بود ودر عرصه اقتصاد هم فقط مبصر کلاس بود وصنعت کشاورزی خصو صا صنعت چای در دوران همین نکبت نابود شد پزشکیان چه راه خاتمی چه راه روحانیادامه دهد به سیاه چاله می رسیم
 • IR ۲۳:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  3 1
  مثلاً پزشکیان میخواد بره با پوتین و مکرون مذاکره کنه اصلا در حد اندازه یک رئیس‌جمهور است مردم ایران به دلیل یکسری حرفهای نو به یک کتابدار ویا یک کلید ساز 16سال کشور را عقب انداختند
 • US ۰۰:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  0 1
  ۸۰ درصد مردم یعنی «میانه رو ها» بین قالیباب و پزشکیان در شک هستند.
 • IR ۰۰:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  1 1
  می‌خوام ببینم توی این کشور این همه سیل زلزله اومد دولت بنفش کجا بود امروز ظریف و پزشکیان رفته گرگان تو این 8سال زلزله کرمانشاه سیل جنوب اینها که دلسوز مردم هستند کجا بودند
 • IR ۰۳:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  0 0
  اقای قالیباف اقای زاکانی خودشون باشند همه ..
 • IR ۰۴:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  1 1
  هیچی نیست
 • IR ۰۴:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  1 0
  کلا مزاحم هستید
 • IR ۰۴:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  0 0
  حق و حقوقم
 • DE ۰۶:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  0 0
  زرشکیان عزید ! به به! تبلیغ مستقیم بی حجابی و کشف حجاب توسط کاندید ریاست جمهوری! چشم ما روشن ها! پس کلاه ات رو بذار بالاتر! با کلاه برداری میخوان چند تا رای بگیری به قیمت تخریب اخرت ات ! با این حرف هات یعنی قانون اساسی زرشک!
 • IR ۰۷:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  1 3
  ظریف و پزشکیان خوب خار چشمتون شد
 • محمد IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  1 2
  پزشکیان از تمام کاندیداهای این دوره بهتر و سالمتر هستش خصوصا قالی باف و جلیلی زاکانی هم یک ادم مزخرفی هست
 • حامد IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  0 0
  زاكاني جاي خدا نيست. اما گويا خود شما خدا و پيامبر شديد و آيه و حديث جعل مي كنيد. زاكاني اومده نزاره شما سر ملت كلاه بزاريد. حقه بازي ها، رياكاري هاي شما رو رو مي كنه. آقاي پزشكيان تو روخدا بزار حضرت علي براي مردم بمونه. با آخوندي مي خواي براي محرومان مسكن بسازي؟ با تورم هاي 60 درصدي مي خواي مشكلات رو حل كني؟ با زنگنه مي خواي 200 هزار بشكه نفت بفروشي؟ با ظريف مي خواي تحريم ها رو دو برابر كني؟
 • IR ۱۷:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  0 0
  پزشکیان و داردسته نیویورکی تمام شرکت های دولتی مخصوصا زیر مجموعه نفت را بین امنیتی های هفت تیر کش تقسیم خواهند کرد. نخبگان ادمکشی مثل نجفی شهردارشان و به کسی غیر از حزب اطلاعاتیشان اجازه رشد نخواهند داد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس