کد خبر 1614317
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۸
حوزه های علمیه

مدیرحوزه های علمیه گفت: «حوزه علمیه هیچ گاه به صورت رسمی و مصداقی وارد مباحث مربوط به انتخابات نمی شود؛ رسالت حوزه تبیین شاخص ها و ملاک‌های یک انتخاب خوب است».

به گزارش مشرق، آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیرحوزه‌های علمیه، در نشست مشترک وبیناری نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها، مسئولان بسیج طلاب و روحانیون و مدیران استانی حوزه‌های علمیه با موضوع انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، اظهار کرد: «از دیرباز تاکنون سه نوع نگرش و سیاست در خصوص ورود روحانیت در عرصه سیاست وجود داشت که نگرش اول؛ «سیاست گریزی» و پرهیز از ورود روحانیت در سیاست بود که در طول ادوار تاریخ سوابقی دارد و دین سکولار دوری از سیاست را دامن می‌زنند».

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: «ما بر سر سفره قرآن و سنت رسول خدا (ص) و اولیای الهی نشسته ایم که سیاست را در متن منظومه دینی تبیین کرده‌اند. مگر می‌شود حوزه و روحانیت از سیاست جدا شوند، امام راحل بر این اندیشه ناصواب جدایی دین از سیاست خط بطلان کشیده است».

آیت الله اعرافی ادامه داد: «حوزه و روحانیت با سیاست و سیاست‌زدگی، در طول تاریخ و ادوار مختلف فراز و فرودهایی داشته است، ولی راه درست همان است که امام و رهبری به ما آموختند و عمق بخشیدند. سیاست ورزی حکیمانه، اصیل، عقلانی، انقلابی و هوشمندانه است. تجربه‌های پیشین به ویژه در نهضت تنباکو، مشروطه، نفت و بسیاری از نهضت‌ها در ایران، عراق، مصر، پاکستان و سایر نهضت‌های بلاد اسلامی رخ داده که آموزنده است».

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: «با درخش روحانیت در جریان‌های اسلامی و کنشگری عالمان در نهضت‌ها، جریان‌های خودجوش اسلامی موفقیت‌های زیادی حاصل کردند و تاریخ نهضت‌های موفقی در ایران، عراق، مصر و پاکستان و سایر بلاد اسلامی با حضور کنشگرانه علما رقم خورد؛ در مقابل بودند جریان‌ها و نهضت‌هایی که دستاوردی جز استبداد و قوت گرفتن استکبار نداشت، چرا که آن ویژگی‌هایی که می‌بایست داشته باشند را برخورددار نبودند».

مدیر حوزه‌های علمیه اظهار کرد: «فقر نظری، بنیادی و تئوریک جریانات سیاسی، فقر تحلیل کلان و فراتحلیل از تحولات جهان، انفعال در برابر امواج اجتماعی، فقر در برنامه‌های عملی و میدانی، دچار برخی اختلافات و درگیری شدن، فقدان یک رهبری منجسم، جامع و آگاه، استقلال در گفتمان نهضت، کاستی‌های نهضت‌های گذشته بود که با شکست و انحراف مواجه شد».

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «در میان نهضت‌ها و انقلاب‌های تاریخ، انقلاب اسلامی به گونه‌ای توسط امام راحل سامان و نظام یافت که غالب این آسیب‌هایی که ذکر شد در آن وجود نداشت و از آن آسیب‌ها مصون ماند. انقلاب اسلامی با یک تدبیر جامع و برنامه‌ای منظم به منظور غلبه بر آسیب‌ها و نیفتادن در دام استکبار شکل گرفت».

آیت الله اعرافی افزود: «امام خمینی (ره)، امام قرن هاست؛ امام در زمانی این انقلاب را پایه ریزی کرد که ابزار ارتباطی و رسانه‌ای وجود نداشت، هیچ ابزاری در دست روحانیت قم نبود، اما امام خمینی (ره) در همان زمان در قم این نقشه جامع را ریخت و انقلاب اسلامی را برنامه ریزی کرد. امام راحل در قم و نجف اشرف انقلاب اسلامی و ولایت فقیه را پایه ریزی و بنیان نهاد، البته علمای گذشته به ولایت فقیه نگاه داشتند اما امام نظریه ولایت فقیه را به صورت منجسم تولید کرد».

مدیرحوزه های علمیه خاطرنشان کرد: «امام راحل مردی جهان شناس و آشنا به سیاست‌های عالم بود، زمانی که نه رادیو و تلویزیونی وجود داشت امام به همه عزت، استقلال و عظمت دارد و این نعمت عظیم و بزرگی است که باید به طلاب جوان و اساتید این مسائل را بگویید که حوزه چنین هویت تاریخی و بزرگی دارد. مانیاز به هیچ پیوند بیرونی نداریم واین تاریخ بزرگ حوزه‌های علمیه است».

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، آیت‌الله خمینی را پایه گذار نهضت نظام اسلامی و آیت‌الله خامنه‌ای را راهبر این نهضت توصیف کرد و گفت: «امام در برابر امواج منفعل نبود، ایشان ۱۵ خرداد را نماد یک جریان نو و حرکتی جدید، مستقل و برآمده از دین دانست و همیشه تاکید داشتند که روز ۱۵ خرداد نباید از یادها فراموش شود».

استاد درس خارج حوزه علمیه قم افزود: «امام به تدریج اقدام به تولید برنامه کرد، پس از پیروی انقلاب اسلامی برنامه‌های فعلی را در ابتدا اجرا کردند، سپس شورای انقلاب و بعد قانون اساسی و به همین منوال نظام اسلامی را برنامه ریزی و تولید کرد. ایشان، رهبری منسجم را با همراهی مراجع معظم و بزرگان حوزه پایه ریزی کردند ولی یگانه ای که پرچمدان این نهضت بود شخص امام راحل و امروز رهبر معظم انقلاب هستند».

مدیرحوزه های علمیه تصریح کرد: «امام خمینی رهبری بودند که با توده‌های مردم همراه بودند و مردم اتصال به روحانیت داشتند و این حرکتی بود که با حکمت و بصیرت آحاد جامعه امروز نیز ادامه دارد و بسیج ما، روحانیت ما و نمایندگی‌های ولی فقیه درارکان مختلف باید این مسیر را ادامه دهند».

آیت الله اعرافی در ادامه به موضوع انتخابات اشاره و اظهار کرد: «این انتخابات باید استمرار و ادامه دهنده عملیات عظیم و غرورآفرین طوفان الاقصی و تشییع دهها میلیونی شهدای خدمت باشد و با حضور حداکثری است که خط بطلانی بر روی دسیسه دشمنان کشیده خواهد و عزت و عظمت ایران اسلامی را به ارمغان خواهد آورد».

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: «وظیفه حوزه‌های علمیه آن است که با آگاهی بخشی و ترسیم شاخص‌های انتخاب اصلح، برای مشارکت حداکثری آحاد جامعه اعم از فرهنگیان، صنعتگران، پزشکان، دانشجویان و … تلاش کنند. راهبری این مسیر بر عهده حوزه و روحانیت است».

وی ادامه داد: «چهار خط اصلی؛ «فراخواندن مشارکت مردم در انتخابات»، «تببین عوامل، ملاک‌ها و شاخص‌های انتخاب اصلح»، «همگرایی وانسجام در جریان انقلاب و آرمان‌های آن»، «نگهداری از انتخابات منطبق بر فقه و اخلاق» باید مد نظر روحانیت و مبلغین باشد تا در سایه این اصول یک انتخاب باشکوه با مشارکت حداکثری مردم داشته باشیم».

آیت الله اعرافی بیان کرد: «وظیفه حوزه و روحانیت همین اصولی است که بیان شد؛ حوزه با عنوان رسمی هیچ گاه و در هیچ برهه‌ای از تاریخ خود به صورت مصداقی از کسی حمایت نکرده و تنها به رسالت تبیینی خود عمل می‌کند».

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: «باید تلاش کنیم تا انتخاباتی منطق بر الگوهای فقهی و اخلاقی در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم و لذا می‌بایست آن الگوها را ترویج کنیم».

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  0 0
  یعنی تو این شش نفر یک آدم درست و حسابی پیدا نمی شود ؟
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  1 0
  آیا علم حوزه آنقدر بالا است که برای حل مشکلات کنونی کشور نیاز به تایید آنها باشد؟
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  0 0
  اگر هم تایید کند ، گوری عصا کش کور دیگر شده است .
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  0 0
  این به معنی تشویق مردم برای شرکت نکردن در انتخابات می باشد ، ولی مردم متوجه نمی شوند .
 • جمشید IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  0 0
  با این حساب دین از سیاست جدا هست ...فقط درس بخونی و احکام یاد بگیرید
 • هادی IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  0 0
  بهترین کار همین هست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس