رشد اقتصادی در دولت سیزدهم رکورد زد/ کاهش نرخ بیکاری کشور

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: متوسط رشد اقتصادی در دولت سیزدهم شکسته شد و فقط در دولت هشتم است که متوسط رشد اقتصادی نسبت به دولت سیزدهم بیشتر است.

به گزارش مشرق، سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه علنی امروز (شنبه ۲ تیر ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی روند حمایت از تولید، اشتغال پایدار و رشد تولید ملی، گفت: امروز در تیر ماه سال ۱۴۰۳ نه تنها اقتصاددان‌های داخلی، بلکه نهادهای اقتصادی بین‌المللی نیز به صورت رسمی به آثار اقتصادی کلان سیاست‌های اخیر اعتراف دارند.

وی اظهار کرد: بانک جهان در گزارشی که در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ ارائه کرد به صراحت اعلام کرد که اقتصاد ایران مسیر رشد تاب‌آور و پایداری را علی‌رغم تنش‌های ژئوپلیتیک در منطقه طی می‌کند. زمانی که بدخواهان ملت ایران اذعان می‌کنند که مسیر رشد اقتصادی ایران رقم خورده، نشان می‌دهد که در حوزه اقتصاد گام‌های مؤثری برداشته شده و علی‌رغم تمام سختی‌ها، دولت و مجلس شورای اسلامی موفق شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: متوسط رشد اقتصادی در این دولت شکسته شد و فقط در دولت هشتم است که متوسط رشد اقتصادی نسبت به دولت سیزدهم بیشتر است.

خاندوزی متذکر شد: در دولت‌های گذشته از نیمه سالی که دولت را تحویل گرفتند تا نیمه سالی که دولت را تحویل دادند، به ترتیب در دولت نهم متوسط رشد اقتصادی ۳.۷ درصد، در دولت دهم یک درصد، در دولت یازدهم ۲.۶ درصد، در دولت دوازدهم ۰.۳ و در سه ساله دولت سیزدهم ۴.۵ درصد متوسط رشد اقتصادی بوده است.

وی تاکید کرد: میزان سرمایه گذاری‌های خارجی که محقق شده است بر اساس آماری که از سال ۱۳۸۷ تا امروز وجود داشته یعنی در ۱۷ سال گذشته بالاترین میزان سرمایه گذاری خارجی محقق شده مربوط به سال ۱۳۹۶ بود، اما با تلاش‌های دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۱ بار دیگر این رکورد شکسته شد و ۴.۱ میلیارد دلار محقق شد و در سال ۱۴۰۲ نیز بالغ بر ۵.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی محقق شده داشتیم.

صادرات غیرنفتی کشور به بالاترین حد خود رسیده است

وزیر اقتصاد گفت: صادرات غیرنفتی کشور در سال ۱۴۰۱ به بالاترین میزان خود تا به امروز رسیده است. نرخ بیکاری کشور با توجه به اتفاقی که در اکثر استان‌ها رقم خورد به ۸.۱ درصد رسید که در ۱۸ سال اخیر به کمترین میزان خود رسیده است.

وی ادامه داد: در حوزه خزانه‌داری کل کشور تسویه به موقع اوراق مالی دولت سالانه ۴۵ همت در دوره‌های گذشته بود که در این دوره به ۱۶۰ همت افزایش پیدا کرد. در حوزه شناسایی اموال غیرمنقول، املاک و مستغلات دولت تا زمانی که دولت سیزدهم روی کار بیاید، صرفاً ۵۳۰ هزار فقره مستغلات دولت شناسایی شده بود اما در این دولت به بیش از یک میلیون و ۱۰ هزار فقره اموال و دارایی‌های تازه شناسایی شده دولت با استفاده از ظرفیت‌های مردمی رسید.

اقدام دولت شهید رئیسی در شناسایی فرارهای مالیاتی

خاندوزی یادآور شد: در دولت دوازدهم حدود ۵.۵ میلیون مودی مالیاتی داشتیم اما در طول سه سال فعالیت دولت سیزدهم ۱۲.۵ میلیون نفر مودیان مالیاتی تعیین شدند تا بار مالیاتی عادلانه‌تر توزیع شود. شناسایی فرارهای مالیاتی از دیگر اقدامات این دولت بوده که نسبت مالیات به تولید داخلی به ۳۰ درصد و نسبت مالیات و هزینه‌های جاری به بیش از ۵۵ درصد رسید و برای اولین بار سهم مالیات در تأمین هزینه‌های جاری کشور به ۵۶ درصد رسیده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی باعث شد برای اولین بار ما ۶۰۰ هزار اظهارنامه برآوردی را برای ارتقای اطلاعات سازمان مالیاتی تهیه کنیم. تمرکز بر دانه درشت‌ها در اخذ مالیات از دیگر اقدامات این دولت بود.

خاندوزی اظهار کرد: شفافیت در صدور مجوزها و ایجاد درگاه ملی مجوزها سبب شد تا بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار مجوز جدید بدون کاغذ و بدون مراجعه با حداکثر تکریم مردم صادر شود. همچنین مجوزهایی داریم که از مجوز کاغذی به شناسه یکتا تبدیل شده است و تا امروز ۶۰ درصد مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا تبدیل شده است.

لایحه مالیات بر مجموع درآمد در اولویت بررسی مجلس قرار گیرد

وی در ادامه بیان کرد: انتظار ما آن است که لایحه مالیات بر مجموع درآمد با اولویت در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: مساله واگذاری دو باشگاه مهم که از آرزوهای دیرینه بود در این دولت رقم خورد. در حوزه مولدسازی نیز اتفاقات بزرگی در کشور آغاز شد و گام مهمی است که دولت‌ها از نفت‌خواری به سمت مولد کردن دارایی‌های خود حرکت کنند.

وی تاکید کرد: میزان ترانزیت کالا از ۱۱.۵ میلیون تن در سال ۱۳۹۹ امروز به هشت میلیون تن رسیده است که به لحاظ حجمی، بالاترین میزان ترانزیتی است که در تاریخ اقتصاد ایران رقم خورده است. در این دولت تلاش شد تا انحصارها شکسته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 27
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  11 0
  تأثیرش در زندگی مردم را توضیح بده با گوشت 840 هزارتومنی
 • هنرمند IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  12 1
  خود گویی و خودخندی و عجب مرد هنرمندی.. بنده خدا مستاجر اگر باشی می دانی چه خبر شده است.. والسلام
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  8 0
  اصلا خود شما هم بدجور رکورد زدی.
 • کلیم IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  13 0
  پدر بزرگ من یه اسب داره اونقد بزرگه سرش ار ابرها میزنه بیرون..حالا اینو ک چیزی نیس عموی پدرم یع قالی داره سوارش میشه در یک ثانیه میبره اون ور زمین..... حالا گاو داییمو که شاخشو میچرخونه زلزله میشه... حکایت رشد اقتصادی تو ایران عین همین دارایی های خانوادگی ما هستش کسی ندیده ولی میگن
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  12 0
  اصلا ناف این خاندوزی را با قیچی دروغ بریده اند!!! قل دوم نوبخت است!
 • سالار IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  3 0
  وقتی کاری کنی که جوانها همه مهاجرت کنند معلومه بیکاری حل میشه
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  3 0
  آرزوهایش را بیان می‌کنه آرزو بر جوانان عیب نیست
 • تز IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  3 0
  مرد حسابی.افزایش فاصله طبقاتی اسمش رشد اقتصادی هست؟!و اینکه اون پولدار قبلاً دو تا کارمند داشته و حالا با گسل ایجاد شده توان به خدمت گیری ده تا رو داره.. آیا این ایجاد اشتغاله ؟!
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  2 0
  در خواست نظارت در باز میوه وارزاق مردم چون قیمت ها 3-4 برابر شدند. انصاف نیست. واسطه گران دارند می تازند. به داد حقوق بگیر وبازنشسته برسید ای مسئول. آلان 5-6 سال هست که مسئولین می گویند می خواهیم همسان سازی را انجام دهیم و1403 هم فرمودند فرودین بعد آقای داود منظور وزیر رفاه وریس امور اداری گفتند همسان سازی را در اردیبهشت انجام می دهیم بعد بدون عذر خواهی گفتند خرداد 1403 همسان سازی را انجام می دهیم.هنوز طبق قانون انجام ندادند. از سوی دیگر تورم سر کش شده است ونظارت اصلا نیست بازاریان به جان مردم افتادن گیلاس 200 هزار تومان- قیضی 190 هزار تومان و......
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  4 0
  اینها فکر میکنن گران شدن قیمتها و شکستن نرخ تورم یعنی رشد اقتصادی
 • احمد IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  6 0
  اولی: پدر من یک طویله داره اونقدر بزرگه که اگه گوساله از یه طرفش وارد بشه تا برسه به طرف دیگرش ، یه گاو بزرگ شده ! دومی: اینکه چیزی نیست، پدر من یه لنگر چوبی داره ، اونقدر بزرگه که باهاش ابرها و ستاره ها رو جابجا میکنه ! اولی : چرا دروغ میگی ؟ لنگر به اون بلندی رو کجا نگه میدارین ؟ دومی : تو طویله پدر شما ! آقای خاندوزی و دروغهاشون شده عین همین حکایت !
 • ارش IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  3 0
  چه‌رشدی‌به‌به‌‌گوشت‌کیلویی‌۷۵۰‌هزارتومان
 • ناشناس IR ۱۵:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  3 0
  این شعارها غیر واقعی برای مردم نان و آب نمیشه سفره مردم که هرروز کوچک و کوچکتر میشه کاهش بیکاری ما که ندیدیم خودم روز رسانی بیکار دارم همسایه بغلی مون دوتا لیسانس بیکار داره که تو اسنپ کار میکنند اسنپ که اولا شغل نمیشه ثانیا در ایجاد آن دولت نقشی نداره بیکاران کماکان بیکار هستن فقط دولت سیزدهم برای افغانی ها خوب کار ایجاد کرد تعدادشون از ۳ میلیون نفر به ۱۵ میلیون نفر رساند البته ‌انتظار بی جایی است که شما بخواهید نظر من رابرای مخاطبان منعکس کنید
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  0 0
  چون‌‌همه‌ما‌سرکاریم‌‌سرکاریما،
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  0 0
  بهترین سیاست، صداقت است کاش مسئولین یاد بگیرند با صداقت همه چیز این مملکت رو برای مردم بیان کنند.. این مملکت و این کار ها برای کیست ؟جز برای مردم...
 • اشنا IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  0 0
  رشداقتصادی مربوط به ایجاداشتغال راه اندازی کارخانه وکارگاههای تعطیل شده وافزابش تولیداست رشداقتصادی روحانی منفی بودیعنی کاهش توایدتورم دلایل مختلفی داردیکی ازانها مربوط به کاهش تولیداست که به رشداقتصادی مربوط می شودمابقی دلایل دیگردارد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس